Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Nohejbalisté rozbouřili olympijský vlak Tisk
Napsal Michal Hostinský  |  Pondělí, 08.07.2013

2013_lodm_01(Otrokovice, Zlín, Uherské Hradiště) Zlínský kraj, se kterým se nesmazatelně pojí éra geniálních obuvnických podnikatelů, se stal ve dnech 23. až 28. června 2013 dějištěm VI. letní Olympiády dětí a mládeže České republiky (LODM). Na významné sportovní akci se představilo 16 sportů. Dvě kulturní soutěže pak zastoupili mladí výtvarníci a vyznavači tance. Rozmanité reprezentační oblečení krajských výprav oblékly téměř tři tisícovky účastníků a nechyběla mezi nimi ani hrstka zástupců z řad nohejbalu, pro něž je podobný podnik také svátkem.

Na žádné jiné akci nelze v takové míře prožít to, co na LODM, které svou podstatou navozují atmosféru pravé olympiády. Zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, návštěvy jiných sportů, slavné osobnosti, doprovodný program, ale třeba i ubytování s házenkářkami. Zejména poslední atribut se u mladých nohejbalistů těšil nemalé oblibě a v souvislosti s ním si nezapomenutelné a posléze i úsměvné zážitky odvážejí i trenéři jednotlivých výprav. 

Oproti minulé olympiádě v Olomouckém kraji byl letos nohejbal zastoupen pouze jednou žákovskou kategorií v disciplínách dvojic a trojic. Dějištěm střetnutí se staly antukové kurty v Otrokovicích, které i přes nepříznivé počasí poskytly dostačující podmínky po většinu bojů. Netrvalo dlouho a bylo jasné, kdo patří mezi největší adepty na triumf.  Středočeský kraj disponoval urostlými borci a na žáky až nevídanou razancí smečaře, zatímco Olomoucký kraj měl zbraně ve svých zkušenostech a technice.

2013_lodm_03Oba zmiňované týmy se v pondělním klání dvojic pouze s lehkými zaváháními probojovaly přes základní skupiny a s přehledem zvládly i semifinálové boje. Vrchol pondělního zápolení otevřel lépe celek složený z odchovanců Prostějova, když si v úvodní sadě vytvořil bodový odstup. Pak ale Hanáci jakoby přistoupili na souboj síly, který sice zvládli v dramatické koncovce první sady, ale soupeř se tím dostal do zápasu. Hra došla do rozhodujícího třetího setu, ve kterém udrželi Středočeši pevnější nervy a mohli oslavit dvojkový triumf. V duelu o bronzový stupínek si zástupci Královéhradecka s přehledem poradili se zástupci  hlavního města.

V úterý se na program dne dostaly trojice. Mohlo se zdát, že dominance favoritů bude ještě větší, ale horké chvilky v základních skupinách prožil jak Olomoucký kraj proti Jihočechům, tak Středočeši v derby s Prahou. Nakonec si ale pondělní finalisté vypotili odvetu. Tam byla znát touha Olomouce po úspěšném reparátu. Houževnaté bloky Jana Matkulčíka snížily palebnou schopnost Petra Chejna, což se ukázalo jako platná taktika. Ve druhém setu sice Moravanům proklouzl poslední míč mezi prsty, ale v rozhodující sadě se Středočeši již neubránili. Zápas o třetí příčku byl bitvou mezi Ústeckým a Královéhradeckým krajem. Rozuzlení přinesla třetí sada, ve které až za stavu 9:9 ve třeí sadě rozhodl dotyk sítě ve prospěch Východočechů.

2013_lodm_02Mezi nejúspěšnější kouče se zařadil KAREL BROŽ, který vedl Středočeský kraj.  „Na olympiádu, kde jsem zastupoval Jirku Schneidera, jsme odjížděli s ambicemi vybojovat medaile v obou disciplínách. Po velkém boji se nám povedla zlatá ve dvojicích. Hra byla vyrovnaná, ale k nám se přiklonilo nohejbalové štěstí. To patří ke hře. Finále trojic se stejným soupeřem nabídlo opět vyrovnaný zápas. Rozhodovalo se ve třetím setu, kdy každý z našich hráčů zkazil jeden míč a my prohrávali o tři body. Olomoucký kraj si šanci na vítězství už pak nenechal vzít. I tak jsme s umístěním spokojeni. Myslím, že semifinálové a finálové zápasy měly navíc dobrou úroveň," uvedl trenér, jenž dvěma medailemi přispěl své výpravě k celkovému vítězství v konečném hodnocení krajů.

Na závěrečném ceremoniálu LODM v Uherském Hradišti vystoupila skupina BEATLES revival, Petr Bende a další. Ten pravé vyvrcholení ale přišlo o něco později. Nedlouho po nástupu do Olympijského vlaku, odvážejícího ze slavnostního zakončení her účastníky ubytované v Otrokovicích a Zlíně, se začalo v jednom z vagónů bouřlivě rozléhat: „NOHEJBAL, NOHEJBAL, NOHEJBAL". Strhující atmosféra vydržela po celou cestu a pokřiky střídavě vyjadřovaly podporu jednotlivým krajským výpravám, ostatním sportům, trenérům i ryzím individualitám. Nezbývá než věřit, že podobnou atmosféru bude možné zažít i za dva roky na hrách v Plzeňském kraji. Tam však bohužel visí nad účastí jediného českého sportu velikánský otazník - nohejbal totiž (zatím) není zařazen do jejich programu...

Konečné pořadí turnaje dvojic:
1. Středočeský kraj (Chejn, Novák, Brož)
2. Olomoucký kraj (Ftačnik, Matkulčík, Spáčil)
3. Královéhradecký kraj (Příhoda, Kábrt, Horčička)
4. Hlavní město Praha (Kalous., Štěpánek P., Štěpánek V.)

Konečné pořadí turnaje trojic:
1. Olomoucký kraj (Ftačnik, Matkulčík, Spáčil)
2. Středočeský kraj (Chejn, Novák, Brož)
3. Královéhradecký kraj (Příhoda, Kábrt, Horčička)
4. Ústecký Kraj (Štrejl, Kovařík, Nekolný)

Foto: http://cnsvlasta.rajce.idnes.cz/6._Letni_olympiada_deti_a_mladeze_2013/

Oficiální stránky LODM: http://olympiada.hostservis.cz/