Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Opomíjené podání Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 26.08.2010

2010_podani_01Podání. Nepochybně hráči nejpodceňovanější nohejbalová herní činnost jednotlivce (HČJ), minimálně v posledním desetiletí. Zatímco dnešní polaři, nahrávači, smečaři a blokaři se oproti minulým dobám posunuli vpřed, u servismanů to ve většině případů neplatí. Ostatně to potvrzují i odborníci z řad trenérů.

Ono stačí vzpomenout na finále dvojic světového šampionátu v roce 2000 v Prostějově, kde čeští servismani nebyli schopni odstavit od rozehry slovenského smečaře Peruna, který přece jen svého spoluhráče Forraie smečařsky převyšoval. Nebyl to jediný případ české nemohoucnosti v této herní činnosti, kde hráči nedokáží prodat své zkušenosti. "Místo aby to byl útočný úder, tak je to odevzdání míče, nebo jen nějaká zaháněcí babka," zkonstatoval na nedávném mistrovství republiky trojic současný reprezentační lodivod Jiří Šmejkal.

Možná hlavní důvod, proč podání v české podobě se moc útočnému úderu nepodobá, je nasnadě. Vlastně je totožný s důvodem u hry jednotlivců. Když už se družstvo sejde na tréninku, chtějí si zahrát všichni hráči. Zejména v zimním období, kde většina družstev využívá placených hal a tělocvičen. Dva hráči proti sobě na hřišti a dalších 4-8 sedících na lavičce, to moc dobroty nedělá. Servismani tak musí na speciální nácvik této činnosti přijít před tréninkovou jednotkou, nebo zůstat po ní (a tím je také dáno, kdo hřiště připravuje nebo uklízí). Jen málokdo je ochoten dát tomu právě toto navíc. Ale na vině mohou být i další důvody. Své názory na úroveň podání dávají k dobru oslovení trenéři, jeden ze starší generace (Pecl), dva ze střední generace (Stehlík, Pavlík) a dva z té nastupující (Gulda, Buddeus).

"Trenink servisu, který považuji za mimořádně důležitý, je opomíjen z časových důvodů. Treninků je dnes všeobecně málo, jeden až dva týdně maximálně. Spíše se jen hraje a na speciální trénink různých HČJ už nezbývá čas," říká trenérský doyen elitních pražských týmů 70-80. let ze Solidarity a Kobylis EMIL PECL.

"Podání je v tréninku i vlastní hře nejvíce opomíjenou HČJ. Je v tom několik důvodů. Za prvé určitá setrvačnost z minulosti. Podáním, ač jde o útočný úder, nelze při běžné koncentraci soupeře dát prakticky bod, proto ho „není třeba příliš trénovat". Za druhé specifický trénink podání není příliš zábavný a málo se při něm využije kapacita haly nebo hřiště. A nakonec nácvik perfektního podání má praktický význam pouze pro několik hráčů, podávajících ve vlastní hře," je názor exreprezentačního trenéra mužů a juniorů VLASTIMILA STEHLÍKA.

"Podání je bohužel, i když na toto téma na rozdíl od jiných síťových her neexistuje seriozní studie, velmi opomíjenou a také nedostatečně trénovanou HČJ. Na této nelichotivé skutečnosti se podílí několik faktorů. Mezi objektivní příčiny patří to, že podání má velmi specifické postavení v rámci HČJ. Neboť je řazeno mezi útočné HČJ, avšak neočekává se, že přinese zisk přímého bodu. Z jiného pohledu je také hráčsky a následně i divácky málo atraktivní, ve srovnání s HČJ uplatňovanými jaksi blíže u sítě, či přímo na síti. Také samotný trénink této HČJ je organizačně, prostorově i vybavením složitější, než tzv. herní trénink. Dalšími limitujícími faktory jsou malá motivace hráčů a nechuť k velkému množství opakování a v neposlední řadě ze strany hráčů i trenérů podcenění podání, jako klíčového taktického prvku pro vlastní obrannou herní kombinaci," připojuje svůj náhled VLADIMÍR PAVLÍK, hlavní metodik a lektor vzdělávacích akcí trenérů ČNS.

