Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Žákovská liga? Projekt odsouzený k nezdaru Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 08.01.2020

2020 zaklig 01Celostátní žákovská liga družstev. Soutěž, o které se v nepravidelných intervalech mluví už možná dvě dekády, ale na její uvedení do života nikdy nedošlo. Už před řadou let byl návrh tehdejší komise mládeže na její vznik smeten delegáty valné hromady. Loni myšlenka na dlouhodobou celostátní žákovskou soutěž znovu ožila v hlavách některých trenérů mládeže. U drtivé většiny oddílů však podporu nenalezla.

Na jednorázových svazových soutěžích jsem v průběhu minulého roku hovořil s ostatními trenéry žáků nejen ligových oddílů a měl pocit, že většina z nich je s touto myšlenkou spřízněna. A že tedy nastal čas, aby i žáci začali hrát dlouhodobou soutěž,“ říká motor celého projektu MIROSLAV BEDNÁŘ, trenér starších žáků MNK Modřice. Úspěšný kouč neváhal a začal konat. „Kontaktoval jsem se svým návrhem Výkonný výbor ČNS prostřednictvím viceprezidenta Jahody. Od svazu jsem dostal zelenou s tím, že mohu oslovit příslušné oddíly a případně sestavit rozpis soutěže. Jaké však bylo mé překvapení, když na můj průzkumný email přišly takřka samé negativní reakce. S jedinou výjimkou - Žďáru nad Sázavou. Další oddíly jsou sice většinou za tuto iniciativu rády, ale zájem zapojit se do nově vzniklé soutěže neprojevily. Důvodem je v drtivé většině případů malý počet hráčů v této věkové kategorii. Proto jsem došel k názoru, že teď ani v budoucnu zatím není v tomto směru šance na úspěch.

Motivy odmítnutí této změny pojetí žákovské vrcholné soutěže jsou ovšem poměrně logické a dalo by se říci, že i očekávané. Problémem je zejména velká fluktuace hráčů ve věkově ohraničené kategorii. Našli bychom nejspíš jen hrstku oddílů, jež by mohly mít k dispozici několik let po sobě dostatečný počet hráčů a v žákovské lize působit dlouhodobě. Trenér Stříbra PETR TOLAR to vyjádřil stručně: „Vzhledem k tomu, že v příštím roce velmi vážně zvažujeme účast našeho oddílu v Botas dorostenecké lize, nebudeme schopni se účastnit případné soutěže žáků. Škoda, že se o nezačalo mluvit o rok dříve, to bychom měli žáků dost, letos je ale budeme s největší pravděpodobností využívat právě v dorostenecké soutěži.

2020 zaklig 02Další zádrhel? Termíny a logistické zabezpečení. Mimo jiné právě na úmorné cestování upozorňuje ve své reakci prezident karlovarského oddílu VLADIMÍR HLAVATÝ: „Naše družstvo mládeže je plně vytíženo účastí v krajském přeboru družstev žáků Plzeňského kraje i BDL. Navíc jednotlivci, podle herní a věkové vyspělosti, startují v regionálních soutěžích dospělých. Další soutěž, spojená navíc s dlouhým cestováním, už by byla neúnosná. Z těchto důvodů nemá SK Liapor WITTE o účast v celostátní soutěži žactva zájem. Soutěže ve stávající formě našim mladým stačí, vždyť karlovarská mládež v roce 2019 startovala na všech MČR i turnajích Poháru ČNS ve všech třech věkových kategoriích.“ Podobný názor sdílí třeba ve Zruči nebo v Čakovicích. „Bylo by to pro nás komplikované jak z hlediska termínů, tak i vytíženosti hráčů, kteří se účastní dalších soutěží. Většina dorostenců a postaršených žáků hraje ještě v týdnu nižší soutěže v rámci kraje Praha,“ podotýká čakovický šéf JAN KANTNER.

Pohled venkovských oddílů zase reprezentuje hlas MILANA KOUBOVSKÉHO z Radomyšle. „U nás prochází tým starších žáků generační obměnou, a tak se budeme účastnit pouze jihočeského krajského přeboru. Se startem v případně nově vznikající celostátní soutěži nepočítáme. U menších oddílů, jako jsme my, je tento jev asi naprosto normální. Jednak nemáme tak širokou základnu a navíc i zajištění kvalifikovaných trenérů je v našich podmínkách obtížnější. Myšlenka žákovské ligy je určitě dobrá, ale myslím si, že v kombinaci s BDL není moc oddílů, které jsou schopné tuto zátěž zvládnout. Pro nás je důležité, že se loni začal na jihu hrát krajský přebor žáků, který je pro nás v tuto chvíli ideální jak z hlediska sportovní výkonnosti, tak i organizačního zajištění. V předešlých letech jsme hráli soutěž v západních Čechách a už tam to bylo kvůli cestování náročnější.“

