Sleduje-li dnes člověk jakékoli médium, doslova se na něj vyvalí hromada informací o koronavirové pandemii. Ne, nechci zpochybňovat nebezpečnost poměrně úderného viru, jen se chci jen bez emocí podívat na situaci a zamyslet, co dál může nastat. Mám totiž strach – ze strachu, resp. z jeho důsledků. Na konfrontaci názorů jsem si vzal tři ligové nohejbalisty, kteří kromě dresu zároveň oblékají bílý plášť. Jsou jimi JAN SÝKORA (Český Brod), ONDŘEJ VÍT (Žatec) a MATĚJ PRACHÁR (Šacung Benešov).

 

Koronavirová mediální masáž, umně přiživovaná farmaceutickou lobby (kdo by nevydal poslední korunu za zdraví?), zastánci orwellovského pojetí společnosti (komu by nechutnala moc?) i jen snahou o vyšší prodejnost média (negativní zprávy zajišťují větší zisk), překonává vše, co dosud média v oblasti katastrofického zpravodajství vyprodukovala. Přitom lidi denně onemocní a umírají na chřipku. Další na virózy, rakovinu, žloutenku, AIDS, zápal plic, selhání srdce, záněty, infekční nemoci, cukrovku a kdovíco dalšího. Nikdy jsem však nezaznamenal, že by nás těmito údaji média denně masírovala. Zemřelo a bylo hospitalizováno snad v součtu na tyto onemocnění méně osob než na covid-19?

Proč má Covid-19 oproti jiným onemocněním takovou mediální protekci?

SÝKORA: Nepochybně má až nepřiměřeně velkou protekci. A lidem se tak snadno dostávají i velmi zkreslené informace o onemocnění Covid-19. Jedná se o nové onemocnění, o kterém se v první vlně moc nevědělo. Každý viděl jen italské, španělské, popřípadě newyorské scénáře. Samozřejmě to vyvolávalo v lidech velký strach a ani lékaři toho o onemocnění moc nevěděli. A každá zbytečná smrt je zkrátka zbytečná.

VÍT: Ročně zemře v ČR něco kolem 110 000 lidí. Proč má covid-19 takovou PR podporu netuším, ale neradno jej podceňovat. Největší nebezpečí není v tom, že by tento vir a onemocnění, jež způsobuje, přímo zabíjelo lidi, ale v tom, že jeho nekontrolovatelné šíření by mohlo vést ke kolapsu zdravotnictví. Vir sám o sobě nezabíjí, vesměs zabíjí komorbidity, které pacient má. Máme velký problém s tím, že ventilátory jsou obsazené právě lidmi s covidovými pneumoniemi a není místo pro běžné případy - infarkty, mrtvice, nádory a další, jež bychom za normální situace zvládli. A to se nebavím o faktu, že značná část zdravotníků je také nakažená, takže nám kromě volných míst chybí i zdravotníci, kteří by se o nemocné postarat mohli. Veškerá elektivní operativa se odkládá a to včetně nádorů, což bude mít také značnou dohru, jež se v mortalitě jistě projeví.

PRACHÁR: Důvodem bude zejména to, že covid-19 je něco úplně nového, neznámého a nemáme k dispozici okamžitou účinnou ochranu, jako je například očkování nebo léky proti chřipce. Dalším důvodem je, že se jedná o infekční onemocnění, které se může snadno přenést z člověka na člověka.

Jak se doba koronavirová projevuje ve vaší práci?

SÝKORA: Jako praktický lékař si v této době často připadám jako v call centru. Počet telefonátů se velmi zvýšil, stejně tak vystavování karantén či žádanek na PCR testy. Naopak preventivních prohlídek ubylo. Jako lékař na záchrance vyjíždím mnohem více k covid-19 pozitivním či suspektním pacientům. Lidé často žádají převoz do nemocnice z důvodu pozitivního testování na onemocnění covid-19 aniž by měli výraznější zdravotní obtíže. Bohužel zde mi naopak chybí mediální masáž, která by lidi uklidnila.

VÍT: Celkem vesele mi komplikuje pracovní život. Práce neubylo, naopak. Kromě všech těch lidí, jež musím denně ošetřit, je jich v průměru tak 80, se ještě přidalo denně něco přes sto telefonátů. A k tomu příjemně upravená vizáž v podobě respirátorů, roušek, štítů...

PRACHÁR: Můj studentský život se přesunul do online sféry. Je to výhodné z pohledu rozložení dne, protože nemusím sedět ve škole, ale přednášku si prohlédnu kdykoli. Díky tomu mohu pomáhat ve fakultní nemocnici v Motole na covid jednotce jako dobrovolník.

 

„Senioři umírají steskem.“ To je titulek jednoho z článku v deníku MF Dnes. Při svých badatelských činnostech se pravidelně setkávám s nejstarší generací. Tato generace dnes často žije prosta jakýchkoli osobních kontaktů. „Osamělost a sociální izolace zvyšují riziko infarktu o 29 a mrtvice o 32%,“ tak se praví ve zmíněném článku. Souhlasím s názorem Václava Klause st. a dalších, kteří upozorňují na nesmyslnost uvádění počtu covid-19 nakažených. Co je to za číslo? Vždyť drtivá většina z nakažených netuší, že se nějaký vir v nich usídlil nebo mají minimální příznaky. Další mají jen lehký průběh nemoci a nevyžadují péči. Vyléčí se stejně jako při chřipce či viróze. A další většina z těchto nakažených nikdy žádný vir na další lidi nepřenese…

Proč je číslo nakažených vůbec v médiích uváděno?

SÝKORA: Na tuto otázku nedokážu odpovědět. Nepochybně by bylo vhodné uvádět i počet hospitalizovaných, případně smrtnost, která je nízká - asi jedno procento

VÍT: K tomuhle asi nejsem kompetentní se vyjádřit. Na televizi nekoukám, ale co mi denně vyděšení lidé reprodukují v ordinaci, bývá až děsivé. Existují určitá epidemiologická data, jež mají větší výpovědní hodnotu než počet pozitivních. Pozitivní výsledek PCR testu nevypovídá nic o tom, zda je člověk nemocný anebo zda je infekční, pouze detekuje přítomnost, byť i fragmentu, viru v těle.

PRACHÁR: Každý pozitivní pacient na covid-19 je zároveň infekční, bez ohledu na přítomnost příznaků. Právě proto jsou bezpříznakoví pacienti nebezpeční pro své okolí. Protože netuší, že jsou nakažení a nejsou izolováni v karanténě.

 

Nemálo lidí denně zemře na silnicích. Neviděl jsem, že by někdy byl vyhlašován nouzový stav a opatření typu padesátka na dálnicích. Mnoho lidí denně umírá na rakovinu. Proč není zakázán prodej cigaret, nezdravých pokrmů a výkon stresové práce? Ano, právě stres dělá z běžných dveří vrata jak do stodoly pro příchod vážných onemocnění.

V souvislosti s pandemií se také hovoří o odkládání preventivních vyšetřeních, o odkládání léčby, zákroků... Nevyhání se čert ďáblem?

SÝKORA: Opatření jsou zaváděna především z toho důvodu, aby nemocniční zařízení zvládala nápor nemocných lidí a zároveň nedošlo k selhávání akutní péče. To se právě stalo například v New Yorku v první vlně. V této době zde mnohonásobně stoupl počet zemřelých. Naprosto zde zkolaboval zdravotní systém a lidé, kteří potřebovali akutní lékařkou péči ji bohužel nemohli dostat. Tím myslím například náhlou příhodu břišní, akutní koronální syndrom, úrazy a podobně. Asi 4-5 % z lidí, kteří onemocní na covid -19, potřebují nemocniční péči. A když přijde vlna jako přišla v Itálii, Španělsku, New Yorku, tak tito lidé převýší nemocniční kapacitu. Proto jsou zaváděna opatření, které mají regulovat množství lidí v čase. To vše nepochybně odsouvá preventivní lékařskou péči na druhou kolej.

VÍT: Jak už jsem zmiňoval, veškerá vyšetření či operační zákroky, jež lze odložit, se odkládají a řeší se pouze urgentní stavy. Proto nám sítem prevencí neuvíznou některé nemoci, které by se daly snadno a elegantně řešit. Bohužel není na to kapacita. Já se snažím prevence neodkládat a nenechat si zakrýt úsudek jen jedním typem respiračního infektu.

PRACHÁR: Situace ohledně covid-19 nezávisí jen na jednotlivcích, ale na tom, jak se k problému postaví celá společnost. Za zmíněný příklad typu dopravní nehody může většinou jen jeden člověk. Při covid-19 jsme za situaci zodpovědní všichni, celá společnost, protože nás to ovlivňuje všechny, zatímco dopravní nehoda jen jednotlivé osoby.

 

Jak jsem v dřívějším sloupku na Nohec magazínu uváděl, koronavir někdo mimo naší planetu těžko odnese. Prostě tady s námi bude tak jako jiní původci nemocí. Hadr na obličeji nadosmrti? Snad pomůže vakcína? Její vývoj ale trvá několik let, během kterých se zvyšuje účinnost a také snižují vedlejší účinky, které ověří čas. Léky a jejich kombinace? Flemingovi také k vynálezu penicilinu pomohla štěstěna. Možná. Jako pomalá, ale účinná se jeví postupná kolektivní imunizace – populární promoření celé společnosti.

Jaký konec pandemie tipujete?

SÝKORA: Nikdy neprobíhal vývoj vakcíny, tak rychle, jako tomu je teď proti onemocnění covid-19. Běžně vývoj trvá 10 let, vakcína proti ebole vznikla za rekordních 4-5 let. Již teď jsou účinné vakcíny, problém v tak krátkém čase vidím v jejich bezpečnosti. Řada onemocnění se buď eradikovala, nebo výrazně omezila z důvodu očkování.

VÍT: O kolektivní imunizaci se psalo a psát bude nadále. Nesmíme zapomínat na to, že člověk se může infikovat několikrát po sobě a ty reinfekce jsou vesměs závažnějšího průběhu. Údajně by měla dle studií vydržet imunita min. 90 dní po prodělané infekci virem SARS- CoV2, ale to se bavíme o humorální imunitě. Začíná se ukazovat, aspoň dle posledních analýz, že by nám evoluce měla pomoci, neboť se zapojuje i buněčná imunita do ochrany našich organismů. Nejsem dobrý prognostik, těžko říci, zda vakcína něco vyřeší. Na to, aby fungovalo očkování, musí proběhnout minimálně u 80 % populace. A poslední poznámka - viry ochotně a rádi mutují.

PRACHÁR: Vícero týmů už vyvinulo vakcíny s účinností od 90 %, které se momentálně nachází v klinické části testování. Tyto vakcíny mají do ČR přijít na začátku roku 2021. Jsem však názoru, že se covid-19 neztratí z našeho života tak rychle, jak přišel. Je to nové onemocnění, se kterým se lidstvo bude muset naučit žít.

 

Zdravotní dopady jsou jedna věc. Sociální dopady druhá. Ztráta sociálních vazeb, samota, strach, to je semeniště problémů. Od těch menších typu odluky kamarádů při distanční školní výuce, nebo obtížnějšímu seznamování se až po rozvody, domácí násilí, vážné nemoci, sebevraždy. Naopak žně zažívají příznivci centrálního řízení společnosti. Po internetu, sociálních sítích, parkovacích, platebních a slevových kartách, elektronických píchačkách, kamerových systémech a dalších „ulehčovadlech“ přichází sofistikovanější zneužitelné prostředky, příchod další jejich generace současné šílenství přiblíží nejméně o desetiletí.

Další dopad je ekonomický. Jen státní rozpočet letos vykáže ztrátu cca půl biliónu korun. Uděláme lockdown, za půl roku další, pak další a další. Kam až zajdeme? Celosvětový rozměr pandemie snižuje šanci půjčit si na rozumný úrok. Co za rok či dva? Krize lokální, kontinentální, světová? To už přece tady mnohokrát bylo a všichni víme, jaký drsný kompenzační mechanizmus na to lidstvo od jeho počátků používá.

Tipuji, že při dilematu - buď zhroucené hospodářství a omezení života 99 % společnosti, nebo záchrana 1 % navíc, dá mnoho států už příští rok přednost první variantě. Mýlím se?

SÝKORA: Spíše se soustředím na věci, které dokážu ovlivnit.

VÍT: Všechno souvisí se vším. Samozřejmě jsou zde značné dopady do všech sfér života. Nejsem politolog ani ekonom, ti by nám o tomhle řekli více. Každý si dokáže spočítat, co tahle „sranda” musí stát a to se nebavím jen o materiálních újmách.

PRACHÁR: Lockdown neslouží k vyřešení problému, ale k prodloužení času pro vědce, virology a lékaře ke snížení důsledků – vyvinutí účinné vakcíny a zabránění šíření viru. To samé platí i pro ekonomiku a její opětovné nastartování. To znamená, že si na covid-19 budeme muset zvyknout a ekonomiku opět pomalu postavit na nohy.

 

Jak jsem uvedl, v žádném případě nezpochybňuji údernost viru. Rozumím snaze zbrzdit počet hospitalizovaných a zajistit jim tak účinnou léčbu. Ale v součtu se zmíněnými faktory se obávám, aby kromě viru nenapáchaly větší škody strach a panika. Pamatuji reakci jedné evropské země na bombové útoky teroristů. Lidé žili dál stejný život, útok neútok. Pracovali, vycházeli do ulic, stýkali se, bavili se, sportovali. Tak jako dříve, neukázali slabost. To jim zajistilo přežití, klid a víru v dobrou budoucnost.

Můj kolega z trampského magazínu nyní odmítá publikovat příspěvky, ve kterých je zmiňována koronavirová pandemie. Plně jej chápu a jen si říkám, proč novináři a reportéři rezignovali na svá běžná témata. Zítra kohokoli z nás a našich příbuzných nebo přátel může skolit covid-19. Ale také může skolit jiná nemoc, porazit auto, zasáhnout elektrický proud, napadnout zločinec nebo dokonce trefit meteorit. To samé pozítří, popozítří. Nemyslím, že šance v součtu je nižší, než v případě covidu-19.

Řekněte mi, proč najednou mám na takové negativní věci myslet (stejně je neovlivním) a stresovat se?

SÝKORA: Hlavní problém vidím v komunikaci lidí, kteří nás jako občany vedou. Nepochybně bylo nutné zamezit většímu mezilidskému kontaktu. Prohlášení typu: stoupnul nám počet nakažených a proto zakážeme zpěv, zavřeme maloobchod, restaurace a další, neberu jako racionální vysvětlení. Je řada zdravotních stavů, které vedou ke smrti, ale mnoho se jich dá zvrátit a prodloužit tím dotyčnému život.

VÍT: Stresová reakce v určité míře je tělu prospěšná a spouští řadu humorálních odpovědí, jež je nutné zdokonalovat a udržovat neustále ve střehu. Jde spíš o to, že lidé neumí se stresem pracovat a adaptovat se na něj.

PRACHÁR: Cílem médií není stresovat nás, ale upozornit na vážnost situace. Objektivně informovat o realitě, předávat ověřená fakta a hlavně zbytečně nešířit paniku. Záleží na každém jednotlivci, jak se k informacím postaví. Důležité je nepodceňovat situaci a být ve zdravé míře opatrný.

 

Nedovedu a snad si ani nechci představit, že by se příští nohejbalový soutěžní ročník odehrál podle letošního scénáře a vlastně bych ani nechtěl podle těch vyčpělých předchozích. O zavádění potřebných reforem v tak nejisté době je těžké uvažovat. Přesto všechno si myslím, že právě v této době lze myslet pozitivně a připravit scénáře, které by náš nohejbal mohly nasměrovat dopředu. Pozitivně - to je bohužel termín, který současná média neznají.

Jaký je tvůj závěrečný vzkaz nohejbalové základně?

SÝKORA: I na covidové pandemii se dá najít něco pozitivního. Podle fotografií z vesmíru se zlepšuje ovzduší, také se jistě zlepšila digitální gramotnost a v neposlední řadě máme více času se věnovat rodině. Používejme selský rozum a buďme ohleduplní k ostatním.

VÍT: Nohejbal je sport, který všichni máme rádi, to nás spojuje, a proto jej hrajeme. Nevím, jak dlouho tu budou režimová opatření ve smyslu zákazu halových sportů pro amatérský a rekreační sport. Pevně věřím v uskutečnění nohejbalové sezony 2021. Možná nám zpočátku roku znesnadní přípravu ještě nějaká omezení, ale venkovní sezona, myslím, proběhne klasicky.

PRACHÁR: I přes přísná opatření není třeba zanevřít na sport. Základem je se hýbat, i když to zatím teď není možné na kurtech. Je třeba si zachovat chladnou hlavu a sportovat v rámci možností. Přeji mnoho sil a snad se již brzy uvidíme na hřišti.


