Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
 • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
  je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
 • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Ve stopách národní házené? Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 13.08.2012

2012_vestopachhazene_01(Praha) Diskuze ohledně mezinárodních vztahů a zejména mezinárodních pravidel čeří scénu již rovné čtvrtstoletí. Tak dlouho nejsou schopni nohejbalisté z členských zemí mezinárodních federací (dnes FIFTA a UNIF) nalézt společnou řeč. Definitivní podoba pravidel, akceptovatelná všemi národními federacemi a hlavně většinou hráčů, je ve hvězdách. Asi není třeba hovořit o tom, že takový stav nohejbalu neprospívá. Názory na problematiku jsou tak vzdálené, asi jako Aš od Třince. K podrobnější kvalifikované analýze pravidel se zatím nikdo neodhodlal, a tak to vždy bude o názoru proti názoru. O složitosti situace vypovídají i články z dobového tisku. Připomeňme např. rozhovor redaktora Pavla Kováře s tehdejším svazovým předsedou Františkem Bártkem. Zde celý text článku:

Nohejbal se ocitá na rozcestí a připomíná tak trochu českou, nyní národní házenou před čtyřmi desítkami let. Čs. delegáti letos v lednu prosadili přijetí nových mezinárodních pravidel, které se od našich tuzemských liší jen nepatrně. Tehdy při mnichovském kongresu federace IFTA vyhráli velkou zákulisní bitvu, ale co se nestalo. Někteří nohejbalisté u nás doma toto rozhodnutí neuznávají a proto svou neúčastí bojkotovali o posledních víkendech republikové přebory dvojic, trojic i družstev!

Baštou konzervativních nohejbalistů je Praha. Argumentuje tím, že svět neumí hrát, takže proč se přizpůsobovat začátečníkům!? Tvrdí dále, že nohejbal podle nových pravidel (jen dva dopady míče místo tří, podání na celé hřiště, míč při nahrávkách nesmí opustit hrací plochu) není tou hrou, na kterou jsme zvyklí, takto prý mizí skutečná krása nohejbalu, souboje na síti a klesá technická úroveň. A konečně je tu argument organizačně administrativní: ligové oddíly prý ještě nedostaly písemné znění nových pravidel.

V této situaci jsme požádali o vysvětlení předsedu Svazu nohejbalu ÚV ČSTV Františka Bártka. "V žádném případě nechci, aby vznikl dojem, že nohejbalové hnutí je v rozkladu. I když situace připomíná tak trochu dělení házené na národní a mezinárodní před mnoha lety... Jestliže však chceme určovat světu vývoj v nohejbalu, musíme být jednotní v otázce pravidel! Nemůžeme doma hrát jinak než na mezinárodní scéně. Zveme k nám zahraniční hráče, posíláme ven materiály, momentálně se dokončuje videokazeta o nohejbalu podle nových pravidel, kterou budeme posílat do všech končin světa. V létě jsme se zúčastnili mezinárodního turnaje ve Švýcarsku, naši tam hráli exhibičně proti sobě a předváděli vynikající hru, která oplývala dynamičností, technikou i těmi souboji na síti, o nichž odpůrci mezinárodních pravidel tak často hovoří. Bylo to však nohejbal nesmírně náročný... Vím o několika prvotřídních ligových hráčích, kteří se netají obavou, že začne-li se podle nových pravidel, budou v tu chvíli jen průměrnými borci..."

A neleží právě tady prvotní příčiny celého konfliktu?! Ke zvláštní situaci však došlo již při schvalování pravidel našimi republikovými orgány. Český svaz nohejbalu letos na jaře odhlasoval, že 1. liga družstev se bude hrát postaru, zatímco slovenský nohejbalový svaz přijal i pro ligu družstev už od jara mezinárodní pravidla. Nadřízený, federální orgán včas oznámil, že republikové šampionáty, kam se kvalifikují nejlepší dvojice, trojice a družstva z ČSR a SSR se však budou hrát podle nových pravidel. Všechny oddíly v ČSR to věděly a jejich představitelé prohlašovali: po skončení ligové soutěže bude v letní přestávce dostatek času k přípravě podle nových pravidel. Jenže v létě měly zřejmě hlavní slovo dovolené, trénink se ocitl na vedlejší koleji a pak zničehonic tu byla - revolta. Vznikl dopis s protestem proti mezinárodnímu nohejbalovému kodexu, pod nímž jsou podepsání zástupci Hloubětína, Dopravního podniku, Podolí, Košíř, Kobylis. Ale ne všichni byli se stanoviskem zcela zajedno, např. činovníci Kobylis souhlasili z jakési solidarity, jak sami říkají.

"Za neúčast na mistrovství republiky nelze zřejmě nikoho potrestat," pokračuje František Bártek, "a ani trestat nikoho nechceme, třebaže se budeme v nejbližších dnech celým případem zabývat v disciplinární komisi. Oddíly mají pravdu v tom, že nedostaly verzi nových pravidel písemně. Ovšem za to v předsednictvu federálního svazu nemůžeme. Předseda českého svazu Jan Říha dostal včas překlad mezinárodních pravidel, dokonce dvakrát... Že se někde, jak říká, ztratil?! Na druhé straně ovšem celé hnutí vědělo, o jaké změny se jedná!"

Zcela zbytečný konflikt ve sportu, v němž máme šanci být určitě nějaký čas absolutní světovou špičkou. Federální nohejbalový svaz si přeje, aby se jen na nejvyšší úrovni hrálo podle nových pravidel. Krajské a okresní přebory, soutěže mládeže i odborářů nechť se hrají postaru. Je škoda, že špičkoví nohejbalisté z Prahy to nechápou. Vždyť by se docela dobře mohli postarat o to, že časem bychom měli mezinárodní a národní nohejbal. Jako je tomu v házené, a to by rozhodně nebylo šťastné řešení.

 

Komentáře   

 
#1 M.Šnídl 2012-08-13 23:41
Trochu mi uniká, co chtěl autor článkem z historie říct???
 
 
#2 Petr 2012-08-14 09:13
Článek měl mít lepší nadpis "promarněná šance". Dokaď se bude nohejbal řídit podle přání metrákových pupkáčů s pivem, všichni se mu budou posmívat.
 
 
#3 M.Šnídl 2012-08-14 11:48
Nohejbal se neřídí přáním nikoho, ale prací malilinkaté hrstičky lidí, kteří jsou ještě ochotni pro něj něco udělat.
Jestli je to metrákový pupkáč, nebo dvoumetrový čahoun je úplně jedno a v dnešní době by měli být nohejbalisté vděční každému, kdo se pro ně snaží něco udělat. To, že občas něco nevychází je naprosto jasné a pochopitelné. Pracovat léta pro nohejbal zdarma a ještě u toho věčně poslouchat blbé kecy, není zrovna pobídkou při získávání kvalitních nohejbalových funkcionářů.
V tom podle mě spočívá alfa a omega celého nohejbalu. Totální nedostatek kvalitních lidí ve vedení nohejbalu na všech úrovních. Do budoucna si myslím, že pokud nebudou vedoucí funkce v nohejbalu alespoň částečně placené, nebude šance na nějaké vylepšení.
 
 
#4 Antonín Stehlík 2012-08-14 15:03
http://www.nohecmagazin.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=503:tehdy-nam-ujel-vlak-vi-expedseda-bartek&catid=5:rozhovory&Itemid=8
 
 
#5 Antonín Stehlík 2012-08-14 15:07
Omlouvám se, zde je správný odkaz na tenkrát možná málo povšimnutý článek.
http://www.nohecmagazin.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=503:tehdy-nam-ujel-vlak-vi-expedseda-bartek&catid=5:rozhovory&Itemid=8
 
 
#6 Jarda 2012-08-14 19:12
Pavel Kovář jestli je to on, je známý reportér. Napsal hodně knih o sportu. Možná mu bylo divný, proč se nohejbal vzdává šance. Nedokázal pochopit že to dělají dobrovolně z vlastní omezenosti a že nějaký moulové z Prahy všechno bojkotujou. Sejně se pak za pár let tak hrálo a jezdilo na mistrovství světa. Klidně bych na Kováře i toho předsedu Bártka vsadil že měl pravdu a nohejbal skončí jak národní házená.
 
 
#7 Petr S. 2012-08-15 06:51
Nohejbal je směs hráčů a lidí kolem, ze kterých někteří si chtějí jenom zakopat a někteří to chtějí dělat na nejvyšší úrovni. Nedokážou se dohodnout a hlavně starší hráče možná štve, že neměli možnost jezdit po mistrovstvích světa nebo Evropy. Jestli se nohjebalisti nedokážou dohodnout a podřídit tomu, co je mezinárodně dané, dopadne to jak s národní házenou. Česká ješitnost udusí šanci s nohejbalem něco udělat.
 
 
#8 Allah Akbar 666 2012-08-15 10:41
Dobry den,
nez se zalozily organizace UNIF a EFTA bylo vse otevrene a my jsme meli sanci DOMLUVIT SE, co vlastne chceme.
"Klenikovci" na sebe tu odpovednost vzali, vsechna cest, je to mraky administrativy, kalendare, terminy, do toho remcalove z vlastnich rad, atd.,
Muze se nam to nelibit, muzeme si myslet o SPORTU a SPORTOVCICH sve, ale muzeme si za to sami. Jsme neschopni s tim neco udelat.
 
 
#9 Standa 2012-08-28 22:23
Ani v Čechách a na Moravě nejsme schopní říct, co by mělo být. Někdo chce hrát pro žízeň, někdo o tituly. Říkám si jak je možný, že za tak dlouhou dobu se to nevyjasnilo? Je vůbec průchodný aby Češi jako malý a chudý národ nadiktovali podmínky Francouzům, Němcům, Švýcarům, Rusům, Polákům, Chorvatům. Není to jenom pomýlená fantasmagorie?