"To, že je podání málo trénovanou a opomíjenou činností, je pravda. Jestli se někde servis speciálně trénuje, nevím. Sám jsem se servisu nejvíc věnoval v době, když jsem hrál singl. Za Modřice můžu říci, že se servis speciálně netrénuje," přiznává hrající trenér extraligového mužského mistra z Modřic PETR GULDA.

"Nemyslím, že by podání bylo zas tak opomíjené. Pouze se začalo ubírat jiným směrem, a to hlavně díky tomu, že dnes hraje 80-90% hráčů v extralize příjem tělem. Dá se říci, že prudší servis jim vyhovuje, než aby je zatlačil a způsobil problém, jako těm, co přijímají nohama a hlavou. Proto se některé týmy zaměřují spíše na podání vysoké, s rotací boční, či přední, které dokáže při horší koncentraci, nebo špatném odhadu přijímajícího hráče způsobit více problémů, či přímých bodů, neohlídá-li si hráč halfvolej," vysvětluje trenér vítěze základní části extraligy mužů ze Šacungu JAN BUDDEUS.

2010_podani_02Hodně se hovoří o jedné variantě podání, a to o podání s boční rotací a vysokým odskokem míče. Poměrně účinné podání (zejména na hřištích s rozměry hrací plochy, blízké minimálním stanoveným) si nachází cestu do repertoáru stále více servismanů. Přesto však řada kovaných nohejbalistů na něj hledí s despektem a někteří jej odsuzují jako nemorální. Ostatně v podobném duchu se vyjádřil i mužský reprezentační trenér Šmejkal. Je otázkou, proč logicky se stejným despektem a předsudky nehledí třeba na razantní smeč s vysokým odskokem míče. Údajně se v nižší ligové soutěži vyskytl kuriózní případ, kdy rozhodčí nechával takové podání opakovat z důvodu nesportovního chování.

Pecl: "Rotované podání nepovažuji za prohřešek proti nohejbalové etice. Spíše mi vadí, že někde navazuje na hrací plochu překážka, např. betonová zídka. Hráč je pak při vybírání míče, kdy se koncentruje na míč a běží proti zdi, v nebezpečí vážného úrazu."

Stehlík: "Hráč má právo použít jakýkoli povolený způsob podání a je dokonce žádoucí, aby při něm využil všechny možné výhody poskytované plochou hřiště - vysoký odskok od tvrdého povrchu, počasím - oslnění sluncem, boční vítr, či právě okolím - minimální povolený prostor pro došlápnutí hráče. Jinou otázkou je požitek diváka z těchto vysokých a točených podání. Jde o nejméně záživnou část hry, která z pohledu laika nohejbal trochu degraduje. Řešením by bylo přijetí již několikrát navrhované možnosti vzít podání z voleje, což by pravděpodobně tento způsob podání prakticky eliminovalo."

Pavlík: "Podání je upraveno pravidly a je naopak z hlediska taktického velmi žádoucí, aby hráči využívali variabilitu podání. Právě boční rotace a vysoký odskok míče je jednou z mnoha taktických možností. Naopak jsem tento typ podání uplatňoval jako hráč i jako trenér. A proto tato podání, na rozdíl od nepřiznaných dvojdoteků a hry rukou, nepovažuji jako prohřešek proti nohejbalové etice."

Gulda: "Nikdy jsem nepochopil, proč by takové podání mělo být nějakým prohřeškem. Bral bych to v případě, že hráč extraligové úrovně jde hrát na turnaj s hráči úrovně okresní a je někde málo prostoru a on to používá. Ale když na mě bučela hala při loňském finále v Čakovicích, když jsem tento servis používal, opravdu nechápu. Přece na této úrovni by si měli hráči s tímto poradit. Říká se, že podání je první útočný úder, tak nechápu, proč nevyužít někoho slabinu, pokud ho neumí přijmout. A druhá věc je argumentace některých, že třeba v tělocvičnách je málo místa a je to nesportovní. To bych se potom musel bránit tím, že by smečaři neměli používat klepáky do stran, protože je málo místa a je to taky nesportovní." 

Buddeus: "Ligoví hráči si musí s takovými herními situacemi poradit. Něco jiného to může být v nižších třídách, kde se hraje více džentlmensky, pro radost a žízeň. Jinak bych rád podpořil možnost příjmu podání bez nutnosti dopadu. Nikomu to neuškodí a špičkovým hráčum to i s ohledem na reprezentaci pomůže."

Podání provádí servisman a těch dobrých je skutečně dnes jako šafránu. Kdo podle oslovených expertů dnes patří k té absolutní špičce? 

Pecl: "Hráče, který výborně ovládá různé varianty podání, v současné extralize neznám. Jednotlivci umí spíše jen jednotlivé druhy podání, například Ondřej Vít ze Žatce má slušný razantní servis. Horší je, že výborné servismany nevidím ani v reprezentaci. Tuto činnost si ale mají přinést už z oddílu."

Stehlík: "S politováním musím konstatovat, že v současné špičce nevidím opravdu excelentního, technicky i takticky vyspělého servismana. Snad nejblíže má k tomu v singlu a dvojkách Petr Bubniak, ve trojkách se mi některá ligová podání, i reprezentantů, zdají přímo ostudná."

Pavlík: "V současné době, i když mám možnost vidět velké množství extraligových utkání, jsem bohužel nezaznamenal hráče, který by se jednoznačně a hlavně dlouhodobě prezentoval kvalitativně vysoce nadprůměrným podáním. Ještě více, než samotné technické provedení, mně především chybí variabilita podání a využití všech taktických možností, především ve hře trojic. Např. se velmi málo podává tzv. po lajně. Na druhou stranu existuje celá řada hráčů, kteří mají dispozice, aby tuto HČJ technicky ještě zdokonalili a následně v budoucnosti plnohodnotně podání využívali. V tomto smyslu mě zaujali hráči jako Michal Plachý, Ondřej Pachman, Dan Putík, Ondřej Vít , Martin Müller, Matěj Medek a Michal Kolenský, kterého považuji za nejlépe podávajícího hráče v dnešní extralize."

Gulda: "Dobrý a nepříjemný servis má Ondra Vít."

Buddeus: "Momentálně si nevybavuji nikoho, kdo by obzvláště vybočoval. Výborný servis má Petr Voldřich a potom hráči, kteří ho mají nakopaný ze singlu, jsou schopni u něj přemýšlet a dokáží s ním měnit rytmus hry. K takovým počítám Petra Bubniaka, Jakuba Mrákavu a Ondru Víta."

2010_podani_03V minulosti byli dobří servismani velmi ceněni. Zejména ve dvojicích, které v dřívějších dobách daleko častěji než dnes tvořili dva různorodí hráči (defenzivní a ofenzivní hráč, který se snažil převzít rozehru). Která esa této herní činnosti by i dnes nepochybně způsobovala soupeřům velké obtíže s příjmem podání?

Pecl: "Určit nejlepšího servismana v celé historii si netroufám. Z mé generace to byli např. Jiří Soukal, Zdeněk Diviš a také můj spoluhráč Lubor Chvalovský měl výborné rotované podání."

Stehlík: "Dříve se singl nehrál, proto se zmiňuji jen o dvojkách a trojkách. Vzpomínám jen na nepříjemná podání Jirky Soukala, razantní dlouhá podání Standy Soukupa a falšovaná chytrá podání Jindry Žaluda. Ale za nejlepšího podávajícího hráče považuji Jirku Miksana, který ve svých nejlepších letech byl schopen podáním ovlivnit průběh setu za libovolného stavu."

Pavlík: "Asi nejlépe podávajícím hráčem v nohejbalové historii byl Standa Soukup, který uměl dobře kombinovat razanci i umístění podání. Velmi kvalitním servisem se prosazovali také Jindřich Žalud, Ctibor Včala, Vlasta Kubín, Petr Nadymáček a Jiří Miksan."

Gulda: "Myslím, že těžko najít nejlepšího servismana v historii. Tady si myslím, že je čas reagovat na slova reprezentačního trenéra Jirku Šmejkala, který tvrdí, že dnes je servis hrůza a většina hráčů používá zaháněcí vysoký servis. Pro mě je to logické. Čím tvrdší servis dnes dáte, tím lepší příjem si hráči hrající tělem dají. Proto se servismani, včetně mě, snaží ten příjem tělem ztížit. A myslím si, že jinak ti podávající ostré servisy umí. Ale prostě to použití dnes ztrácí význam. Ale zpět k tématu. Dovolím si říci, že nejnepříjemnější servis, který jsem kdy přijímal, byl od Vlasty Kubína."

Buddeus: "Z hlediska novodobější historie bych zmínil hlavně Vlastu Kubína a Jirku Miksana. Tito hráči uměli, pardon stále ještě umí, ostrý nízký servis ven z kurtu, hraný vnitřním nártem takřka u kotníku, z pravé, vrchní strany míče. Což je velmi náročné a většina nohejbalistů, včetně těch špičkových, to nikdy nezvládne. Mám-li vybrat pouze jednoho, tak hlasuji pro Kubína."

 

 

Komentáře   

 
#1 Standa 2010-09-01 17:46
Tak proč se třeba nezmění to, že by se podání mohlo brát z voleje, to by najednou bylo najednu razantnich servismanů...Dl ouhé kopce by tím určitě odpadli...
 
 
#2 Martin Maršálek 2010-09-01 19:15
Na poslední Valné hromadě ČNS byl tento návrh předložen, ale nebyl schválen pro zmatečné znění návrhu (viz zápis z VH 2009 na stránkách ČNS).
 
 
#3 ? 2010-09-02 07:05
A tím to skončilo?
 
 
#4 Martin Maršálek 2010-09-02 07:51
Ano, protože právo měnit základní předpisy ČNS má pouze svolaná Valná hromada ČNS.
 
 
#5 HO 2010-09-02 09:12
Pane Maršálku, vím, že se ptám nesprávné osoby, valné hromady jsem se neúčastnil (nejsem delegován), ale nevíte proč nebylo přímo na předmětné valné hromadě zmatečné znění návrhu opraveno předsedajícím VH na nové právně akceptovatelné znění, či proč je na místě nekorigovala Legislativní komise (případně její zástupce na VH), když byla vůle po této změně.
Kdo návrh předkládal - předpokládám, že to nebyl přímo VV, protože pan prezident by jistě nepředložil zmatečný návrh.
HORST
 
 
#6 anonom 2010-09-02 09:24
tahle otázka je trochu složitější. Největší pravdu ohledně současných podání z diskutujících má Budeus. Je třeba se podívat na to proč se podání vyvinulo kam vyvinulo. A za mě mohu říct že není zas tak uplně jednoduché obloukové podání perfektně zvládnout. Navíc je čím dál tím větší potřeba umět podání na obě strany hřiště a mít k němu i ostré podání.
Já to vidím tak že spíš než že je opomíjen v očích repre trenéra trénink podání je pravda taková že je opomíjen trénink příjmu takových podání. Tím že mají podávající navrch nadělají přijímajícím časté problémi v organizaci hry. To je ten důvod proč se podobná podání vyskytují.
 
 
#7 anonom 2010-09-02 09:34
k tomu příjmu podání z voleje. Ano je to zajímavé pravidlo ale nikde není psáno že to odstraní vysoká podání. Podání se budou vyvíjet stejně jako příjmy. A dovedu si představit že riziko příjmu z voleje bude větší než případný zisk. Nebo to zvládnou zas jen jedinci.
Na druhou stranu určitě by to dalo hře nový náboj.
Jinak ale když si naše pravidla přečtete nic v nich nezakazuje příjem podání z voleje už nyní. Je to mítus.
 
 
#8 Martin Maršálek 2010-09-02 10:03
Horste, je to dáno systémem příjímání změn základních dokumentů. Sice se výrazně zlepšil (už se nemohou přijímat živelně návrhy, šité horkou jehlou přímo z diskuse na VH), ale jak vidno, stále ještě není dokonalý. O návrzích je hlasováno tak, v jakém znění byly předloženy. Jsou buď přijaty, nebo nepřijaty. Změna znění by znamenala tu živelnost, pak je už jedno, zda se mění jedno slovo, nebo téměř celý text. Už jsem na to upozorňoval i na té poslední VH (kde mj. byla přijata změna, která je v rozporu se současným SŘ), že je třeba, aby všechny předkládané návrhy primárně prošly posouzením Legislativní komise. Toto bude ještě potřeba ošetřit, zejména ty lhůty. Holt se to cizeluje, ale vždy tam ještě něco zůstane, co se musí vylepšit.
 
