Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 05.09. 10:52 Problematika mládeže
    Každý tady má svůj kus pravdy a zřejmě i nějakou vůli s tím něco děla ...
  • 04.09. 23:08 Problematika mládeže
    Ani já se necítím být kompetentní v oblasti mládeže, přesto už několik ...
  • 04.09. 21:56 Problematika mládeže
    Nejsem žádný odborník na mládež a kdo jím vlastně je jen mě zajímá p ...
  • 04.09. 08:13 Problematika mládeže
    1. Komise jsou v rozkladu. 2. Ty co nejsou, si musí ulehčit práci, jinak pla ...
  • 04.09. 07:49 Problematika mládeže
    Ještě pro Adama: Prosím tě, ještě jsi zapomněl na jedno dědictví komuni ...
Modřice na Šacungu obhájily Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 25.07.2010

2010_sacungomv_01(Lensedly) Vítězem 49. ročníku mezinárodního turnaje Šacung OMV se stejně jako v loňském roce stala sestava Sokola SDS Exmost Modřice Kop, Pelikán, Kokštein, která tak obhájila loňské vítězství. Stříbro potěšilo celek Bohemia, bronz bral ITD Sport. Hlavním úspěchem tohoto ročníku však bylo, že se vůbec odehrál.

Už to totiž vypadalo, že nekončící smůla, provázející organizaci letošního turnaje, bude dále úřadovat. Po odřeknutí slovenské trojice úřadujících mistrů světa a Evropy z Košic (zdravotní komplikace) turnaj ztratil mezinárodní rozměr, o slovo se v jinak nadprůměrně teplém a suchém období přihlásila srážková fronta, razantní teplotní pokles a vytrvalý dopolední déšť, skrápějící obě hřiště, nedával moc nadějí. Ve chvíli, kdy pořadatelé začali uvažovat o přesunu turnaje do halových prostor, se situace začala měnit k lepšímu a srážky ustávaly. V poledne s tříhodinovým zpožděním turnaj odstartoval. Bohužel již za nepochopitelné absence sestavy prvoligového Vsetína, která si tak ráno ze Vsetína doslova zajela na jedno a zhruba hodinu před začátkem turnaje vyrazila na cestu zpět.

2010_sacungomv_02Samotný průběh turnaje přinesl několik překvapení. V prvé řadě nečekaný konec sestavy Žatce (Pecina, Březina, P.Vít), která ze tří zápasů v základní skupině vydolovala jen bod za remízu se Zručí-Sencem a obsadila tak poslední, nepostupové místo. V další skupině provětrala faldy obhájci z Modřic sestava pražského Startu, která tak vítězstvím ve skupině pronikla přímo do čtvrtfinále. Osmifinále celků ze druhých a třetích míst ve skupině bylo plně v režii favoritů, a tak Zruč-Senec, Český Brod, Pankrác a třetí domácí sestava se s turnajem rozloučili. Urputné boje přineslo čtvrtfinále, kde na úspěšné osmifinalisty čekali vítězové základních skupin. V prvním čtvrtfinále si Start neporadil s Čelákovicemi, stejně se vedlo i Karlovým Varům proti ITD Sportu. Dvě další čtvrtfinále přinesla třísetové bitvy. Závěr té první potěšil Bohemii v souboji s Výběrem extraligy. Ještě větší drama nabídlo poslední čtvrtfinále, kde domácí elitní sestava pohrdla čtyřmi mečboly (jeden ve druhém a tři ve třetím setu) proti modřickému obhájci.

"Co mám říci, prohráli jsme vyhraný zápas, štve mě to. Ve skupině jsme neměli jediný problém, šlapalo nám to, neztratili jsme ani set. Hodně jsme si věřili. Ve čtvrtfinále jsme dostali nejtěžšího soupeře, Modřice, kterým se do té doby ale tolik nedařilo. V prvním setu nám to soupeř chybami ulehčil, ve druhém jsme ale byli 1:4 dole. Zlepšili jsme to a dostali se na devítky, měli i útok. Ve třetím setu jsme vedli 9:7 a ještě měli chyceno. Jak to cítím, v koncovce měl přijít jiný výběr útoku. Navíc se od nás odvrátilo štěstí. Celý den jsme zachytávali odrazy od bloku, teď se to odrazilo za devítek ve druhém setu do ruky a ve třetím se to zabalilo do sítě," nebylo do řečí domácímu univerzálovi FRANTIŠKU KALASOVI, jemuž útěchou byla nominace do All Stars Teamu.

2010_sacungomv_03Třetí sety rozhodovaly i obě semifinálová utkání. Bohemia se takto nakonec radovala proti Čekákovicím, stejně tak i Modřice proti ITD Sportu. Duel o bronz stejně jako loni nepotěšil čelákovické hráče, kteří proti ITD Sportu neměli nárok. "V semifinále jsme v rozhodujícím setu třikrát za sebou nechytili míč a nedařilo se nám proměňovat. Zápas o třetí místo jsme vůbec nezvládli. Sice jsme vedli, ale pak přišly naše chyby a soupeř toho hned využil. Nedokázali jsme se už koncentrovat, navíc Makara na co sáhl, to byl bod," okomentoval obě závěrečné porážky čelákovický smečař MARTIN SPILKA. "Pocity mám smíšené, spíše cítím nespokojenost. My jsme celý den hráli dobře, užívali jsme si to. Ztratili jsme jen jeden set ve skupině s Výběrem extraligy, tam ale už o nic nešlo. Ve čtvrtfinále jsme také prošli hladce nahoru. V klíčovém semifinále jsme v pohodě proti obhájci vyhráli první set a najednou ve druhém nám vyhořela obrana. Nezablokovali jsme, v poli nechytili, Pelikán si s námi dělal co chtěl a dobrý útok porážku neodvrátil. Zápas o třetí místo pro nás nezačal dobře, prohrávali jsme o čtyři body, naštěstí soupeř chyboval a my se oklepali z té semifinálové porážky. Od poloviny setu jsme měli vývoj zápasu ve svých rukou," popsal pouť turnajem nahrávač ITD Sportu PETR STEJSKAL.

Zajímavou bitvu přineslo i finále, které obsadili hráči oddílů z Modřic a Karlových Varů. I když se mladší sestava snažila, přece jen jejich zkušenější kolegové byli stále o nějakou tu kuličku nahoře. A to stačilo k tomu, aby stejně jako v loňském roce pozvedli Kop s Pelikánem a Kokšteinem nad hlavu vítěznou trofej. Ani poražení finalisté nesmutnili, po roce poskočili o jeden stupínek výše. A vlastně celé elitní kvarteto bylo shodné s minulým ročníkem, změnilo se jen pořadí na 2-3. místě. "2010_sacungomv_04Je to naše druhé vítězství a doufám, že ne poslední. Ze začátku turnaje nám to nešlo podle představ, šli jsme do osmifinále ze druhého místa ve skupině. Jak se dlouho čekalo, až přestane pršet a k tomu ta zima, tak jsme nějak vytuhli a chyběla nám potřebná namotivovanost. Ta přišla až ve čtvrtfinále v těžkém zápase s domácí sestavou. Stáli jsme na pokraji vyřazení, za stavu 7:9 ve třetím setu jsme si řekli, že se o to ještě porveme. Radek Pelikán proměnil a mně se podařilo hned dvakrát bodově zablokovat. Také v semifinále proti ITD Sportu jsme zvládli koncovku třetího setu lépe. Nebyl to ale tak pohledný zápas, byl to spíše takticky vedený boj. Finále už bylo docela v pohodě, ale bylo hodně odevzdané. Přišlo mi, že soupeř ani moc nebojoval a jak jsme vyhráli první set, tak už rezignoval. My jsme celý průběh kontrolovali, byli stále o tři body nahoře. Jsem rád, že se nám to tu podařilo znovu vyhrát, je škoda toho špatného počasí," zhodnotil turnaj blokař vítězné sestavy PAVEL KOP.

Konečné pořadí turnaje:

1. Sokol SDS Exmost Modřice (Kop, Pelikán, Kokštein)
2. Bohemia (Pospíšil, Topinka, Bíbr)
3. ITD Sport (Makara, Chytra, Stejskal)
4. Spartak Čelákovice (Spilka, Flekač, Doucek)

 

Komentáře a dotazy k produktu  

 
#1 trenér 2010-07-26 11:38
I když hodně pršelo, tak jsme na Šacung vyrazili a nelitovali. Pořadatelé se vypořádali snad ze vším. Co se mi ale nelíbilo, byly naprosto hulvátské projevy hráče Startu Zajíce, když po něm chtěli, aby sestava měla stejné trenýrky. On měl modré, ostatní dva červené. V lize by bez milosti dostal za takové chování červenou. Příště už bych ho nezval, když se neumí chovat. Líbí se mi taky, když na takovém turnaj od začátku pískají rozhodčí z ligy, ne hráči. Nehádalo se to, pískali moc dobře všichni. Už jsme nevěřili, že se to všechno stihne, ale stihnulo. Těšil jsem se na Košice, ale nepřijeli. Perun si údajně něco udělal s kotníkem. Těším se za rok!
 
 
#2 Pavel 2010-07-26 21:20
Viděl jsem to a stačilo mi. Ubožák Zajíc zas ukázal proč ho nikde nemaj rádi. Rozhodčí ho měli rovnou vyloučit.
 
 
#3 Petr S. 2010-07-27 09:48
Nebyl jsem tam, protože jsem nevěřil, že se bude hrát. A ono se hrálo! Koukám ale, že někteří jedinci to zrovna už dost zaneprázdněným pořadatelům moc neulehčovali. Tohle nechápu. Jestli je v rozpise turnaje napsáno, že se hraje v jednotném dresu, tak je to snad jasné a není se o čem bavit.
 
 
#4 anonym 2010-07-27 13:18
k té nové anketě. Neřešil bych ani různá omezení dle kategorií. Ale co mi strašně chybí a možná by hodně všechny turnaje oživilo je nějaké žebříčkové počítání s možným určováním nej turnajových hráčů.

Například by mohli turnaje být rozřazeny do 4 výkonostních skupin. V každém z nich by si odnášeli všichni hráči prvních 4 týmů body podle kategorie.
Např šacung,poslední smeč,vsetín kategorie 1- každý vítěz 100bodů druhý 70bodů atd
Např- Havran,Jenštejn ,atd kategorie 3 vítěz např 30 bodů druhý 20atd

Tímto způsobem vytvářet jakýsi turnajový žebříček. Nevím jestli by to mělo uspěch ale proč ne. Určitě by to ledacos oživilo. Po nějakém zkušebním začátku by se mohli chtít žebříčkové turnaje registrovat např s poplatkem 500kč za turnaj a z výdělku by mohli být rozděleny ceny např pro prvních 10 hráčů.
 
 
#5 Martin Maršálek 2010-07-27 18:56
A jak by kdo určoval, za který turnaj je kolik bodů? To by muselo přece být předem stanoveno podle různých kritérií, zejména však podle kvality pole účastníků. No a to je právě ta kategorizace, která bezproblémově mnoho let funguje např. v tenise. I v nohejbale byly dříve učiněny pokusy zavést individuální bodování hráčů (tzv. Grand Prix). Všechny tyto aktivity úzce souvisí s tím, co jsem zde popisoval v "nezajímavém" publicistickém článku o nevyřešených koncepčních otázkách nohejbalu, v tomto případě otázka, zda nohejbal má být směrován jako individuální sport jednotlivců (pak mají smysl zmíněné individuální žebříčky apod), nebo jako kolektivní sport družstev (což je dnes převažující názor).
 
 
#6 anonym 2010-07-28 08:01
Ano přesně tak jsem to myslel. Myslím že problém s rozřazením turnajů by byl ten ulně nejmenší.Určitě by takový systém procházel velkým vývojem a turnaje by měli možnost přesouvání se ze skupin. Samozřejmě právě podle té učasti plus urovně. To samo by turnajem možná tak trochu kategorizovalo ale proč si nevybrat jaký turnaj chci?
 
 
#7 anonym 2010-07-28 08:01
K těm koncepčním otázkám si ani nemyslím že to s tímto souvisí. Vždyt turnaje a dlouhodobá soutěž vedle sebe fungují v CR už hodně dlouho. Absolutně nic by se v tomto nezměnilo. Pouze by vznikla nová motivace jezdit po turnajích s nějakým cílem. Pro někoho třeba vyhrát turnajový žebříček pro někoho třeba umístit se mezi 100 nejlepších. Bylo by to asi těžké organizačně zvládnout a hodně by to záviselo na samotných organizátorech a spolupráci s nimi.
Ještě jen napíšu že např ten tenis přeci také funguje na obou urovních jak té klubové tak individuelní. Možná ted napíšeš ale koho klubový tenis zajíma??
To ale vůbec není pravda mimo prvních 200 hráčů světového žebříčku totiž nikdo žádný individuelní tenis neřeší.
 
 
#8 Miloslav Šnídl 2010-07-28 09:03
Neumím si představit při současném stavu českého nohejbalu, kdy sehnat kohokoli, kdo je schopen vůbec něco udělat, že by se někdo takové práce zodpovědně ujmul. Uvědomme si, že celý český nohejbal táhne pět-šest lidí na svazu a po dvou lidech v krajích, leckde je i jeden. Ono to vypadá vcelku jednoduše, ale byla by to nesmírná práce. Nejdůležitější ze všeho by bylo nastavení vstupních podmínek a kritérií a to není sranda vytvořit. Těžko srovnávat kvalitní zajištěné prostředí na úrovni extraligového stánku s osadním turnajem na udupané hlíně, na který z tradice jezdí mnohem více kvalitních účastníků, než do pěkného nového areálu. Stejně tak těžko kladně hodnotit turnaj o který nebyl nikdy zájem a protože se někdo zbláznil a dal najednou do cen 100 000, přijeli všichni špičkoví hráči. Organizace by byla nákladná a složitá. V každém případě by se muselo najít zase dalších pár lidí, co by dělalo jako obvykle v nohejbale tyto věci zadarmo a tím by byli lehce ovlivnitelní atd.
 
 
#9 Martin Maršálek 2010-07-28 09:16
Tak nějak. Aby to mělo opravdu úroveň, musel by to někdo pečlivě zorganizovat. Rozhodně nejtěžší by bylo, aby pořadatelé jednotlivých akcí se přizpůsobili určitému stanovenému rámci, určité štábní kultuře a omezení. Ne vždy se to bezproblémově dařilo u jednorázovek na svazové úrovni, moc si nedovedu představit ochotu na té nesvazové. Nikdy neříkej nikdy, myšlenka je to dobrá, ale realizace velmi komplikovaná. A vzhledem k "vychcanosti" samotných nohejbalistů v současné době pochybuji o úměře vynaloženého úsilí a seriózního výsledku. Anketa dole může ukázat, byl by-li o takovou věc vůbec zájem.
 
 
#10 anonym 2010-07-28 10:20
je to jen diskuze a myslím že všichni tři na to koukáme střízlivě. Je mi jasný že zrovna vy dva co děláte pro nohejbal opravdu honě se toho hned nezhostíte a nebude to za rok fungovat. Je to diskuze na vyvolané téma. Bohužel ta otázka je položena trochu jinak než aby odpověděla na něco takového co tu řešíme.
Ještě připíšu že v začátku by toto muselo fungovat jen na chtíči. Samozřejmě někdo by musel turnaje rozřazovat podle kritérii a organizátoři na všech urovních by se museli chtít do tohoto přihlásit. Například i tak jak se dnes dá najít skoro každý turnaj na zzzz stránkách plus by byli potřebné doplněné výsledky. Z mého hlediska asi největší problém by bylo sehnat nějaký vhodný přehledný program a samozřejmě ty lidi co by se tomu chtěli věnovat.