Ostatní

2012_mkmch_01(Chabařovice) Akce, která se svým významem řadí již potřetí mezi nejzajímavější události nejen v českém nohejbale, úspěšně dopsala další kapitolu. Nejednalo se však o pouhou reprízu předchozích ročníků. I tento kemp se vyvíjí a snaží brát poučení z předchozích let. Díky tomu se pomalu stává jakousi Mekkou nohejbalu pro mladé hráče z tuzemska i pro zahraniční účastníky. Mimořádnou příležitost si v letošním ročníku nenechali ujít, vedle desítky tuzemských týmů, ani vyznavači tohoto sportu ze Slovenska, Švýcarska, Maďarska a Francie.

A co přinesl kemp letos nového? V první řadě se akce zúčastnili povětšinou mladší hráči než v minulých letech. Řady lektorů si nově odzkoušeli také Jan Buddeus a Jiří Doubrava, kteří tak doplnili Jiřího Šmejkala, Mariána Žigalu, Jana Vankeho, Richarda Makaru a Gabriela Viňanského. Rozdílný byl také poměr dívek a chlapců. Zatímco v minulých ročnících se sjela vždy pouze jedna skupina děvčat, letošní rok se mohl trenér české reprezentace těšit z osmnácti dam, které si s Janem Buddeusem rozdělil do dvou skupin. Počet chlapců byl pro trénink naprosto ideálně rozdělen do čtyř osmičlenných skupin. Vítanými hosty byli reprezentanti Švýcarska. Ti akci z části využili jako netradiční soustředění. Společně s kvalitní organizací pod taktovkou Vlastimila Pabiána a Kamila Kleníka, se tak všichni účastníci těšili za krásného počasí z výborných podmínek.

2012_mkmch_02Před každou porcí nohejbalu nechyběl kvalitní předkrm v podobě hromadné rozcvičky na fotbalovém hřišti. Tréninkové jednotky probíhaly dvakrát denně a po jejich skončení si mohl každý podle libosti zvolit další program. Počasí nabádalo k plavání nebo plážovému volejbalu, ale s úspěchem se setkala i lekce zumby a legendární diskotéka. Jedním z mála cílů, které se nedaří zcela naplnit, zůstává výuka a pomoc začínajícím trenérům. O tuto službu je ze strany oddílů prozatím malý zájem. Přesto byl hlavní seminář zaměřený na psychologii ve sportu velmi zajímavý. Úspěšná sportovní psycholožka Veronika Baláková rozebrala všechny důležité prvky v přípravě i samotném sportovním výkonu a zábavnou formou upozornila na nejčastější chyby hráčů i trenérů.

Závěrečné páteční odpoledne byla sehrána nohejbalová exhibice podle mezinárodních pravidel. V úvodním střetnutí singlistů si Marián Žigala odnesl lepší bodové skóre nad Tamásem Pálem z Maďarska. Ze souboje dvojic vyšli spokojeněji Vanke s Pálem, kteří ve třetím setu přetlačili Doubravu s Makarou. Do střetnutí trojic se aktivně zapojili reprezentanti země helvétského kříže, kteří si mezi sebe rozdělili české smečaře. I tentokrát byl spokojenější hráč Liaporu. Svou příležitost dostali ve střetnutí dvojic i dva nejlépe hodnocení hráči. Domácí Sehrig a Klaban mohli poměřit síly s oběma českými reprezentanty. Jiří Doubrava pak ukončil střetnutí věcí málokdy vídanou - rotovaný servis těsně za síť byl po Vankeho zášlapu poslední tečkou zajímavého exhibičního vystoupení.

2012_mkmch_03Program elitní kategorie sestavoval, stejně jako loni, Marián Žigala. Vynikající hráč a trenér slovenské reprezentace byl s průběhem celého kempu velmi spokojený. „Tato akce se mi velmi líbí, neboť se jedná o aktivní dovolenou, pro kterou je zde v Chabařovicích ideální prostředí. Oproti loňskému ročníku zde byli mladší hráči, což je určitě pozitivní informace. Právě mladí hráči jsou lektory a špičkovými hráči více motivování, než ostřílení starší žáci. V naší skupině jsme se s Jirkou Doubravou věnovali metodice herních činností, se zaměřením na trojice, dvojice i singly. Dvojky a trojky jsme hráli nejen na dva, ale také i na jeden dopad. Byl jsem velmi mile překvapen, jak se i tak mladí hráči, jako například Koudelka, Žikeš nebo Kalous popasovali s touto obtížnou variantou."

Na samotný závěr trenéři svých skupin vybrali a ocenili nejlepší hráče. Jiří Šmejkal pak ve stručném a výstižném hodnocení ocenil jednotlivě všechna děvčata a na závěr udělil ještě speciální ocenění. Žákyně klubu Sokola Semily Iveta Vaňatková obdržela symbolický reprezentační dres, který by talentovaná hráčka mohla v budoucnu oblékat.

Výsledky tréninkových skupin:
I. skupina (Marián Žigala a Jiří Doubrava)
1. Martin Sehrig, 2. Martin Klaban, 3. David Žikeš, zvláštní cena Zdeněk Kalous

II. skupina (Richard Makara a Michal Hostinský)
1. Václav Hrdlička, 2. Václav Zrna, 3. Adam Brož, 4. Nikola Leníčová

III. skupina (Jan Vanke a Alexandr Rypka)
singl - Jan Bělík, smeč,blok - Zdeněk Koudelka, nahrávka - Vladislav Marek, pole - David Holubec

IV. skupina (Gabriel Viňanský)
Adam Henzl, Dominik Veselý, Dávid Rimko