Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
 • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
  je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
 • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Chcete mě? Druhá liga na scestí. Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 18.02.2016

2016 2liganazcesti 1Jestliže v publicistickém článku "Kam s nimi..." jsme hovořili o neukotvenosti jednorázových soutěží, v podobných souvislostech můžeme hovořit i o jedné z mužských ligových soutěží - o 2. lize.

Nejprve je dobré si připomenout historii podoby mužských ligových soutěží. V letech 1972-90 se hrála pouze jediná ligová soutěž, a to buď deseti nebo dvanáctičlenná. V letech 1991-92 se hrály dvě ligové soutěže - Federální liga (ČSFR) a Národní liga (ČR). Po rozpadu společného státu se od roku 1993 hrála 1. a 2. liga (2. liga byla tehdy ale druhou nejvyšší soutěží). Jako třetí nejvyšší soutěž, tj. dnešní pozici, dostala 2. liga při reorganizaci ligových soutěží v roce 1998 (extraliga, 1. liga, 2. liga). V této době zaznamenávala členská základna nejvyšší čísla ve statistikách a prakticky ve všech krajích fungovaly kvalitní krajské přebory.

Po osmnácti letech existence se však zdá, že 2. lize došel dech. Asi každý si umí dát do souvislosti současná čísla ze statistik členské základny i čísla o počtu účastníků krajských přeborů, resp. počtu organizovaných krajských přeborů. Ze své pozice je také jasné, že 2. liga trpí největší fluktuací účastnických družstev. Od roku 2010 nasbíralo 4 a více účastí v této soutěži 14 družstev  (Mnichovo Hradiště, Horažďovice, Dynín, Čelákovice B, Slaný, Modřice B, Holubice, Třebíč, Čakovice B, Plazy, Prostějov, Orlová, Start Praha, Bedřichov), více než jednu účast 9 družstev, pouze jedinou účast 13 družstev. Pro některá družstva představuje výzvu a často i příliš silnou kávu. Pro některá jen první krok k vyšším cílům. Pro další možnost dohrát dříve hvězdnější kariéru ve slušné republikové soutěži. Samostatnou kapitolou jsou pak rezervní družstva extraligových oddílů. Příliš mnoho rozdílných priorit pospolu. O tom, že KNS berou 2. ligu jako soutěž, se kterou nemají nic společného a naopak republikový ČNS jí vnímá jako nějaký lepší kraj, jsme již hovořili.

Našlo se dost hlasů, které zpochybňovaly přínos této soutěže a připisují jí podíl na neutěšené situaci krajských přeborů. Zčásti na tom kus pravdy je. Na druhou stranu 2. liga umožnila nejlepším krajským celkům hrát kvalitnější soutěž a o přínosu termínu "liga" při získávání dotací a sponzorských příspěvků netřeba hovořit. Poslední roky ale soutěž opravdu stagnuje a nabírá sestupný trend. A to nejen výkonnostně (která ale soutěž může dnes říci opak?), ale i zájmem oddílů o ni.

Naprosto výstižný je stav v letošním roce. Kvalifikace o 2. ligu se kromě dvou úspěšných finalistů play-out ročníku 2015 (rezervy Karlových Varů a Vsetína) z celkem 14 krajů republiky (oficiální svazový krajský přebor se však hraje pouze v 9) zúčastnilo pouze 6 krajských družstev. Z nich Pankrác až ze 3. místa pražského přeboru, protože první dvě družstva neměla zájem. Ze čtyř kvalifikačních soubojů (vždy dvě družstva proti sobě) se odehrály jen tři, protože vítěz jihomoravského přeboru Modřice C nakonec účast odřekl. Na konci roku soutěž béčku Českých Budějovic odprodala Třebíč (loni 6. místo skupiny B), do letošního ročníku se nepřihlásila další dvě družstva - Rozvíz - Ivanovice na Hané (loni 3. ve skupině B) a z 1. ligy sestoupivší Radotín.

