• 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
V posázavské kleci na Vsetín nikdo neměl Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 24.07.2017

2017 sacungcup 00(Kaliště - Lensedly) Pověstná "posázavská klec" na trampské osadě Šacung hostila čtvrtou červencovou sobotu už 56. ročník mezinárodního klání Šacung Cup. Tady se i vzhledem k parametrům hřiště prosazují hlavně bijci typu Doubravy, Vankeho, Kopa, Pospíšila, Brutovského. Ani letošní rok nebyl výjimkou, ke zlatu se konečně prostřílel svými nártovými údery vsetínský Jan Chalupa, který se svými kumpány Michalem Plachým a Tomášem Kupským nejstarší mezinárodní klání ovládl bez ztráty setu.

Počasí nastavilo slavnému turnaji svou velmi vlídnou tvář, a tak nebylo co řešit. Snad s výjimkou statečných rozhodčích (Albrecht, Škoda, Slaběňák), kteří pouze ve trojici ale odřídili celý turnaj bezproblémově. V základních skupinách se hrálo o přímý postup do druhého kola vyřazovacího pavouka, ušetřené síly navíc zůstaly bonusem pro trojice z Karlových Varů, Vsetína, Modřic a Košic. K zajímavým výsledků patřila remíza obhajující první domácí sestavy (Doubrava, Kadeřábek, Stejskal) s českobudějovickým béčkem (Z., L. a T. Musilové), těžký výprask Českých Budějovic A (Šafránek, Višvader, Ryneš, uhráli jen pět míčů) od Modřic (Pospíšil, Pelikán, O. Vít) a remíza Čelákovic (Spilka, Flekač, Šafr, Holas) s béčkem Šacungu (Chejn, Truc, Knytl). Na v pořadí druhé a třetí sestavy ze skupin čekalo osmifinále, ve kterém v domácím derby áčko skolilo béčko, Čakovice (Kučera, Jeník, T. Chadim) přetlačily áčko Českých Budějovic až ve třetím setu, reprezentační juniorka (J. a Z. Kalousové, Ftačník) pohodově zdolala třetí domácí sestavu (Hanuš, Vaníček, Voltr) a Čelákovice ve třetím setu přehrály budějovické béčko.

Ve čtvrtfinále vítězní osmifinalisté narazili na vítěze skupin. Karlovy Vary (J. a M. Medkové, Vedral) podlehly Čakovicím, Vsetín udolal domácí áčko, Modřice skolily Čelákovice a vítězný souboj českých juniorských reprezentantů s Košicemi rozhodl až poslední možný míč. Po skončeném čtvrtfinále atmosféru rozvolnil přátelský souboj veteránů se shodným součtem věků (194 let) obou sestav osady Šacung a osady Merida. Lépe si vedly hvězdy doby minulé z osady od hvězdonického jezu.

Pak už šly na řadu současní elitní nohejbalisté. První semifinále přineslo boj o každý balon mezi Čakovicemi a juniorskou reprezentací, kde v úplné koncovce obou setů byli lepší hráči pražského celku. Ve druhém semifinále se ani Modřicím nepodařilo zastavit bezchybně fungující vsetínskou jízdu, opřenou zejména o nekompromisní ofenzivní hru Chalupy. Zápasy o bronz mívají různou úroveň, v tomto případě se ale hrálo poměrně bezelstně a to zápasu prospělo. Junioři sice urvali první set pro sebe, ale jejich zkušenější protivníci z Modřic další dva sety jasně ovládli.

