Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 21.07. 14:18 Turnaj dvojic
    3. ročník nohejbalového turnaje dvojic ve Výrovicích (u Znojma) 25.7.2020, ...
Virus útočí, liga je v ohrožení Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Pondělí, 16.03.2020

2020 kovid 01Epidemie koronaviru COVID-19 pevně svírá Evropu, Českou republiku nevyjímaje. Jednou z jejích obětí je i sport. Své soutěže už předčasně ukončili hokejisté či basketbalisté, netrpělivě zatím vyčkává fotbal nebo házená. V původním termínu se s pravděpodobností hraničící s jistotou neuskuteční světový šampionát v ledním hokeji ani fotbalové EURO. Velký otazník se vznáší i nad letní olympiádou v Tokiu. A v ohrožení jsou také ligové soutěže nohejbalistů, jež měly odstartovat první dubnový víkend.

Nohejbal už teď sčítá první ztráty. Zrušen byl republikový šampionát dvojic v Jičíně, prestižní vsetínský Austin Cup i řada turnajů Poháru Českého nohejbalového svazu mládeže. Nedá se trénovat. A v původním termínu nezačne ani liga. 12. března vyhlásila vláda České republiky nouzový stav, který bude trvat minimálně 30 dnů. Nově je na celou zemi uvalena i karanténa. Pro nohejbal to zatím znamená, že první dvě ligová kola – v nejvyšší soutěži jedno kolo – se stoprocentně odkládají. „Dvě kola ještě neznamenají nijak velký zásah do termínového kalendáře. V tomto případě jsme už doporučili jednotlivým týmů, aby se na nových termínech odložených utkání domluvily mezi sebou,“ říká prezident Českého nohejbalového svazu a zároveň šéf STK ČNS KAMIL KLENÍK.

Jenže situace se zatím zhoršuje každým dnem a v současné chvíli nevypadá ani začátek v polovině dubna příliš reálně. „Samozřejmě budeme reagovat na aktuální stav. Pokud bude jisté, že ani pak se nebude moci hrát, připraví výkonný výbor ve spolupráci s STK podle vývoje situace další varianty,“ poznamenává Kleník. Možností je víc. Podle něj je ve hře zkrácení soutěže, a to buď základní části – třeba na jednokolovou, nebo i varianta bez play-off. Té ale Kleník příliš nakloněn není. „Určitě se nechci vzdát superfinále. To znamená, že upřednostňuji systém, který vygeneruje dva finalisty. Ale na druhou stranu není vyloučeno, že se v něm potkají dva nejlepší týmy ze základní části. Obecně lze říct, že ve všech soutěžích chceme mít sestupujícího a postupující.“ Jakým způsobem, a jestli vůbec, se k nim však dospěje, ukáží až nadcházející týdny či měsíce. Klíčem bude úspěšnost i rychlost, s jakou se Česká republika s koronavirovou epidemií vypořádá.

Prakticky jistý je naopak fakt, že zrušené Mistrovství ČR dvojic mužů se letos konat nebude. „Zatím to vypadá tak, že šampionát budeme směřovat k náhradnímu termínu někam na začátek příštího roku. Ideálně mezi přerovský a vsetínský turnaj. Vím, že řada hráčů vrcholnou akci v tomto období nepřivítá s nadšením, ale situace je zkrátka výjimečná,“ uzavírá první muž českého nohejbalu.