2016 2liganazcesti 3"Bylo nás osm devět, kteří chodili. Pak už začaly problémy s účastí a dokonce jsme musel jako šestý nastupovat. Před letošní sezónou dva nejlepší hráči přišli, že už se jim nechce jezdit o víkendech a že raději budou hrát v týdnu okres. Mrzí mě, že se druhá liga neupravila na čtyři hráče. To jsme udělali u nás v okrese a funguje to. Nejprve o tom nikdo nechtěl ani slyšet a přihlásilo se jen málo družstev. Dnes už ale máme deset týmů a zájemců stále přibývá. I krajská soutěž by se letos měla hrát už jen na čtyři hráče. Mám tady tým mladých hráčů kolem 19 let, vyhráli kraj a ještěje zájem od některých hráčů z okresu. Takže budoucnost nevidím špatně," popsal situaci předseda oddílu Třebíče KAREL BOŘIL.

"Byl jsem z toho asi nejvíce špatný. Když jsem přešel z Vyškova do Ivanovic, snažil jsem se tady vybudovat slušný mančaft a za deset let práce se to snad podařilo. Z okresu jsme to dotáhli do druhé ligy a vypadalo to i podle výsledků v soutěži, že to vydrží. Soutěž jsme nepřihlásili kvůli chybějícím hráčům. Jeden hráč nám odešl studovat do zahraničí, druhý se vrátil do Kroměříže, třetí skončil z rodinných důvodů. Nepodařilo se nám sehnat za ně náhradu. Máme zde pár šikovných mladých kluků, budeme hrát kraj a uvidíme, co bude za rok," řekl DUŠAN TRNKA, vedoucí oddílu z Ivanovic.

"Nejdříve to vypadalo, že ligu hrát budeme. Jenže jednoho hráče nám z hostování stáhl mateřský oddíl, druhý odešel pracovně na Slovensko, třetí má zdravotní problémy. Postupně to začalo odpadat a nakonec se ukázalo, že ligu chtějí hrát pouze dva hráči. Dalším se už nechtělo tomu obětovat víkendy. I já mám problémy vše stíhat. Abychom objíždělí půlku republiky navíc skoro bez tréninků, to nemělo smysl," vysvětlil vedoucí radotínského družstva LIBOR CHYTRA.

STK ČNS tedy podle soutěžního řadu nejprve nabídla volná místa dvojici poražených finalistů play-out 2. ligy 2015 (Zlín-Prštné a Slaný). Ani jeden z loňských účastníků ale zájem neprojevil.

"Letošní účast jsme museli odmítnout. Asi každý ví, čím jsme si loni museli projít. Pavel Gruber si poranil achilovku, Kuba Beránek má plastiku kolena, dohromady se nám v áčku i béčku zranilo asi sedm nebo osm hráčů. Téměř každý týden jsme sháněli nové lidi, aby se to zalepilo. I přesto tolik nechybělo a zachránili jsme se. Letos bychom sice něco dohromady dali, kvalita by ale nebyla dostatečná. Po tom, co jsme si loni protrpěli, se nám nechtělo hrát v soutěži nedůstojnou roli," informoval JIŘÍ BERÁNEK, předseda Slaného.

"Naší účast v loňské sezóně jsme brali jako zkoušku. Jsme rádi,  že jsme si mohli zahrát proti takovým hráčům, jako třeba těm z Karlových Varů. Bylo to úžasná atmosféra. Náš kádr je však malý, měli jsme tam sedm kluků, kteří byli výkonností na hranici krajského přeboru a druhé ligy. Jak někdo z nich vypadl, museli jsme to nahrazovat slabšími hráči. Letos se můj syn Ondra vrátil do Řeporyjí a navíc už je to těžké utáhnout to finančně. Vše si platíme sami. Proto jsme letos nabídku hrát dále odmítli," řekl vedoucí Prštného RADEK KOŠATKA.

Poté právo účasti přechází na účastníky kvalifikace dle pořadí. Protože vítězové kvalifikace si právo účasti zajistili, z trojice poražených kvalifikantů toto právo jeden odmítl (Přerov B), do soutěže jsou pro letošek zařazena družstva Šacungu B a Janovic nad Úhlavou. Porovnáme-li si letošní a loňskou tabulku s účastníky, z 16 účastníků je hned pětice jiných (31%).

2016 2liganazcesti 2Jasno do toho, jak s 2. ligou dále, nevnesla ani dvojice seminářů, které se konaly na přelomu roku. Na tom extraligo-prvoligovém (slušně obsazeném) jen bylo zkonstatováno, že 2. liga by se bez náhrady rušit neměla a návrh řešení by měl vzejít ze druhého semináře. Ten (slabě obsazen) však k žádnému jednoznačnému řešení nedošel, pouze se spíše přiklonil k variantě zrušení 2. ligy s rozšířením vyšších ligových soutěží. Při sestupném trendu účastníků krajských přeborů (77 v roce 2011, 54 v roce 2015) je však otázkou, zda v některých oblastech republiky stejně nebude sloučená soutěž více krajů jedinou možností, jak zachovat důstojnou soutěž, s možností postupu do republikové soutěže. O možné redukci minimálního počtu hráčů pro utkání ze 6 na 4, obdobně jako byla nucena dorostenecká ligová soutěž, se zatím nehovořilo.

Jak z toho všeho ven? Nedělat nic a za pár let prosit týmy, aby se vůbec soutěž naplnila, to asi řešení není. Redukovat minimální počet hráčů pro utkání je řešení, ale pro sport, který se tváří jako kolektivní, by to měla být až ta poslední varianta. Zbývají tedy obě varianty, které prošly semináři. Tj. buď prostá redukce družstev v ligových soutěžích (zrušení 2. ligy a částečné rozšíření 1. ligy), nebo naopak rozšíření 2. ligy spojením se současnými krajskými přebory. Tedy vytvořením kompromisní soutěže, která bude mít nižší kredit než dnes (což jistě uvítají účastníci vyšších ligových soutěží), ale vyšší, než současné krajské přebory (což jistě uvítají účastníci krajských přeborů). Tím, že oba semináře v tomto ohledu řešení nepřinesly, se náběh případného řešení posouvá na rok 2018 nejdříve.

"Pokud by to bylo čistě na mém rozhodnutí, současnou podobu 2. ligy bych ponechal. I když některé kluby se nepřihlásí, stále se najdou další, které o soutěž mají zájem. Výkonný výbor jako celek to ale vidí jinak. Na seminářích však bylo vidět, že jakákoli změna představuje pro kluby problém. Pokud by k nějaké změně mělo dojít, tak ze jmenovaných bych nejvíce podporoval propojení 2. ligy s krajskými přebory. Zachovala by se soutěž, včetně názvu a současným účastníkům by se snížily cestovní náklady. Je ale na KNS, jak by se k tomu postavily. Jako druhou v pořadí bych volil variantu snížení minimálního počtu hráčů pro utkání na čtyři. Až jako poslední bych viděl zrušení 2. ligy a navýšení účastníků 1. ligy. Na STK musíme vše znovu probrat, protože ze seminářů nevyplynul jasný, většinou klubů a zástupců KNS podpořený závěr. Bude nutné letos uspořádat další seminář před tvorbou dokumentů na rok 2017, aby se případný závěr stihl dát do přechodných ustanovení," osvětlil další postup předseda STK ČNS IVAN KRÁLÍK. K regionálnímu rozdělení letošního ročníku 2. ligy jen dodal: "Tuto sobotu bude vše zveřejněno."

  

Komentáře   

 
#21 mišelin 2016-02-22 08:01
Zbytečná debata to není,ale musí být konstruktivní a ne tady...

Jinak dle rozlosování jde do moravské skupiny Dynín a Šacung B.
 
 
#22 Což 2016-02-22 10:21
už se od minulého týdne vědělo....
 
 
#23 trener mladeze 2016-02-22 10:55
a co BDL? nevi nekdo proc posledni ve skupine B ma sanci po zakladni casti hrat nadstavbovou soutez a posledni ve skupine A jiz nehraje? viz RDS