2020 zaklig 03Jediným oddílem, jenž návrh z dílny Miroslava Bednáře podpořil, byl Žďár nad Sázavou. I na Vysočině ale přiznávají, že je to i díky výhodné geografické poloze města. „My jsme velmi spokojeni s formátem přeboru Jihomoravského kraje. Především kvůli faktu, že příležitost zahrát si soutěžní utkání dostane velký počet hráčů. Tuto možnost jsme předpokládali i u žákovské ligy. Byla by to výhoda v porovnání s turnaji zařazenými do Poháru ČNS, kam jezdíme s jednou nebo maximálně dvěma sestavami. Je ale pravda, že máme ze středu republiky všechno v dosahu, což byl jeden z důvodů našeho stanoviska. Chápu samozřejmě názor Karlových Varů nebo Vsetína, protože jejich dojezdové vzdálenosti mohou být obrovské,“ uznává MIROSLAV SOMMER ze žďárského klubu.

Ani podle předsedy Komise mládeže ČNS není zrod podobné soutěže v současné době aktuální a klíčový. Když se otázka žákovské ligy opět otevřela, tak jsem předpokládal, že konečný zájem oddílů nebude takový, jak bylo předem nastíněno. Nemyslím si, že by žákovská liga byla pro nohejbal nyní důležité téma. Jako zásadnější pro rozvoj nohejbalu vnímám vznik nových oddílů a oživení krajských soutěží. Současný koncept krajských turnajů, poháru ČNS a Botas dorostenecké ligy pro nejlepší žáky považuji za dostatečný, jen je potřeba jej společnými silami vylepšovat,“ soudí MICHAL HOSTINSKÝ.

Žákovská liga tedy opět mizí minimálně na nějakou dobu v šuplíku. Vykouzlit formát, jenž by byl pro většinu zainteresovaných oddílů zajímavý a prokázal životaschopnost, se totiž zatím nikomu nepovedlo...

Komentáře   

 
#1 trenér 2020-01-14 10:58
Podle mě je blbost vozit děti z jednoho konce republiky na druhý celý rok. Když se hraje pár pohárů v zimě ještě možná. Určitě ne celou sezonu. Děti by v sezoně měli hrát ve svým kraji a tam se co nejvíc potkávat s dalšíma. Nedovedu si taky představit co by liga žáků udělala s krajskýma soutěžema žáků. Možná taky dorostů protože dneska si i v dorostech musí hodně týmů vypomáhat žákama.
 
 
#2 Beneš 2020-01-14 12:40
Pohár ČNS žáků, kde se hraje cca 5-7 bodovaných turnajů je pro tuto kategorii naprosto optimální příprava, podobné je to i v dorostu, kde je navíc BDL pro týmy, které mají výkonnost a dost hráčů k dispozici.
 
 
#3 taky znalec 2020-01-14 21:10
Nápady na různý ligy v mládeži pochází hlavně z neukojenosti některých rodičů co sami nic nedosáhnuli a nevědí jak protlačit potomka nahoru. Kluk je za 3 roky pryč a rodiče už potom nezajímá co bude dál s ostatníma v týmu nebo jaký bordel udělají ostatním v kraji. Podle vyjádření zkušených činovníků je vidět že na takovou krátkozrakou hru neskočili. Za nohejbal děkujem.
 
 
#4 Znalec ten pravý 2020-01-15 10:40
Pár taťků možná tlačí na pilu. Ale zas jich tolik nebude. Myslím že za tím budou hlavně kluby kde nemají žádný přebor kraje žáků nebo dorostu. Jim pak chybí letní soutěž a chtěli by si zahrát víc než jen v zimě. Zas by ale liga žáků mohla sebrat mužstva ostatním krajům kde se přebor žáků nebo dorostu teď hraje a protože je dneska málo mužstev, mohli by se přebory někde v krajích rozpadnout. Děti by pak museli putovat republikou a to stojí víc času i peněz.
 
 
#5 Neznalec 2020-01-17 10:21
Slyším tady dokola jak nejsou žáci.Když jsem přijel na jakékoliv mčr.mladších,ne bo starších žáků.Dětí jako máku.O love nejde.Na mládež je v dnešní době seženeš vždycky ,když budeš opravdu chtít.Je to jenom o lidech,který by tomu museli věnovat další čas navíc.Všechno ostatní jsou jen účelové výmluvy z pohodlnosti.Spo rtu
 
 
#6 Znalec 2020-01-17 20:05
Tohle jsou zkreslený představy od stolu funkcionářů z leknutí co mládež hodnotí podle republik, na kterých se točí jestli možná třicet těch samých hráčů. Republika kde se sejdou jenom dva týmy z každýho kraje, někde i béčka a céčka jednoho klubu a bere se kdo se přihlásí? Žádná kvalda jako dřív. Nebo se žadoní aby někdo vzal béčko aby se vůbec mohl turnaj uznat jako republika. Opravdu toto chceš brát jako důkaz že je mládeže dost? Zkus se přijet podívat do pár krajů jak tam vypadají soutěže žáčků nebo dorostu. Někde už není ani co by vypadalo a jsou rádi že hrajou aspoň chlapi. Jestli je dneska někdo ochotný jet z Varů do Vsetína s dorostem v lize ještě možná. Ale jezdit s žákama kde je mnohem větší nevyrovnanost je maso a nejde jenom o peníze ale i čas a motivaci. Podle mě je po všech stránkách výhodnější když mám talentovanýho žáka nechat ho vyhrát se ještě v dorostu nebo s chlapama.
 
 
#7 Taky trener 2020-01-20 11:33
Pro znalce- zkreslený představy od stolu s PC a pivem mas ty, prvně si zjisti skutečnosti.. vis ze funguje projekt TCM? Je v něm myslím 7 klubu a cca 120 dětí, aby do nej byly zařazeny musely splnit podmínky svazu. Dalších mraky děti jsou v jiných klubech. Někde ty děti jsou protože se o ne někdo stará a je jich daleko víc než před 20-ti lety. Projekt žákovské ligy vzešel z popudu Modric a tam se hraje zakovsky kraj. Takže to není o nějakých rodičích ale o tom ze někdo chce pro ty děti něco udelat... já si tedy myslím ze na zakovskou ligu ještě není nohejbal připraven ale když na to bude víc penez proč ne?
 
 
#8 Petr 2020-01-20 19:43
Má 120 dětí z celý republiky někoho ohromit? Každý lepší tým fotbalu nebo florbalu v okresním nebo menším městě má nejmíň 300 dětí a spíš víc. Větší kluby volejbalu a basektu mají v krajských městech 300 taky. Florbalové přes tisíc a velký fotbalový několik tisíc.
 
 
#9 Znalec 2020-01-20 22:53
Když jsem před 25 rokama nazpátek hrál dorost a chtěl jet na republiku, museli jsme na turnaj přeboru kraje a v něm hrálo určitě patnáct až dvacet týmů. Což je padesát hráčů na jednom přeboru v jednom kraji. Takové přebory se hrály všude. Můžete si vynásobit krajema, dřív jich ale bylo jenom myslím deset a vyjde vám kolik bylo jenom dorostenců. S žákama to bylo podobně. U ženských si už moc nepamatuju, ale těch tolik tenkrát nebylo.
 
 
#10 Beneš 2020-01-21 11:49
Možná těch týmů a hráčů bylo o něco méně než píšete, ale zhruba s tím souhlasím. V olomouckém kraji jsme hráli v žácích o postup na MČR kvalifikaci, kde bylo cca 10 mužstev, u dorostu o něco méně a počet hráčů si lze vynásobit. V jiných krajích to bylo více týmů. Dnes v olomouckém kraji nic a jinde to také není důvod k velkému jásotu.
 
 
#11 nohejbalista 2020-01-21 14:30
Taky trenére, nebylo by lepší ušetřit peníze svazu vyházený za cestování republikou pro pár vyvolených týmů žáků a dát je na odměnění trenérů, kteří shánějí a vedou žáky nebo dorostence na krajích? Smysl takových peněz by byl mnohem větší než je utratit za projetý benzín.
 
 
#12 Beneš 2020-01-21 15:03
Nejsem si jistý, zda odměna trenérům místo peněz na benzín pro cestování po turnajích by byla prospěšnější investice. Pokud ti hráči nebudou hrát kvalitní turnaje, jejich výkon nepůjde příliš nahoru. Vím o tom své.
 
 
#13 nohejbalista 2020-01-22 15:43
Máte pravdu pane Beneš, jenomže horší kvalita hráčů který přechází dál není největším průšvihem v nohejbale. Mnohem víc bolí jak je málo hráčů. Krajské soutěže hrajou hráči nad padesát, v okresech ještě starší. Vlastně i v lize jsou čtyřicátníci nepostradatlný. Ubylo hodně družstev a za pár let ubydou další. I malé kluby musí shánět mladé jinak to za pár let celé lehne. Proto radši věnujte stejné peníze na výchovu víc hráčů i když ne tak dobrých než jenom na pár lepších, ale pár.