Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 30.05. 09:29 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Tak pane Spilka, vyjádření , ze by chtělo omladit kádr rozhodčích svádí ...
  • 24.05. 13:02 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Co vy jste za Fandu ze ho neznam? Ano Radek Safr tam byl ale neni trener ale ved ...
  • 23.05. 14:23 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Pane Spilka, pokud něco takového píšete, tak by jste měl napsat i druhou st ...
Sokolí hnízdo, jihočeský turnajový unikát Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 23.08.2018

2018 sokolihnizdo 1(Komařice - Pašínovice) Když jsme vybírali místo pro křest "jihočeského" dílu knižní řady Osadní toulky, padla volba na turnaj trampské osady Sokolí hnízdo na říčce Stropnici. Ten se konal týden po oficiálním vydání publikace a navíc svými specifiky se vymykal běžným turnajům.

Dolní tok říčky Stropnice pod Pašínovicemi koncem 20. let objevili trampové - vodáci, kteří sem vyráželi od nedalekého soutoku s Malší. První jejich skromné boudy zde vyrostly kolem roku 1929 a poté se údolí začalo slušně zaplňovat. Místní specialitou se stalo přenášení či spíše splavování rozebraných chatiček z místa na místo, k čemuž se hojně využívala právě Stropnice. A tak se zrodily osady Šťastná hvězda (1932) a Údolí kamarádů (1933). Nejmladší osadou se stalo Sokolí hnízdo, kde už sice chatičky také na přelomu 20.-30. let stály, ale k utvoření osady došlo až v roce 1947. To už zde stál sokolský tábor, který také dal osadě jméno.

Jako každá správná osada, i Sokolí hnízdo má své hřiště, byť i tady se nejedná o to původní. A původně hraný volejbal tady vystřídal nohejbal. Od roku 1968 se tu také každý srpen hraje nohejbalový turnaj dvojic, který od roku 1971 nese název Memoriál Rudy Placera. Vzhledem k datu konání se mu někdy také přezdívá "okupační". Účastní se jej především hráči ze stropnických osad a další hráči z Českých Budějovic. Turnaj se tedy nemůže srovnávat s turnaji např. bývalé osadní Grand Prix v okolí Prahy, ale právě díky svým specifikům si zachovává svou výjimečnost.

Turnaji šéfuje JINDŘICH KLIMEŠ. "Letos se odehrál už 51. ročník. Držíme stále tradiční pravidla, to co nám předali naši tátové a dědové  sako ve výšce 130 centimetrů, podání křížem, míč může spadnout i mimo hřiště, příroda hraje. Jsou to takové vychytávky, díky kterým se ale srovnávají síly mladých kvalitních hráčů s těmi staršími. Snad i proto je turnaj tak oblíben."

Ke specifikům turnaje patří i herní systém. Na rozdíl od drtivé většiny turnajů se tady hraje systémem na dvě porážky, pro méně obeznámeného poměrně složitým tzv. oboustranným pavoukem. V tomto ročníku tak k celkovému vítězství stačily čtyři vítězné zápasy. K účastníkům turnaje, navíc pravidelně atakujícím medailové příčky, patří i 80letý VÁCLAV PARÝZEK. "Se synem Petrem jezdíme na nohejbalové turnaje na Údolí kamarádů a do Plava. Na Sokolím hnízdě jsem letos asi popatnácté. Turnaj jsme třikrát vyhráli, několikrát byli druzí nebo třetí, takže se nám tady vždycky dařilo. Ale to jsme ještě byli mladší. Turnaj mě ale baví, jsem mezi mladšími a to je hodně důležité. Nemusím se bavit o práci nebo nemocech, ale o sportu a legraci. Sokolí hnízdo je poslední turnaj, kde se hraje postaru na vysokou síť. Sem, když přejedou mladí kluci, zvyklí bouchat na nízkou síť, tak se rozdíly vyrovnávají. Když nemají tolik trpělivosti, nemusí uspět. Výmeny jsou i delší proto, že se hraje i mimo hřiště. Prostě příroda hraje. Nemyslím si, že by ale rozdíly byly obrovské, jen se člověk musí podmínkám přizpůsobit."

A my můžeme jen doufat, že poslední mohykán, na kterém je ještě možné si zahrát na původní českobudějovická pravidla, ještě pár dalších desítek ročníků připíše.

Fotogalerie: