Regiony
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2017 psmec 01(Praha) Opravdu parádní den si prožili modřičtí nohejbalisté. Během druhé prosincové neděle totiž na jih Moravy zamířily hned tři trofeje - dvě pro vítěze svých kategorií ankety Nohejbalista roku ČR a tou třetí byl pohár, určený vítězům posledního velkého mezinárodního klání v republice, pražské Poslední smeče. Jeho držitelem se stala modřicko-karlovarská trojice Vanke, Pelikán, Rosenberk.

Potěšujícím faktem nejstaršího mezinárodního halového turnaje bylo, že do pankrácké haly přišlo výrazně více diváků, než v minulých letech. Chyběl sice nějaký velký příběh, jak tomu bývalo zejména u památných česko-slovenských reprezentačních soubojů, ale co nechýbělo, byla hráčská kvalita. Znovu se potvrdily teze o celoročním charakteru nohejbalu, kdy hráči i v klidovém období jsou schopni podávat velmi kvalitní výkony. A ty na úspěch byly potřeba.

V sobotních kvalifikačních bojích se celkem dvě desítky trojkových formací utkalo v pěti čtyřčlenných skupinách, z každé se pak dvě nejlepší (výsledky vzhledem k lichému počtu skupin nejsou započítávány) mohly těšit na nedělní pokračování. Ze skupiny A to byly sestavy Holice a Čakovice A, ze skupiny B Karlovy Vary A a obhajující Šacung A, ze skupiny C Čakovice B a Vsetín A, ze skupiny D Modřice A a Karlovy Vary B a ze skupiny E Vsetín B a Čelákovice A. S turnajem se tak už v sobotu loučily některé velmi slušné sestavy, za zmínku stojí např. třetí místo Čelákovic B (Spilka, Flekač, Šafr, Doucek, Hong), Českého Brodu A (T. Cibulka, Vedral, Sýkora), či čtvrté místo Šacungu B (Makara, Kalas, Černota). Nevedlo se ani jedinému slovenskému zástupci, KAC Košice (I. a M. Hulínové, Prachár, Frolov, Kozák).

Nedělní matematika ve čtvrtfinálových skupinách byla zřejmá - na postup bude stačit pět bodů ze čtyř zápasů. Tradiční turnajovou metlou jsou remízy (zejména ty záporné) a že jich bylo požehnaně. Ve skupině Milana Svobody jich z deseti zápasů padlo hned sedm, ve skupině Antonína Srpa čtyři. Ve velmi vyrovnané první skupině bylo tedy zřejmé, že jakákoli porážka prakticky zavře postupové brány. O tom se přesvědčily jak páté Karlovy Vary B (Svoboda, Hron, M. Medek, Musil), tak čtvrtý Vsetín B (Brutovský, Plachý, Stupák). Remízovému králi, obhajující sestavě Šacungu A (Doubrava, Kadeřábek, Stejskal), scházel na postup set. Do semifinále tak proklouzly z první pozice Čakovice B, druhá postupová příčka patřila Holicím. V Srpově skupině se nevedlo pátým Čakovicím A (J. a Z. Kalousové, J. Chadim, Pachman) ani čtvrtému Vsetínu A (Chalupa, Tomek, Vala, Kůrka). Tři body nemohly stačit ani Karlovým Varům A (J. Medek, Bíbr, Kokštein, Putík, V. Kubín ml.). Do elitního kvarteta tak přošly obě šestibodové trojice - Čelákovice A a Modřice A.

Obě semifinále nabídla pěknou podívanou, ale o vítězství postupujících finalistů téměř nebylo pochyb. Modřice hrály s chutí a pražská sestava z Čakovic nenašla účinný recept. Brutální útok Kopa a spol pak nedokázaly do té doby velmi účelně hrající Čelákovice eliminovat a zbyl jim jen souboj o bronz. Ten se tentokrát rozhodně nezařadil mezi ty, kvůli kterým by někteří tyto zápasy rušili. Byl to pohledný souboj kombinační hru vyznávajících sestav, kde rozhodovaly maličkosti. První set za devítek ukončil čelákovický Kilík klepákem do paty. Ve druhém se Pražané rozehráli a vedení 5:0 předznamenalo osud setu druhého. Zkrácený set rozehráli lépe Čelákovičtí, vedli 8:6, ale po útočných chybách nakonec prohrávali 8:9. Kolenský ale krásným zkrácením dostal set na devítky a na druhé straně T. Chadim vyslal mečbol do autu.

Polařsky efektivnímy zákroky v čelákovické sestavě oplýval VOJTĚCH HOLAS. "Sebevědomí nám dodal už první zápas ve čtvrtfinálové skupině, kde jsme zremizovali s pozdějším vítězem turnaje. Šli jsme si dál za tím, že chceme postoupit do semifinále a to se nám podařilo. Jenže bohužel tam nám to vůbec nevyšlo. Odešla mi trošku nahrávka a nešla nám vůbec obrana. Nedařilo se nám s tím něco udělat. V zápase o třetí místo nám trošku začaly odcházet síly a bylo to hodně vyrovnané. První set byl z naší strany dobře uhraný, ve druhém ale přišly nějaké chybičky. Třetí set jsme měli štěstí, Tomáš Chadim zkazil do autu. Třetí místo hodnotím jako úspěch."

Finále bylo důstojné. Černý kůň turnaje, Holice, se opíral o výbornou mezihru a z té těžil nejtěžší z bombarďáků turnaje, Kop. Jeho údery po oba dny rozvracely sebelépe organizované obrany. Modřická trojice ale byla mixem obrovské zkušenosti hráčů v nejlepších letech. I tady fungovala mezihra dobře a ani útok nezaostával. Vanke však na bloku předváděl důraz, se kterým zatím na Kopa do té doby nikdo v takové míře nebyl schopen vyrukovat. A to začalo převažovat misky vah na stranu Jihomoravanů, kteří už svou pohodu neztratili. Už v prvním setu odskočili na 7:3 a 9:4 a s tím moc dělat holická obrana už nemohla. Ve druhém setu se Holičtí na chvilku chytili, ale od poloviny setu už získávali malý náskok Moravané. Za stavu 7:8 Kop trefil jen pásku a podobně to dopadlo s dalším míčem po těžkém obranném zákroku. Po zásluze si tak Modřičtí došli pro třetí výhru na turnaji.

"Na turnaji jsme startovali jako spíše outsider, takže stříbro, to je obrovská spokojenost. Včera i dnes nám to šlapalo dobře. I semifinále nám vyšlo skvěle, dařilo se nám ve všech směrech a zaslouženě postoupili do finále. Mrzí mě však, že jsme nebyli ve finále důstojným protivníkem. Honza Vanke mě několikrát vytloukl, bodoval, naopak my přestali svoje útoky proměňovat. Honza i dobře blokoval, začali jsme proto hrát dále od bloku a to asi také rozhodlo. Proti takové trojice, které proti nám stála, nemůžeme chybovat," okomentoval druhé místo holický smečař a blokař PAVEL KOP.

"Myslím, že úplný začátek naší zlaté cesty byl v sobotu večer, kdy jsem oba své spoluhráče uhlídal, aby šli brzo spát. Honza byl fantastický na bloku i na smeči. Pole jsme potom postupně vyladili. Bylo to znát už v semifinále, kde nás soupeř moc nekousal a byl to pro nás možná nejlehčí zápas dne. Složité vlastně nebylo ani finále. Honza si Pavla Kopa pohlídal blokem, aby nemohl hrát to, co hrál v semifinále. Jsem rád, že se mi turnaj konečně podařilo vyhrát," radoval se modřický univerzál RADEK PELIKÁN. A jak se vlastně zrodilo turnajové "hostování" jeho karlovarského spoluhráče? "Honza mi před nějakou dobou říkal, že chce jet se mnou v létě na Šacung, aby ho konečně vyhrál. Tak jsem mu řekl, že ho vezmu, ale s podmínkou, že on mě vezme na oplátku na Smeč, abych jí vyhrál já. Původně jsme letos na Smeč měli jet s Kubou Pospíšilem, ale ten se před měsícem zranil. Tím, že nemohl hrát, jsem si došel pro Honzův dřívější slib a povedlo se," doplnil Pelikán.

K zajímavostem 32letého turnaje patří právě neúspěšné pokusy o zlatý hattrick. Poměrně dost ročníků se zdařila obhájci obhajoba - 1984-85 Hloubětín (shodná sestava), 1989-90 DPMK (shodná sestava), 1995-96 Reprezentace ČR (shodná sestava), 1997-98 Kobylisy, 2002-03 DPMK a Reprezentace SR (shodná sestava), 2007-08 DPMK (shodná sestava), 2010-11 Karlovy Vary (shodná sestava), 2012-13 Modřice. Ani letošní ročník se prokletí dvojnásobných obhájců obhajující sestavě (2015-16 Šacung) nepodařilo zlomit. A tak velká výzva stojí před účastníky dalších ročníků a pořadatel alespoň nemusí šetřit na novou trofej. Jen to však není tím, co ředitele turnaje LUBOŠE ALBRECHTA potěšilo.

"Z mého pohledu byl letošní ročník určitě úspěšnější než ten loňský. A to zejména ve dvou parametrech. Zaprvé to byla hráčská kvalita. Loni mi přišlo, že někteří reprezentanti už byli po mezinárodních šampionátech unavení a mužstva tak nepřijela v plných sestavách. Druhým byla divácká návštěvnost. Loni zřejmě byli diváci na konci roku více přesyceni nohejbalem, letos jich přišlo o dost více. Chtěl bych tímto poděkovat svým spolupracovníkům z jednoty, kteří se na turnaji podíleli. A za sebe říkám, že každý takový úspěšný ročník člověku dává elán pro uspořádání dalšího ročníku," řekl.

Konečné pořadí turnaje:

1. MNK Silnice Group Modřice A (Vanke, Pelikán, Rosenberk)
2. TJ Sokol Holice (Kop, Mrákava, P. Kučera, Červinka)
3. TJ Spartak Čelákovice A (Kilík, Kolenský, Holas)
4. TJ AVIA Čakovice B (M. Kučera, T. Chadim, Fík, Macurek)

Fotogalerie:

 

Komentáře  

#1 Michal.Nemec 2017-12-12 06:50
Foto, zaznam, komentovany stream:

http://www.nohejbal-caslav.cz/index.php/17-turnaje/432-2017-t3-posledni-smec
Citovat

Nejčtenější články

Poslední komentáře