Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
  • 02.03. 12:54 Ján a Martina
Jubilejní ročník Poslední smeče patřil Šacungu Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 14.12.2015

2015 poslednismec 00(Praha) Pražský mezinárodní turnaj Poslední smeč je nejen podle názvu posledním mezinárodním kláním sezóny v ČR. Kvalitní skladba účastníků, vyhlašování výsledků ankety Nohejbalista roku ČR i účast televizních kamer, to vše zasazeno do předvánočního času, kdo by chtěl zůstat doma, že? A tak mladší i starší ročníky (těch bylo jak už to poslední roky bývá, výrazně více) mohli podiskutovat, co rok přinesl a sledovat tuzemskou i slovenskou elitu v akci. V příjemném prostředí, o které se tradičně postarali činovníci domácí TJ Pankrác. Letos vše okořenil fakt, že se jednalo o ročník jubilejní, v pořadí třicátý.

Dvacet trojkových formací bylo v sobotních kvalifikačních bojích rozřazeno do pěti základních skupin. Ze skupiny A si do čtvrtfinálové skupiny zajistily postup obhájce z Karlových Varů A (Vanke, M. Medek, Koštein, Bláha st.) a zajímavá trojice česko-slovenských exreprezentantů ITD (Makara, Kalas, Ungermann). O jedno místo unikl postup jediné sestavě pořadatelského klubu. I skupina B vyslala nahoru favorizované sestavy, a to Čelákovic (Souček, Flekač, Holas, Doucek) a první sestavu Čakovic (O. Cibulka, Kučera, Kalous, J. Chadim). Podobné platilo pro skupinu C, tam nahoru zamířily trojice Výběru ligy a Šacungu. Favorité skupiny nezaváhali ani v déčku. Tam prošly vzhůru trojky Českých Budějovic a Českého Brodu A (T. Cibulka, Janík, Sýkora, Chuchla). V poslední skupině E se z postupu radoval Vsetín A, ze tří vyrovnaných dalších sestav postup urvalo karlovarské béčko (J. Medek, Bíbr, V. a R. Kubínové). Fandové slovenských úspěchů si ani letos moc radosti neužili. Hlohovec, Revúca (se Spilkou v sestavě) i KAC Košice shodně obsadily třetí příčky ve svých skupinách a turnaj pro ně skončil již v sobotu. Zajímavostí bylo, že jak KAC, tak Revúca, uhrály své dva body s českobudějovickými sestavami.

Nedělní čtvrtfinálové souboje, hrané ve dvou pětičlenných skupinách, pojmenovaných po dvou obětavých činovnících (nejen) domácího klubu, přinesly už vyrovnanější podívanou. Přesto se favorité postupu mezi elitní kvarteto vyprofilovali poměrně brzy. Ve skupině Antonína Srpa si v posledním zápase zahrály České Budějovice se Šacungem už jen o nasazení do semifinále. Třetí skončilo ITD, čtvrté Čelákovice, páté karlovarské béčko. Ve skupině Milana Svobody brzy odpadly Čakovice (4.) i Český Brod (5.) a o dvě místa se to rozdala trojice Vsetín, Výběr ligy a Karlovy Vary A. Zápas ligového výběru s karlovarskou sestavou přinesl jeden z nejlepších a nejdramatičtějších zápasů turnaje, na jehož konci bylo vyřazení obhájce.

Semifinálový blok byl proložen vyhlášením ankety Nohejbalista roku 2015 ČR ve všech čtyřech kategoriích, přinesl zajímavé souboje, ale ani jeden z nich nedošel do třetího setu. V prvním semifinále si vítěznou reprízu sobotní plichtové předehry dal Šacung s Výběrem ligy, to už s čerstvě inaugurovaným vládcem českého nohejbalu Kopem v poražené sestavě. První set byl v jasné režii vítězů, pomohla tomu i nečekaně vysoká kazivost hráčů Výběru. Vyrovnaný druhý set rozhodla Doubravova patová dělovka z odtažené nahrávky. Druhé semifinále diváky zklamalo, Jihočeši Vsetínu moc šancí nedali a průběh byl velmi jednoznačný. Zápas o bronz, též reprízový (ve čtvrtfinálové skupině remíza) se zpočátku nesl v náladě, odpovídající zklamání z finálové neúčasti. Ale pak se obě sestavy shodně probraly a zápas nabral nečekané kvapíkové tempo. První set od stavu 6:6 rozhodla zejména dvě Plachého smečovaná esa, rány jako z praku. Bojovnost zdobila oba soupeře i ve druhém setu, který dospěl až na devítky. Za tohoto stavu se vsetínský Vichtora nebál, odvážně nahrál na nabíhajícího druhého smečaře a Plachý výtlukem o posouvající se Kopův blok rozhodl.

"I s bronzem jsem spokojený. Se svými spoluhráči jsem se od posledního zápasu v extralize neviděl a netrénoval jsem ani od mistrovství Evropy. Po delší době a bez přípravy jsme se sešli a během dvou dní prohráli jediný zápas. A těch zápasů bylo hodně, proto naše vystoupení hodnotím kladně. Oba dny jsme hráli velmi dobře. Když chcete vyhrát takový turnaj, musíte počítat s tím, že vás nemine jeden přetěžký zápas, který rozhodne. Pro nás to bylo semifinále s Českými Budějovicemi, které se nám nevyvedlo. V ostatních zápasech, ať s Výběrem ligy, nebo Karlovými Vary, se nám dařilo minimálně remizovat,"  řekl JÁN BRUTOVSKÝ, smečař a blokař Vsetína. "Cestování je součást sportu, bez toho to nejde. Mám to opravdu velmi náročné. Zkloubit práci, cestování... Po turnaji nebo zápase odjíždím unavený domů, nevyspím se ani pět hodin a odcházím do práce. Je to těžké, tempo je vysoké a nevím, jak ještě dlouho to takto vydržím. Nohejbal je ale můj život, musím se s tím popasovat," doplnil na otázku ke svému působení v českých soutěžích slovenský legionář.

Další repríza, to byl souboj Českých Budějovic se Šacungem. Jihočeši ztratili do té doby body jedině díky porážce ve skupině, Šacung díky remíze s Výběrem ligy také ve skupině a právě porážkou od Budějovic ve čtvrtfinálové skupině. Oba hlavní smečaři působili sebevědomě, ale první set ukázal, že zatímco budějovický bijec Chalupa bude bodovat pouze z extrémních úderů (ovšem i proložených nádhernými zkrácenými míči za blokaře), benešovský Doubrava skoro ze všech. První set se Šacung urhl už brzy (5:2) a protože na Jihočechy možná dolehla i únava, set vyzněl jednoznačně (10:6). Ve druhém setu Šacung celý zápas dotahoval jednobodové manko do stavu 8:9, kdy Jihočeši první setbolovou nabídku neproměnili a bylo znovu srovnáno. Delší rozhodující výměnu ukončil Doubrava vítězným úderem podél bloku do středu.

"Je to pro mě nečekané. Říkali jsme si, že by bylo výborné dostat se do čtyřky a druhé místo na takovém turnaji je velký úspěch. Zpočátku nám to v sobotu tolik nešlo, měli jsme i štěstí, že se nám podařilo do neděle postoupit z prvního místa. V neděli jsme byli zařazeni do možná papírově slabší skupiny, kterou jsme vyhráli. Dnes už jsme totiž hráli o mnoho lépe než včera. V semifinále nás čekal Vsetín a na něj už si docela věříme. V naší sestavě jsme dokázali jejich sestavu porazit dvakrát na Austin Cupu. Zápas s nimi nám sedl. V poli se nám dařilo chytat, Honza se Zdeňkem na smeči byli neomylní. Do finále jsme vstoupili rozjetí a možná až příliš jsme se nechali naší předchozí hrou ukolébat. Šacung na nás vletěl a hrál výborně. Oni se hrozně během dne zlepšovali. Jirka Doubrava dokázal ze všeho dělat bod a na nás se to asi podepsalo na psychice. Do druhého setu jsme si řekli, že do toho nastoupíme jako do předchozích vítězných zápasů, že do toho dáme všechno. Pořád jsme vedli, jenže na konci přišla nějaká ta chybička a soupeř toho využil," popisoval klíčové chvilky DANIEL FÍK, nahrávač stříbrné sestavy z Českých Budějovic.

„Byl to šťastný turnaj. I přesto, že se turnaj hraje v klidovém období, jsme se potkali docela s formou. Další favorité, možná fyzicky, možná psychicky, zůstali pod námi. I když jsme hráli ty nejtěžší zápasy, nepotkaly nás nějaké krizové momenty. Buď jsme hodně vedli, nebo když prohrávali, tak jen třeba o míč. A vždy se cítili psychicky stále nahoře s vědomím, že v koncovce to urveme. Ze soboty jsme se probojovali do čtvrtfinálové skupiny. Tam jsme šli do posledního zápasu s Budějovicemi už s vědomím postupu a z naší strany to nebylo odehrané na sto procent. V semifinále jsme šli na možná hlavního favorita, reprezentační výběr. Tím, že jsme se s nimi utkali již v sobotu ve skupině a uhráli set, jsme rozhodně nepropadali skepsi. Naopak to byla naše výhoda, že jsme si je den předtím osahali. Stačily dva tři útoky, které neproměnili a my šanci chytili za pačesy. Samotné finále podle mého rozhodly úplné úvody setů. Kdy jsme se sice nedostali do žádného velkého trháku, ale ani jsme nepropadli. První set jsme se v půlce přece jen utrhli. Ve druhém setu to byl skoro bod za bod a měli jsme několik šancí, jak se dostat o bod nahoru. Věřili jsme, že Chalupa to jednou dvakrát nedostane ideálně a my chytíme a prodáme,“ okomentoval výhru smečař Šacungu Jiří Doubrava.

Pro něj a pro spoluhráče Stejskala výhra znamenala zkompletování unikátní série vítězství v jubilejních ročnících tzv. svaté trojky nejprestižnějších mezinárodních turnajů v ČR. Husarský kousek načala v roce 2011 výhra na 10. ročníku vsetínského Austin Cupu, ve stejném roce přišla i výhra na 50. ročníku posázavského Šacung Cupu. „My určitě ty jubilejní ročníky vyhledáváme cíleně. Na těch ostatních si formu šetříme. Každá výhra na jubilejním ročníku je příjemnější tím, že se o ní více mluví. Nemyslím si, že by ale v tom byla nějaká větší motivace. Co se týká Poslední smeče, oba moji spoluhráči jí ještě nikdy nevyhráli, ale několik posledních sezón jsme v této sestavě hráli kvalitně a zasloužilo si to úspěch,“ doplnil Doubrava i s dávkou nadsázky.

40minutový záznam z turnaje vysílá Česká televize na programu ČT sport v pátek 18.12. (od 16:45) s reprízami v sobotu 19.12. (04:05) a v úterý 22.12. (10:55).