Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Nohejbal nehmotným dědictvím českého národa? Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Sobota, 07.02.2015

2015 financovanisportu 20(Praha) Někteří v něm vidí příležitost a potenciál nedoceněného sportu. Jiní o něm naopak hovoří s despektem. Pravdou je, že nohejbal to za téměř devět desetiletí své existence nedotáhl tak daleko, aby se stal významným a uznávaným sportem. A to ani v České republice. Možná tomu bude navždy, možná se přece jen optimisté svého snu dočkají. Ať bude mít pravdu jedna nebo druhá názorová skupina, jedno nohejbalu nikdo upřít nemůže. Je totiž českým (československým) vynálezem a moc jiných sportů se tímto titulem pochlubit nemůže.

Kultura a sport. Už několikrát z úst předních tuzemských sportovních činovníků a představitelů politické sféry zaznělo postesknutí nad tím, že na rozdíl od kultury nemá v České republice sport vlastní kapitolu státního rozpočtu a své samostatné ministerstvo. Ač objemem finančních toků, počtem pracovních míst a dalšími ukazateli sport kulturu v rámci České republiky i Evropské unie převyšuje (viz článek). Postavení kultury a její samostatné ministerstvo v ČR je pro mnoho sportovců velkou výzvou.

2015 financovanisportu 21Přirovnáme-li sport ke kultuře, existují v její struktuře takové vymoženosti, jakými jsou např. světové a národní dědictví. Hmotné (památky), ale i to nehmotné. Stojí za to si připomenout, že mezi české nehmotné národní dědictví, uznávané prestižní organizací UNESCO (organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu), patří třeba lidová moravská slavnost Jízda králů, lidový tanec Verbuňk či sokolnictví. V tomto kontextu by se nohejbal jevil jako logická volba. Jenomže nohejbal je sport a evropská legislativa na něj pohlíží trochu jinak. Už v nedávné minulosti probíhaly pokusy, jak nohejbal a kulturu k sobě blíže napasovat. Za všechny méně či více úspěšné aktivity vzpomeňme počiny slovenského novináře a funkcionáře Ivana Matii (např. úspěch slovensko-bělorusko-českého filmu s nohejbalovou tématikou na mezinárodním filmovém festivalu v Miláně), či  jednání ČNS s bývalým ministrem kultury Besserem (viz článek).

Co by však mělo být cílem takové snahy? Nepochybně lepší pozice nohejbalu (a dalších sportů s visačkou "made in ČR") při jednání o rozdělování prostředků ze státního rozpočtu i dílčích rozpočtů, o mediálním prostoru a dalších klíčových jednáních. A vlastně cokoliv, co posune nohejbal vzhůru z nelichotivé 70.-75. příčky (umístění z poslední dekády dle kritérií MŠMT ČR) mezi sporty v ČR. Snaha propojit v ČR zrozené sporty do většího celku, který by měl lepší vyjednávací pozicii, snad může být užitečným nástrojem. Využili jsme možnosti v rámci konference Sport = nepřítel státu oslovit a požádat o názor dva z nejvýznamnějších hráčů, kteří mají se sportem a jeho podporou co do činění. Byli jimi Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

2015 financovanisportu 22"S takovou věcí nemám problém. Taková debata se musí ale odehrát na půdě České unie sportu, aby takové sporty vytipovala. Nemám rád rozhodnutí ze strany státu, ze strany úředníků. Své si k tomu musí říci sportovní prostředí. Musí to vzejít takzvaně zespodu, aby České unie sportu se dohodla s jednotlivými představiteli, které sporty do takové skupiny patří. Pro mne je partnerem Český olympijský výbor pro olympijské sporty a České unie sportu pro ty ostatní. Pak nemám problém takto vybrané sporty podpořit," řekl MARCEL CHLÁDEK.

"Zatím vidím, že takové sporty jsou spíše znevýhodňovány. Osobně jsem silný nacionalista a jsem na tyto sporty hrdý. Je dobré, že taková otázka zazněla a bylo by dobré se jí více zabývat. Určitě by bylo dobré, kdybyste přišli s nějakým nápadem. Já jsem takovým věcem přístupný, protože tyto sporty, podle dělení, které teď existuje, to mají těžké. Nevidím problém, proč by nemohlo být vytvořeno nějaké sdružení, volný spolek národních sportů. Příkladem může být ČUBU, sdružující několik bojových sportů. Nemám rád takové ty pojmy, jako v jednotě je síla, ale v tomto případě to určitě platí. Takovou věc bych určitě doporučoval," přidal svůj názor MIROSLAV JANSTA.

Možná diplomatická vyjádření, možná ochota podpořit něco, na co naše země může být hrdá. Každopádně stojí za to aktivitu v této oblasti vyvíjet.

 

 

Komentáře   

 
#21 Antonín Stehlík 2015-08-25 08:34
Pane Lhotáku, ve vší slušnosti na emailové adrese mi na žádost o rozhovor už týdny nikdo neodpovídá.
 
 
#22 Lhoták 2015-08-25 09:26
Já úplně zapoměl, že to je nohejbalový magazín. Ten si zřejmě žije odtržen od reality ve svém vlastním světě a jede jako celý nohejbal pořád ve stejném duchu, kdy všichni nohejbalisté musí být vděční za to, že pro ně někdo něco dělá, i když to není zrovna ono. Žádné výtky se nepřipouští a redaktor si vymezuje právo kárat a umravňovat čtenáře na místo smysluplné odpovědi? Přestaňte už dělat pane Stehlíku svým buranským chováním kolegům ostudu.
 
 
#23 Radek 2015-08-25 10:11
Maršuse beru za schopného redaktora a ještě lepšího spisovatele. Je škoda, že už není bojovník z Morfeuse a nechal se otrávit a přišel o mladický elán a nadšení. Těch průserů ČNS už bylo tolik, že jsme v morálně nejhorším bahnu nohejbalové historie. Těch schopných je málo a zbaběle mlčí a jen přihlíží propadání nohejbalu. Vylézat na světlo budou až po dvanácté a až bude vše v troskách. To co předvedli v pátek až neděli s přihláškami na MČR byla opět velká show.
 
 
#24 Petr S. 2015-08-25 20:39
Promiňte prosím, co se tak závažného děje? Pokud zde budou sypat své negativní zkušenosti všem známí předsedové nebo vedoucí klubů, lze vyvodit, že něco nefunguje. Nyní tomu tak není a nic neříkající výkřiky nějakých Lhotáků, Radků....? Jestli nejste spokojen pane, kandidujte ve volbách, představte svůj lepší program i osoby k realizaci.