Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Na Pankráci opět vyhrál Šacung Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 19.12.2016

2016 psmec 1(Praha) 31. ročník nejstaršího halového mezinárodního klání, pražská Poslední smeč, definitivně odzvonil letošní sezóně. Tradiční rozlučku nejlépe zvládli borci v oranžových dresech ze Šacungu, kteří zapsali druhou výhru v řadě a celkově čtvrtou. Stříbro vyválčila sestava Modřic, bronz patří Čelákovicím.

Pohodová akce jela podle zaběhnutého scénáře. Pořadatel se na místní zvyklosti musel nečekaně vypořádávat s množstvím menších či větších komplikací, spojených s odhláškou původně ohlášených sestav či pozdními příjezdy. A k jejich štěstí k nim nebyl tak nemilosrdný, jako tomu je u vrcholných svazových akcí. Co však nešlo přehlédnout, byl pokračující trend v klesající návštěvnosti této akce. Že by v nedělním poledni občerstvující se divák seděl sám u stolu, to opravdu nebývalo zvykem. Zda je na vině obecný trend v nohejbalu, letošní termínová blízkost dalších vrcholných akcí (superfinále extraligy, mistrovství světa), celková přesycenost diváka množstvím akcí při úzké hráčské špičce, odchod nejstarší generace a nezájem mladší generace, zrušení startu reprezentačních výběrů na nesvazových akcích, málo obměňovaný formát akce, či absence většího příběhu (odveta za porážku na MS apod.), těžko posoudit. Každopádně pro pořadatele i nohejbal celkově to není nic příjemného, když už dochází i na tradiční držáky.

I hráčská účast byla letos o něco slabší, chybělo několik nejen z tohoto turnaje známých jmen (mj. Kop, Vanke, Pelikán, Vít, Mrákava, Makara, Ungermann, Topinka, Gebel, Stupák), a tak k vidění byl nebývalý počet druhých sestav. Sobotní skupinové boje zredukovaly počet účastníků na polovinu. V áčku si postup pohlídali favorité - Čelákovice A a Šacung A, v béčku také - Čakovice A a Čelákovice B, v céčku se před Vsetínem (s českobudějovickým Chalupou v sestavě) a Českým Brodem B museli sklonit béčka Čakovic a Českých Budějovic, v déčku také postup jistili favorité - KAC Košice a Karlovy Vary A (domácí sestava skončila třetí), v éčku pohořely České Budějovice A a postup vybojovaly Modřice a Šacung B. Celkově se ukázalo, že byť se turnaj hraje v klidovém období ročního cyklu, herní úroveň není u řady sestav špatná.

I nedělní zápasy čtvrtfinálových skupin přinesly zrádné remízy, které míchaly pořadím. Celkově z 20 zápasů jich hned polovina skončila plichtou. Některým remízy přinesly postup, některým zavřely brány. Ve čtvrtfinálové skupině Milana Svobody se překvapivě nedařilo ani Karlovým Varům A (J. a M. Medkové, Kokštein) ani loni bronzovému Vsetínu (Brutovský, Chalupa, Plachý, Vichtora). O postupu se tak rozhodovalo mezi oběmi trojicemi Čelákovic. Nakonec i přes tři remízy se nahoru protlačilo béčko, áčku (Kilík, Vrtiška, Holas) postup unikl. Ve skupině Antonína Srpa si na své maximum sáhlo béčko Šacungu (Kanda, Kalas, Voltr) a Český Brod B (T. Cibulka, Vedral, Janík, Sýkora). Syplatické výkony podával jediný slovenský zástupce KAC Košice (Galus, I. a M. Hulínové), ale postup mezi elitní kvarteto mu o příčku unikl.

V semifinále se už mohlo hrát na tři sety, ale vítězové komplikace nepřipustili. Modřice i Šacung A prokázaly větší zkušenost a své protivníky - Čakovice A a Čelákovice B, odsoudily jen k zápasu o bronz. Ten byl velmi dramatický, když Čelákovičtí po prvním hladce prohraném setu zmobilizovali síly, druhý pohodově vyhráli a ve třetím z trojice nabídnutých mečbolů nemuseli nic řešit, protože soupeř svůj útok poslal do autu.

"Pochopitelně teď to čtvrté místo mrzí. Ale před turnajem bych takové umístění bral. Bylo to takové zvláštní, myslím, že nás trápili hlavně pozvolné začátky, což se ukázalo jak včera ve skupině, tak i dneska ve čtvrtfinálové skupině. Vždycky jsme zatáhli, až když nám začalo téct do bot a někdyaž pět minut po dvanácté. V semifinále jsme odehráli krásný zápas proti Modřicím, vzdorovali jsme jim dlouho, ale od sedmiček jsme se dopustili nerozvážných chyb a to rozhodovalo. S Čelákovicemi jsme výborně začali, pak je ale pustili do hry a od druhého setu už nám došly síly. Hlavně tedy mně osobně," přiznala smečařská opora Čakovic MILAN KUČERA.

"S bronzem jsem spokojen a je to hezká oslava mých dnešních devětadvacátých narozenin. Zimní přípravě jsme zatím moc nedali, absolvovali jsme před turnajem tři tréninky. Po prvním z nich jsem si říkal, že nemáme nárok vylézt ze skupiny. Nakonec to hodnotím pozitivně a děkuji klukům, že mě utáhli. V sobotu jsme měli poměrně vyrovnanou skupinu, bylo to docela náročné. Postoupili jsme do neděle, ale do výrazně těžší čtvrtfinálové skupiny. Zase jsme začali nějakými remízami a nevypadalo to s námi dobře. Nakopli jsme se až s Karlovými Vary a vzali set Modřicím. V semifinále nám odešel zápas proti Šacungu, kde jsme nepodali dobrý výkon. V tom jsme pokračovali i v zápase o třetí místo, tam jsme začali naprosto katastroficky. Postupem času se to lepšilo, Martin Spilka výborně blokoval střed a s trenérem jsme se dohodli, že budeme hlídat hlavně střed a vypustíme lajny, což se pak osvědčilo," popsal k turnaji MARTIN FLEKAČ, smečař a polař čelákovického tria. 

Ve finále se střetly zkušené sehrané trojice, které se ve finále velkých turnajů setkaly už mnohokrát. V prvním setu Šacung disponoval čtveřicí setbolů, proměnil až ten třetí. Druhý set od začátku režírovaly modrobílé barvy a set skončil pětibodovým rozdílem. Ve zkrácené sadě se chleba lámal za osmiček. Nohejbalová štěstěna se tentokrát přiklonila na stranu obhájce, dva výtluky Pospíšilova bloku skončily vždy bodem pro Šacung.

"Docela nám to celý turnaj šlo a občas jsme to válcovali. Na to, že jsme od mistrovství světa nehráli, to nevypadalo špatně, chodilo nám to. V semifinále s Čakovicemi to byl boj, tam jsme vyhráli zejména spíše zkušenostmi, než tím, že bychom byli lepší. Ve finále se Šacungem jsme se možná trochu nechali unést hrou soupeře a prohráli si to sami. Svou hru jsme dokázali hrát pouze ve druhém setu. Jsem rád, že sezóna je za námi a že si už konečně můžeme odpočinout," řekl univerzál ze stříbrné modřické formace MARTIN MÜLLER.

"V sobotu jsme neměli silnou skupinu a přišlo mi, že jsme se hře soupeře přizpůsobovali. Díky horší plichtě s Čelákovicemi jsme šli do neděle ze druhého místa, ale nakonec jsme na tom vydělali, protože jsme zase měli lehčí skupinu. Dařilo se nám vyhrávat. Až v posledním zápase s Čakovicemi, kdy jsme po prvním setu už měli jistotu postupu z prvního místa, jsme trochu polevili. Semifinále proti Čelákovicím, tam jsme první set na ně vletěli a rychle se utrhli. Pak už jsme kontrolovali průběh. Finále s Modřicemi bylo nejnapínavější. První set jsme vcelku jasně vyhráli, měli jsme to pod kontrolou. Druhý set, to byl výbuch od začátku. Ve třetím setu jsme šli nahoru, ale soupeř srovnal. Pak se na naší stranu přiklonilo štěstí, myslím že třetí set byl hlavně o štěstí, než o něčem jiném. Jsem rád, že se nám podařilo Poslední smeč obhájit. Mám štěstí na dobré spoluhráče. Mezi Jirkou Doubravou a Petrem Stejskalem už dlouho funguje nějaké chemie a tam pak stačí jim dát nějakého trkače," zlehčoval svůj podíl na vítězství VÁCLAV KADEŘÁBEK.

Konečné pořadí turnaje:

1. SK Šacung ČNES Benešov 1947 A (Doubrava, Kadeřábek, Stejskal)
2. MNK SDS Exmost Modřice (Pospíšil, Müller, Rosenberk)
3. TJ Spartak Čelákovice B (Spilka, Flekač, Šafr, Doucek)
4. TJ Avia Čakovice A (Kučera, J. Chadim, Pachman, Vacek)

Fotogalerie: