Ostatní

Nejkulatější výročí, kterého se většina z nás dožije. To je meta půlstoletí, tedy 50 let. A kdo je tím oslavencem? Přece Český nohejbalový svaz (*29. 5.1971)! Právě v rámci tohoto jubilea vám přinášíme seriál celkem 50 článků, mapujících hlavní činnosti a prvky, které utvářely nebo dodnes utvářejí Český nohejbalový svaz. V následujícím díle se podíváme na další součást realizačního týmu – vedoucí družstev.

Velkou většinu funkcionářů tvoří starší ročníky. Někde ale není zbytí a funkce se chtě nechtě musí ujmout i ti mladší, často ještě hráči na vysoké úrovni. Přesně to je za všechny takové i případ MARTINA FLEKAČE (*1987), extraligového hráče, vedoucího A družstva a člena výkonného výboru TJ Spartak Čelákovice.

„Jak to někdy bývá, stanete se funkcionářem kvůli tomu, že se nikdo jiný na funkci nehlásí a někdo to prostě dělat musí. Na druhou stranu jsem v době, kdy se stále více uplatňuje v komunikaci se svazem i uvnitř klubu elektronická komunikace, byl díky své profesi IT správce datového skladu zřejmě nejvhodnějším kandidátem na vedoucího družstva. Funkce jsem se ujal v 21 letech. Samozřejmě, že každá pozice zabírá čas a kromě toho jsem stále hráčem A družstva, takže se mě týkají všechny tréninky a zápasy. Kumulaci zmíněných činností ale nevnímám nějak složitě, neomezuje mě ani psychicky neubíjí. Co je horší, vykonávám k tomu navíc další funkce. Jsem také hospodářem klubu, pokladníkem, nákupčím v kantýně, musím uklízet v areálu, starat se o hřiště… Prostě taková děvečka pro všechno. Musím ale zároveň říci, že když se ohlédnu pět let zpátky, tak teď už mi mladí ulevují. Když vidí, jak se o všechno staráme, snaží se pomoci a zapojují se do práce. My se je snažíme zaúkolovat a zatím se to daří. Z toho mám radost,“ řekl.

Co je vlastně náplní vedoucího družstva? Podle předpisů ČNS za družstvo jedná s řídícím orgánem soutěže, se soupeři, s pořadatelem, s rozhodčími a instruktory. Účastní se jednání orgánů ČNS. Zodpovídá za účast družstva v soutěži, včetně soupisky a změn na ní. V soutěži zajišťuje plnění všech povinností družstva dle předpisů ČNS. Patří mezi osoby realizačního týmu, které mohou být přítomny na hráčské lavičce. Po skončení utkání vyplácí rozhodčím jejich finanční nároky. Může též v soutěžním utkání převzít výkon funkce za nepřítomného trenéra. Podává případné námitky. V případě, když není možné utkání zahájit pro obecnou překážku ve hře, navrhuje rozhodčímu místo a čas, kde bude střetnutí pokračovat. V případě nedostavení se rozhodčích vyplňuje vedoucí domácího družstva zápis o utkání. Může požadovat prověření vlivu alkoholu u rozhodčích.

V praxi se tak jedná zejména o komunikaci s STK příslušné úrovně, případně s dalšími orgány svazu (např. disciplinární komisí). V rámci klubu pak zejména o rutinní práci s družstvem, kde je nutné podělit se o kompetence a hlavně o úkoly s trenérem. Družstvo pak také zastupuje na jednáních orgánů klubu.

2021 50letCNS19 zgarbaAčkoliv klub ze Vsetína patří mezi mladší účastníky ligových soutěží, od začátku jeho účinkování v roli vedoucího družstev působí VÍT ZGARBA (*1968).

Pane Zgarbo, s družstvy mužů i dorostenců jste zažil starosti, ale i velké radosti. Které byly pro vás osobně těmi největšími?

Radostí jsem měl možnost zažít hodně. Vedle šesti titulů juniorského mistra světa, dvou extraligových titulů mužů a jednoho dorosteneckého, které jsou zážitkem úplně výjimečným, se mi vybavuje třeba, jak jsme před dvaceti lety poprvé poslali žáky na mistrovství ČR a oni hned hráli o bronz. Nebo když jsme jako tým z krajské soutěže a současně vítěz oblastní kvalifikace jeli šest hodin do Plánice u Klatov na mistrovství ČR trojic, abychom se v nesmyslně malé tříčlenné skupině utkali se Šikovou Plzní a Šacungem. Nějaký Maršálek se za devítek ve druhém setu pokusil zakončit z pozice nahrávače frajersky hlavou, ale Gargulák to vystihl a pak i zakončil. Pak jsme o ten balón na úkor Šacungu postoupili. A mělo to ještě dohru - ve čtvrtfinále jsme pak nastoupili proti samotnému Karlovi Bláhovi, tuším, že dokonce s Tirpákem a Dvořákem, což pro nás bylo něco jako potkat se s Čingischánem. A zrovna, když jsme začali hrát, spustil se déšť. Protože se hrálo na umělé trávě, tak jsme všichni jezdili jako koza na ledě, a tím byl náš historicky vrcholný zápas znehodnocen. Byla to má první republiková akce. Ovšem největší radost mi kdysi udělali tehdejší žáci, když mi přišli poděkovat za trénování a přinesli mi obrovského plyšového medvěda. Co na tom, že ho našli u popelnice...

U řady týmů, zejména v nižších soutěžích, vykonává úlohu vedoucího a trenéra stejná osoba. Je v praxi lepší oddělení nebo sloučení těchto funkcí a z jakých důvodů?

Samozřejmě, že je lepší se o práci rozdělit. Role vedoucího je více v administrativě, trenér se stará o růst hráčů a o koučing. Když musí oboje vykonávat stejná osoba, jedná se o personální nouzi. Málokde je dostatek lidí ochotných se angažovat.

Je vedoucí družstva nadřízeným nejen hráčů, ale i trenéra?

Je.

Patříte k výrazným zastáncům přiblížení nohejbalu prostředí větších sportů. Když se podíváte na současné realizační týmy ligových družstev v soutěžním utkání, co vám nejvíce chybí?

Zejména ústrojní kázeň při utkání.

Musíte ve své funkci hráče přemlouvat, nutit, kontrolovat, nebo už od vás mají vypěstovaný smysl pro povinnost?

Moc nevím, jak na takovou otázku duchaplně odpovědět. Snad jen že podle mojí zkušenosti je motivace a chování hráčů naprosto individuální, každý je jiný. A nutit někoho? Na to je, myslím, v občanském zákoníku i nějaký paragraf.

2021 50letCNS19 3Máte ke všem hráčům stejný přístup, nebo ti zasloužilí či hodně úspěšní mohou využívat určitá privilegia?

Zasloužilí hráči přece nemusí natahovat sako. Jinak rozdíly v přístupu k jednotlivým hráčům neplynou z jejich zásluh či úspěchů, ale individuálních vlastností.

Jako vedoucí družstva komunikujete i se svazovými orgány. Je něco, co vás na ose klub – svaz zbytečně zatěžuje a co vám naopak chybí?

Myslím si, že ty běžné technikálie, jako jsou soupisky, licence, přihlašování do soutěží nebo všelijaké změny, jsou díky webu a docela rychlým reakcím svazu dobře funkční. Co je pro mne ale mementem: Před pár lety jsem se zúčastnil ligového semináře, hlavním tématem byl rozpis soutěží. Pečlivě jsme předem posílali podněty. Projednána však byla jen mizivá část z nich, a co je horší - i záležitosti, na kterých se přítomné kluby jednoznačně shodly, nakonec byly v rozpisu upraveny jinak. Od té doby na ligové semináře nejezdím.

50 let… Co popřejete oslavenci?

Rád bych mu popřál hlavně zájem dětí o nohejbal. A abychom díky osvícenému vedení a docenění práce na místní úrovni dokázali posílit kondici našeho lehce znaveného padesátníka...

Komentáře  

#2 Antonín Stehlík 2021-10-25 07:54
Jmenuj prosím těch pár jednotlivců...
Citovat
#1 Petr 2021-10-25 06:59
"Zejména ústrojní kázeň při utkání." Naprostý souhlas. Když nezasvěcený divák vidí v televizi třeba Petra Guldu, musí si myslet, že Modřice koučuje nějakej vesnickej jouda, kterej se k zápasu přichomejtnul náhodou cestou z hospody. Obléct se přiměřeně svojí trenérské funkci u nás umí jen pár jednotlivců, škoda.
Citovat