Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Termínové kolize odrazují diváky Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Středa, 08.02.2012

2012_kolize_01Divák. Bojem o přízeň diváka zašťiťují své snahy jak kluby, tak i svazové orgány. Právě ale úsilí těch druhých se jeví spíše schizofrenním. Proč? Na jedné straně se svazové orgány (jak republikové, tak i regionální) snaží divákům vyjít vstříc realizací různých opatření, na druhé však dlouhé roky nejsou schopny odstranit základní a největší problém, termínovou kolizi utkání. Ani letošní soutěžní ročník nic revolučního v této oblasti nepřinese.

Nohejbalový diváku, stojíme o tebe. Tak konstatuje celý ČNS a dokládá to třeba činností v oblasti zpřísnění nároků na vybavení nohejbalových areálů a dalšími zrealizovanými opatřeními (jmenovky na dresech, moderování utkání, vložené prvky do utkání, zkrácení doby trvání utkání, hlášení výsledků, pravidlové změny). Ale stačí to? Pomiňme teď i samotnou propagaci a zaměřme se na věc, která zásadním způsobem ovlivňuje návštěvnost nohejbalových podniků. Termínové kolize. Je to už taková nohejbalová klasika. Nádherné slunečné počasí a nohejbalový fajnšmekr se chystá strávit celý víkend návštěvou ligových utkání. Při pohledu na termínovou listinu však znejistí. On už vlastně znejistí tím, že žádný ucelený přehled oficiálních (natož dohromady s neoficiálními) akcí na jediném místě vlastně neexistuje. A tak se musí proklikat a porovnat množstvím dílčích termínovém a rozlosování, než dojde ke kýženému výsledku.

Jenže tím komplikace zdaleka nekončí, právě naopak. Dva poměrně blízké kluby zahajují svá utkání ve shodný čas. Takže následuje dilema, které ze dvou utkání zvolit. Co na tom, že příští týden zase hrají oba kluby venku. Tak nic, něco si přece vybereme a pak se půjdeme podívat na jiné utkání jiné soutěže. Ale ouha, moc na výběr není. Vše je totiž nepochopitelně nakumulováno do sobotních časů. V neděli tak zmlsaný divák musí vzít zavděk čtyřmi (v celé republice!) utkáními dorostenecké ligy nebo navštívit „vysoce atraktivní" utkání krajských mládežnických soutěží. Ten nejméně odbytný pak v termínovce objeví některý v neděli výjimečně hraný druholigový duel mužů nebo i první ligy žen.

Tento problém se netýká ale jen diváků, ale i rozhodčích. „Z 224 utkání základní části ligových soutěží mužů jich podle rozlosování v roce 2010 bylo 190 (85%) hráno v sobotu, 34 (15%) v neděli nebo jiný den. Z 56 utkání základní části dorostenecké ligy jich podle rozlosování v roce 2010 bylo 0 (0%) hráno v sobotu, 56 (100%) v neděli. Ze 42 utkání základní části 1. ligy žen jich podle rozlosování v roce 2010 bylo 40 (95%) hráno v sobotu, 2 (5%) v neděli. Celkově tak z 322 utkání ligových soutěží jich podle rozlosování v roce 2010 bylo 230 (71%) hráno v sobotu, 92 (29%) v neděli nebo jiný den. V sobotu tak rozhodovalo utkání celkem 400 rozhodčích, v neděli nebo jiný den pak 182 rozhodčích. Tato nevyváženost způsobuje velké nároky na zajištění dostatečného počtu rozhodčích pro sobotní utkání," dočteme se v loňském zápisu z jednání republikové KTR ČNS.

2012_kolize_02Disproporce mezi vytížeností obou možných hracích dnů vyniknou ještě více, pokud připočteme krajské a okresní mužské soutěže. Většina jich je hrána právě zase v sobotu. Odborný odhad rozdělení hracích dní hovoří o min. 85% utkání, hraných v sobotu. Vezmeme-li v úvahu ještě fakt, že obec nohejbalových diváků tvoří především sami nohejbalisté, vesměs hráči regionálních soutěží, je problém na světě. Proč ale svazové orgány na všech úrovních nejsou ochotny tento dost závažný problém řešit? Možných důvodů je více. Je tím hlavním snad malá komunikační provázanost mezi republikovými a regionálními orgány ČNS? Je důvodem pohodlnost orgánů nestavit zájmy celého nohejbalu nad zájmy lokální a klubové? Vždyť proč si ještě proti sobě poštvávat hráče a klubové činovníky, kteří chtějí mít volnou neděli, že? Jsou důvodem termíny mládežnických soutěží, kterých však je výrazně méně, než těch dospělých a jejichž zastupující činovníci se v nedávné minulosti doslova snažili vydupat exkluzivitu nedělního hracího dne bez ohledů na zájmy ostatních hráčských skupin i některé svazové zájmy? Nebo snad hlavní roli hrají další aspekty, jako třeba neexistence ucelené koncepce?

„Při tvorbě termínového kalendáře a hlavně rozlosování republikových soutěží vycházíme prioritně z přání jednotlivých klubů. Rozpis umožňuje zvolit si hracím dnem jak sobotu, tak neděli. Korekce z naší strany přichází pouze u klubů s družstvu mužů, které zároveň hrají i dorosteneckou ligu. Tam jejich utkání venku směřujeme na sobotu, byť by soupeř měl za hrací den v přihlášce do soutěže zvolenu neděli. Nevyvážeností hracích dnů jsme se zabývali, ale zejména ve vztahu k zajištění dostatečného počtu rozhodčích. Z hlediska diváckého jsme to neřešili. Je to velmi složité, protože v neděli se zase hrají utkání jiných sportů, především fotbalu. Myslím si, že nohejbalový fanoušek si vždycky na utkání cestu najde," uvedl předseda celorepublikové STK ČNS IVAN KRÁLÍK.

Jak by takový divácky vstřícnější model hracího rozložení mohl vypadat? Třeba tak, že sobota by byla určena jako hrací den buď extralize mužů, nebo 1. a 2. lize mužů a neděle tedy opačně. Ostatně v minulosti se už v neděli na extraligu, jako na vyvrcholení celého víkendu, chodilo. Mládežnické soutěže by svůj nedělní termín mohly mít zachovány. Ženské soutěže reprezentují tak malý okruh soutěží, že je jich hrací den je v tomto ohledu marginálií. Nohejbalový diváku, stojíme o tebe. Ale kromě tohoto konstatování jde činnost i nečinnost orgánů ČNS na všech úrovních spíše proti tomuto. V letošním roce žádnou nápravu, co by stála za zmínku, nečekej. Bude snad rok 2013 v tomto ohledu pro tebe vstřícnější?

 

Komentáře   

 
#1 Milan Pivnička 2012-02-09 08:06
Tak v tomto článku nemůžu s Martinem souhlasit v několika bodech:
1) diváci nohejbalových utkání jsou pouze nohejbalisté - tak toto si myslím že ne všude platí (u nás také zcela ne) a pak se nedělní nohejbalové utkání dostává do kolize s fotbalem a dalšími sporty - viz. komentář I. Králíka.
2) je fakt, že neděle je brána jako hrací den mládeže = pokud se budou hrát mužské zápasy v neděli, dorostenci nemůžou za chlapy nastoupit a to je podle mě velký problém.
3) nemyslím si, že by existovalo mnoho diváků, kteří se vydávají za nohejbalovými utkáními na delší vzdálenost (tímto se rodině Hugově omlouvám, ti jsou vyjímka :-)), souběh utkání podle mě byl problém jenom Plzeň x Zruč, které jsou úplně vedle sebe.

Já bych to rozhodně neviděl tak černobíle, nicméně je pravda ta, že většina mužských soutěží preferuje sobotní termín a neděli chce mít volnou.... A divíme se tomu u čistě amatérského sportu ??????
 
 
#2 Martin 2012-02-09 08:45
Přesně pohled klubu,kde se nepracovalo s mládeží a není problém se zapracováním dorostenců do mužských soutěží
 
 
#3 Aleš 2012-02-09 16:30
Není mi jasný, že je všechno nafrkaný do soboty. M. Pivničko, proč by váš "amatérský" hráč nemohl mít místo neděle jako volnou sobotu. Sobota jako neděle ne? Taky by se mi líbilo jak to bylo dřív. V sobotu se to odkopalo v kraji a v neděli se šlo na ligu. Chodilo hodně lidí. Nejvíc diváků jsou všude jenom nohejbalisti a když hrajou, těžko se můžou jít dívat. Kdyby se liga dala do neděle, bude chodit 2 x víc lidí, jak chodilo dřív. Jak chcete schánět sponzory, když nechcete nic udělat aby chodilo víc diváků. Jasně jsme amatéři. Tak si nestěžujte že nemáte peníze. S takovým přístupem je ani nechcete.
 
 
#4 Rozhodčí 2012-02-09 16:35
Omlouvám se, že jsem se nepodepsaal. Nechci abych dostal nálepku že mi jde jen o prachy. Líbí se mi ten názor komise s rozhodčíma. Kdyby se hrálo víc v neděli, stačilo by míň rozhodčích. Zájem by byl větší. Proč si v sobotu můžu vybrat jenom jeden zápas a v neděli už není co rozhodovat. Kdyby rozhočdí mohli rozhodovat v sobotu a neděli stejně, tak to pro všechny bude lepší. Když si rozhodčí vydělá za víkend víc, tak to bude mít chuť dělat víc lidí. Jenom názor starého psa.
 
 
#5 V.Pabián 2012-02-09 17:19
Článek od M.Maršálka je jen velkou utopií bez reality v nohejbalové branži. Škoda že si nepřipomíná Semináře ligových klubů 2008 a 2010, kdy vedoucí a trenéři ligových družstev tento dnešní systém navrhli. Při volnosti zadat si "svůj" den a čas bychom měli teď zavést direktivní přístup a rozlosování udělat bez ohledu na názory klubů? Už takhle při splnění řady nutných kritérií (kde všude hrají dorostenci aby mohli hrát v obou dnech, proti zápasy "B" a "A" družstev včetně žen, ale při různých hracích kolech jednotlivých lig). M.Maršálkovi pošlu seznam klubů a ať v několika dnech cvičně (rozhodne STK) udělá rozlosování aby pasovalo do kritérií, které v článku uvedl. Já rád tuto teoretickou verzi pošlu vedoucím družstev ať se k tomu vyjádří a nebo se alespoň připraví na seminář, který asi letos zase znova bude.
Vše to spěchá: přihlášky do 31.1., schválení skupin a účastníků na VV 7.2., zpracování prvního návrhu rozlosování 10.2.,kontrola a schválení konečné verze ke zveřejnění 18.2.
 
 
#6 Martin Maršálek 2012-02-09 19:00
Vlasto, děkuji za odborné upozornění. Ono pro nás v nohejbale je hodně věcí utopie a je to jen o té vůli na vše nepohlížet nejprve pohledem, proč to a to nejde udělat. Nejlepší je to nejdřív udělat, a pak se dá bavit o tom, proč to nejde udělat:-) Kdyby jsi článek četl pozorně, tak pochopíš, že problematika je vztažena na celé spektrum nohejbalových soutěží, nikoliv jen na ty republikové. Pokud by se termínově nepřekrývala např. extraliga s 1.ligou mužů, resp. extraliga se nepřekrývala s drtivou většinou mužských soutěží (viz citace ze zápisu KTR), hodně by to návštěvnosti utkání pomohlo. Za 30 let v nohejbalu se nepamatuji, kdy jsem přijel na republikovou soutěž a bylo tam zastoupeno méně než nějakých 70-80% diváků z řad hráčů, trenérů, rozhodčích a činovníků oddílů nebo článků ČNS. Najde-li se vůle napříč spektrem ČNS s tím do budoucna něco dělat, nohejbalový divák bude potěšen.
 
 
#7 Jara 2012-02-09 20:31
Bylo by hezké, když by dohrály týmy v okresu a kraji a šly se podívat na ligu. Je to utopie, protože každému je stejně fuk jeslti diváci dorazí nebo ne. Až umře generace starých nadšenců, bude to bez diváků. Každému dneska jde jen o to si zahráta hlavně nic nedělat.
 
 
#8 Milan Pivnička 2012-02-10 08:00
pro Aleše: Milý mladý příteli, v první větě píšeš: "Není mi jasný, že je všechno nafrkaný do soboty". Přečti si tedy znovu moje důvody v bodu 1-3, nečetl jsi tedy pozorně. A další věc - já si na peníze nestěžuji, kde jsi to v mém článku viděl ? My si poctivě musíme na každou sezónu peníze sehnat a věř mi, že s počtem diváků to má bohužel v dnešní době pramálo společného !!!!
 
 
#9 Milan Pivnička 2012-02-10 08:02
Tím nechci říct, že o diváky nestojíme, to v žádném případě ! Ba právě naopak a chodí jich u nás poměrně dost....
 
