Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Modřická trojka obhájila na Poslední smeči Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 09.12.2019

2019 psmec2019 1(Praha) Žádné velké překvapení nepřinesl 34. ročník mezinárodního halového turnaje mužských trojic Poslední smeč, nepsané tečky za soutěžní sezónou. Opět se o cenný pohár utkaly týmy, od kterých se medailový atak víceménně očekával. Nejlépe se zřejmě domů odjíždělo borcům z Modřic, kteří si kromě stříbra a bronzu z ankety Nohejbalista roku ČR 2019 přibalili i úspěšnou obhajobu (v případě Rosenberka dokonce dvojnásobnou) vítězství na tomto slavném turnaji.

Pořadatelští matadoři z TJ Pankrác opět mohli mít radost z kvalitní účasti i solidní divácké návštěvy, jež do haly dorazila. Ale nejen z toho. Už delší čas si nohejbaloví experti lámou hlavu nad tím, jaké výkony jsou k vidění, a to vzhledem k období soutěžního cyklu, ve kterém se turnaj hraje. Je vidět, že v nohejbale jsou ještě velké rezervy. Rezerva také byla i v úboru dvou účastníků, z nichž jeden neměl na dresu čísla a druhý dokonce startoval v dresu konkurenčního(!) oddílu.

Hrací systém byl shodný s předchozími ročníky. O účast v nedělním bloku bojovala dvacítka sestav v sobotních základních skupinách. Pro polovinu z nich v této části turnaj končil. Ze skupiny A si postup vybojovaly Čakovice A (Kučera, J. Chadim, J. Kalous, Pachman) a Start Praha A (Sachl, D. Tůma, O. Bálek, Klabík), z béčka Žatec (Kop, Stehlík, O. Vít) a Čelákovice A (Kilík, Ftačník, Holas, Nesládek), z céčka Karlovy Vary A (Vanke, D. a J. Putíkové) a Vsetín B (Brutovský, Kurka, Gebel), z déčka Vsetín A (Chalupa, Majštiník, Stupák) a Karlovy Vary B (J. a M. Medkové, Bíbr) a z éčka Modřice (Pospíšil, Spousta, Rosenberk) a ITD (Doubrava, Stejskal, Řehák). Za branami postupu tak zůstal i jediný zahraniční účastník z Trnavy (D. Ifka, Nezval, Loskot).

Nedělní čtvrtfinálové skupiny nesou jména slavných činovníků pořadatelské jednoty - Milana Svobody a Antonína Srpa. V té první se do semifinále probily trojice Modřic a Čakovic A, na dalších pořadích skončily Čelákovice A, Karlovy Vary A a Karlovy Vary B. V Srpově skupině skupině se nejlépe dařilo ITD a Žatci, za nimi skončily Vsetín B, Vsetín A a Start A.

Čtyři trojice a pouze tři medaile, to byla semifinálová matematika. V prvním mači o finále se střetly Modřice a Žatec. Oba týmy produkovaly starou dobrou klasiku, tedy dvoumetrový bijec na bloku a útoku s obsluhou. První sadu lépe rozehrála Kopova formace, která se utrhla na 7:4. Modřice se ale dokázaly vrátit do hry. Důrazní smečaři se činili, obrany to měly složité. Za stavu 9:7 pro Žatec odmítl Pospíšil první setbol útokem, druhý pak úspěšným blokem. A Severočeši nakonec set ztratili, když se za devítek Kop opřel do úderu nekompromisně, ale blokující Pospíšil byl tam, kde bylo třeba. Žatečtí hráči ale do druhého setu nešli deprimováni a v polovině vedli 5:4. Pak se stav překlopil na stranu Modřic - 7:6. Na žateckém smečaři Kopovi začínala být vidět únava. Tahaná pokračovala až do devítek a znovu větší rozvahu v koncovce prokázal obhájce, který se vyvaroval chyb. 

Druhé seminále bylo generačním soubojem. Čakovické mládí se s modřicko-šacungskou sestavou v barvách ITD příliš nepáralo od druhé poloviny prvního setu. Do stavu 4:4 bylo k vidění několik šťastných balonů. Od tohoto stavu se dařilo Čakovicím realizovat rychlý přechod do útoku a průstřely podél Doubravova bloku, zejména díky Kučerovi. Ten blokem zavřel hned první z pětice setbolů, kterou jeho tým disponoval. Kučera řádil dál i ve druhém setu, přidali se i jeho spoluhráči a ITD se za stavu 2:7 rozpadla herní koncepce. Ani přeskupení nepomohlo a když za stavu 9:3 J. Kalous trefil čisté smečované eso, bylo o druhém finalistovi jasno.

Souboj o bronz naštěstí nebyl žádnou selankou, naopak, jelo se na doraz. Hráči ITD se rychle oklepali z debaklu a režírovali průběh prvního setu. Žatec kromě nahrávky chyboval ve všech herních činnostech a stav 0:5 byl logickým důsledkem. Když za stavu 7:3 pro ITD přidal Doubrava úspěšný blok, bylo o osudu setu rozhodnuto. DRuhé dějství nabídlo odlišný obrázek. ITD se nedařilo prosadit na útoku, zejména vinou kvalitního Vítova podání. Jenže z vedení 3:0 náhle bylo 3:4, když se na straně ITD zvedlo všechno. Houpačka pokračovala dál, na 7:5 prostřelil Kop vše v cestě. Když poté za stavu 8:7 nečekaně zkrátil hru, měli Žatečtí k dobru tři setboly. První Doubrava a spol odvrátil, za 8:9 Doubrava zablokoval Kopa, ale jen do autu... Ve třetím setu se do vedení dostali hráči ITD (7:6). Pak oba bijci pálili z nejtěžších hlavní a klíčové chvilky přišly za stavu 8:7 pro ITD, kdy poté Doubrava dvakrát úspěšně zablokoval Kopa. Během jednoho dne tak ITD skolilo Žatec hned dvakrát.

