Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Quo Vadis, druhá ligo? Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 14.07.2010

2010_qvs_01Druhá liga je jednou z nejkritizovanějších soutěží v rámci ČNS. Kritika se na ni snáší hlavně s ohledem na kvalitu. Hlasy, že by úplně stačila jedna skupina a ostatní týmy by posílily poslední dobou skomírající krajské přebory, jsou poměrně časté. Nechybí dokonce názory, že druhá liga je úplně zbytečná.

Ovšem tohle tu už jednou bylo. Pamatujeme roky, kdy vítězové krajských přeborů bojovali v dvojité kvalifikaci hned o první ligu, tehdy nejvyšší soutěž. Na druhé straně je dost krajských družstev, která si myslí, že by na druhou ligu měla, ale že jim ale v účasti brání komplikovaná kvalifikace. Té se totiž účastní také druholigové týmy, které prošly baráží o udržení. Prostě jsou jim krajské soutěže svou kvalitou moc těsné. Pravdou je, že současný model se docela povedl a je jakýmsi kompromisem mezi oběma tábory. Na jednu stranu uspokojuje většinu týmů, které mají druholigové ambice, na druhé straně stále zaručuje určitou kvalitu. Většina kvalifikací, kterých se zúčastní  týmy z druhé ligy tomu dává za pravdu, protože až na čestné výjimky se tato družstva v soutěži udrží. Navíc regionální rozdělení do skupin zaručuje jistou úsporu v cestovních nákladech.

2010_qvs_03Z docela jiného soudku je ovšem druhá liga žen. Teprve v poslední den před začátkem soutěže nebyly letos do druhé ligy přijaty Máslovice, které nesplnily podmínky registrací. Tím se celá soutěž musela „odpískat" a veškeré tréninkové úsilí hráček a trenérů zúčastněných týmů přišlo nazmar. Téměř v zápětí padlo rozhodnutí, že bude druhá liga žen nahrazena seriálem turnajů nazvaným Pohár žen. K překvapení všech se první kolo této na rychlo „spíchnuté" soutěže paradoxně odehrálo právě v Máslovicích. Domácí hráčky obětavě připravily turnaj trojic a postaraly se o zdařilý start téhle neoficiální akce. Už v dalším kole v Českém Brodě však opět chyběly... Zde se na start postavila jen tři družstva, Útěchov "B", Český Brod "B" a Pankrác. Chvíli s účastí v poháru koketoval i tým z Karlových Varů, ale nakonec svoji účast vzdal.

Příjemné překvapení čekalo organizátory pohárové soutěže na Pankráci. Na třetím turnaji seriálu se objevil nohejbalové veřejnosti méně známý celek NO Pavlovsko z Rokycanska - kvalitou, zabezpečením i vystupováním na výborné úrovni. Západočešky navíc nabídly, že příští turnaj namísto odstoupivších Karlových Varů uspořádají na svých kurtech. Dva závěrečné turnaje Poháru žen se tedy odehrají v Pavlovsku a v Útěchově.

2010_qvs_02S optimismem hledí na nově vytvořenou pohárovou soutěž i dáma, bez které si druhou ligu žen nedokáže prakticky nikdo představit, totiž ALENA VOKÁČOVÁ. „Tahle soutěž je ideální i proto, že se v ní otrkají hráčky, které by si v normální ligové soutěži vůbec nezahrály. Myslím, že by mohla pomoci růstu těch mladých a nezkušených, které ještě na ligové soutěže herně nemají. Já to vítám!"  Nabízí se však otázka, zda je druhá liga žen v současné „mužské" podobě vůbec životaschopná a jestli právě probíhající náhradní soutěž by nebyla tím správným - i když nouzovým - řešením pro příštích několik let, kdy celkový počet družstev i žen stagnuje. Možná je i námětem pro Komisi žen aby zefektivnila svoji činnost při hledání nových ženských oddílů, které nepochybně jsou roztroušeny po celé republice.

Komentáře   

 
#1 Karel Jonák st. 2010-07-15 16:49
Protože jsem sekretářem Ústeckého kraje, tak si myslím, že naopak v některých krajích skomírají Krajské přebory. U nás hrálo letos pouze 6 teamů a z toho 2 byly z SKN Žatec. Tato soutěž doznává v posledních letech velký úpadek. Naproti tomu vidím, že Středočeši mají v krajských soutěžích ve dvou stupních celkem 16 teamů. A co je důležité, že se u nich hrají ještě kvalifikace, což u nás už léta nebylo ! Já bych se spíše přimouval o to, aby se 2.ligy nerušily, ale aby se postupně přijalo opatření k reorganizaci do 4 nabízených regionů. V těchto regionech chceme v roce 2012 rozjet konečně slibovanou Žákovskou ligu.
 
 
#2 Persching2 2010-07-16 13:48
Asi bych to vyjádřil tak, že roztroušeny jsou po republice spíše ( potenciální ) jednotlivé hráčky, než celé oddíly žen / slečen. Spíš jde o to je dát nějak dohromady aby spolu vytvořily družstvo a alespoň takovýmto turnajovým způsobem organizovaně hrály.
 
 
#3 Koulos 2010-07-20 22:02
Navazu-li na Karla Jonaka, u nas, v libereckem kraji, je situace obdobna. 5 tymu letos hraje kraj. Systemem, kdy staci 4 hraci na zapas.
Pokud se nam letos podari probojovat do druhe ligy a neprihlasi-li se zadny novy klub do kraje, myslim, ze pristi rok bude mit liberecky kraj problem tuto soutez vubec usporadat:-(