• 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Šacung Cup: První domácí obhajoba Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 25.07.2016

2016 sacungcup 1(Kaliště - Lensedly) Pro každého hráče je jedním z největších životních zážitků vítězství na podniku, který jeho mateřský klub pořádá. Takový pocit zažila i trojice benešovského Šacungu Doubravy, Kadeřábka a Stejskala, která obhájila prvenství na již 55. ročníku Šacung Cupu.

Letošní ročník tradičního turnaje, konaný na posázavské trampské osadě Šacung, znovu přilákal elitní hráče, byť se musel obejít bez dříve běžné účasti slovenských formací. „Slovenská liga ztratila kvalitu, proto prakticky všichni slovenští reprezentanti působí v českých klubech a za jarní část extraligy mají cestování plné zuby. A zvát sem ze Slovenska druhořadé hráče, kteří nemají nárok na nějaké lepší umístění, postrádá smysl,"  vysvětloval absenci mezinárodního statutu ředitel turnaje VÁCLAV KANÁS. Pouhých osm startujících sestav je však počet, který není důstojný významu a dosavadní historie akce.

Zápasy v základních skupinách rozhodovaly o pozici pro vyřazovací část. Nezáživných zápasů bylo jen minimum, téměř polovina z nich se hrála na tři sety. Ve čtvrtfinále se polovina sestav s turnajem loučila. V oddílovém derby domácích formací béčko (Chejn, Kupský, Knytl) trápilo obhajující sestavu do třetího setu. Ve druhém čtvrtfinále skolil Český Brod druhou čelákovickou sestavu (Souček, Kolenský, Holas). Ve třetím čtvrtfinálovém duelu si rozvážněji počínaly Modřice, které ve zkrácené sadě přetlačily Extraligový výběr (Vanke, Pelikán, O. Vít). Pětinásobný vítěz turnaje Pelikán tak svůj minisouboj o šestý triumf se stejně úspěšným domácím Stejskalem dohrál. Čtvrtým do party semifinalistů se stala formace Čelákovic A, která v posledním čtvrtfinále přehrála České Budějovice (Matějka, Šafránek, Ryneš).

Semifinále nabídlo další porci dramatických momentů. Modřicím se otevřela finálová brána po výhře nad Čelákovicemi A. Domácí první sestava stála s Českým Brodem míč od porážky, nakonec ale zápas dovedla do třetího setu a tam už dominovala. Zápas poražených semifinalistů o bronz dopadl lépe pro Čelákovice.

"Už mě ta třetí místa unavují. Doufám, že příští rok už zlato přijde. Celý den se nám docela dařilo, procházeli jsme skupinou hladce, porazili jsme mj. ligový výběr. Dařilo se nám hrát náš nový systém, měli jsme to krásně roztažené na dva smečaře. Vyzrály na nás až Modřice v semifinále. Tam nám to začalo haprovat, nedokázali jsme hru více roztáhnout, Kuba Pospíšil nás stíhal na bloku a já přestal proměňovat útok. Svou hru jsme zase začali hrát v zápase o třetí místo. Znepříjemnili jsme to Brodu i smečovaným servisem, krásně to roztáhli na dva kolíky a Honza Chalupa to nestíhal pokrýt. Byli jsme tak produktivní na útoku a tím vyhráli. Třetí místo ale neberu jako neúspěch," okomentoval zisk bronzu čelákovický tahoun MARTIN SPILKA.

Finále mělo zajímavý průběh. V prvním setu Šacung svého soka zcela deklasoval (10:2), ve druhém setu to do sedmiček bylo bod za bod, kdy stále nahoře byly Modřice. Pak však obrana Šacungu zafungovala a po modřické chybě měli domácí tři mečboly k dobru. Proměnili až ten poslední a pak již mohla propuknout radost domácích hráčů i fanoušků.

"Podruhé je z toho druhé místo, podruhé skvělý výsledek. Určitě tohle stříbro řadím mezi své největší úspěchy. Kuba Pospíšil celý turnaj odvedl parádní výkon. Petr Topinka mu to krásně připravoval, nebyl problém. První set finále se Šacungem, to byl z naší strany ale hrozný stereotyp. Ničím jsme je nepřekvapili. Jirka Doubrava už na to byl připravený a několikrát Kubu zavřel. Druhý set to bylo naprosto odlišné a vyrovnané. Když se nám podařilo chytit, tak to nebylo dostatečně do klidu, mezihra byla rozháraná a zkazili jsme. Pak se ke konci soupeři podařil šťastný bod a poprvé jsme prohrávali," řekl k turnaji čelákovický hráč v modřických barvách RADOSLAV FRANK.

„Petr Stejskal letos v lize neodehrál ani jedno utkání, proto jsme nevěděli, co od sebe můžeme čekat. Já se po prvních zápasech cítil fyzicky hodně špatně a nevěřil jsem, že to do konce vydržím. Bylo teplé a dusné počasí, nehrálo se v tom dobře. Soustředili jsme se, abychom vyhráli svou skupinu. Asi tím, že jsme hráli každý zápas na krev, jsme produkovali poměrně kvalitní hru. Ve čtvrtfinále to bylo repete z loňska, ve třetím setu jsme porazili naší druhou sestavu. Semifinále s Českým Brodem bylo hodně náročné. Zpočátku jsme byli proti agresivním Chalupovým útokům bezradní. A když už jsme nějaký slabší útok chytili, nedokázali jsme to proměnit. I na bloku se mi vůbec nedařilo a byl jsem z toho deprimovaný. Druhý set jsme byli balon od porážky, ale šťastně jsme jí odvrátili. Ve třetím setu se mi konečně podařilo zablokovat a Chalupa poté odešel. Teprve ve finále to ze mě spadlo, začal jsem se cítit skvěle nabuzený. Docela mi to lepilo na bloku, na útoku jsem trefoval všechno i z horších nahrávek. Věděl jsem ale, že druhý set bude jiný, že se soupeř zvedne. A zvedl, dvě třetiny setu vedl. Za sedmiček jsme upracovaně chytili, já to jen zvedl Vaškovi Kadeřábkovi a ten čistě prostřelil všechno. To byl rozhodující bod, protože pak soupeř hned chyboval. Pak jsme si ale slabší chvilku vybrali my. Za devítek jsme se prohodili na příjmu, já měl jasno, že to ohnu po noze až na pletivo. A to vyšlo. Tentokrát jsem ani nijak radostně neskákal, spíš sem byl dojatý. Vždycky před turnajem, když čtu přihlášky týmů, tak si říkám, letos to už nevyjde. Pak stojím ve finále a říkám, že by mi ani nevadilo být druhý. A najednou to všechno spadne," popisoval průběh klání i vlastní pocity dnes již čtyřnásobný vítěz JIŘÍ DOUBRAVA.