2013_austincup_01(Vsetín) Modřicko - vsetínské funkcionářské války ještě stále mají své dozvuky (viz chybějící název titulárního partnera modřického klubu při prezentaci účastníků), ale Jihomoravané to už neřeší. Možná naopak mají o motivaci postaráno a soudě podle výsledků, jde jim to k duhu. Na 12. ročníku mezinárodního turnaje Austin Cup se Modřičtí prostřednictvím dočkali již svého třetího triumfu (a druhého v řadě), okořeněného druhým místem svých oddílových spoluhráčů.

Po pravdě, mnohé už musí modřická dominance nudit. Vždyť v loňském roce tento klub pobral zlato na třech nejprestižnějších tuzemských mezinárodních turnajích (Vsetín, Šacung, Poslední smeč), k tomu přidal zlato z republikového šampionátu trojek a samosebou i ligový titul. Do Vsetína odjel v roli obhájce a zpočátku to na nějaké velké cíle nevypadalo. Zajíci se však počítají až po honu. Na start se tedy postavilo celkem 24 trojic. Kromě titulárního partnera AUSTIN DETONATOR s.r.o., generálních partnerů Botas a.s. a SERVIS CLIMAX a.s., hlavních partnerů J&T Bank a.s, Gala a.s., BASO s.r.o. a Foresta SG, a.s., a řady dalších partnerů, byl AUSTIN CUP finančně podpořen Zlínským krajem, Městem Vsetín, společenskou záštitu převzala starostka Města Vsetína paní Iveta Táborská a senátor pan Jiří Čunek.

Prvenství v základních skupinách a přímý postup mezi poslední osmičku si pro sebe vyválčily sestavy Šacungu "A" (Doubrava, Stejskal, Holub), Karlových Varů "A", Vsetína "A", Čakovic (Cibulka, Macurek, Poncar, J.Suchý), Čelákovic "A" (Spilka, Vedral, Bareš, Šafr) a Šacungu "C" (Ešner, Flaks, Štěpař). A kdo neměl svůj den? Určitě třeba trojice Šacungu "B" (Makara, Kalas, Pachman), která skončila ve skupině až třetí. Moc se neukázaly ani zahraniční formace, žádná z celkově devítky zúčastněných (slovenské DPMK a KAC Košice a Hlohovec, rumunské Cluj-Napoca a Salonta, maďarské Kaposvár a Debrecen, polská Lodz) se do dalších bojů neprobojovala. Do čtvrtfinálových skupin pak postoupily trojice, které ve skupinách skončily druhé. A byly to právě obě modřické sestavy, které zlepšenými výkony doplnily šestici vítězů skupin na plný počet pro čtvrtfinále.

2013_austincup_02V prvním čtvrtfinále zametly Karlovy Vary s Čelákovicemi, a to doslova. Ve druhém pak třetí sestava Šacungu začala dobře, ale modřické béčko se brzy dotáhlo a opanovalo vývoj zápasu. Vyrovnaně působilo třetí čtvrtfinále, kde pražská čakovická trojice trápila první domácí sestavu do poloviny třetího (nezkráceného) setu. Reprízou loňského finále byl souboj prvních formací Modřic a Šacungu, shodný byl i výsledek, kdy ve třetím setu Modřičtí byli lepší. Prakticky stejný průběh mělo i první semifinále, kde Karlovarští výhrou ve druhém setu srovnali, ale třetí set už odskočili pozdější vítězové. Poslední domácí naděje, první vsetínská sestava, sehrála proti obhájci z Modřic svůj nejhorší zápas dne a prohrála rozdílem dvou tříd.

Přesto to byli Vsetínští, kdo se po konci nadějí na turnajové finále lépe zkoncentrovali na souboj o bronz. Na výhru ve vyrovnaném duelu s Karlovými Vary "A" jim stačila rozvaha v koncovkách obou setů. Po roce tedy znovu domácím zacinkal bronz. Zajímavým zpestřením programu byla střetnutí singlistů, úřadujících mistrů této disciplíny obou mezinárodních nohejbalových federací UNIF a FIFTA. "Barvy" UNIF reprezentovali juniorský šampión Vedral a mužský kolega, Slovák Ižol. Druhou federaci zastupovali rumunští hráči, Bobis a junior Vasile. V obou případech byli úspěšnější hráči Tengo Salonta. Pak už zbýval poslední zápas dne s jistým vítězem, Modřicemi. Šlo jen o to, která modrobílá sestava bude ta lepší. Nakonec to byla ta papírově druhá. Pouze první dějství finálového zápasu byli lepší obhájci, vyhráli 10:7 první set. V tom druhém ale tahali od začátku za kratší konec, od stavu 4:6 už nedokázali bodovat. Rozhodující set byl dlouho nečitelný, od stavu 6:6 se ale dařilo lépe béčku a když Pospíšil hned první mečbol proměnil výtlukem Kopova bloku, turnaj byl u konce.

2013_austincup_03"Ze začátku náš výkon nebyl optimální. Zřejmě to bylo způsobeno tím, že ještě nemáme tolik natrénováno. Tedy alespoň budu hovořit za sebe. O tom, že zamíříme do osmifinálové baráže, rozhodl náš zápas s karlovarským áčkem. Papírově se to jevilo jako nevýhoda, ale dva další zápasy navíc s hratelnými soupeři nám vlastně pomohly se dobře rozehrát. Ve čtvrtfinále se Šacungem C jsme otočili první set a pak už to měli pod kontrolou. Semifinále vypadalo těžké, ale vyšla nám taktika, kterou jsme na Vary oproti prvnímu zápasu s nimi ve skupině pozměnili. Vyhráli jsme první set, druhý to bylo skoro jak ve dvojkách bod za bod a ve třetím jsme urvali náskok, který jsme pak uhájili. Finálové derby bylo složité, kluci hráli dobře a vůbec nechybovali. Ve druhém setu jsme se ale zvedli a udrželi si pohodu i pro třetí set. Ocenění za nejlepšího hráče turnaje potěšilo, ale zahráli jsme dobře celá trojka. Dnešní double je skvělá vizitka a hozená rukavice soupeřům pro začátek extraligy," zhodnotil turnajové prvenství direktoriátem turnaje zvolený nejlepší hráč klání MARTIN MÜLLER.

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ Sokol SDS Exmost Modřice "B" (Pospíšil, Müller, Rosenberk)
2. TJ Sokol SDS Exmost Modřice "A" (Kop, Pelikán, Topinka)
3. NK Climax Vsetín "A" (Brutovský, P.Perun, Gebel, Vala)
4. SK Liapor Witte Karlovy Vary "A" (Vanke, Bíbr, Kokštein, Bláha)

 


Komentáře   

#2 Antonín Stehlík 2013-04-06 06:32
Jenom jediné bych snad vytkl, nejsou nikde žádné fotografie... ať hledám jak hledám. Ony určitě někde jsou ale nikde žádný odkaz.
Citovat
#1 Starej Hugo 2013-04-05 18:45
AUSTIN CUP. Nesporně NEJturnaj. Po všech stránkách.
POŘADATEL. Dokonalá příprava turnaje, na minuty klapající program, publicita, společenský rámec, finanční zajištění, osvětový význam účasti zahraničních týmů, kteří dostali příležitost zahrát si s těmi nejlepšími na světě, což v budoucnu přinese ovoce.
DIVÁCI. Kromě množství byla překvapivá i skladba. Převažovali mladší, nohejbalově zasvěcení diváci. Fandilo se ryze sportovně.
HRÁČI. Už ve skupinách museli podávat špičkové výkony. A to se nám líbilo. Hráli korektně, a i když došlo k několika kolizím s rozhodčími, hráči se nesnížili k podobnému hulvátství jako vloni. Myslím, že do jejich chování se promítla slavnostní atmosféra turnaje.
TELEVIZE. Vybrala si špičkového spolukomentátora (Vít Zgarba). Společně se jim podařilo finálové boje poutavě zaznamenat.
Nezbývá než pořadatelům poděkovat a těšit se na příští ročník. AUSTIN musím vidět i kdybych tam měl jít pěšky. Pojďte taky. Starej Hugo Křepelka.
Citovat