"Už dlouho jsem neměl ze třetího místa takovou radost. Do balonu jsem naposledy kopnul ve finále na loňské Poslední smeči, čekal jsem to mnohem horší. Vlastně ještě ve středu dopoledne jsem nevěřil, že si na Smeči zahrajeme. Tím jsem rezignoval na jakýkoli letošní kontakt s balonem. Docela jsme si vyhověli a Jirka když hraje s chutí, tak mu i ta naše osmdesátiletá obloha stačí k tomu, aby se mohl popasovat s nejlepšími. Řekli jsme si, že nepolezeme na nějaké extrémy a budeme si držet to svoje. Na Žatec jsme narazili během pár hodin podruhé. Ve čtvrtfinálové skupině jsme měli nůž na krku, tam jsme museli vyhrát. Porazit je pak podruhé, to jsme věděli, že bude těžké. Paradoxně nám pomohlo, když jsme v semifinále dostali takovou nálož. Nebyli jsme ani nějak hodně zklamaní. V prvním setu se nám povedl začátek a pořád jsme to hrnuli. Ve druhém setu nám to ulítlo a nešlo Kopa zastavit. Třetí set rozhodlo zejména, že jsme byli od začátku nahoře my a Jirka na útoku bodoval. Pak se mu podařily dva bodové bloky," okomentovala bronz defenzivní opora ITD PETR STEJSKAL. 

Podaří se čakovickému áčku zopakovat semifinálový výkon, nebo se z obhajoby zaradují Modřice? První vzájemný souboj ze čtvrtfinálové skupiny vyzněl pro moravskou sestavu, A ten druhý? V polovině prvního setu se nic nevyjasnilo, stav byl 6:5 pro Modřice. Před koncovkou bylo na sedmičkách srovnáno. Kalous ale poté zkazil podání a při svém ojedinělém útoku také chyboval - 7:9. Hned první setbolovou nabídku Pospíšil využil. I druhý set se do jeho poloviny nic vážnějšího neudálo a stav byl 5:5. Po Chadimově zkrácení na 6:6 se zdálo, že by otěže setu mohli vzít do rukou Čakovičtí, kteří znovu odvážně kombinovali. Za stavu 6:6 zablokoval Kučera Pospíšila, ale včetně doteku sítě. Bylo znát, že se Pražané hodně tlačí na Spoustovu stranu. Jenže ten vytáhl dva parádní obranné zákroky a Pospíšil trestal. Přesto bylo znovu srovnáno, když Kalousovu nahrávku nártem Chadim usměrnil do prázdného středu soupeřova pole. Stav 8:8 a teč míče na Kučerově bloku smolně končí na čakovické straně. První mečbol odmítl Spousta, který zbrkle zpracoval míč a ten skončil na soupeřově straně, jenže v autu. Druhý a poslední mečbol, vlastně poslední smeč turnaje, předvedl Pospíšil, který podél bloku trefil nekryté místo v čakovické obraně. Chadim sice ještě na míč dosáhl, ale míč s vysokým odskokem už nezpracoval. Stejně letos jako loni jsou Modřice na koni.

"Stříbro je úspěch, na druhou stranu ke zlatu chybělo pár míčů. Turnaj byl trnitý, možná jsme ani nemuseli postoupit. Ale jak jsme v sobotu hráli špatně, tak dneska už to bylo o hodně lepší. Ve finále jsme udělali několik malých chybiček a možná nám chybělo i nezbytné štěstí. Rvali jsme se dost do Kuby Spousty, Pospíšil jej ale přivíral a občas i Spousta něco chytil se štěstím špičkou," řekl nahrávač čakovického áčka JIŘÍ KALOUS.  

"Stejně jako loni i letos jsem si to stoprocentně užil. Jsem strašně rád, že mi kluci znovu řekli. Pocity vítěze jsou vždycky skvělé. Bylo mi jasné, že soupeři půjdou po mně a bylo to i logické. Snažil jsem se soustředit, abych se co nejvíce přiblížil výkonům mých spoluhráčů. Někdy tam z mé strany nervozita byla. Vítězství připisuji hlavně herní kvalitě spoluhráčů, odehráli skvělý turnaj a já se snažil přicmrndávat. Cesta turnajem byla těžká, schází se tu vždy skvělá konkurence a jsem šťastný, že se obhajova vydařila," usmíval se JAKUB SPOUSTA z Modřic.

Konečné pořadí turnaje:

1. MNK Silnice Group Modřice (Pospíšil, Spousta, Rosenberk) 
2. TJ AVIA Čakovice A (Kučera, J. Chadim, J. Kalous, Pachman)
3. ITD (Doubrava, Stejskal, Řehák)
4. SKN Žatec (Kop, Stehlík, O. Vít) 

Fotogalerie:

Komentáře   

 
#1 Kateřina Nadymáčková 2019-12-10 11:54
V anketě nohejbalista roku brali Modřičtí stříbro (Lukáš Rosenberk) a bronz (Jakub Pospíšil) ne stříbro a zlato, to získal Zdeněk Kalous.