Ostatní

Nejkulatější výročí, kterého se většina z nás dožije. To je meta půlstoletí, tedy 50 let. A kdo je tím oslavencem? Přece Český nohejbalový svaz (*29. 5. 1971)! Právě v rámci tohoto jubilea vám přinášíme seriál celkem 50 článků, mapujících hlavní činnosti a prvky, které utvářely nebo dodnes utvářejí Český nohejbalový svaz. V dalším článku se podíváme na vybavení, které hráč ke hře potřebuje.

Jestliže je nohejbal sportem nenáročným na herní potřeby, pak totéž platí i pro vybavení hráče. Čistě teoreticky nepotřebuje ke hře prakticky nic. Vždyť například v Českých Budějovicích se nohejbal zrodil z tzv. bosé ligy – hráči ke hře nepoužívali obuv. Podobně na některých plovárnách či osadních pláccích. I dnes jsou na koupalištích jsou vidět borci, kteří zvládají kopat bez jakékoli obuvi.

K vybavení hráče pochopitelně patří oděv, tedy sportovní úbor. V teplejších měsících reprezentovaný tričkem a trenýrkami, v těch chladnějších teplákovou soupravou. Někdo přidá i čelenku. Nohejbalisté, které sužují specifické zdravotní nedostatky, musí sahat k dalšímu vybavení. U těch s ortopedickými problémy (různá poškození vazů, menisku apod.) se jedná o ortézy různých typů. Krátkozrací pak sáhnou po kontaktních čočkách, odvážnější i po brýlích. Naopak při hře je hráčům zakázáno nosit předměty, které jim nebo ostatním účastníkům hry mohou způsobit zranění či přinést výhodu. K takovým patří třeba sádrový obvaz.

Co se týká oděvu, pravidla nohejbalu nebo soutěžní řád začaly požadovat jednotný úbor hráčů až se vznikem prvních svazových soutěží. V podstatě se jednalo pouze o požadavek jednotného úboru hráčů družstva, bez další specifikace. V podobném duchu hovořily i pozdější celosvazové předpisy. Ty však také zavedly rozlišení hráčů povinnou číslovkou na dresu, nejprve s nejasně definovanou velikostí („zřetelně“ či „viditelně“), poté již pro vybrané soutěže řízené Výkonným výborem ČNS pevně stanovenou velikostí (min. 14 cm) dle rozpisu soutěže. Co zatím stále není ve svazových předpisech ošetřeno, jsou reklamní plochy na hráčském dresu. Tedy jejich velikost, počet a zejména jednotnost v rámci celého družstva.

Podobně svazové předpisy z 60. let minulého století definovaly obuv hráče. Nesměla být použita obuv s přečnívající podrážkou, která ničí povrch hřiště nebo by mohla být nebezpečná při styku s jiným hráčem. Později s doplněním nutnosti použití obuvi bez kolíků.

2021 50letCNS12 nestavalPokud bychom udělali anketu mezi hráči, nepochybně většina z nich své soutěžní a tréninkové zápasy odehrála v obuvi, jež se stala etalonem nohejbalové obuvi – botaskách. Český výrobce, tehdy národní podnik Botana ze Skutče, dnes akciová společnost Botas, byl od 60. let prakticky monopolním výrobcem nohejbalových bot. Už v roce 1966 se zrodila nohejbalová ikona, řada Botas Classic, která se (v různých variantách) na trhu udržela do současné doby. I o tom jsme mluvili s FRANTIŠKEM NESTÁVALEM (*1953), ředitelem firmy.

Pane Nestávale, vaše společnost i přes silnou zahraniční konkurenci stále obouvá většinu tuzemských nohejbalistů. Čím si to vysvětlujete?

Máte pravdu, že s porevoluční záplavou nabídky všech možných zahraničních značek i nohejbal pocítil v oblasti obouvání určitou revoluci. Ale ne zase takovou, aby jimi byly oblíbené botasky vytlačeny. Hlavním důvodem je, že Botas neusnul na vavřínech a začal stále více svoji obuv inovovat. A to především na základě požadavků samotných nohejbalistů.

Dostáváte tedy od hráčů nějakou konkrétní zpětnou vazbu? Co je dobré, co ne a co je třeba na obuvi vylepšit?

Ano, průběžně jsme v kontaktu s některými reprezentanty, kteří nám sdělují své poznatky. Také před uvedením nového modelu na trh vždy necháme obuv posoudit a otestovat samotnými hráči.

Váš nejproslulejší typ Classic letos oslaví neuvěřitelných 55 let. Jak se liší současný model od toho z roku 1966?

Jak jsem již uvedl v předchozí odpovědi, nohejbalová obuv by bez konstrukčních a materiálových inovací nepřežila. Na druhé straně se samozřejmě snažíme co nejvíce zachovat léty osvědčený střih a u některých modelů také téměř ikonický vzhled bot.

Je nějaký větší rozdíl mezi nohejbalovou obuví na venkovní a vnitřní povrchy?

Společnost Botas nabízí v současnosti širokou škálu modelů určených pro nohejbal, a to od botasek klasického střihu až po TOP modely Spider PRO. Téměř všechny modely jsou vybaveny podešví se speciálním dezénem, který byl původně navržen pro hru na antuce. V praxi je však veškerá naše obuv úspěšně používána na všechny dostupné povrchy. A to jak v halách, tak na venkovních hřištích.

V nedávné době vaše společnost vyrobila i speciální nohejbalovou „šampionátovou“ kolekci. Čím se takové exkluzivní kousky odlišují od běžné modelové řady?

Pro poslední tři mistrovství světa mužů v letech 2008 a 2012 v Nymburce a 2016 v Brně byla vždy vyrobena speciální edice nohejbalové obuvi, která kromě nového designu vždy obsahovala konstrukční a materiálové novinky. Novou kolekci nohejbalové obuvi jsme měli připravenou i speciálně pro mistrovství světa 2020, resp. 2021. Bohužel šampionát se nemohl uskutečnit, a proto novou kolekci uvedeme na trh až na jaře roku 2022.

2021 50letCNS12 3Společnost Botas je mimo jiné dlouholetým partnerem Českého nohejbalového svazu i Slovenské nohejbalové asociace. Jak hodnotíte dosavadní partnerství?

Myslím si, že spolupráci s ČNS nelze téměř nic vytknout. Pevně věříme, že i v příštích letech bude ČNS nadále naším klíčovým partnerem v prezentaci značky Botas a že celá reprezentace mužů, žen i juniorů bude i nadále obouvat botasky.

Jaký je vlastně váš osobní vztah k nohejbalu?

Nohejbal jsem začal hrát již jako malý kluk tenkrát v jediném Tělovýchovném středisku Třeboň-Doubí, kam jezdili na soustředění sportovci z celého Československa, přední sportovní kluby i národní týmy atletů, veslařů a další. Se spoustou sportovních ikon jsem si právě nohejbal zahrál. Je to sport, který se dá provozovat rekreačně do pozdního věku. Nohejbal vyžaduje jistý cit pro míč. Přesvědčil jsem se, že i řadě fotbalistů chyběl, a proto i tenkrát jsme s kamarádem poráželi fotbalisty Slavie i Dukly Praha.

50 let… Co popřejete oslavenci?

Oslavenci přeji mnoho úspěchů i v dalších letech. Řady vynikajících výsledků i na mezinárodní úrovni by se nedalo dosáhnout bez velkého zápalu všech nadšenců, kteří tento sport nejen podporují, ale také pro něj usilovně pracují, i když  odměna není taková jako v jiných sportovních odvětvích. Rádi bychom s Vámi pokračovali i v budoucnu a pomohli k dalšímu rozvoji tohoto krásného sportu.