"I když to bylo jen malé finále, jsme spokojeni. Původně jsme měli hrát v sestavě s Honzou Vankem, ale ten byl nemocný, tak jsme přesvědčili Kubu Pospíšila. Hráli jsme od začátku turnaje dobře, neměli větší potíže. Čtvrtfinále jsme měli plně pod kontrolou. Před semifinále se Vsetínem jsme si mysleli, že je dokážeme potrápit a překvapit. Na place se ukázalo, že je to jen naše přání. První set byl z naší strany hodně nepovedený, po vlažném začátku už v polovině nebylo o co hrát. Ve druhém setu jsme drželi krok do poloviny, jenže pak Vsetín zase převzal taktovku. Musím přiznat, že na výhru jsme kvalitativně neměli. Alespoň tedy potěšila výhra s juniorkou," řekl bronzový ONDŘEJ VÍT, který se mohl potěšit také nominací do All Stars týmu turnaje.

Do finále šly sestavy, které ještě na vítězství v posázavské kleci nedosáhly. Nenápadně, ale účelně hrající čakovické trio dokázal opakovaně v rozhodujících momentech předchozích zápasů podržet výborný T. Chadim. Ani on, ani jeho spoluhráči ale ve finálovém mači nenašli recept, co udělat s Chalupovou dělostřelbou. Na bloku Jeníka střídal Kučera, ale bez úspěchu. V dresu Vsetína Plachý i Kupský hráli spolehlivě a hlavně dokázali svého ranaře zásobovat nahrávkami potřebné kvality. A Chalupa už si ve své druhé finálové účasti nenechal výhru protéci mezi prsty. Na co sáhl, končilo bodem.

"Finále beru jako velký úspěch. Jeli jsme sem s tím, že na sebe nebudeme dělat nějaký tlak předem a když postoupíme do čtyřky, tak to bude super. Ve skupině jsme prohráli s naším pozdějším finálovým soupeřem a šli z druhého místa do osmifinále. Nevadilo nám to, lepší hrát, než dvě hodiny stát. S Budějkama jsme se ale zbytečně tahali. Potom s Karlovými Vary, to byl pro nás dobrý soupeř. Na ně si věříme, umíme na ně hrát, víme co na ně platí. Navíc oni nám sami pomohli tím, jak kazili. Semifinále, to byl proti vlastním spoluhráčům. Zápas ovlivnilo to, že se dobře známe z tréninků. Bylo to vyrovnané, dopadlo to dvakrát 10:9, klidně to mohlo být obráceně. Ve finále se Vsetínem jsme zkoušeli všechny možné obranné varianty. Bohužel jsme nepřišli na žádný recept, jak Chalupu zastavit. Za celý zápas jsme chytili pouze asi dva útoky a s tím se vyhrát nedá," uvedl svůj pohled čakovický první smečař MILAN KUČERA.

"Je to paráda. Jak se vždycky říká, tady vyhrávají jenom hráči, kteří něco znamenají. Doteď jsem byl na turnaji nejlépe druhý. Měl jsem teď menší problémy s třísly a zpočátku byl problém s timingem. Ale nic mě nebolelo, začalo to chodit, kopal jsem, co jsem chtěl. Také si člověk přece jen více věří, měli jsme teď parádní měsíc. Vyhráli jsme republiku dvojek, na Valachu jsme se s Míšou podělili o první dvě místa, minulý týden jsem vyhrál na Meridě. To vše podporuje mysl, sebevědomí. Turnaj nám vyšel od začátku, do čtvrtfinále jsme postoupili bez nutnosti absolvovat první kolo pavouka. Ve čtvrtfinále jsme šli s respektem proti dvojnásobným obhájcům z domácího klubu, Doubrava umí otáčet zápasy. Dařilo se mi ho udržet na bloku, zatímco on mě nezablokoval snad ani jednou. V semifinále s Modřicemi - Pospíšila jsem v životě neporazil, ani v lize, ani na turnaji. Dnes se mi to podařilo. V prvním setu jsem několikrát zavřel a co jsem potřeboval, to tam spadlo. Když mi Kuba zavíral patu, kopl jsem do středu, když držel střed, trefil jsem klepák do paty. Ve finále už jsme byli po předchozích výhrách opravdu rozjetí. Už jsme si řekli, že nás nic nezastaví," sršel spokojeností i sebevědomím smečař a blokař vítězné sestavy JAN CHALUPA.