Publicistika

2019 hrajesevsude 1Hlavním výstupem březnové Valné hromady ČNS v oblasti pravidel byla změna, umožňující hru v tzv. ostatním (dříve též mimoherním) prostoru. Po předchozích neúspěšných pokusech se tentokrát našlo 15 z 26 hlasů a to na přijetí stačilo. Změna má okamžitou účinnost, takže již první letošní soutěžní duely mohou přinést zajímavou podívanou.

Jako každá změna, i tato má své zastánce i kritiky. "Hráči mohou pro pohyb využívat celou vlastní polovinu a nebude docházet k ohraničování volné plochy. Navrhovaná úprava přispěje k vyšší atraktivitě hry a de facto významně usnadní rozhodčím posuzování všech herních situací. Návrh pravděpodobně přispěje ke zvýšení pestrosti útočné hry, neboť umožní vyšší variabilitu defenzivních zákroků a s tím spojenou plynulost a atraktivitu hry," oddůvodnila předložení změny Komise rozhodčích ČNS.

Kritici sice nezpochybňují atraktivitu hry, ale upozorňují na zvýšení možnosti kontaktů hráčů s diváky, kteří nejsou účastníky utkání. Jak se na staronovou novinku dívají někteří ligoví hráči a reprezentanti?

DAVID EŠNER: Rozhodně změnu nepodporuji. Nevím proč se zasahuje do něčeho co je zažité a funguje. Zajímalo by mě, koho to napadlo, kdo byl iniciátorem.

MARTIN SPILKA: Jak se to vezme. Například zmenšení hrací plochy v hale lajnou mně vždy přišlo zbytečné, ve venkovních areálech to je trošku rozdílné. V Modřicích nebo na Startu s tím nemám žádný problém. Ale některé venkovní areály na to úplně stavěné nejsou. Nebudu zmiňovat náš areál, ale například v Čakovicích nebo i v Brodě, když si vzpomenu během MČR, jak tam nehlídaně pobíhali po jedné straně děti. Ale pokud se nic nestane, nikdo to řešit nebude, jak je naším zvykem.

MARTIN MÜLLER: Ja jsem jednoznačně pro, aby se využívalo i mimoherniho prostoru. Pro me osobně čím větší "letiště," tím líp.

ONDŘEJ PACHMAN: Hraní v mimoherním prostoru velmi podporuji hned z několika důvodů. Předně se o něco ulehčí práce rozhodčím při posuzování sporných situací, kterých na některých hřištích  soupeřů vznikalo i několik za set. Myslím si, že ukončování výměn díky tomu, že hráč o centimetr šlápl na čáru nebo beton, bylo zbytečné zasahování do celkové plynulosti hry.

ONDŘEJ VÍT: Vždy jsem byl pro, aby se smělo hrát kdekoliv a přešlapy čar vymezujících herních prostor a doteky zdi, ochranné sítě či přešlapy obrubníčků jsem vždy kritizoval. Pro diváky, o které by nám mělo jít hlavně, je daleko atraktivnější, když hráč chytí míč " ve třetí řadě", než když hráč sice míč chytí, ale rozhodčí mu pískne půlcentimetrový přešlap. A to nemluvím ani o tom, že odpadnou nesmyslné hádky a přešlapy postranních čar.

MIROSLAV SACHL: Jako překladatel dané úpravy samozřejmě novou úpravu podporuji. Důvodem je vyšší atraktivita hry, zjednodušení pravidel i celková plynulost hry.

JAKUB MEDEK: Určitě umožnění hry v mimoherním prostoru nepodporuji, ani jsem do teď nepochopil, na čí popud toto bylo schváleno. Co si pamatuji, tak bylo toto pravidlo jasně dané a všichni se mu přizpůsobili. Mně jako smečaři samozřejmě omezení herního prostoru vyhovuje a v podstatě ulehčuje práci, kdy polaři neměli možnost takového výběhu. Na druhou stranu si nedokáži představit, jak to bude vypadat například v Čelákovicích, kde budou polaři přebíhat z antuky na betonový povrch a ještě při tom dávat pozor, aby nezakopnuli o betonový obrubník

TOMÁŠ CIBULKA: Něco co funguje - nevím, proč to měnit.  Takže ne. Důvod neznám

MAREK VEDRAL: Myslím si, že změna bude ku prospěchu věci. Důvodem je zjednodušení práce rozhodčích v těchto situacích. Většinou jde z hlediska zápasu o dost důležité rozhodnutí, rozhodčí rozhoduje o takovém detailu, jestli je hráč na špičce nad mimoherním prostorem, nebo na něj patou došlápl a to vše usuzuje minimálně 9 metrů od dané situace. O situaci v halách ani nemluvím, tam je to ještě horší

LUMÍR GEBEL: Ano podporuji tuto změnu. Z pohledu hráče budu mít větší příležitost udržet míč ve hře. Z pohledu diváka, který se za jistých okolností může stát součásti hry a zároveň očekávám, že přibudou v samotné hře efektivní výběry míče v mimoherním prostoru.

FRANTIŠEK KALAS: Mně se to zdá obecně jako návrat k něčemu, co už tu bylo. A bylo od toho myslím i celkem rozumně ustoupeno. Zdá se mi toto pravidlo spíše jako usnadnění práce rozhodčím, než nějaké zpestření, nebo zatraktivnění samotné hry. Samozřejmě díky tomuto pravidlu mohou být k vidění krásné polařské zákroky, ale i poměrně nepříjemná až vážná zranení, jak hráčů, tak i diváků

MARTIN FLEKAČ: V hale mi to nedělá problém, zde je většinou oddělen hrací a divácký prostor. Venku je to jiná káva, některé sportovní areály jsou na to stavěné, např. Start a Modřice, kde je klec. Ale například u nás si to nedokáži představit. Zadruhé to nepodporuji z důvodu toho, že chceme zápas časově zkrátit, což toto pravidlo určitě zápas nezkrátí

2019 hrajesevsude 2Oproti některým jiným sportům je hlavním problémem při případném kontaktu s divákem to, že hráč odehrává míč nohou. Z bojových sportů je známé, že úder nohou a rukou má rozdílné účinky. Jak nahlíží hráči na možnost tohoto kontaktu?

EŠNER: K nebezpečným kontaktům samozřejmě docházet bude a nedovedu si představit, že nebude docházet ke konfliktům s diváky na hřistích, kde není klec.

SPILKA: To je hlavně ten důvod. Bojím se o ochranu diváků. Kdo měl na zapase více jak 300 diváků, tak mi musí dát za pravdu, že není lehké s nima pracovat. A teď když nebudou chráněni a ještě jim k tomu vysvětlovat, tady si nesedej, sem lítá mnoho utoků, moc si to neumim představit. Ale uvidíme, třeba se pletu. Ale znám našeho Vojtu Holase a doufám, ze se mu nic nestane.

MÜLLER: Nemyslím si,  že by mělo v nějaké větší míře docházet ke kontaktům s diváky. Navíc každý hráč i divák s tím bude minimálně po prvním "zajetí" srozuměn a bude potřeba s tím počítat. Ale neviděl bych to tak černě. V každém případě jsem celkem zvědav na hráče typu Lukáše Rosenberka nebo Vojty Holase.

PACHMAN: Hráči budou ve vymezeném prostoru od diváků chránění jako doposud. Pokud vím, rozhodčí byli instruování, aby nechávali vyznačit alespoň minimální herní prostor, kam diváci nebudou smět, takže v tomto směru problémy nehrozí. Opačně ale, v okolním herním prostoru, ke střetům docházet může. Tady věřím, že všichni hráči i diváci budou rozumní. Nemyslím si že zákroků, při kterých polaři skáčí bezhlavě do třetí řady nohama napřed, bude mnoho.

VÍT: Ano, tohle je přesně ten nesmyslný argument o úrazech a kontaktech s přihlížejícími diváky. Na každé letní osadě sedí lidé okolo a uhýbají chytajícím polařům, dokonce jim pomáhají a chytají je, aby někam nenarazili. Zažili jsme to mnohokrát. A neznám sport, který by měl takto striktně vymezen herní prostor. Volejbalisté, basketbalisté, tenisté a další toto nesmyslné pravidlo také zrušili. Když se podíváte třeba na NBA, diváci sedí kousek od čáry a opět hráče chytají a pomáhají mu, když se ocitne mezi nimi. Diváci to vesměs hodnotí kladně a naopak glorifikují obětavost defenzivních hráčů. A rozhodně nepřibylo úrazů! Naopak ubylo.

SACHL: Domnívám se, že k nim bude docházet v minimální míře. Jak jsem uváděl v samotném zdůvodnění návrhu, sportovec je vždy osoba odpovědná za své chování a náleží mu tzv. prevenční povinnost. Věřím tomu, že naprostá většina hráčů se kontaktům s diváky bude vyhýbat a bude se jednat o výjimečnou interakci s rozumným přístupem obou stran.

MEDEK: Úplně si nemyslím, že bude docházet ke kontaktu s diváky. Přece nikdo nechce zranit sebe, ani nikoho druhého.

CIBULKA: Nevím, ale většina hřišt je postavena v blízkosti diváckého sektoru, takže kontakt tam může nastat. Může dojít ke zbytečnému vyhrocení utkání z důvodu hry mimoherním prostoru a kontaktu s diváky.

VEDRAL: Obávám. S pivem si do první řady už nesednu. Pokud bude hrát Vojta Holas, tak ani do druhé. Pokud Petr Voldřich, tak ani do třetí.

GEBEL: Vůbec bych se toho nebál. Ve sportech jako je volejbal nebo basketbal, kde toto pravidlo platí už několik let, k těmto kontaktům dochází pravidelně a málokdy se někdo zraní. Zrovna v NBA taky nikdo neřeší, že diváci sedí cca dva metry od postranní čáry bez jakékoli bariéry. A kolikrát za zápas se stane, že dvoumetrový a stotřicetikilový  kolos skončí v páté řadě, kdy povalí deset lidí, kteří mu poté pomáhají zpět na hřiště.

KALAS: To samozřejmě nastat může a navíc tento kontakt může být i ze strany diváků cílený. Myslím, že může docházet k diskutabilním herním situacím a nebude tudíž jednoduché posuzování, což vlastně paradoxně rozhodčím může malinko rozhodnutí ztížit. Nehledě na to, že případné zranění diváka se bude muset řešit zřejmě daleko složitěji, než zranění hráče v běžném zápase.

FLEKAČ: Hráč se o sebe dokáže postarat, o toho strach nemám. Bojím se z pohledu diváka, který je na zápase čtyři hodiny a ztrácí pozornost. Doteď si pamatuji, kdy jsme hráli zápas proti Karlovým Varům, když jsme byli na polovině, kde měli karlovarští lavičku, tak se postavili těsně ke kurtu, abychom nemohli vybírat vyháněcí servis. Třeba to vidím až moc černě a ukáže čas.

2019 hrajesevsude 3

Zatímco kontakt mezi hráči (oba jsou účastníky utkání) na síti byl řadu let úzkostlivě posuzován a při novelizacích podrobně popisován, zde případný kontakt s divákem nebyl řešen vůbec. Co na to hráči?

EŠNER: Vůbec nechápu to, že někdo takový návrh učinil a už vůbec to, že to někdo schválil. Hlava mi to nebere.

SPILKA: Nejvíc mě štve, že každý rok se mění pravidla. Takže jsou opět všichni zmatení a je na nás jim všechno jednotlivě vysvětlovat. A teď k tomu ještě připravit diváky, aby se cítili v areálu bezpečně a sledovali čtyři hodiny balon, aby je někdo náhodně nezranil.

MÜLLER: Kontakt hráčů nad sítí byl hodněkrát zneužíván a bývá často problém vyhodnotit kontakt, který může být úmyslný a tim pádem jen účelový nebo pouze v zápalu hry. Kdežto kontakt s divákem, který není aktivně zapojen do hry, beru pouze jako omezující prostor, kde hráč může nebo nemůže hrát.

PACHMAN: Ono složité přepracovávání povolených a zakázaných kontaktů mezi hráči je pochopitelné. Protože náš sport je stále bezkontaktní a občas je velmi těžké rozlišit, co je ještě v pořádku a co ne. Myslím že valná hromada při schvalování této změny přihlédla k vyšší atraktivitě výměn, sjednocení pravidel s např. volejbalem a mezinárodním nohejbalem a k ulehčení práce rozhodčím. Proto tuto změnu vnímam velmi pozitivně.

VÍT: Za mě to vnímám kladně a kvituji tento krok.

SACHL: Obě situace spolu vůbec nesouvisí. Není pravda, že návrh byl schválen na první pokus, obdobné návrhy se v minulosti objevovaly vícekrát. Obdobně tak nebyl kontakt hráčů v poslední době nikterak významně upravován. Každopádně, jak jsem již uvedl, vzájemný kontakt protihráčů a fauly mezi nimi uprostřed herního pole skutečně nelze ani při velké fantazii srovnávat se situací, kdy se hráč ocitá v nově definované okolní herní ploše a prostoru, kde přirozeně nepožívá žádné ochrany.

MEDEK: Kontakt hráčů na síti je trochu odlišný případ. Ke kontaktu hráčů na síti může buď úmyslně, nebo neúmyslně. Tedy tady musí být posouzení daleko citlivější, kdežto s divákem se určitě žádný hráč nebude chtít střetnout, tedy ne úmyslně. Ale samozřejmě při schválení tohoto pravidla bude k těmto kontaktům docházet a je zde veliké riziko zranění jak hráče, tak diváka. Bohužel mi nepřijde schválení tohoto pravidla úplně šťastné.

CIBULKA: Spíš nevím, proč se o takové změně vůbec hlasovalo. Nemyslím si, že byl důvod něco měnit.

VEDRAL: Tady podle mého porovnáváme jabka s hruškama.

GEBEL: Vnímám to tak jak to je. Když se to neosvědčí, tak máme možnost najít jinou variantu nebo se vrátit k původní.

KALAS: Mě se to zdá malinko nešťastné. Ale jednou je to schválené, tak uvidíme na jak dlouho a zda to rozhodnutí nepřinese více škody, než užitku.

FLEKAČ: Toto nejde úplně porovnávat, jedná se o dvě rozdílná pravidla. Nové pravidlo bylo přijato, protože komise rozhodčích dobře připravila materiály. Dále si troufám říci, že členové valné hromady si neuvědomili všechny plusy a mínusy, které toto pravidlo obnáší.

2019 hrajesevsude 4Novelizované znění prošlo v nejtvrdší podobě, tedy bez nějakých kompromisních variant, omezujících případný kontakt hráčů s diváky, ale i vybavením areálu. Např. u vrcholných mezinárodních soutěží je možnost využít dílčí ochrany ve formě větší vzdálenosti sektoru diváků od hřiště, oddělením diváků zábranou (reklamní panely, zábradlí apod.) nebo zvýšeným stanovištěm (tribuna). Asi se lze shodnout, že v halovém prostředí je riziko kontaktu výrazně nižší, než venkovních areálů s velmi rozdílnou dispozicí. Je úvaha o případném vyzkoušení v některé soutěži lichá?

EŠNER: Nohejbal to vrací na úroveň hraní na plácku u vody, kde hrajou i větve stromu. Změna pravidel ze tří na dva dopady přinesla alespoň zrychlení hry, ale nesmysl v podobě rozšíření hracího prostoru hazarduje se zdravím hráčů a koneckonců i divaků. Rád bych se mýlil a doufám, že chytrolín, který se změnou přišel, je stále aktivním hráčem a onu změnu si vyzkouší na vlastní kůži.

SPILKA: V hale v tom nevidím žádný problém. Asi bych to nejdříve zkusil například v dorostenecké lize.

MÜLLER: Každé hřiště má svoje specifika, na některých kurtech k tomuto vůbec docházet nemusí. Tím chci říct, že simulovani hracích podminek v hale nic neřeší.

PACHMAN: Znovu se opakuji, ale přerušovat výměnu kvůli dotyku čáry nebo změně povrchu mi přišla jako jedna z největších hloupostí, teď už bývalých pravidel. Osobně bych tuto změnu neviděl tak tragicky. Týmy, které mají svojí hru postavenou na malém hřišti si vždy dokáží poradit, napadají mě například železné reklamními banery alá Český Brod, přes které si stejně nikdo netroufne.

VÍT: Co se týče zkoušení této změny, myslím, že všichni nohejbalisté jsou zvyklí hrát z letních osad tento systém pravidel, takže její uvedení v praxi bez zkoušek nekritizuji.

SACHL: Nutno říci, že daná úprava je dostatečně odzkoušena, hraje se tak podle mezinárodních pravidel. Na mnoha turnajích se tak hraje naprosto standardně, obdobně tak v nižších soutěžích si hráči pravidla po vzájemné dohodě často zjednodušují. Podle mého názoru se tato úprava osvědčuje i na otevřených kolbištích, tedy nejen v tělocvičnách a halách.

MEDEK: Zkouška v halách by byla nejspíše zbytečná. Nedokážu si teď vybavit, kdy při hře v hale došlo k jakémukoliv kontaktu mezi hráčem a divákem. Opravdu vidím jako větší riziko zranění hráče změnou povrchu, nebo naražení do překážky, než kontakt s divákem. Bohužel to vše ukáže až herní praxe.

CIBULKA: Mohlo by se to vyzkoušet v halách, kde je většinou více prostoru odděleného tribunou a kontakt s diváky je tam minimální.

VEDRAL: Bylo by to lepší. Ještě logičtější by mi přišlo vyzkoušet změny v nižších soutěžích. Dorostenecká soutěž se přímo nabízí.

GEBEL: Hlavně to ne. Pravidla jsou od toho, aby se respektovaly a je jedno na jakém povrchu nebo kde hraješ. Už tak divák nemá jasno o tom, kde se utkání odehraje s ohledem na počasí a ještě si to komplikovat tím, že v hale to bude na jiná pravidla než venku.

KALAS: Nemyslím si, protože každý areál či hřiště má svá specifika a nějaké zkoušení asi ani není na místě. Navíc se takto již před lety hrálo, takže se nejde úplně do neznáma.

FLEKAČ: Ano, v halách anebo v dorostenecké kategorii.

2019 hrajesevsude 5

Není tajemstvím, že nohejbal se občas točí v bludném kruhu. Něco nějak funguje, pak přijde první změna a po čase zase druhá, která vrací věc do původní podoby. Příkladů najdeme dost. I v tomto případě mnozí vzpomenou, že nohejbal se hrál v okolním prostoru již dříve. Nepatří mezi takové právě i umožnění hry v okolním prostoru?

EŠNER: Jde přesně o změnu, která momentálně nohejbalu neprospěje, spíše naopak. Očekával bych před tak závažnou změnou pravidel širší diskuzi a možná i odzkoušení na vybraných turnajích. Vždyť například změna povrchu chránila hráče, při šlápnutí z antuky na trávu je to samo o sobě nebezpečné.

SPILKA: Viděl bych problémy nohejbalu jinde, ale to by bylo na delší povídání.

MÜLLER: Bohužel jsem podrobnější informace o této situaci nezjišťoval, ale tuto změnu vítám.

PACHMAN: Nohejbal možná točí v bludném kruhu, ale ne díky této změně. Jistě, je to krok zpět, protože se tak kdysi hráválo, ale i krok zpět nutně nemusí být krokem špatným.

VÍT: Nohejbal se netočí v bludném kruhu kvůli změně pravidel v těchto drobných detailech. Většina amatérských nohejbalistů a lidí, jež si zahrají nohejbal někde na plácku, stejně neřeší konkrétně tento mimoherní prostor.

SACHL: Ať už máme názor jakýkoliv, je třeba respektovat většinovou demokratickou volbu delegátů. Já jsem toho názoru, že je třeba pravidla spíše zjednodušovat a hru komplikovat co nejméně. Zkuste si vysvětlovat náhodnému divákovi nohejbalu, že musíte píšťalkou zastavit krásnou akci jen proto, že se hráč při skvělém defenzivním zákroku dotknul špičkou boty obrubníku. V této souvislosti bych chtěl upozornit na skutečnost, že podle starých pravidel mohl spadnout míč i mimo hřiště, tehdy se možná vedly stejné řeči o „bludném kruhu“, byť dnes si již hru v této podobě umí zřejmě představit málokdo.

MEDEK: Úplně si nemyslím, že by se točil v bludném kruhu, je to změna, se kterou se musíme vypořádat. Spíše mi to ale přijde metoda pokus - omyl.

CIBULKA: Patří. Nevím kdo to navrhnul, ale určitě jsou důležitější otázky, jak posunout nohejbal dál. Hlavně systém soutěží a jejich organizace.

VEDRAL: Nohejbalisti mají tendence hlásat katastrofální scénáře s mládeží, komentovat bludné kruhy pravidel a odsuzovat nohejbal k zániku. Já to tak černě nevidím.

GEBEL: Každý společnost i sport se prostě vyvíjí. Pravidla s ohledem na diváka prostě mění všechny sporty. Beru to jako naprosto přirozený vývoj. Beru to tak, že je lepší, když se povede jedna změna z pěti, než když nebudeme dělat nic.

KALAS: Myslím, že i malinko ano. Vždy se něco zruší, za pár let opět navrhne na opětovné zavedení. Nemyslím si, že je to úplně šťastné rozhodnutí. Nehledě na to, že by se dala najít daleko důležitější témata na změny, naž je toto pravidlo.

FLEKAČ: Na toto nedokáži odpovědět. Ukáže čas. Jen mě štve, že neustále měníme pravidla a toto je zásadní pravidlo.

Jak je vidět z odpovědí, změna si najde své příznivce i odpůrce. Věřme, že přispěje k vyšší atraktivitě hry a že negativní prognózy se nevyplní.

 

 

Komentáře  

#10 Antonín Stehlík 2019-05-19 16:09
No a tak, v případě Martina Müllera to našlápnutí na obrubník neřeší rozhodčí ale chirurg...
Citovat
#9 Škopek 2019-04-04 05:55
To opravdu jdou vsichni az do takovych extremu? Vazne si myslite, ze ted hraci budou litat pro balony az na silnici? Rozhodcim se pomuze minimalne v tom, ze kdyz nekdo byt jen trosku slapne na obrubnik nebo se dotkne plotu nebo neco podobnyho, tak to rozhodci nemusi vubec resit.
Citovat
#8 Rejpal 2019-04-03 18:58
Když čtu moc nadšení novinka u lidí nevzbuzuje. Vůbec si nemyslím že by se pomohlo rozhodčím. Budou to mít mnohem těžší, poněvadž budou muset posuzovat konatkty s divákama. Dobrý, budem zas lovit balon v pátý řadě mezi lidma nebo odkopávat ze stromu. Co když někdo vyleze až za plot a zdálky bude kopat servis? Nebo když vyběhne na silnici a kopne balon zpátky. Myslíte to vážně nebo je to kachna?
Citovat
#7 Divák 2019-03-27 15:05
A cenzura pokračuje. Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí!
Citovat
#6 Trenér 2019-03-27 12:30
Já se spíš než nějakých krvavých zranění obávám, jak hráči budou zdemolovávat zařízení areálů. Nejvíc to asi odnesou rozdělovací sítě mezi hřištěma, pletiva a nebo když jsou místo plativa sítě. Hráči se na ně budou věšet, nalejzat a sítě nemusí vydržet. Stejně to podle mě dopadne, že si všichni pořadatlé nastrkají všude velké reklamní stojáky, přes skterý se už hráči budou bát. Samozřejmě až někdo z diváků dostane kopanec do huby, bude se to rychle měnit nazpátek.
Citovat
#5 Martin 2019-03-27 11:28
V 99 procentech to bude v pohodě a v 1 procentu se pozabíjej.Mělo být omezení v nějakém znění,že hráč mimo herní prostor musí zamezit kontaktu s divákem,nebo s protihráčem a poškození zařízení areálu.
Citovat
#4 Bezpečnost 2019-03-27 09:44
Já tedy mnoho otázek a možných problémů shledávám. Rozhodně se v ligových duelech přiblíži hráči dívákum. S tím i možným konfliktům. Jednoduše dvě oddělené množiny (myšleno hráči a diváci) se prostě protnou. Srovnání se sporty pokulhává v tom, že většina zmíněných je halových. A to ještě jsou to sporty, které se odehrávají uvnitř hřiště. U nás je to to naopak. Na malých hřištích obklopených diváky bude možný konflikt vznikat téměř neustále. S tím vzniknou otázky na které se budou odpovědi spoustu let tvořit. Turnaj není rozhodně ligový zápas. A už vůbec ne třeba semifinále. Nejasno mám ale i u velkých hřišt. V době kde se řeší bezpečnost naprosto všude mi to přijde zvláštní. No schváleno tak budiž. Jen doufám že bude nějaký výstup z té komise rozhodčích aby to jak se co bude posuzovat oddíly a hráči věděli dopředu. A nezjištovalo se vše až na základě DK.
Citovat
#3 Nazor 2019-03-27 04:42
Tak kdyz se cele leto a celou zimu. Coz je 50% nohejbaloveho casu hraje na letnich a zimnich turnajich bez omezeni, tak nevim proc se tu nekdo jeste divi. Zraneni muze prijit vzdycky. Ale touhle zmenou pravidel to o moc horsi nebude. Vemte si finale extraligy. Nrjhezci momenty modric, byl Pelikan jak vybiral chalupu az za tou reklamou :) divakum se libi obranne zakroky. :)
Citovat
#2 beneš 2019-03-25 16:38
Pro plynulost a obrannou činnost družstev to je určitě ku prospěchu a tuto změnu podporuji. je možné, že při některých zákrocích může dojít k úrazu hráče nebo i diváka, ale toto platilo i při původním stavu pravidel a k úrazům hráčů docházelo také.
Citovat
#1 Hráč 2019-03-25 14:18
PACHMAN: Hráči budou ve vymezeném prostoru od diváků chránění jako doposud. Pokud vím, rozhodčí byli instruování, aby nechávali vyznačit alespoň minimální herní prostor, kam diváci nebudou smět, takže v tomto směru problémy nehrozí.

Šlo by mi to vysvětlit? Na kazdem hristi bude oznacene minimalni prostor?
Citovat