Nejčtenější články - Publicistika

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 07.02. 09:27 Pravidla - aut
  Je to tak. Až bude v nohejbale také jestřábí oko, může platit to co jsi n ...
 • 04.02. 07:20 Pravidla - aut
  V hale je to složité už jsme taky kdysi kvůli tomu byli ve při... :-) Stře ...
 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
Tříbodové výhry bez vloženky? Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pátek, 13.12.2013

2013 bezvlozenky 01(Praha) Ligový seminář nebude, doškolení trenérů se z důvodu malého zájmu překládá. Titulky aktualit za stránek ČNS jen zapadají do předchozích, ne zrovna povzbudivých zpráv o udělení rekordní výše pokut nebo o vyloučení ze soutěže či prodeji soutěže. Připočteme-li mizerný zájem o nedávné mistrovství Evropy juniorů a žen, je zřejmé, že atmosféra v nohejbalu houstne.

Do jindy poklidného předvánočního času přichází i nepochybně hodně diskuzí vzbuzující zápis ze zatím posledního zasedání Výkonného výboru ČNS. Kromě řady dalších problematik přináší i poměrně revoluční body v oblasti soutěží. „Z 31 ligových družstev jen osm projevilo zájem zúčastnit se ligového semináře. Proto nebyl svolán. V nohejbale to funguje tak, že činovníci reagují až na předložené návrhy. Možná i tyto návrhy proberou činovníky k aktivitě,“ posteskl si na téma seminář prezident ČNS KAMIL KLENÍK. Právě na semináři bylo záměrem organizátora diskutovat návrhy na změny v soutěžních dokumentech.

Pravdou ovšem je, že vinit jen pasivitu činovníků by bylo nespravedlivé. Vždyť na předchozích ligových seminářích nebyl účastníkům předem zaslán návrh rozpisu soutěží na další rok. Tedy obdobně, jako jsou delegátům valných hromad nebo konferencí předem předkládány návrhy na aktualizaci dlouhodobějších sportovně-technických dokumentů. I u těch s roční platností by bylo žádoucí, aby případné návrhy změn oproti předchozímu dokumentu mohli zástupci klubů projednat ve svých klubech a fundovaně pak na semináři přednést stanoviska klubů, které tam zastupují. Nelze se pak divit nezájmu.

Co tedy VV na svém zasedání k rozpisům soutěží na rok 2014 rozhodl? První zásadní změnou je sjednocení skladby utkání pro základní část a play-off. A to na 9 utkání, tj. zrušení třetí (nepárové) dvojice. „Hlavním důvodem je připravovaná změna skladby utkání dlouhodobých ligových soutěží se záměrem zkrácení celkové délky utkání a stabilizace délky utkání s ohledem na TV přenosy, možnosti odehrání dvou ligových utkání v jednom hracím dni z důvodu fluktuací a startu mládeže, zefektivnění delegace rozhodčích a návštěvnosti zejména extraligových utkání,“ píše se ve zdůvodnění, ve kterém však chybí informace, zda se jedná o všechny soutěže, či jen některé.

Druhou velkou změnou je poměrně obecná informace o změně bodování dle návrhu STK. Doslova se v zápisu píše: „S ohledem na předchozí bod vypuštění nerozhodného výsledku utkání a vyšší motivaci obou týmů uhrát co nejpříznivější výsledek utkání, který může ovlivnit zisk bodů do tabulky.“ Návrh STK není k zápisu přiložen a dle kusých informací by měl obsahovat bodové zvýhodnění vysoké výhry ku výhře s menším rozdílem.

2013 bezvlozenky 02Z těchto dvou rozhodnutí lze vydedukovat, že obě opatření bez dalších návazných kroků nepřinesou jen pozitiva. Nepochybně ztíží již tak nijak silnou pozici extraligovým a prvoligovým družstvům, protože každý z obou návrhů ještě více prohloubí rozdíly ve vytíženosti hráčů družstva. Otázkou je, zda v drtivé většině amatérském prostředí extraligové a prvoligové kluby zajistí na pozici šestých, sedmých či osmých hráčů hráče odpovídajících kvalit. Ochotných absolvovat cesty po republice s vidinou zahrání v jediném zápase (když o soutěž níže si mohou zahrát výrazně více) utkání není tolik ani dnes a po realizaci změny se jejich počet ještě zmenší. Zejména u dorostenecké ligové soutěže lze mít oprávněné připomínky.

„Výše uvedené, hlasované úpravy RDS a RJS zapracuje STK do finálního návrhu těchto soutěžních dokumentů k hlasování v rámci RMJ. Nejpozději do 13.12.2013,“ vynáší diskuzi nepřipouštějící finální ortel zápis z jednání. Stojí za připomenutí, že podobné rozhodnutí již na scéně před desetiletím bylo a výsledkem bylo svolání mimořádné valné hromady, která rozhodnutí VV zrušila.

Změna přichází i u řadu let zavedených jmenovek v extralize mužů. Původní myšlenka aktualizace v podobě povinného používání dresů na teplém oblečení v nevlídném počasí vzala za své a jmenovky byly odeslány do historie. Naopak neprošel poměrně jednotný návrh ligových klubů, které požadovaly přenesení odpovědnosti za nahlášení výsledku ligového utkání na rozhodčí utkání. „Hlášení výsledku utkání přes SMS není dle názoru VV zásadní komplikací domácího družstva. Jedná se o jednu z nejméně náročných částí povinností domácího družstva vedoucí ke zdárnému a důstojnému průběhu ligového utkání. Komise rozhodčích by byla nucena nařídit všem ligovým rozhodčím vlastnit a mít u sebe mobilní telefonní přístroj, což není v tuto chvíli podmínkou,“ je uvedeno ve zdůvodnění.

VV se také zabýval nedůstojným stavem, kdy na některých mistrovstvích republiky jsou udělovány medaile a tituly, přitom počet účastnických sestav lze spočítat na prstech. Nově bude podmínkou pro přiznání statutu mistrovství republiky účast minimálně 12 sestav z minimálně čtyř oddílů. „VV tímto ustanovení stanoví podmínku za jaké je možné uznat titul mistra ČR a zamezit tak situacím, kdy může vzejít domácí mistr z malého počtu účastníků a startujících oddílů. V současné podobě může nastat situace, kdy hráči z jednoho oddílu startující na MČR mohou mezi sebou soutěžit o mistra ČR a tato situace není zájmem našeho sportu s více než padesátiletou tradicí,“ zní zdůvodnění.

 

Komentáře   

 
#41 M 2013-12-16 21:53
Určitě nezkrátíme utkání když ubereme vloženou dvojici nebo ubereme oddechové časy o to tu nejde... Ale pro diváka neustálé kouskování hry to není dobré, když to porovnáváte z jiným sportem tak mi nevím kde se tak kouskuje utkání jako je např. v nohejbale
 
 
#42 Jiří Beránek/Slaný 2013-12-16 22:04
Je to nepochybně krok vpřed,ale VV by neměl ve své vizionářské snaze zůstat na půli cesty. Navrhoval bych hrát jen jednu trojici,dvojici a singl,do hodinky je dohráno a přenos v TV poběží v prime timu:-)A teď vážně: Na utkání nás jezdívalo deset a všichni měli šanci si zahrát, navíc vložená dvojice byl zajímavý taktický prvek. O šanci pro mladé hráče ani nemluvím...Kdyb y pan sekretář napsal už v prvním mailu, že je ve vzduchu taková úvaha, dostal by jednak okamžitou reakci (a pak by zde nemusely padat urážky na jeho hlavu) a za druhé by zřejmě ligový seminář proběhl:-) My se na něj hlásili, ale řešily se smsky, nikoho něco tak "nedomyšleného" nikoho nenapadlo. Doufám, že je ve vzduchu revize rozhodnutí...
 
 
#43 Vít Zgarba, Vsetín 2013-12-17 00:12
Dovoluji si reagovat na příspěvek č.4 Vlasty Pabiána: vloni jsem jménem CLIMAXU Vsetín zaslal jako podklad na seminář několik návrhů. Cestoval jsem pět hodin do Nymburka na seminář a pět hodin zpět. Výsledkem bylo, že naše návrhy nebyly vůbec projednávány, ani dodatečně na ně nepřišla žádná reakce. Dále, přítomné kluby se drtivou většinou shodly na tom, že nechtějí uložit povinnost přenosů na TV COM, v Rozpisu se stejně tato povinnost objevila.
V mailu s názvem "Re: Nabídka propagace", který jsem 12.11.2013 obdržel, se mi sice podařilo objevit výzvu k přednesení podnětů do případného Ligového semináře, ale po loňské zkušenosti jsem se rozhodl neplýtvat energií.
Doplňuji poznámku: za NK CLIMAX Vsetín, který se stejně jako sedm dalších klubů účastní extraligy za své, nikoli svazové peníze, dovoluji si požádat VV - nerušte prosím vloženou dvojku a nečiňte prosím tak zásadní rozhodnutí bez účasti dotčených platících účastníků.
 
 
#44 M.H. 2013-12-17 05:33
Pokud by hlasování na tomto vláknu mohlo nahradit hlasování na ligovém semináři, zvedám i já ruku PROTI zrušení třetí dvojky. Martin Hlavička, Kotlářka.
 
 
#45 . 2013-12-17 09:48
Ale dyk je to všechno pitomost se kvůli tomu hádat né? Na tohle má právo rozhodovat valná hromada a né pár nešťastníků co tomu nerozuměj.
 
 
#46 Petr 2013-12-17 12:26
Odpovědí proč to VV udělal a proč neposlal tyto změny oddílům před seminářem se už evidentně nedozvíme. Všechny změny nemusí odsouhlasovat valná hromada. Co je v rozpise může měnit VV. Když je to změna dopředu pro nohejbal, nemusí vždycky vyhovět všem oddílům. Jenže mně pořád to obhájení vysvětlení ze strany VV chybí. V čem je takový přínos že zrušíáme vloženou dvojku. Nebo se bude počítat jinak zápas?
 
 
#47 . 2013-12-17 15:55
Všechno je příprava na jednodopadové nohejbal. Všechno zničí, jen aby bylo po jejich.
 
 
#48 David 2013-12-19 11:29
Chlape ty máš nějaký mindrák. Kdo by co rozkrádal a ničil. Možná že ty mongolové jak píšeš jednou pomůžou našemu nohejbalu víc, než si dokážeš představit. Nebo bys chtěl dopadnout jak národní házená?
 
 
#49 . 2013-12-19 11:47
Lepší narodní házená než konec nohejbalu v čechách.Zkus o tom popřemeešlet kam to vede.
 
 
#50 K.Kleník 2013-12-19 14:21
Vážení diskutující, především Ti z vás, kteří se nemusí skrývat svá jména za anonymitu tohoto fóra. Chci vám touto cestou sdělit, že VV opakovaně projednal tolik diskutované body Rozpisu dl.soutěží (vložená dvojice a bodování) a rozhodl se revokovat tato dvě svá rozhodnutí vydaná v rámci jednání VV dne 3.12.2013. Z toho vyplývá, že RDS na rok 2014 bude i nadále obsahovat v základní části třetí, tzv.vloženou dvojici a bodování zůstane stejné jako v roce 2013. Smyslem našeho původního rozhodnutí bylo vyvolat diskuzi mezi vámi, která povede ke smysluplnému závěru. Je nám líto, že v případě, kdy vás VV vyzývá ke spolupráci na tvorbě RDS je zpětná reakce velmi nízká. Současně nás také mrzí stav, kdy se v loňském roce na výzvu jednoho z vás neujal nápad zřízení jakési ligové komise či skupiny ligových týmů jednající společnými silami ve prospěch ligových soutěží.
Za VV ČNS Kamil Kleník, prezident
 
 
#51 K.Kleník 2013-12-19 14:27
VV bude v tomto roce pracovat na uceleném dokumentu obsahující výhledovou úpravu ligových soutěží sahajících až do úrovně krajů. Cílem je zachytit stále klesající příliv nových, mladých hráčů do vrcholového nohejbalu. Toto není jen problém našeho sportu, ale problém celé české sportující veřejnosti, jejíž zájem o sport dlouhodobě klesá. Proto si myslím, že za několik let (2,3 či 5 let) bude nutností jakousi reorganizaci provést a zpružnit tak naše vrcholové soutěže. Tento materiál bude dostatečně předem prezentován a diskutován v širším plénu.
Na závěr mi dovolte přání příjemně prožitých Vánoc v kruhu své rodiny a úspěšný rok 2014! Ať žije český nohejbal!
Kamil Kleník, prezident ČNS.
 
 
#52 Petr 2013-12-19 17:42
Děkuju VV že byl schopen chlapsky přiznat chybu. Nevím jak to celé vzniklo a kdo to vymyslel. Ale to už je teď jedno. Vinu vidím v tom že nikdo oddíly neinformoval dopředu co se bude dít.
 
 
#53 Mates 2013-12-19 18:20
Chci se zeptat, co se zamyslet o snížení "tajmů" proč to neudělat ????
 
 
#54 Petr S. 2013-12-19 21:34
Počet oddechových časů bych ponechal, jak je tomu dneska. Již dnes je málo trenérů. Když jim vezmete i jednu z málo možností jak ovlivnit průběh hry, tak už nebudou žádní.
 
 
#55 Mates 2013-12-19 22:27
Právě ty trenéři si budou vážit "tajmu" a budou se snažit něco poradit a né jako teď že to je spíš na vydechnutí hráče... žádný jiný sport neznám kde v mistráku je tolik přerušení...
 
 
#56 Petr S. 2013-12-19 22:58
Záleží na tom, jak si nohejbal představujete. Když z toho chcete mít sport a ne plovárnu, tak máte pravdu. A ne jen s oddechovým časem. Aby nohejbal zaujal, musel by hodně zrychlit tempo hry a třeba i víc střídat vyčpělé hráče. To jsou dnešní trendy. Na plovárnu dnešní situace stačí. Zase můžou hrát borci přes metrák. Nebo hodně přes čtyřicet věku. Jak tady čtu některé příspěvky, plovárna je někomu bližší, než pravý sport.
 
 
#57 . 2013-12-20 00:58
O čem to pořád kurňa mluvíte. o jakém sportu.
Dnes nohejbaloví hráči v extralize dochází na trénink maximálně 1x, někde dvakrát týdně a někteří skoro vůbec a chodí jen na zápasy.Na trénincích pouze hrají nohejbal a nikdo netrénuje žádné hráčské návyky. Probuďte se už konečně z toho hovna, jak je všecko skvělé. Jde to od desíti k pěti. Starší generace vymírá a jiná nejní.Pořád by ste chtěli ukazovat světu nějaké třpitivé pozlátko ale pod ním je velká bída.