 
#10 D.Čukan 2012-02-10 08:12
Myslím, že systémově-konce pčně jsou Martinovy náměty a myšlenky správně. Teď jde jen o to, jak je uchopíme - buď odmítnutím se spoustou argumentů, proč to nejde, nebo se pokusíme pro to něco udělat. Třeba to opravdu nepůjde, určitě nebude snadné najít nějaký vhodný systém.
Protože ale pořád platí staré moudro "Kdo chce, hledá způsoby - kdo nechce, hledá důvody", chci to nejdřív zkusit, než to odmítnu. Pošli mi, prosím, Vlasto, všechny dostupné podklady a informace a já si s tím zkusím "za dlouhých zimních večerů" :-D pohrát. Jasně, že se to nijak nepromítne letos, ale chci zkusit připravit alespoň nějakou systémovou šablonu, která by šla použít jako vodítko od příštího ročníku...
 
 
#11 Radek 2012-02-12 00:15
Tak by to mělo být. Proč když jsou dva dny volné, tak jeden zazdít soutěžeme, které nihoho nezajímají. Pamatuju se dobře že si to nadiktovali týmy dorostenecký ligy a všichni se museli podřídit. Týmy ligy dospělých dostali přidělenou sobotu a už si na to zvykli. Teď když je to otevřený, už ani týmy dospělých neděli nebudou chtít. Muselo by se to dohodnout třeba na městě nebo kraji, aby se to nevykrylo a hráli v neděli. Nevěřím moc, že by se dohodli. P. Pabiáne - nemáte pravdu. Vy musíte hlídat, aby soutěže nebyly jenom pro zahrání. Aby něco přinášely. Když vám půjde o diváky, klidně to můlžete nařizovat. Vy jste ty co to řídí. Když se budete bát něco nařídit, dopadne to jak s těma vašima kauzama. Jenom ne alibismus.
 
 
#12 V.Pabian 2012-02-12 10:49
Jestli ja nebo nekdo jiny ma pravdu neni rozhodujici. Vykonny vybor je vykonnym organem Valne hromady,nejvyss iho clanku CNS. Takze podle demokratickych principu je vsechno tak, jak stanovi Valna hromada. Delegati VH jsou zastupci ligovych klubu a KNS. Pokud nekdo z delegatu predlozi takovy navrh, jaky se treba tady diskutuje, tak se to taky musi odsouhlasit vetsinou hlasu. A proto delame kazde 2 roky jeste Seminar ligovych klubu, kde je znova vse prodiskutovano a demokraticky zvoleno. Neni to dogma, jen nazor, ale VV se tim ridi, je to silny hlas ktery nelze opominout.
Rozpis souteze dava moznost klubu si vybrat den a čas na přihlášce do soutěže a to využívá hodně klubů včetně extraligy. ale řeší si to každý klub podle svých potřeb, možností, místních zvyků.
Příklad 1.liga fotbalu - podívejte se na různé dny a časy ligových zápasů, nižší soutěže až po okresy jsou na tom stejně. Nikdo to neřeší, je to vždy věc klubu jaký si určí den a čas i kdyz to treba souperi vadi
 
 
#13 Miloslav Šnídl 2012-02-12 11:34
Nevím, jestli dobře počítám, ale neměla být tato VH volební?
 
 
#14 K.Kleník 2012-02-12 14:05
Musím Tě poopravit Mílo. Dle stanov ČNS je volební období VV čtyři roky. Poslední volební VH byla 29.11.2008.
 
 
#15 Miloslav Šnídl 2012-02-12 15:54
No vždyť právě :-) 29.11.2009 jeden rok,
29.11.2010 dva roky, 29.11.2011 tři roky,
29.11.2012 čtyři roky. Nebo počítám špatně? To se bude dělat na podzim VH znovu?
 
 
#16 K.Kleník 2012-02-12 17:45
Ano, podle platných stanov bych měl svolat volební VH do konce roku 2012. Nebo si myslíš, že bychom měli zkrátit volební období současného VV o 9 měsíců?
 
 
#17 Miloslav Šnídl 2012-02-13 11:02
Tak jako tak volební VH v roce 2012 být musí, tak jsem jen myslel, že to mohlo být najednou, jestli na jaře, či na podzim je mi vcelku jedno, protože teď nevidím žádná extra důležitá témata k hlasování, bez kterých by to dál nešlo.