Komentáře   

#43 Jirka 2021-01-19 05:51
Nějak mi to nesedí:
Opatření vlády fungují = nákaza narůstá
Největší nákaza je ve velkých fabrikách a MHD = proto zavírají malé obchůdky a hospůdky
Očkování všechno vyřeší = přenos neomezí, vakcína je nová a málo účiná
500 mld v rozpočtu pryč = v boji s nákazou k ničemu
Zavírají se provozvny živnostníků = proto posílají rouškovné
Nejohrožení jsou lidi nad 60 let = proto omezují zdravé
Při epidemiích se izolují nemocní = proto izolují všechny i zdravé
Žijete ve svobodné zemi = proto omezují základní práva
V nouzovém stavu se nemění zákony = proto je mění
Citovat
#42 Taky z Moravy 2021-01-13 21:39
Další skvělý příspěvek:
Musíme otočit uvažování o principu ochrany populace.V současné chvíli zavíráme 100% společnosti pro ochranu 10 %.Vydaváme na to nesmírné prostředky,kompenzace, uzavíráme školy, živnosti, cestovní ruch,hotely,lázně a kdoví co ještě.Testujeme, uzavíráme, provádíme lockdauny... různé země, různé přístupy a v konečném důsledku stejně špatné výsledky.Na jaře vysmívané Švédsko je na tom dnes lépe než my, Slováci,Rakouslo, Německo a pod. Musíme prostředky přesměrovat na zdravotnictví, sociální služby,k ohroženým skupinám a těm poskytnout všemožnou podporu, naučit je se správně chránit, vyškolit další zdravotnický personál a ostatním dát informace a nechat je jako svéprávné lidi rozhodovat o svém osudu a zdraví podle jejich uvážení.Nejsme banda nesvéprávných tupců, dokážeme se chovat dle situace a míry rizika, které nám hrozí.Nepotřebujeme, aby nás někdo řídil a narizoval, potřebujeme informace a max.od odborníků nějaká doporučení.Vše ostatní je na každém z nás.
Citovat
#41 Marek 2021-01-06 20:47
Nejenom ve zdravotních důvodech. Jde o největší porušení presumpce neviny člověka od doby Hitlera. I u něho se trestali hlavně lidi co se vymezovali proti režimu, kdo držel hubu měl klid. Deset let jsem nemarodil a infekce nechytám, jejich test nic nenašel. Bez soudu mě označili jako malomocného a omezují. Určítě takových bude hodně. Myslíte že existuje možnost se na některé státní instituci dovolat práva na normální život? Znova píšu: jsem zdravý, nemarodím, nedělám dluhy, nejsem trestaný, nejsem aktivista proti režimu.
Citovat
#40 Znalec 2021-01-06 16:56
Většina normálních lidí má podobný názor ale stejně nic nezmění. Normální člověk chápe že virové nákazy zde budou a vzhledem k jejich vysoké infekčnosti se po všech izolacích stejně znova během chvilky rozšíří. Za takovou dobu jako trvá lidský život se infekci nelze vyhnout. Ani očkování ani léky vir nezahubí, ale sníží jeho účinky. Pokud na této planetě zůstane víc jak jeden člověk k infekci docházet bude, lidé budou na viry nemocný, někdo i umře ale velká většina se hladce vyléčí. Až tuto nezvratnou zákonitost mentálně vstřebají i méně inteligentní lidi, bude možná šance tlačit na ukončení devastujících opatření. Současné umělé vyvolávání paniky a vyhlašování takzvaných mimořádných opatření v civilizované společnosti nemá reálnou oporu ve zdravotních důvodech.
Citovat
#39 Taky z Moravy 2021-01-02 19:46
Hezký Nový rok všem nohejbalistům kterým Covidemence nezakryla hadrem i mozek. Taky nechápu proč místo utrácení miliard za celé nebo půl lockdowny peníze nepoužili na přímý boj s Covidem. Byla by větší šance ho rychle snížit. Takhle se jenom pořád bude hasit a Covid zatím několikrát zmutuje. Státní vakcíny by nestály tolik jako když je vyvoinily soukromý firmy a ty budou chtít mít od států pořádný zisk. www.novinky.cz/koronavirus/clanek/covid-udelal-z-desitek-lekaru-a-vedcu-miliardare-40346656
Vysoký zisky farmakaprůmyslu i politiků a hloupost jejich stáda voličů nedávají šanci na změnu. Důvody se vždycky najdou- původní vakcína nebude zabírat na nový mutace, musí se vyvíjet nová atakpod. Z Covida pro hloupý udělali největší epidemii všech dob a boháčům rostou svinsky zisky. Covidemence bude trvat dýl než si myslíte. Hezký Nový rok.
Citovat
#38 Nechápu 2020-12-27 11:37
proč stát platí milardy na kompenzace zavřených provozů. Opatření jsou úplně všude k hovnu, jenom ničí existenci a svobodu obyvatel a stojí hrozný dluhy. Proč místo toho nic nezavírá a ušetřené miliardy nedá na zdravotnictví? Kdyby se peníze daly na výzkum proti covidu, na nemocnice aby měly víc lůžek, na doktory, na vakcínu, tak by to stálo stejně ale mělo by smysl do budoucna a nemusela se omezovat zdravá velká většina obyvatel. Válku vám taky nevyhrajou platby hrobníků a hasičů, ale vojáků a zbraní. Nejprv se musí vyřešit příčina a až pak následky.
Citovat
#37 Petr 2020-12-25 11:48
Šílenství Martine, šílenství. Lidi chtějí normálně žít. Dneska už každý ví, že vir tu bude a rozhodně se nebude řídit jak si vlády usmyslí. Opatření jsou směšné, alibistické a hlavně k ničemu. Ani se nedivím když většina lidí na zákazy a omezování všeho už kašle. Kdo chce ať žije do konce života v izolaci - ale dobrovolně. Ostatních 99 procent nechejte žít. Čím dřív vir projde populací tím míň bude mutovat. Kdo taky zaplatí sekeru 500 miliard? Žádný Babiš, ale vy a vaše děti z daní! Používejte rozum a nepapouškujte mediální sračky. Vítě že jen v českých médiích za posledních deset měsíců vzrostl podíl inzerce zdravotnického a farmaceutického průmyslu o 217 procent. Náhoda?
Citovat
#36 Jirka 2020-12-21 21:50
Učitelé neví jestli se děti vrátí po vánocích do školy. Super ! V naší zemi budeme mít rozvrácenou ekonomiku, nevzdělaný silně zadlužený děti a sociálně izolovaný občany. A to kvůli jednomu viru, který stejně každý dřív či pozdějc dostane a bude jako další viry dostávat. Vezměte páni poslanci a vládo konečně tento fakt na vědomí a začněte jednat racionálně a pro blaho lidu. I pro nás sportovce, kterým jste totálně zničili sezónu a chystáte se v tom pokračovat.
Citovat
#35 Marek 2020-12-19 19:53
Ani já si nechci kurvit zdraví. Zatím nejlepší článek na Cov-2 co jsem četl na https://blog.aktualne.cz/blogy/jan-tomanek.php?itemid=37577
Líbí se mi hlavně pasáž: Myslím, že se stane přesně to, co s migranty a teroristy - ani jedno nezmizí, pouze se o problém přestanou zajímat media a roušky postupně zmizí a díky mediím i samotný "problém". Jen se čeká, až se "někdo" rozhodne, že teď už je čas přestat blbnout, nebo se začnou hroutit první ekonomiky pod lockdowny. Jediná ochrana je zkrátka nebýt stádo, nenechat se strašit, manipulovat, neblbnout, přebrat zodpovědnost za sebe, dbát o vlastní zdraví, otužovat se a mít zdravého ducha. Protože viry tu byly před námi a budou tu i dlouho po nás.
Vzhledem k volbám na podzim odhaduju pokyn médiím na duben 2021.
Citovat
#34 Marek 2020-12-19 16:49
Děkuji za vaše odpovědi. Pro mne je hrozné když v demokratické zemi je jak za totality používaná presumce viny. Trefně jste to popsal se shořeným domem. Pod záminkou ochrany 0,5 % stát vymýšlí zbytečné omezení, finančně krvácí několik desítek % a huntuje zdraví 99,5 % obyvatelstva. Zdravého !!! obyvatelstva, které se ničím neprovinilo. Hitler dával žluté hvězdy, tato garnitura hadr přes obličej, příště dají všem rovnou pytel na hlavu. Lidé si nechají nakecat všechno, jak píšete o odznaku Lenina. Rozdíl v úmrtnosti bude minimální, ale rozdíl v národohospodářských škodách obrovský. Určitým zájmům ale situace vyhovuje. I u nás se houfují holdingy, které brzy lacino skoupí krachující firmy. Druhá vlna privatizace přichází. Výsledkem bude větší monopol a růst cen hlavně u služeb. Kruh hlouposti se zavře, protože nejvíc zdražení odnese voličksé jádro dnešní vlády, lidi v důchodu. Žádné 5 000 Kč dárečky velké zdražení nevyváží.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři