2020 cp1zc 1Nohejbal letos nemá ligové soutěže, ale minimálně hned dvě pohárové soutěže. Na vině je koronavirové pandemie, která výrazně zkrátila nohejbalistům sezónu. Z pětiměsíčních dlouhodobých soutěží je tak dvou až tříměsíční soutěž. S dopady pandemie na soutěže se nepřiliš úspěšně poprali i svazoví činovníci, a tak kromě svazem vypsaného Ligového poháru se rozjela i další pohárová soutěž mimo svazovou strukturu, kterou letos odehraje polovina extraligových a prvoligových účastníků.

"Český pohár je zajímavou alternativou k běžným ligovým soutěžím. Tím, že se do letošní svazové náhradní pohárové soutěže přihlásilo jen něco přes třetinu extraligových a prvoligových týmů, hledali jsme vhodnou variantu. Zatímco ligové soutěže se hrají mnoho let ve stejném modelu, v Českém poháru můžeme vyzkoušet novinky, po kterých hodně klubů volá. Věříme, že diváci nový model ocení a získané zkušenosti se podaří uplatnit i pro následující sezóny,“ uvedl vedoucí soutěže MARTIN SPILKA. K hracímu systému upřesnil: "Český pohár hraje osm družstev, rozdělených do dvou skupin. V každé skupině jsou dvě extraligová a dvě prvoligová družstva, o rozdělení rozhodl los. Základní část se odehraje v červnu formou miniturnajů čtyř družstev na jednom místě, takový hrací systém turnaje znají diváci třeba z kvalifikací o druhou ligu. V září pohár pokračuje nadstavbovou částí, kde se všechna družstva už budou utkávat klasickým systémem play-off ve čtvrtfinálových sériích, hraných na dvě vítězná utkání o dvou víkendech. Následují semifinále, souboj o bronz a finále, vždy hraných na pouze jedno utkání. Co se týká novinek v jednotlivém utkání, jedná se o skladbu utkání na sedm zápasů (čtyři trojice, dvě dvojice a singl), kdy jeden hráč nesmí hrát více než dvě disciplíny a utkání končí dosažením 4. zápasového bodu. Zkráceny jsou přestávky mezi jednotlivými zápasy s výjimkou úpravy hrací plochy, počet oddechových časů je omezen na jeden během zápasu, u střídání jsou to dvě v zápase, a to včetně zápasu jednotlivců. Ke změně došlo i u některých postihů dle rozpisu a disciplinárního řádu."

2020 cp1zc 2Seriál má za sebou první turnaj, který se odehrál v Plazech. Utkaly se zde Čakovice A, Žatec, Zruč-Senec a domácí družstvo.

Semifinále 1: TJ Plazy - SKN Žatec: 4:3

Domácím se povedl majstrštyk hned na začátek, kdy za stavu 0:3 utekli ze tří zápasových mečbolů a o jediný míč dokázali výsledkem 4:3 přejít přes Žatec do finále turnaje. K tomu využili i početní převahy na lavičce, kde měli k dispozici luxusních 10 hráčů. Zpočátku ovšem překvapení na účet favorita nic nenaznačovalo. V první trojce Šimáně, Jeník a Šenkýř poslední množným míčem podlehli P. Vítovi, Sýsovi a Kovaříkovi, ve druhé pak Budkai, Zelba a Srba nestačili na Kubáta, O. Víta a Jůzka. V první dvojce Šimáně a Zelba vzdorovali bratrům Vítům jen v první sadě a hosté měli tři pokusy na celkové vítězství. Vyrovnaný singl v podání Šimáněho a Sýse nakonec pro sebe urval domácí hráč. V druhé dvojce Srba, Bartoš a střídající Jeník zdolali Kovaříka s Jůzkem. Domácí se dostali na dostřel a třísetovou trojku nakonec získali. V ní Bartoš, Šenkýř a alternující Jeník přetlačili O. Vítovu formaci. Začínalo se znovu a hostům chyběl ve druhé sadě míč, aby souboj Budkaie, Zelby a Srby proti P. Vítovi, Sýsovi a Kovaříkovi dopadl pro ně. Jenže domácí znovu vylezli z hrobu a posledním možným míčem rozhodli.

Semifinále 2: AC Zruč-Senec - TJ Avia Čakovice: 0:4 

Jeden set, to bylo maximum pro celek z Plzeňska v souboji s největším favoritem soutěže. A škol to rychle. V první trojce Štolka, Tomášek, Sůcha a střídající Boček neměli nárok na Kučeru, Pachmana a veterána M. Suchého.  Stejný ráz měla i druhá trojka v podání P. Stehlíka, Turečka, Ausbergera a naskočivšího Knappa proti O. Cibulkovi, T. Chadimovi a J. Kalousovi. Další trvtdé školení dostali v deblu Boček a Knapp od T. Chadima s O. Cibulkou. Jediná šance pro domácí nastala v singlu. kde P. Stehlíkovi proti Kučerovi chyběla jen trocha štěstí ve druhém setu. Ve třetím ovšem nezapsal ani míč.

2020 cp1zc 3O 3. místo: SKN Žatec - AC Zruč-Senec: 4:2 

Hodně neučesanou první trojku P. Víta, Sýse a Kovaříka proti Štolkovi, P. Stehlíkovi a Bočkovi urvali hosté. Domácí kontrovali těsnou výhrou trojice Kubáta, O. Víta a Jůzka nad Knappem, Turečkem, Tomáškem a střídajícím Sůchou. I první debl byl docela vyrovnaný, bratří Vítové se ale s odporem Štolky a P. Stehlíka vypořádali. Do trháku šli domácí po těsné výhře singlisty Sýse nad Turečkem. Hosté ale pohromu odvrátili výhrou deblu Bočka a Knappa nad Kovaříkem s Jůzkem. Porážce ale neušli, v první trojkové odvetě se P. Vítovo trio vypořádalo s Knappovou formací.

Finále: TJ Avia Čakovice - TJ Plazy: 4:0

Plazáci měli postupem do finále splněno a mohli jen znovu překvapit. Jenže jejich osud se začal rychle naplňovat, pražský favorit hrál s chutí a také Středočechům nadělil kanára. V první trojce skolili O. Cibulka, T. Chadim a J. Kalous Šimáněho, Jeníka a Šenkýře, ve druhé pak Kučera, M. Suchý a Pachman Budkaie, Zelbu a Srbu. V prvním deblu se J. Kalous s Pachmanem prošli po Bartošovi se Šimáněm. Utkání ukončil singl, kde hostující Bartoš vzdoroval Kučerovi do třetího setu.

Konečné pořadí 1. turnaje skupiny A:

1. TJ Avia Čakovice
2. TJ Plazy
3. SKN Žatec
4. AC Zruč-Senec

Seriál pokračuje druhým turnajem, ve kterém se ve skupině B představí v sobotu 13.6. od 10 hodin na kurtech SK Start Praha na Střeleckém ostrově TJ Spartak Alutec KK Čelákovice, SK Šacung Benešov 1947, TJ Avia Čakovice B a domácí celek.

 


Komentáře   

#2 Znalec 2020-06-13 20:10
Spíš bych řekl, že je to testing co se má hrát v evropské lize mužstev, která se měla už zřejmě tuhle zimu hrát. Jen ať se vyzkouší a klidně bych se nebál změnit víc věcí.
Citovat
#1 Petr 2020-06-13 09:40
Jak čelákovické nemám v oblibě kvůli jejich chování, tak je obdivuji za jejich aktivity. Pro nohejbal toho udělali víc než většina jiných, včetně svazu. Zejména se mi líbí, že se k věcem snaží přistupovat alespoň trochu profesionálně a koncepčně a snaží se nohejbal někam posunout i s ohledem na zájmy dalších zainteresovaných subjektů, nejen samotných nohejbalistů. Byť bych třeba volil jiné rozložení zápasů v Českém poháru, musím jako divák ocenit snahu o zavedení opatření pro zkrácení utkání.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři