Nejkulatější výročí, kterého se většina z nás dožije. To je meta půlstoletí, tedy 50 let. A kdo je tím oslavencem? Přece Český nohejbalový svaz (*29. 5. 1971)! Právě v rámci tohoto jubilea vám přinášíme seriál celkem padesáti článků mapujících hlavní činnosti a prvky, které utvářely nebo dodnes utvářejí Český nohejbalový svaz. V další sérii článků se podíváme na nohejbalové akce a soutěže, od nejnižších po nejvyšší. Nejprve si představíme základ nohejbalové pyramidy, tedy nesvazové akce.

Neoficiálních soutěží a turnajů jsou po republice ročně tisíce, možná desetitisíce. Většinou se jedná o pouhé rekreační zahrání kamarádů, někdy motivované soubojem o pivo či jinou odměnu. Někdy si parta nohejbalistů pozve stejně naladěné kamarády k přátelskému utkání. Nesvazové akce ale nemusí být pouze soutěžního charakteru, nohejbalové party i kluby často byly a jsou pořadateli podniků typu vánoční besídka, zábava, ples či setkání bývalých členů.

Do této množiny patří i náborové a propagační setkání ve školách, v areálu klubu, v rámci všesportovních akcí. Ty většinou pořádají už v ČNS registrované kluby. Další takovou aktivitou jsou různá exhibiční vystoupení nohejbalu v rámci akcí jiných sportů nebo při významných událostech, třeba křestu nového sportovního areálu. Mezi klubové aktivity patří i letní či zimní klubová soustředění (kempy) a přátelská utkání.

Jednou z aktivit, jak přiblížit veřejnosti nohejbal v rámci jiné události, patří turnaje v rámci hudebního festivalu Mighty Sounds. „Festivalu se na letišti v Táboře účastní kolem deseti tisíc lidí, a to i ze zahraničí. Kromě samotných hudebních vystoupení k němu patří i bohatý doprovodný program. Není to jen o hudbě, ale  třeba také o divadle nebo sportu. S Vojtou Havlovcem jsme přišli s nápadem využít velkou koncentraci lidí pro jejich seznámení s nohejbalem. Samotné spojení s hudebním festivalem je zajímavé i tím, že se nohejbal představí komunitě, která by se k němu normálně nedostala. Spojili jsme se s organizátorem festivalu, jemuž se naše myšlenka líbila. Postavili jsme na travnaté ploše letiště hřiště a v každém ze tří festivalových dnů zde uspořádali amatérský turnaj, bez jakýchkoli omezení. Účastníci se přihlašovali na webu festivalu, další pak přímo na místě. Na konci jsme se předali ceny. Během turnajů jsme rozdávali propagační předměty a povídali si s lidmi o našem sportu. Zarazilo mě, že dost lidí ani nevědělo, že se nohejbal narodil u nás. Turnajů se účastnili i návštěvníci ze zahraničí. Ani poté neleželo hřiště ladem, kdo přišel, tak si zahrál. Zatím máme za sebou pět ročníků, pak byl kvůli covidu festival zrušen. Až se znovu rozběhne, jsme nachystáni,“ uvedl DAVID ČERNÝ (*1989) z pořadatelského týmu.

2021 50letCNS26 kulhanekJedním ze statisíců rekreačních hráčů nohejbalu je i DANIEL KULHÁNEK (*1980). Ten zároveň třetím rokem pořádá v chatové rekreační oblasti ve Žloukovicích na Berounce zajímavou akci nazvanou Souboj pohlaví a přispívá tak k popularizaci nohejbalu na českém venkově.

Pane Kulhánku, vaše příjmení je hodně nohejbalové. Nemáte něco společného s rodem Kulhánků, který proslavil nohejbal v Praze ve 30.-40. letech?

Nemám, je to jen shoda jmen. Táta hrál v Berouně fotbal a volejbal.

Jak se ve Žloukovicích daří nohejbalu?

V sezóně od dubna do konce září chodíme hrát pravidelně ve středu a pátek. Ve středu chodí hlavně místní a v pátek už i přijíždí chataři. Sejde se nás dvanáct, někdy až patnáct a kopeme až do tmy. Jak se ale na podzim změní čas, už to po práci nestíháme. V zimě pak chodíme jednou týdně do haly.

Jsou mezi vámi i borci, kteří hrají soutěžní nohejbal?

Nejsou. Ale dřív tady někteří kluci hráli okresní přebor na Berounsku.

Co vás vedlo k záměru uspořádat ve Žloukovicích nohejbalovou exhibici s účastí hráček české reprezentace?

Před třemi roky jsme se dohodli s Jirkou Šmejkalem, že já seženu místní hráče, se kterými chodíme pravidelně kopat, a on přiveze reprezentantky. Dohodli jsme i nějaké zajímavé osobnosti se vztahem k nohejbalu. Zeptal jsem se místních, zda takovou akci chtějí uspořádat a podílet se na ní. Slovo dalo slovo a máme za sebou už tři ročníky. Sejde se kolem sto, sto padesáti diváků a užijeme si pěkný pohodový den s nohejbalem.

2021 50letCNS26 3Má tato akce nějaký oficiální název? Z čeho se skládá a jaký mám pro nohejbal smysl?

Je to Souboj pohlaví. Akce je rozdělena do tří sekcí. Ta první se skládala ze zápasů  čtyř trojek chlapů proti holkám. Ve druhé části hrály proti děvčatům osobnosti. Letos to byli David Kozohorský z České televize a Jakub Lenz, nejlepší hráč padelu v ČR. A nakonec si náš místní nejlepší hráč zkusil singl proti české reprezentantce Fojtíkové. To je taková perlička nakonec. Součástí je i štědrá tombola. Úplně na závěr všichni skočíme do Berounky a vykoupeme se. Večer pak v hotelu Praha v Nižboru máme večeři a holky ubytování. Nejdůležitější je ale počasí. Musím zaťukat, zatím  bylo vždy parádní. Smyslem Souboje pohlaví je stmelit lidi a ukázat krásu našeho sportu. Mnoho z nich ani neví, že nohejbal hrají i ženské. Pro mě bylo největším zážitkem, když za mnou druhý den přišli chataři, které ani neznám, a říkali, že za pětatřicet let takovou akci ještě nezažili. A že moc děkují. Byl jsem z toho úplně hotový...

Zmínil jste ale, že za rok už Souboj pohlaví žloukovičtí rekreanti neuvidí. Proč?

Dáme si dva, tři roky pauzu, aby to lidem nezevšednělo.

50 let… Co popřejete oslavenci?

Popřál bych svazu víc nadšených lidí jako je Jirka Šmejkal. Dává tomu úplně všechno.


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři