• 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
V Pardubicích zazářila Orlová Tisk
Napsal Marek Líbal  |  Neděle, 19.01.2014

2014 pardubiceopen 01(Pardubice) Přestože nohejbal na Pardubicku má své nejlepší dny zřejmě za sebou, z nohejbalové mapy se východočeská metropole nevytratila. V Pardubicích se již řadu let nehraje ani krajská soutěž, přesto místní Dynamo pořádá jeden z největších nohejbalových turnajů u nás. A právě turnaj s prostým názvem Pardubice Open zapsal v sobotu 11.  ledna svůj šestý ročník. Jaký byl? Plný překvapení.

Sobota dopoledne, sportovní hala Univerzity Pardubice. Dodávka s velkým nápisem Nohejbalový oddíl Čelákovice dává tušit, co se v prostorné hale bude dít. Den zasvěcený nohejbalu. Jestliže rychlost dnešní doby (jdoucí ruku v ruce s přemírou individualizace) ovlivňuje chování a jednání běžných lidí, pak se to týká i nás, nohejbalistů. Jak jinak si vysvětlit fakt, že na turnaji startovalo pouze 31 trojic, když ještě dva týdny před turnajem registrovali pořadatelé 45 přihlášených? K menšímu počtu startujících sestav se vyjádřil i hlavní organizátor turnaje ROMAN KOPÁČEK: „Určitě je to trochu škoda. V hale máme k dispozici dvě tělocvičny, ve kterých můžeme hrát na pěti kurtech. V minulých ročnících jsme byli zvyklí na vyšší účast, přesto nás těší, že na našem turnaji startují každoročně hráči z extraligy i české nohejbalové reprezentace."

2014 pardubiceopen 02Startovní pole pořadatelé rozdělili do osmi základních skupin, z nichž vítěz postupoval přímo do osmifinále. O zbývající místa v pavouku si to rozdaly týmy, které ve skupinách obsadily druhá a třetí místa. Obvykle se vše podstatné odehrává až ve vyřazovacích bojích, tentokrát ale překvapily i některé zápasy ve skupinách. V nich se suverénním výkonem prezentovaly čerstvě druholigové Vrdy, které svou skupinu vyhrály bez ztráty setu. „Docela dobře nám vyšel los, porazili jsme Start Praha, domácí Dynamo Pardubice i Lupenici. Ve čtvrtfinále proti Bělé jsme už byli zkrátka horší a Bělá zaslouženě vyhrála," uznal JAN HAVRÁNEK z Vrdů. Dobrou formu ukázala i Orlová a samozřejmě týmy, v jejichž sestavách se objevili hráči s extraligovými zkušenostmi.

Pokud hráči Orlové v základní skupině předváděli sympatické výkony, pak ve vyřazovacích bojích začali doslova řádit. V osmifinále skolili Radotín „B", neznámý tým se známými hráči (Chytra, Spilka, Volejník). Ve čtvrtfinále porazili Zruč-Senec (Macura, Smola, Štolka) a v semifinále na jejich botaskách skončila Bělá „A" (Červinka, Rabas, Remeš). „Popravdě jsem moc nečekal, že bychom mohli trojici Martina Spilky porazit, ale ubojovali jsme to a vítězství nás nakoplo. Zatím nás drží náš blokař Martin Kawulok. Často zablokuje důležité rozhodující míče. Snad se mu bude dařit i ve finále," přál si pár okamžiků před finálovým střetnutím TOMÁŠ MIKULA z Orlové.

2014 pardubiceopen 03Finálový soupeř Orlové si cestu pavoukem klestil s chutí. Nejdříve sice Modřice potřebovaly tři sety, aby udolaly Spartak Hradec Králové (Cibulka, Kalous, Simon), pak ale zametly se Startem Praha (Chotovinský, Kupský, Sachl), který v osmifinále překvapivě poslal domů Doubravu v dresu Radotína. A když Modřičtí v semifinále otočili nepříznivý stav proti Vavřinci, šli do finále. Přestože se hráči Orlové neustále překonávali, na razantní smeče Pospíšila v dresu Modřic byli prostě krátcí. Drama se nekonalo. I tak výkony hráčů z východního cípu České republiky určitě potěšily náročné oko nohejbalového diváka a staly se nejpříjemnějším překvapením právě skončeného ročníku turnaje Pardubice Open.

„Letošní novinky? Nepřijel nám Tomáš Bíbr z Karlových Varů, tak jsme si na turnaj vzali adekvátní náhradu v podobě Lukáše Rosenberka. Nejvíc nás prověřil tým Davida Ešnera, proti kterému jsme v semifinále prohrávali 7:9, ale ještě jsme set dokázali otočit a vyhrát. Docela mě překvapilo, jak brzo vypadl Jirka Doubrava a Martin Spilka. I z tohoto pohledu mi přijde, že naše letošní vítězství bylo v porovnání s těmi předcházejícími spíš z těch jednodušších," uzavřel již trojnásobný vítěz pardubického turnaje PETR TOPINKA z Modřic.