(Brno-Útěchov) O polském mužském nohejbale už jste určitě slyšeli. Ovšem fakt, že u našich severních sousedů hrají také ženy, zůstával dosud tak trochu v utajení. Minulý týden ale polský národní výběr absolvoval soustředění ve Vsetíně, jehož součástí bylo i narychlo uspořádané přátelské utkání v Útěchově. Dokonce vyšlo najevo, že se chystá na podzimní světový šampionát ve Španělsku.

Jak se vše zrodilo? „Po prodlouženém víkendu minulý týden mi volala Tereza Doležalová z komise zahraničního rozvoje s nabídkou, zda si nechceme zahrát proti polské reprezentaci žen. Poté, co jsme se zkontaktovali s trenérem  Michalem Kłosińským, stanovili jsme termín 8. července,“ říká vedoucí útěchovského družstva žen VERONIKA MALÁTOVÁ. „Vzhledem k tomu, že letos jsme neměly mnoho příležitostí k zahrání, doufala jsme v nadšení všech našich holek. Bohužel jsem si neuvědomila, že právě začal čas dovolených a prázdnin. Přesto jsem utkání dokázala v šibeničním termínu zorganizovat,“ dodává. Systém? Stejný jako v české lize žen s částečně mezinárodními pravidly. Maximálně deset zápasů, dva dopady, dvojky na zkrácené hřiště a počítání do jedenácti bodů.

Výsledek střetnutí v poměru 6:3 pro domácí hráčky není zase až tolik podstatný. Důležité je, že se zahraniční nohejbalistky předvedly ve velmi solidním světle. „Jejich výkony byly pro většinu našich hráček i několik přihlížejících poměrně velkým překvapením. Polky ukázaly, že na sobě pracují. Mají výborné zpracování, pohyb a cit pro balón, chybí jim však ještě pestrost úderů a zápasové zkušenosti s ženskými soupeřkami. Nepřehlédnutelná je i jejich snaha odehrát v poli každý míč. Pevně věřím v jejich potenciál a další zlepšení,“ uvedla vedoucí a zároveň trenérka útěchovského celku. „Pro moje děvčata byla po dlouhé době hra na dva dopady ze začátku trochu obtížná, ale ve dvojkách jim to nedělalo naštěstí takový problém. Našeho vítězství si tak za stávajících podmínek velmi cením,“ doplnila Malátová, podle které polský kouč připustil i start svého výběru na některém z turnajů Poháru ČNS žen v roce 2022, pokud by s tím česká strana souhlasila.

Po utkání jsme položili několik otázek trenérovi polského reprezentačního týmu MICHAŁOVI KŁOSIŃSKÉMU.

Pane Kłosińsky, můžete nám přiblížit současný stav polského ženského nohejbalu?

Letos v červnu se u nás konalo druhé ženské mistrovství v nohejbalu. Podotýkám, že v Polsku neexistují registrované nohejbalové hráčky, ale celý rok trénuje nohejbal asi 15 až 20 dívek. Zbytek účastnic polského mistrovství jsou fotbalistky. Šampionát se hraje týmovým systémem, každý zápas se skládá ze singlu, dvojic a trojic. Letos se  přihlásilo deset zájemců z celého Polska. Z toho ale pouze tři družstva, která neprovozují nohejbal jen jako doplňkový sport pro fotbalový trénink, ale věnují se mu jako samostatné sportovní disciplíně. Dá se říci, že skutečný nohejbal vyhrál, protože všechny tyto tři týmy vystoupily na stupně vítězů.

Jakým způsobem vybíráte reprezentační adeptky a jak se budete připravovat na blížící se světový šampionát?

Národní tým je samozřejmě složen z nejlepších dívek z těchto týmů. Aby se mohly dále rozvíjet, musí soutěžit se zahraničními týmy vyšší úrovně. Proto jsme se dva týdny po mistrovství Polska vydali na soustředění do Vsetína, kde společně s hostitelem Vítem Zgarbou trénujeme na kurtech NK AUSTIN Vsetín. Teď jsme měli možnost zavítat právě do Útěchova. Přátelské utkání s místním týmem bylo pro naše dívky velkým zážitkem. Budeme hledat další takové příležitosti. Možná je třeba i odveta v Polsku.

Jak se vám vůbec zamlouvala hra vašich svěřenkyň v souboji s Útěchovem?

Jsem velmi potěšen jejich výkonem. Věděli jsme, že některé hráčky Brna jsou na velmi vysoké mezinárodní úrovni a každý set bude pro naše dívky velkou výzvou. Naše děvčata vypadala dobře takticky, technicky i fyzicky, ale nejvíc mě těší, že se pokusila hrát odvážně a na hřišti předvést opravdový nohejbal. Vyhrát dva zápasy proti Češkám ve trojici je něco, na co můžeme být obzvláště hrdí, protože v nohejbalu jde o královskou disciplínu. Stále máme ovšem před sebou spoustu práce, zejména pokud jde o rozmanitost a chytrost ve hře a v boji nad sítí. Jsem ale rád, že jdeme správným směrem. Nejdůležitější je zkušenost, kterou jsme v tomto duelu získali. Rozhodně musíme co nejvíce hrát se silnými soupeřkami, tuto zkušenost nelze nahradit jiným způsobem.

S jakými ambicemi pojede na ženský světový šampionát do Španělska? Tedy pokud situace kolem koronavirové pandemie umožní jeho konání...

Doufám, že umožní. Každý z nás si přeje vrátit se k normálnímu mezinárodnímu měření sil. Samozřejmě, zdraví a bezpečnost jsou nejdůležitější, proto si počkáme, jak se situace vyvine. Věříme však, že se v říjnu setkáme s celým světem na španělských nohejbalových kurtech. Ambice? Od posledního mistrovství světa na Slovensku pracujeme velmi intenzivně a budeme chtít trochu zamíchat „vybetonovanou“ světovou hierarchií ženského nohejbalu. Dívky dělají měsíc po měsíci pokroky a já věřím, že předvedou skutečný nohejbal z technického i taktického hlediska, což přinese dobré výsledky na mistrovství.

S přispěním Veroniky Malátové


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři