Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
  • 25.09. 19:27 Rychlost informací(Maršálek)
    Zkusme prosím Zdendo krátce věcnou diskuzi bez té omáčky o Vláďových ú ...
  • 25.09. 15:59 Rychlost informací
    To přece nemá logiku, kdyby Láďa chtěl tak ti zavolá, ale chtěl diskutova ...
Jihočeské krajské obrození Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 25.03.2019

2019 jhcobrozeni 1(České Budějovice) Jižní Čechy vždy patřily mezi tradiční nohejbalové bašty. Aby ne, vždyť České Budějovice spolu s Prahou soupeří o titul rodiště nohejbalu. Jenže postupně se některé známé jihočeské celky (Lokomotiva České Budějovice, Dukla Písek, Pospol Strakonice, Lužnice Tábor a další) začaly propadat nebo mizet a korunu všemu nasadilo zrušení krajské soutěže, resp. její nahrazení nesvazovou soutěží. Teď přichází nová iniciativa a na poslední valné hromadě jihočeského KNS bylo zvoleno nové vedení v čele se ZDEŇKEM MUSILEM, kterého jsme přizvali k rozhovoru.

Pane předsedo, ač Jihočeský kraj vždy patřil mezi bašty nohejbalu, už dlouho se tu nehraje oficiální krajská soutěž. Co bylo důvodem?

O pravých důvodech můžeme po tak dlouhé nečinnosti našeho kraje už jen spekulovat. Hráči to svádí na tehdejší vedení, které chtělo nesmyslné pokuty za mládež a hrát pouze o víkendech. Názor vedení byl pravděpodobně udržet nějaký standard i za cenu odbytu některých oddílů. Asi jako vždy bude pravda někde na půli cesty...

Proč jste se rozhodl vzít situaci do svých rukou? Co vás k tomu vede?

Vždy mi bylo s podivem, že je tu (např. v Týně nad Vltavou díky p. Mikoláškovi) v jižních Čechách několik turnajů do roka jak v létě tak v zimě. Je jich opravdu hodně a vždy všude bylo hodně sestav a přitom není žádná organizovaná soutěž na úrovni krajského přeboru. Před časem tu zkoušel Vladimír Vondrášek organizovat neoficiální krajskou soutěž formou turnajů a fungovalo to tuším asi dva roky. Vlastně ani nevím proč to skončilo. Toto všechno spolu s faktem, že pokud jsem se jakéhokoliv zástupce jihočeského oddílu zeptal, jestli by o krajský přebor měl zájem, byla odezva pozitivní. Já zažil ještě dorostenecký krajský přebor formou zápasů jako v lize, pak kvalifikaci do dorostenecké ligy. Žáci a chlapi také vždy fungovali, my svého času v Dynamu také začínali v krajském přeboru a postupně s roční přestávkou v 1. lize se dostali až do extraligy. Bylo mi to prostě nějak líto, hlavně když sem zjistil, že zájem by byl. A nutno podotknout, že ačkoliv to byla má iniciativa, nejsem na to sám. Mám dva parťáky kteří mi pomáhají. František Lebeda jako místopředseda a Petr Votava ze Strakonic, který kompletně zaštiťuje mládež. Těm také patří dík. Další motivací je, že bych měl v našem novém oddíle rád B mužstvo, tak aby prostě měli kde hrát.

2019 jhcobrozeni 5Jaký jste měl pro svolání VH KNS mandát? Jihočeský KNS neměl v současnosti svůj výkonný výbor, nebo měl pozastavenou činnost?

Ke svolání jsem měl mandát od prezidenta ČNS. Jelikož VV KNS nebyl ustanoven a byl tu pouze samozvaný sekretář, nebylo to nic složitého. Rozhodovací právo za náš kraj tedy přecházelo na prezidenta ČNS a ten po nastínění mých plánů neměl s udělením mandátu žádný problém. Svolala se valná hromada, zvolil se VV a začali jsme makat.

Je známo, že na Českobudějovicku dlouhodobě nepanuje moc přátelská atmosféra mezi funkcionáři. Neobáváte se toho, že sem tam nějaký klacek do toho vašeho makání přiletí?

Nemyslím si, že se dá obecně říct, že by mezi sebou jihočeští funkcionáři měli nepřátelskou atmosféru. Díky jednáním s mnohými z nich bych řekl, že je to právě naopak. Je to pouze o jednom konkrétním člověku. Klacky pod nohy čekám a už se dostavují. I přesto, že několik let žádal prezident ČNS sekretáře KNS o znovuzrození kraje, nikdy se to nepovedlo. Nyní když se znovu zrodil, pořád od sekretáře nemáme nic předané - účet, peníze, dokumenty, e-mail, www stránky, prostě nulová reakce.

Jihočeská družstva několik let hrála neoficiální soutěž, nyní se to změní. Opravdu existovala seriózní poptávka po svazové soutěži, nebo to je jen takový výkřik momentálního nadšení?

Vyloženě poptávka po svazem řízeném krajském přeboru tu nebyla. Ale stejně tak nikdo neměl problém s tím, že to bude oficiální soutěž. Nevím že by se tu kromě Vláďovy LaLigy hrálo něco jiného neoficiálně, máme tu ještě českobudějovický okresní přebor, který řídí pan Řehoř a ten je také oficiální. Možná existují nějaké další okresní přebory, ale o těch nemám moc přehled.

2019 jhcobrozeni 3Kolik družstev bude hrát krajský přebor mužů a kolik přebor žáků?

Do krajského přeboru mužů eviduji zatím čtyři přihlášky a vím,  že dva týmy jsou ještě ve hře. Šest týmu je můj takový cíl, za který bych byl rád a považoval bych to za úspěch. Jakmile uzavřeme přihlášky, což je 31.3., budeme ještě jednat o zařazení béčka Janovic do našeho kraje, které projevilo zájem. Ale chci aby do toho mohly promluvit oddíly, které budou řádně přihlášené, proto to budeme řešit až po uzavření přihlášek. Co se týče žáků, na začátku bylo ve hře pět týmů a zbyly z toho tři. Velkým překvapením je čerstvá informace, že Dynamo České Budějovice se do krajského přeboru žáků nepřihlásí. Přitom když se zrodila myšlenka na straně Strakonic a Radomyšle zorganizovat žákovský kraj, byly čtyři týmy jisté a pátý tým z Veselí nad Lužnicí se rozhodoval. Údajně je problém, že Dynamo nemá dostatek žáků ani dospělých, kteří by se o ně postarali ve smyslu dojíždění na turnaje. Nedalo mi to a zeptal jsem se trenéra mládeže Davida Višvadera, který je licencovaný trenér spolu se svým otcem a mají v Dynamu právě na starost mládež. A bylo mi řečeno, že mají 3-4 žáky aktuálně. Nevím tedy, kde je pravda a jestli to není jen na truc. Jen bych připomenul, že muži budou mít zápasový model soutěže a žáci turnajový.

Na VH ČNS bylo neúspěšně navrhováno zrušení povinnosti rozvoje mládeže a žen pro krajská družstva. Jaký je váš názor na tuto problematiku?

Je to těžké. Jsou to samozřejmě peníze pro kraje, ale ty se dají zrovna na mládež sehnat celkem snadno i jinak. Proto bych tím nezatěžoval krajské oddíly, které si chtějí kopnout, byť stále tzv. na žížu, ale pořád nějak kvalitně a organizovaně

Co od obnovení krajských soutěží vlastně očekáváte?

Očekávám, že to tady začne zase trochu žít. I na valné hromadě okresního svazu bylo znovuzrození KNS také velmi pozitivně přijato. I když jsem od pana Řehoře slyšel názor, že z okresu určitě nebude chtít nikdo postoupit. Ale už teď mám v přihláškách dva oddíly, které loni okres hrály a letos chtějí hrát kraj. Můj sen je tu mít krajský přebor pro všechny kategorie, ale to předbíhám. Stojím nohama na zemi, může se stát, že to za rok celé skončí pro nezájem. Ale např. dva oddíly, které letos bohužel do mužů nezasáhnou, s tím počítají na přesrok. Tak tajně doufám, že se tradice našeho krajského přeboru obnoví a bude pokračovat a bobtnat.

2019 jhcobrozeni 2Sám jste stále aktivní hráč, který stál u zrodu nového oddílu Legendy. Ten bude hrát U Špačků, tedy v místě druhého nejstaršího českobudějovického oddílu. Kdy dojde na derby s Dynamem, které možná připomene proslulé dřívější derby mače Špačků s Mosťáky?

I když zůstávám kmenovým hráčem Karlových Varů, budu na jaře hostovat do Legend a v klidu si kopnu 2. ligu. S Martinem Karvánkem se nám podařilo sehnat zázemí a oficiálně založit oddíl z dynamáckých odpadlíků. Je skoro smutné, že nás je nakonec víc, než v Dynamu, ale o něčem to vypovídá. A díky odmítnutí Dynama na sponzorský dar od letitého sponzora Propagační Podnik s.r.o., kvůli nesmyslným požadavkům předsedy, jsme tohoto sponzora čapli my a spolu s dalšími drobnými sponzory máme i dostatečné finanční zázemí na chod oddílu. Pochybuji, že na derby s Dynamem dojde, my bychom rádi postoupili do 1. ligy. 

Zkušení říkají, že kombinace hráč a funkcionář se vždy podepíše na herní kvalitě. Jak to zatím vnímáte na sobě?

To neříkají zkušení, ale staří. Podle mě je to úplná blbost a staří se tak jen nesmyslně brání novému a mladému větru. Krásným důkazem je právě Dynamo. Kde bylo, kde mohlo být a kde opravdu je.

 

 

Komentáře   

 
#1 Fanda 2019-03-25 21:09
Tak to má Bróňa teda pěknou škytavku :-) hezky pojmenované papírku....
 
 
#2 JR 2019-03-26 09:48
Povinnost mládeže, mnoho krajů zabila a ještě zabije. Kdysi jsem hrál v ČB okres a mám na to dobré vzpomínky.
 
 
#3 beneš 2019-03-26 12:04
Naprostý souhlas s JR ohledně povinnosti mládeže
 
 
#4 Znalec 2019-03-26 16:42
Já myslím že kraje zabíjí úplně neco jinýho. Neochotnost lidí udělat něco navíc. Všichni by chtěli jenom hrát soutěž, ale nemít žádný starosti. Ať se postarají jiný. Mládež je jenom jedna z mnoho věcí. Dneska už se nenosí vychovávat nástupce. Až skončím, na všecko seru a co bude dál je mi fuk. Tohle JR zabíjí celý nohejbal..
 
 
#5 JR 2019-03-26 16:49
Určitě to není jen mládež, nicméně ta je dominantní. Táta vezme svoje dítě na nohejbal bez ohledu na to jestli je to povinné nebo není.
 
 
#6 JS 2019-03-26 18:35
Vy vážně věříte na pohádku, že kvůli pár stovkám na hlavu půjde radši hráč kopat okresní bžundu než pořádnou soutěž v kraji? Jak řekl Papírek, pravda bude někde uprostřed.
 
 
#7 V. Vondrášek 2019-03-26 20:00
Ohledně vzniku tzv Laligy. Důvodem bylo, že mladí hráči v kraji neměli jakoukoliv konfrontaci s mužským dvoudopadovým nohejbalem. Zkusili jsme s Kyptou udělat seriál turnajů dvojic a trojic, v roce 2015 se odehrálo 7 turnajů a celkem se zúčastnilo 61 hráčů a to nejenom z JČ kraje. V roce 2016 jsme uspořádali 8 turnajů a těch odehrálo 88 hráčů. Měli jsme v plánu pokračovat, ale ligové týmy nám postupně "vyzobaly" velké množství hráčů a tak pro rok 2017 nebyl dostatek pravidelných účastníků. Přesto si myslím, že to mělo smysl a přeju Papírkovi a spol. aby se jim dařilo a moc jim fandím.
 
 
#8 Z.Žilák 2019-03-27 07:54
Pěkně napsáno Papírku ;)
 
 
#9 jc 2019-03-27 16:30
Papíre díky za všechny tvé nohejbalové aktivity a doufám, že se tou aktivitou inspirují i další :-)
 
 
#10 Miloslav Řehoř ČB 2019-04-03 11:09
Po delším rozvažování jsem se rozhodl, že nějak zareaguji na to dění okolo jihočeského nohejbalu, i když vím, že se nic nezmění. Je to jen proto, protože všude se objevuje jen hlas jedné strany. Patřím do té skupiny nohejbalových nadšenců a funkcionářů, který se o změně ve vedení jihočeského nohejbalu dozvěděl, až když to bylo hotové (možná záměrně). Nechci stejně jako Broňa Pilbauerů vytahovat na světlo různé půtky, které se tu již delší dobu vedou a jichž je i tato změna důsledkem. Broňu Pilbauerů znám asi 30 let a vím, že je to člověk až moc zásadový, kterému nikdy ani tak nešlo o svou vlastní slávu, ale o společné dílo a to je rozvoj nohejbalu a tomu obětuje celý život. Je pravda, že právě tato zásadovost je asi celkovým kamenem úrazu, poněvadž velice mnoha lidem tento způsob práce hází klacky pod nohy a nemohou v tom dělat „čachry machry“ jak by někomu vyhovovalo. Mně osobně dost udivil způsob, jakým byla provedena změna vedení jihočeského nohejbalu.
 
 
#11 Miloslav Řehoř ČB 2 2019-04-03 11:12
Asi i vedení ČNS způsob práce Broňka nevyhovuje a proto se přiklonil k této změně provedené tímto způsobem. Na celé této změně je jediné pozitivum a to je, že se možná začne hrát dlouhodobá soutěž na úrovni kraje. Z druhé strany, pokud chtělo vedení ČNS přistoupit k nějaké změně na základě vystoupení někoho, tak k tomu mělo přistoupit nestranně, pozvat jak stávajícího sekretáře, tak i nové křídlo a na společném jednání třeba i dospět k odvolání stávajícího sekretáře a ustavení nového vedení. Takto to proběhlo způsobem, kdy se všechny strany snažily Broňka zbavit a takto se to upeklo. V civilizovaném světě se takovémuto převzetí moci říká PUČ. Ono je totiž z pohledu dnešní mladé generace pohled na věc takový, postavte nám všechno, kupte nám všechno a až budeme cítit, že už máme všechno, tak vás odsuneme, nebo lépe řečeno „kopneme vás někam, ať nám tu již nepřekážíte“. Bohužel pomluvy někam podstrčené jsou jako semínko, které postupně klíčí a roste, až zahubí vše kolem sebe.
 
 
#12 Pavel S. 2019-04-03 12:04
Neznám zákulisí ČB nohejbalu. Na veřejnost se dostává akorát válčení o moc v kraji několika rodin a jednotlivců už několik let a pád ČB nohejbalu. Přijde mi, že ve článku jmenovaný samozvaný sekretář udělal pro nohejbal také spoustu práce za spoustu let nebo se pletu? Pokud ano, nezasloužil si takhle
pučem posvěceným Kleníkem odstřelit. Pokud to tedy nebylo tak, že ho a ambiciózního Musila zvali na společné setkání na svazu.
 
 
#13 papirek 2019-04-03 12:21
Žádný puč se nekonal, Kamil několikrát Pilbauera žádal a činnost na úrovni KP za posledních 8 let a nic. Pozvánka na VH byla na webu cca 14 dní dopředu, jestli předseda dozorčí rady nekoukne ani jednou za 14 dní na web ČNS měl by se zamyslet nad svou funkcí. Kluci ze Strakonic když připravovali KP žáků a ještě nevěděli, že já připravuji muže po něm chtěli součinnost a dostalo se jim odpovědi, že vše podepíše, ale s ničím nechce mít starost, že toho má hodně a že si to potom musí vést sami na jeho pověření. Není tu žádná válka o moc, je tu jen zájem mít funkční KP... Ani bych neměl problém s tím, aby svou funkci v KP vykonával dál, sekretářka s praxí k ruce se vždy hodí...