Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Dárek pro starší žáky? Dopad navíc! Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Sobota, 18.02.2017

2017 3dopadyzaci 1Počty dopadů míče na zem. To už je tak obehraná písnička, že kdekomu naskakuje husí kůže při pomyšlení, že se zase bude tato problematika rozebírat. Natož pak, že v nějaké soutěži dojde ke změně počtu dopadů. Na mezinárodním poli se po rozdělení na dvě federace situace zklidnila (dá-li se takové řešení vůbec považovat za zklidnění), v tuzemských soutěžích byla situace delší čas stabilizována. Až do letošního roku.

V rozpise mládežnických jednorázovek pro rok 2017 čeká na účastníky šampionátů novinka – zvýšení počtu dopadů míče na zem ze dvou na tři u dvojic a trojic kategorie starších žáků. Na republikové úrovni diskutovaná věc možná někoho zaskočí. Už jen proto, že snad všichni nohejbalisté přivykli opačnému trendu, tedy spíše snižování počtu dopadů. Teď přichází nevídaná věc. Proč k takovému poměrně závažnému kroku svazové orgány sáhly, jsme se zeptali předsedy Komise reprezentace ČNS a člena Trenérsko-metodické komise ČNS JIŘÍHO ŠMEJKALA.

„Rozdíl není v tom, že se tak musí hrát, ale v tom, že je to umožněno. Změnu na tři dopady v této kategorii vítám a jako TMK ČNS jsme tuto změnu doporučili. Byl jsem přítomen i jednání Komise mládeže a tréninkových center mládeže ČNS, tam tato otázka byla otevřena. Vyjma jediného hlasu všichni podpořili změnu. Důvodem je, aby se hráči lépe naučili provádět jednotlivé herní činnosti správně. Všichni žáci nejsou talentovaní, při třech dopadech se herní činnosti naučí lépe. Ti lepší budou stejně hrát na dva dopady. Rozdíl je zejména na přípravě útoku, zpracování na útoku nahrávky zezadu je pro tuto věkovou kategorii velký problém. Vzorem může být ženský zimní pohár. Ten se hraje na tři dopady a ani největší hvězdy ho nechtějí na dva dopady. Protože na tři dopady se výkonnost více vyrovnává a lepší hráčky si tak zahrají více kvalitních zápasů,“ vysvětloval.

2017 3dopadyzaci 2Neutrální až mírně odlišný názor na problematiku má MICHAL HOSTINSKÝ, předseda Komise mládeže ČNS. „Na úrovni komisí a výkonného výboru se to diskutovalo už delší čas. Ozývaly se hlasy, že v různých krajích to žáci hrají různě, někde na dva, jinde na tři dopady. Když jsem s trénováním mládeže v oddíle začínal, zdála se mi dvoudopadová hra jako hodně náročná varianta. Časem jsem ale zjistil, že obsahuje řadu výhod proti trojdopadové hře. Hra je rychlejší, má výraznější požadavky na kvalitu přihrávky a nahrávky. To je to, oč se na třech dopadech při tréninku mládeže přichází. Jednoznačný názor nepanoval ani dříve v komisi mládeže. My jsme usuzovali, že jak mistrovství republiky, tak pohár ČNS jsou vrcholné akce, kde by kvalitní hráči neměli mít s dvoudopadovou hrou problémy. Tím, že se naše komise neshodla s dalšími orgány, byl úkol předelegován na nově vytvořenou trenérsko-metodickou komisi a ta rozhodla. Musím ale přiznat, že částečně jsem názor upravil v době, kdy jsme v oddíle začali trénovat větší počet dětí. Je totiž těžší naučit na dva dopady žáky, kteří přijdou k nohejbalu ve 13-14 letech mezi početnější skupinu, kde se již nelze věnovat jednotlivci individuálně. Dále mě také ovlivnilo trenérské školení licence B, kde byl trénování mládeže věnován velký prostor. Od třech dopadů očekávám, že se zlepší pestrost útoků, chytrost hry a také práce blokařů. Mrzí mě však, že tato změna nebyla předem diskutována s oddíly a odborníky a nebyla oznámena už na podzim. K této věkové kategorii bych ještě snad zmínil zajímavou myšlenku zavedení odlehčených míčů. Dle mého je pro většinu starších žáků odlehčený míč vhodnější k lepšímu naučení správné techniky. Navíc hraje naprostá většina mladších žáků na trénincích a turnajích právě se staršími žáky. Tento podnět naše komise letos předloží kolegům z TMK k projednání. Zde je ale zvlášť nutné případnou změnu odborně posoudit a oznámit s dostatečným časových předstihem.“

Otázkou ale je, proč stejnou optikou, kterou popsal Jiří Šmejkal, není měřeno disciplíně jednotlivců. I tady by jistě dopad navíc mohl přispět k lepší nauce herních činností a zejména ke zvýšení počtu hráčů, kteří by se odhodlali této nejnáročnější disciplíně věnovat.

„U mladších žáků by to na jeden dopad prakticky nešlo hrát. U starších žáků na jednání Komise mládeže a tréninkových center mládeže ČNS zaznělo, že by dva dopady byly zbytečné. Singl je opravdu atypická disciplína, kterou jsme se zase tak podrobně nezabývali. Ale nemám signály, že by někdo požadoval pro singl starších žáků dopad navíc,“ zdůvodnil Šmejkal.

„Na posledním mistrovství republiky mladších žáků byla v singlu vynikající úroveň. Bylo vidět, že hráči z možnosti jednoho dopadu navíc těží. Soudím, že o kategorii výše by to ale už nešlo. Při kvalitě hráčů, kteří se republikových soutěží účastní, by dopad navíc obrovsky posílil útočnou fázi oproti obranné. Při slušném příjmu by udělat bod nebyl ani trochu problém pro většinu účastníků. Byla by tam velká nevyváženost útoku a obrany,“ připojil svůj názor Hostinský.

 

Komentáře   

 
#1 Antonín Stehlík 2017-02-20 08:55
Je to dárek a nebo Danajský dar? Co potom přechod do dorostu a juniorů?
 
 
#2 Míla 2017-02-20 10:55
Pokud o tom rozhodl odborník a všeznal J. Šmejkal, pak to musí být v pořádku. A navíc jsou se třemi dopady spokojené i ženy!
Tak teď už zbývá jen doufat, že se žáci přiblíží k úrovni žen a o budoucí generace máme postaráno...
 
 
#3 Antonín Stehlík 2017-02-20 11:12
Je jasné, jak psal Michal, že pokud kluci začínají v třinácti nebo patnácti letech musí trénovat nějakou dobu na tři aby si vůbec trochu zahráli, ale jinak mi to připadá jako krok zpět. Ale je to jen můj názor, třeba špatný...
 
 
#4 Beneš 2017-02-20 21:43
S nohejbalovou mládeží pracuji pravidelně cca 20 roků a po svých zkušenostech jsem přesvědčen, že mladší žáci musí mít 3 dopady a starší žáci v přípravě na přechod do dorostu a prakticky mužů ( mnozí již od 15-ti let hrají mužské ligové soutěže ) dopady dva. Nové rozhodnutí nebylo konzultováno s trenéry mládeže a toto je dle mého názoru špatné, V poslední době se dělají mnohá rozhodnutí pouze v úzké skupině lidí z nichž mnozí ani nejsou trenéry a nevidí tudíž všechny dopady takových rozhodnutí. Je třeba se z tohoto omylu poučit, 3 dopady pro starší žáky je určitě krok zpět a bojím se toho, že za 2-3 roky se to bude zase měnit zpět. ještě, že zůstala aspoň výška sítě, nebo ji chcete dát zase na 1m ?
 
 
#5 Hostinský Michal 2017-02-20 22:58
Výška sítě zůstává samozřejmě stejná. Toho, že se bude počet dopadů za pár let zase snižovat, se také trochu bojím. Troufnu si však tvrdit, že až čas ukáže zdali to byl krok správným směrem nebo nikoli. V posledním ročníku mě mile překvapilo zvyšující se množství mladších žáků, kteří se prezentují kreativní, technickou a velmi kvalitní hrou. Tito hráči prošli třemi dopady několik sezón. (Fries, Tolar, Dvořák, Čižinský, Daněk, Gasczyk, Čupera, Matura, Seidl, Svoboda atd.) Několik z nich jsem letos pozoroval prvně na MČR st. žáků v Nymburce a musím říct, že náročnější hru na 2 dopady zvládli bravůrně. Byl bych velmi rád, aby třetí dopad rozšířil řady technicky zdatných hráčů mezi staršími žáky. Věřím, že přechod do kategorie dorostu a dvojdopadové hry nebude problém, podobně jako tomu bylo letos u mladších žáků.
 
 
#6 JR 2017-02-20 23:30
Nejsem trenér a už vůbec ne mládeže a omlouvám se všem odborníkům, ale já si myslím, že je to dobře. Důležitější je podle mne i určitá "radost" ze hry, která je u začínajících hráčů neméně důležitá, protože a to si málo kdo uvědomuje, ne všichni začínající nohejbalisté skončí v ligové soutěži.
 
 
#7 Antonín Stehlík 2017-02-21 10:07
Tato změna určitě není dílem jednoho člověka jak naznačuje "Míla", ale jsem přesvědčený, že o něm rozhodlo fundované sezení trenérů mládeže. Takže uvidíme, jak se změna projeví z dlouhodobého hlediska.
 
 
#8 Beneš 2017-02-21 10:49
Dovoluji si uvést malý dodatek. Moje první vychovaná generace hráčů vyrostla také na 3 dopadech a všichni byly technicky na výborné úrovni. Stalo se nám ovšem také, že jsme hráli na Slovensku, kde se hrál nohejbal žáků v té době na 3 dopady a rázem náš jinak vynikají blokař si vůbec nevěděl rady s tím, kdy jít blokovat náhry které chodily zdálky na síť a vzápětí se to projevilo i v našich soutěžích, kdy nechodil na síť. Opravdu to není dobré, věřte mi.
 
 
#9 Čenda Souček 2017-02-22 11:19
Zdravím trenéry a hráče. Vidím, že by se dalo říci co dopad to názor. Když se hraje dle mezinárodních providel, tak je to špatně. Když se přidá jeden dopad žákům, tak je to také špatně. Richarde vždyť jako mladý hráč si hrál nejvyšší soutěž na tři dopady a znáš specifika této hry kdy pan Kovanda zrychlit tuto hru taktickou variantou na dva smečaře a už byl jeden dopad navíc? nechme dětem možnost volby a naučme je hrát nohejbal, jak na tři dopady, tak bez dopadu, když na to budou mít. Vždyť je to hra.
 
 
#10 Antonín Stehlík 2017-02-23 11:34
Mám bohužel zkušenost, že když kluci museli hrát na dva, tak jim to nedělalo potíže, ale když jsem jim povolil na tři, okamžitě hráli na tři i když by kolikrát bylo lepší vložit volej. Jenom ti nejlepší dokáží hrát podle situace na hřišti. Možná jim budou ty voleje v dorostu dělat problémy. Ale zase je to jen můj názor a má zkušenost. Nikomu jej nevnucuji.
 
 
#11 A o tom to je. 2017-02-23 16:52
Hrát na 3 s možností překvapit soupeře a odehrát po druhém dopadu je stejné,jako hrát na dva a využít možnosti a zahrát již po prvním dopadu. Ta varianta se tu prostě nabízí a jde o to ji dobře vyhodnotit a využít. To patří k herním kvalitám a ukazuje na osobnost hráče. Prostě dobří to dokáží a mohou soupeře překvapit. Ti,kteří to nedokáží, využijí dalšího dopadu, což by rozhodně pomohlo zejména začínajícím a méně šikovným.
 
 
#12 Tomáš 2017-02-23 22:23
souhlasim pane nade mnou, méně šikovní pak potrápí ti šikovnější daleko více, protože budou mít více času na kvalitnější přípravu, čili šikovnější budou zároveň čelit lepšímu útoku, než v případě 2 dopadů, kdy bylo mnohdy cílem pouze překopnout míč přes síť. hodotím tuto změnu jako OK, poněvadž je přínosem pro obě strany žactva, těm nadanějším dá příležitost čelit dobrému útoku a zdokonalit se tak ve hře v poli, naopak těm méně nadanějším dají 3 dopady prostor pro dobrou přípravu a nácvik dobrého zakončení.