Regiony
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2017 austincup 1(Vsetín) Šestnáctý ročník mezinárodního turnaje mužských trojic Austin Cup přivítal v halách Na Lapači a v Hovězí čtyřiadvacet přihlášených trojic trojkových sestav z českých ligových soutěží, ze Slovenska, Rumunska, Polska, ale také juniorskou reprezentaci. Turnaj ozdobili úřadující mistři světa Müller, Pospíšil, Rosenberk, Vanke, slovenští šampioni Kilík, Brutovský, Stupák, reprezentanti Rumunska Bobis nebo Sorean, a spousta dalších špičkových hráčů a reprezentantů.

Během akce měl prezident Českého nohejbalového svazu a UNIF Kamil Kleník jednání s prezidentem Rumunské nohejbalové asociace panem Sorinem Bogdanem. „Jednali jsme na téma přípravy MS mužů 2018, které oni budou pořádat. Připravují první promo akci v místě konání Cluj-Napoca o víkendu 27.-28.5. v rámci slavností města. Měl bych se toho za UNIF účastnit i já a tuto promo akci podpořit. Pan Bogdan také jednal přímo se zástupci společnosti Gala o jejich podpoře propagaci této akce v Rumunsku a také o projektu pro školy a univerzity, které Rumuni plánují spustit," osvětlil v krátkosti jednání v zákulisí turnaje KAMIL KLENÍK.

2017 austincup 2Systém turnaje byl krutý. Ze šesti základních skupin postupovali pouze vítězové přímo do čtvrtfinálového pavouka a o zbylá dvě místa si to rozdaly druhé týmy ve dvou kvalifikačních skupinách. Z té první se prokousali do čtvrtfinále hráči juniorské reprezentace České republiky a z druhé domácí B tým. Oba doplnily vítězné Karlovy Vary A, Sokol Holice, Čakovice, Šacung A, Čelákovice A a Modřice A. K velkému překvapení došlo ve skupině B, kde domácí favorité Brutovský, Stupák a Gebel utrpěli dvě porážky a turnaj pro ně skončil. Lídr sestavy JÁN BRUTOVSKÝ ovšem nehledal výmluvy: „Dali jsme se znovu dohromady v této sestavě po trochu delší době, protože Laco Stupák si léčil zranění, které utrpěl na loňském šampionátu v Brně. Tím pádem nám trochu vázla příprava. Pravda je, že se mi za celou dobu, kdy jsem na Austinu hrál, nestalo, že bych nepostoupil ze skupiny. Ta série, kdy jsme bojovali vždy o nevyšší stupně, byla tak dlouhá, že to jednou muselo přijít. Samozřejmě uděláme vše pro to, abychom v příštích ročnících načali sérii novou a udrželi i v ligových bojích ten vysoký standard, který určitě máme." Také výpadek druhé modřické sestavy se nečekal a tak i Pelikán s Pavelkou a T. Guldou balili věci. Už se navíc stává téměř tradicí, že do vyřazovací části nepronikla ani jediná zahraniční sestava.

V prvním čtvrtfinále uhasilo Pospíšilovo komando poslední domácí plamínek naděje na dobré umístění, a přestože spotřebovalo k vítězství nad Vsetínem B (Chalupa, Plachý, Gargulák, Vala) tři sety, nenechalo nikoho na pochybách, že jeho cíle jsou vyšší než čtvrtfinále. „První set jsme vyhráli a bylo to super. Soupeř nebodoval a podařilo se jej několikrát i zablokovat. V druhém setu na nás změnili obranu i způsob bloku. My jsme si mysleli, že pohodu přeneseme i do setu druhého, ale začátek naopak vyšel Modřickým a hned zpočátku vysoko vedli. Kuba mně několikrát zavřel a jejich pole bylo téměř bezchybné. Třetí set se potom proměnil v Pospíšilovo blokařské vystoupení, zavřel mně pětkrát nebo šestkrát. Dost nás poznamenalo, že jsme znovu nezachytli začátek," vysvětloval vytáhlý loni ještě budějovický hráč JAN CHALUPA. Také druhé čtvrtfinále se tahalo na tři sety a také zde vítězný tým Holic svého soupeře z Čelákovic (Kolenský, Kilík, Holas) v rozhodujícím setu doslova rozstřílel. To Čakovice (Macurek, Pachman, Kučera, J. Chadim) s Šacungem tahaly od začátku za kratší konec a nepomohlo ani prostřídání hráčů ve druhém setu. Také obhájce loňského vítězství z Karlových Varů nepovolil juniorské reprezentaci (J. Kalous, Souček, Višváder, Ftačník) ani set a proklouzl do semifinále, aniž by ztrácel drahocenné síly.

2017 austincup 3První semifinálové dějství poslalo proti sobě v pikantním derby Modřice s Holicemi. Oba smečaři se velmi dobře znali a to znamenalo v obou úvodních setech těsný výsledek pro jeden i druhý tým. V rozhodující sadě ovšem Modřičtí od počátku trestali každičkou chybičku druholigového nováčka a pouhé tři body na jeho kontě skončily holický sen o finále. Také druhá semifinálová přestřelka mezi Šacungem a Karlovými Vary končila ve třetím setu za stavu 9:9, když Vanke tvrdým úderem vytloukl blok Doubravy. Po krátké, ale esteticky příjemné kulturní vložce, nastoupily k zápasu o třetí místo Holice s Šacungem. Oba smečaři dominovali místy brutálním útokem, proti kterému mohl být účinný jedině dobrý blok. Rozhodovala také každý chybička, kterých o trochu víc udělali Středočeši a tak se Holice mohly radovat z premiérového umístění na stupních vítězů a jejich lídr Pavel Kop nakonec také z ocenění pro nejlepšího hráče a osobnosti turnaje.

Ve finálové bitvě se vlastně jednalo o reprízu loňského souboje o prvenství, kdy se lépe dařilo hráčům z lázeňského města. První set ovšem vyšel Moravanům na sto procent a nedali Západočechům, kterým vázla mezihra, žádnou šanci. Ve druhém dějství se ale karta obrátila a nepřesnosti v rozehrávce Modřic zklidnily hru obhájců loňského vítězství a nasměrovaly je k srovnání stavu. Karlovarští šli do rozhodujícího setu sice s psychickou výhodou, ale jejich vyzyvatelé je hned zpočátku zaskočili přesnou a sebejistou hrou. Jak přibývaly body na kontě Moravanů, tak znatelně odtékaly síly obhájcům trofeje. Závěr setu odehráli Modřičtí už ve vítězné euforii a za velkého povzbuzování publika, které i přes Waterloo domácích sestav vydrželo až do konce turnaje, dotáhli set exhibičně k jasnému vítězství.

2017 austincup 4„Ve třetím setu nám odešel útok, protože mi docházely síly. Vůbec jsem se divil, že jsme vyhráli ten druhý, protože to vypadalo, že náskok, který jsme zpočátku vybudovali, už ani nedotáhneme. Soupeři měli jednoznačně více sil a to rozhodlo. Měli jsme dlouhou přestávku. Já třeba nehrál žádný turnaj od mistrovství světa, to znamená, že jsem byl bez přípravy, a navíc jsme s kluky čerpali společnou dovolenou. Vůbec jsem nečekal, že se dostaneme tak vysoko. O to víc díky dnešním spoluhráčům, kteří si zaslouží absolutorium," naznačil příčiny finálového neúspěchu zkušený JAN VANKE. Režisér vítězného týmu LUKÁŠ ROSENBERK ocenil, jak se jeho trojice dokázala vypořádat se ztrátami setů v play-off: „V každém zápase play-off nám nevyšel jeden set, ale bylo to vždy tím, že jsme udělali hodně nevynucených chyb. Ve finále jsem to byl já, kdo ve druhém setu udělal pár chybiček v mezihře a nahrávce. To nás pak stálo ten velký náskok soupeře, myslím až 6:1. Taková ztráta už proti hráčům, kteří jsou v Karlových Varech, jde jen těžko dohnat. V rozhodujícím setu jsme na ně ale nastoupili, jakoby se ten předchozí vůbec nehrál. Kuba hned zpočátku pomohl nějakým tím úspěšným blokem a potom se hraje už snadněji."

Ředitel turnaje VÍT ZGARBA byl s průběhem turnaje i přes neúspěch vsetínských barev spokojen: „Z organizátorského hlediska jsem opravdu spokojený s účastí. Startovní listinu jsme rozšířili z původních dvaceti účastníků na dvacet čtyři a poslední tým, který se kvalifikoval, bylo béčko Českých Budějovic. To je myslím hodně dobrý tým na to, abychom jej odmítli. Jinak samozřejmě, že dnešní neúspěch Vsetína sice mrzí, ale hlavně jsme měli obavy, že nám utečou diváci, kteří byli určitě namlsáni loňskými a předloňskými výsledky. Nestalo se tak a za to patří divákům velký dík, protože ta kulisa byla důstojná až do samého ukončení turnaje. Finále bylo opravdu vrcholem turnaje nejen díky hráčům, ale i jim."

Konečné pořadí turnaje:

1. MNK Silnice Group Modřice A (Pospíšil, Müller, Rosenberk)
2. SK Liapor WITTE Karlovy Vary A (Vanke, M. Medek, Hron, Valenta)
3. ANK Sokol Holice (Kop, Kučera, Krátký)
4. SK Šacung ČNES Benešov A (Doubrava, Kadeřábek, Knytl)

 

Komentáře  

#2 JSF Cluj 2017-03-28 17:10
high level tournment!the best i see ever!congratulations to mr Zgraba!
Citovat
#1 Kateřina Nadymáčková 2017-03-28 07:47
Gratuluju ♡♡ byl to skvělý turnaj ♡ krásný nohejbal ♡ všechny zápasy play-off byly dramatické a byla to skvělá podívaná ♡ příští rok znovu ♡
Citovat

Nejčtenější články

Poslední komentáře