 
#9 Martin Maršálek 2010-09-02 10:09
Ještě k "anonym" ohledně pravidel a podání. Myslím, že pokud si pozorně přečtete body 7.2.1 (správná herní činnost) a 7.12.2 (chybná herní činnost), je z toho zcela zřejmé, že míč musí dopadnout před dotekem přijímajícího hráče na zem.
 
 
#10 anonom 2010-09-02 11:08
to Marma bod 7.2.1 se vůbec netýká podání. Je tam sice nějaká zmínka o mezidopadu ale ta vůbec není specifikovaná a povašem je zmatečná.

bod 7.12.2 jedinná věta tohoto se možná týkající... Při soupeřově podání zasáhl míč vlastní hráč... Dle doufám selského rozumu přeci vždy po soupeřově podání musí následovat zásah vlastního hráče např z voleje????
 
 
#11 Martin Maršálek 2010-09-02 16:50
Pane kolego, bod 7.2.1 hovoří o provedení akce, tedy logicky i o podání. A je tam mj. uvedeno "...mezidopad není nutný, s výjimkou příjmu podání." Z toho logicky vyplývá bez hledání nějakých výkladů, že mezidopad při příjmu podání je nutný (jako správná herní činnost). Ale chápu, kam míříte. V té chybné herní činnosti (bod soupeři) to chybí jasně uvedené, že se jedná o zásah míče hráčem "před jeho dopadem na zem". Ok.
 
 
#12 anonom 2010-09-02 19:52
přesně tam opravdu mířím. A stejně tak vím že bod 7.2.1 je jediný ze kterého se dá odrazit. Jenže ani tam to není jasné. Ta akce se týká jednoho týmu a tudíš podmínkama dopadů mezi nimi. To s podáním tam vůbec nemá co dělat a je to spíš náhoda než směrodatné pravidlo. Ale uznávám je to zmínka. Buduli chtít hrát nohejbal nezačnu ale podmínky podání hledat jinde než právě v podání. A tam to není. Chtělo by to pozměnit. Ale jak tak koukám tak už se spíš bude měnit vše k jasnému příjmu podání z voleje:)
 
 
#13 Persching2 2010-09-03 07:25
Moc výše zmiňovaných autorů kvalitních podání jsem neviděl, ale z těch pár : Kubín by mohl vyučovat podání na nohejbalové VŠ.
Dále potom Soukup V. a Miksán.
 
 
#14 Fil 2010-09-09 22:43
Hezký článek, ale mrzí mě, že mezi odpovídajícími trenéry chybí p.Šmejkal. Určitě by to byla pro čtenáře zajímavá, názorová konfrontace mezi uznávanými trenéry a tím reprezentačním.
 
 
#15 Marek HORÁK 2010-09-10 09:13
Také přidám svůj názor:
Dle mého je pravda (nemluvme o moralitě ale o pravidlech) na straně P. Guldy.
Pokud umím ten či onem typ servisu, byl bych sám proti sobě, kdybych jej nepoužil. A to, že někdo umí využít podmínky v hale či venku ve svůj prospěch, je jen jeho + a nemělo by to být nikterak kritizováno.
Nebo už jste někdy viděli hráče či rozhodčího, jak nadává na volejbalistu, že podává krátké či smečované podání? Nikdo, to samé by mělo být tady.
Byť se jedná o útočný úder, je to pořád pro většinu nevýhoda, odevzdání míče a umožnění útoku soupeři. A v takové chvíli je přeci jasné, že se podávající snaží soupeři situaci ztížit.
U nás v okrese vidíte jak vysoká, tak nízká prudká podání a nikdy neslyšíte nikoho, že by to jakkoliv komentoval, každý podávající zkrátka hraje na to, na co si věří.
Neumím si představit, že uvidím hráče jak věnuje 2hodinový tréning nácviku pro soupeře nepříjemného podání a oni jej pak za tu budou kritizovat..
 
 
#16 Beneš 2010-09-16 12:42
Na rozdíl od mnoha renomovaných trenérů přiznám, že nácviku podání se na trenincích nepravidelně věnujeme a jsem přesvědčen, že je to velice důležitá činnost a při vyrovnané hře celků i nutnost. Když se nakonec podíváte na podání našich mladších žáků a dorostenců ( Matkulčík, Ftačnik, Valenta, Drobil, Anděl apod.) myslím si, že je to i poznat.