Nejčtenější články - Regiony

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Favorité v Pohořelicích nepohořeli Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Sobota, 03.01.2009

2008_pohorelice_01(Pohořelice) Třetí ročník mezinárodního turnaje trojic v Pohořelicích, který se konal 28. prosince, již zaznamenal proti minulým dvěma ročníkům znatelný posun v kvalitě směrem vzhůru. Celková dotace 60 tisíc korun měla být dostatečnou motivací k těm nejlepším výkonům. Na pomyslnou startovní čáru se postavilo patnáct trojic a jak vyplývá z titulku, dopadlo to tak, jak to dopadnou mělo. I když několik překvapení se určitě urodilo.

Kvalitu turnaje ozdobila hlavně účast aktuálního mistra světa Radka Pelikána, stříbrných medailistů Františka Kalase a Libora Chytry, současných reprezentantů Jiřího Doubravy, Pavla Kopa, bývalého reprezentanta Slovenska Marka Novosada a celé řady dalších skvělých extraligových hráčů, Josefa Rezka, Petra Skřejpka, Kamila Průchy, Jana Kaděry, Lumíra Gebela, Martina Müllera, Jakuba Pospíšila, Luboše Gryce či Petra Topinky nebo Michala Janeby. Podle některých názorů byl favorit předem jasný, ale čáku na vítězství mělo určitě několik sestav. Družstva byla rozdělena do čtyř skupin a jen první dvě měla vždy právo pokračovat posléze v nemilosrdném vyřazovacím systému.

Ve skupině A si se svými soupeři nejlépe poradili zkušení hráči hrající pod hlavičkou Žďáru nad Sázavou a druzí skončili hráči TJ Modřic „D". Skupinu B vyhrály s převahou Modřice "A" a z druhého místa postoupil dobře hrající Spartak Čelákovice s Martinem Spilkou. Ve skupině C exceloval Baník Ostrava, když nedovolil v žádném setu soupeři víc než 6 míčů. Na druhém postupovém místě nakonec skončily Modřice "B". Skupinu D, která měla jen tři účastníky, ovládl Vsetín „B" a s ním postoupil překvapivě i Modřice "C" s dorostenci Dočekalem a Goldou a hrajícím ředitelem turnaje Michalem Janebou. Smolaři, kluci ze Žlutých lázní, kteří byli mnohými pasováni na vítěze tohoto turnaje, nakonec nepostoupili a zvláště je musí mrzet, že oba své zápasy prohráli ve třetích setech v poměru 9:10. Ve čtvrtfinálových bojích vyřadily Modřice "A" své  oddílové kolegy z C družstva, zatím suverénní Baník Ostrava podlehl stále se lepšícím Modřicím „D" 0:2, Žďár porazil  Modřice "B" 2:0 a Vsetín „B" zastavil v nádherném zápase tažení Čelákovic 2:0. Tím byli dáni semifinalisté. V prvním semifinále v bratrovražedném a vysoce emotivním duelu porazili pozdější vítězové,  hráči Modřic "D" své oddílové kolegy z Modřic "A" 2:1 (10:8, 7:10, 10:9) a ve druhém semifinále zatím velmi jistý Žďár zakolísal s příjemným překvapením dne, Vsetínem „B" 0:2. Zlí jazykové dokonce tvrdili, že pakliže je mezi cenami slivovice, není vůbec možné Valachy porazit!

2008_pohorelice_02V zápase o třetí místo nakonec Modřice "A" porazily již unavené hráče Žďáru nad Sázavou 2:0 a získaly umístění na bedně. Finále bylo obrovskou bitvou, kdy jak Vsetín, tak také na smrt unavení modřičtí, nechávali na hřišti poslední zbytky sil a rvali se o každý míč. Nakonec rozhodl zkušený výtluk Radka Pelikána, který ukončil tuto finálovou bitvu. Modřice "D" tak zdolaly NK CLIMAX Vsetín „B" 2:1 (7:10, 10:6, 10:8). Vítězové se mohli spolehnout na skvělý blok Jakuba Pospíšila, který potvrzuje své raketové zlepšení během posledních dvou sezón. Jeho tvrdý útok ještě vtipem a spolehlivostí doplňoval později vyhodnocený nejlepší hráč turnaje Radek Pelikán, jehož zákroky v poli, které bylo ve spolupráci s mladým Petrem Topinkou téměř nedobytné, byly místy na hranici možností.

Za zmínku stojí ještě fakt, že někteří účastníci turnaje hráli den předtím na turnaji ve Zruči nad Sázavou a vítězové dokonce ještě další den předtím i na turnaji v Bystřici nad Pernštejnem. Tedy tři těžké turnaje ve třech po sobě jdoucích dnech! Klobouk dolů před jejich fyzičkou! Skvěle připravený turnaj dovedli organizátoři do zdárného konce a po švestkách vonící odměna byla hojivou náplastí pro všechny zúčastněné a jejich duševní i tělesné bolístky. Pořadatelé však chtějí víc a celý den byly vedeny vzrušené debaty o budoucnosti tohoto ambiciózního turnaje a smělé plány dávají tušit, že na jihu Moravy by mohl vyrůst další s možných adeptů na pořádání nohejbalových akcí špičkové mezinárodní úrovně! Otázkou je ovšem, zda takto zvolený termín není  překážkou kvalitnější účasti, a to hlavně z dalších extraligových oddílů. To však ukáže budoucnost a všichni věří, že hlavně týmů z Čech a ze Slovenska  bude v příštím roce daleko víc!

2008_pohorelice_04Ještě pár dnů před zahájením turnaje to totiž vůbec nevypadalo, že by mělo jít o vrcholnou akci závěru roku 2008. Z devíti družstev bylo sedm z Modřic. Mohlo se tedy jednat o fiasko, vzhledem k cenám, které na umístěné účastníky čekaly. Nic by nedokázalo omluvit tento neúspěch, i když z mistrovského týmu Modřic chyběl pouze hrdina mistrovství světa Petr Bubniak a Petr Gulda. Nakonec se několik týmů přihlásilo až opravdu pět minut po dvanácté. Na pohořelický turnaj se můžeme teď podívat s odstupem očima ředitele turnaje Michala Janeby.

Michale, když bylo čtyři dni před turnajem přihlášeno devět trojic a vypadalo to pouze na malé mistrovství Modřic, co se ti honilo hlavou?

Že tento rok zveřejníme propozice dříve než na začátku prosince. Mimochodem letošní ročník bude 27.12. 2009.  A že, jako vždy, se další týmy přihlásí na poslední chvíli.

Jako hrající ředitel turnaje jsi byl asi vystaven mnoha tlakům jak ze strany pořadatele tak ze strany hráčů. Dá se vůbec taková situace úspěšně zvládnout?

Ano a bezproblémově,  hlavně proto, že v podstatě žádný tlak nebyl. Organizaci přímo na místě si vzal za své Radim Havránek za což mu velmi děkuji  a všechna utkání pískali rozhodčí. Já v průběhu turnaje v podstatě žádné povinnosti  kromě hráčských a reprezentativních už neměl.

Jako prezidentovi TJ Sokol SDS EXMOST Modřice se ti asi konečné výsledky zamlouvaly. Máš přeci jenom nějaké výhrady? Zklamalo tě něco?

2008_pohorelice_03Já jsem hlavně rád, že díky spolupráci s dalšími pořadateli - městem Pohořelice a pálenicí Ondrušek Troskotovice, jsme se jako oddíl prezentovali uspořádáním turnaje první třídy. Bylo to díky kvalitě účastníků a dosaženou dotací, jejíž celková výše byla 60 000 Kč. Kvalita převýšila kvantitu, když z patnácti účastníků bylo třináct trojic ligových, včetně slovenského druholigového Apollo Bratislava, účastnili se tři medailisté právě proběhnutého MS, pět současných reprezentatntů, mistr světa trojic juniorů a další dva medailisté z MS či ME let minulých. Vysoká úroveň ještě vynikla i překvapivým vypadnutím některých silných týmů už v základní skupině - Žlutých lázní, Modřic E a Přerova. Co se týká našich výsledků, jsem velmi spokojen, vyhrála naše favorizovaná trojice, druhá co do výkonnosti se umístila na třetím místě, když v semifinále se potkala s vítězem. Další dva naše týmy, které i když nepostoupily ze čtvrtfinále, se prezentovaly velmi pěknou hrou a řekl bych, že jejich postup ze základních skupin byl překvapením. Nespokojen nejsem - jen mohu povzdechnout nad krutým losem KO.

Složení některých modřických družstev bylo "nemodřické", znamená to snad že s některými cizími hráči budou obhájci titulu počítat i pro dlouhodobé soutěže v roce 2009?

Turnaje se zúčastnil zpravodajský tým ČT a tak jsem chtěl, aby se týmy nazývaly podle oddílové příslušnosti a ne přezdívkou. Někdy bylo těžké vybrat název, když se v týmu potkali zástupci tří oddílů, ale nakonec rozhodovala "barva" dresů. Pokud byla v týmu převaha modřických hráčů, tak jsem jim název "vybral" sám. Pokud se skrytě ptáš na přestupy, tak k tomu bych se vzhledem k probíhajícímu přestupovému termínu nerad vyjadřoval, ale je možné, že někteří hráči hrající na turnaji v našem dresu, jej obléknou i v letošní soutěžní sezóně.

Michale, jak vidíš budoucnost tohoto turnaje?

Jak jsem už podotkl, letošní ročník proběhne 27. prosince 2009. Spolupořadateli mám přislíbeno, že dotace na turnaj bude opět podstatně vyšší a určitě zůstane u velmi pěkné tradice, kdy každý účastník dostane „plácačku" s výrobkem spolupořadatele. Tento turnaj je určitě životaschopný a důležitý z hlediska propagace nohejbalu je i fakt že se odehrává v oblasti kde je o nohejbal na té nejvyšší úrovni velká nouze.

Konečné pořadí turnaje:

1.  Sokol SDS EXMOST Modřice "D" (Pospíšil, Pelikán, Topinka)
2.  NK CLIMAX Vsetín „B" (Kočička, Novosad, Vichtora)
3.  TJ Sokol SDS EXMOST Modřice "A" (Skřejpek, Kop, Kapitola)
4.  UNITOP SKP Žďár nad Sázavou (Průcha, Löffler, Fajmon)