Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Polemika nad termíny mužských šampionátů Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 08.03.2010

2010_terminymcr_01(Vyškov) Březnový termín republikového šampionátu mužských dvojic vyvolává polemiku nad vhodností tohoto termínu. A vlastně nejen on, také termín trojkového šampionátu budí rozpaky. Konec listopadu (2009) nebo polovina srpna (2010) zrovna nepatří mezi ty top termíny, které by si jistě vrcholná tuzemská soutěž v elitní kategorii zasloužila. Takto se již delší dobu může zdát, že republikové šampionáty jsou jen trpěným přívažkem ligové soutěže.

Roční tréninkový plán většiny ligových družstev je sestaven z přípravného období (prosinec nebo leden až březen), hlavního soutěžního období (duben až červen, září až říjen, u družstev s reprezentanty až listopad) a přechodných období (letní mezisoutěžní přestávka a posoutěžní cca 2 měsíce). Pouze družstva, která nedisponují vyrovnaným kádrem a mají výsledky odvislé od výkonu dvou až tří silných individualit, mohou mít výrazně odlišný plán, s preferencí jednorázových soutěží, kde je medailový zisk reálnější. Je tedy pochopitelné, že akce, hrané v přípravném nebo přechodném období, nemohou být objektivním měřítkem kvality, jako akce, které jsou termínovány do soutěžního období. A pokud má šampionát být opravdu šampionátem, měl by být jeho termín upřednostněn při tvorbě termínové listiny, na úkor jiných soutěží. Myslí si to i většina oslovených hráčů.

„Jak jsme se na tom shodli se všemi, je to nešťastný termín. Mělo by to být buď po letních prázdninách v září, nebo po skončení ligové soutěže. Teď začátkem března mančafty nejsou rozehrané a kvalita hry pokulhává. Je to velká škoda," říká modřický a reprezentační kapitán PETR BUBNIAK. „Z hlediska ušetření termínu je to asi dobrý nápad, ale z hlediska sportovních výkonů a předvedené hry je to ve fázi, kdy se každý teprve připravuje. Proto výkony asi nebudou takové, jako kdyby to bylo v létě nebo na podzim," to je názor čakovického JAKUBA MRÁKAVY. "Absolutně s tím nesouhlasím. Nechápu, proč se to změnilo. Republiky vždy byly buď na konci května nebo června a v září, kdy rozehranost byla nejvyšší. Dávat termíny takových významných akcí na začátek března, nebo na konec listopadu, to je nesmysl. Když ale to chtěli dát do hal, tak proč se letos koná republika o letní pauze venku? To je ještě absurdnější termín, než tento březnový" končí otázkou JOSEF ŘEHÁK ze Šacungu. „Ten termín je naprostý nesmysl. Dříve mistrovství republiky vycházelo minimálně po půlce sezóny, když ta družstva byla rozehraná, byla v herním zatížení. Potom to mistrovství dvojic za něco stálo. Takto v zimních termínech, kdy většina družstev ještě netrénuje s míčem a pokud ano, hrají se především trojice, je úroveň někde jinde. Nyní to spíše nahrává do karet hráčům, kteří mají momentální formu a vyjde jim to. Je to tak spíše nějaký velký turnaj, než mistrovství republiky," domnívá se další z reprezentantů, MICHAL KOKŠTEIN z Karlových Varů.

2010_terminymcr_02Menšinový názor má čelákovický MICHAL DOUCEK, ale ani on nevyjadřuje plnou spokojenost, spíše smířlivý postoj. „Mně to přijde lepší termín, než třeba mistrovství republiky trojic, které se hraje v úplně hluchém termínu po sezóně, kdy polovina mančaftů má dávno dohráno. Asi se dá těžko najít jiný termín, nedovedu si to vysvětlit. Každopádně jak říkám, je lepší dělat takový turnaj spíše v hrubé přípravě před sezónou, než po sezóně."  Proč tedy v případě šampionátu mužských dvojic druhým rokem zůstává předsoutěžní termín? Jistě, na vině je především nabitá termínová listina, kde přednost dostávají termíny ligových soutěží a reprezentační akce. Z důvodu kvality televizního záznamu, který je z většiny šampionátu pořizován, jsou tyto akce konány v hale, což opět cílí do chladnějších období. Také je to určitý dozvuk původního záměru z roku 2006, vytvořit větší cyklus jednorázových akcí (3-5 pohárových turnajů, na které by navazovaly 3 turnaje republikových šampionátů) v zimním termínu. Po zrušení mužské pohárové soutěže v roce 2009 však osamocený termín jedné akce pozbývá na logice.

Nic však není černé nebo bílé a na těchto napohled nelogických termínech se najdou i pozitiva. Tím hlavním je právě propagace nohejbalu v na soutěže chudém období. Přílišná kumulace vrcholných akcí do krátkého časového úseku devalvuje některou z významných akcí na pouhou přípravu před další, ještě významnější a více medializovanou. Dále umožňuje družstvům, které si nedělají větší ambice v dlouhodobé soutěži, zacílit přípravu právě na jednorázovou akci a pokusit se tak získat v lize nedosažitelný medailový úspěch. Vždyť třeba právě v posledních dvou zmíněných ročnících deblových šampionátů ve Vyškově se zlatem mohli potěšit v Žatci, či stříbrem v prvoligovém Vsetíně. A rusumé? Národní republikový šampionát je natolik významnou soutěží, že by si zasloužil (alespoň u dvojic a trojic, které jsou divácky více sledovanými disciplínami) o něco atraktivnější termín z hlediska herní kvality. Naopak jeho směrování do haly se osvědčilo. Převedeno do praxe by to (v případě další předpokládané absence zimní pohárové soutěže) znamenalo kompromisní termíny v dubnu či začátkem května, či na konci září či začátkem října. Za cenu toho, že by ligová soutěž měla o minimálně jedno dvoukolo navíc, případně i o týden dřívější začátek.

 

Komentáře   

 
#1 trenér 2010-03-17 07:32
Březen, když se nic nehraje, je špatný. Hráči mají pravdu. Pochopím že když je to takto bokem, že se to líp dostane do televize a novin, ale stejně. Co to dát třeab do konce dubna. Ještě to bude v hale a hráči už budou trochu ve formě.