Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Teqballový šampionát s českou stopou Tisk
Napsal Patrik Poncar  |  Středa, 07.11.2018

2018 msteqball 1(Reims, Francie) Po světě se hraje několik nohejbalu podobných či příbuzných sportů. Některé se mohou pochlubit dlouhou historii, jiné patří k produktům moderní doby. Do této rodiny nově přibyl i sport s názvem Teqball. Ve francouzké Remeši se nedávno odehrálo druhé mistrovství světa v tomto sportu - Teqball  World Cup. A nechyběli zde ani čeští zástupci.

Před nedávnem mě kontaktoval pan Vlastimil Báča, jestli znám teqball, že je do tohoto sportu velký nadšenec. A díky svým kontaktům se mu podařilo zajistit účast Česka na mistrovství světa v tomto sportu. Problém byl ale v tom, že v u nás neexistuje žádná teqballová asociace ani federace, není tu žádný hrací stůl na teqball, a tím pádem ani hráči. Pan Báča mě požádal, jestli bych neměl chuť si tento sport vyzkoušet. Nabídku jsem si vyslechl vyslechl, ale kvůli rozehrané nohejbalové soutěži jsem mu nemohl slíbit, zda do toho půjdu, nebo ne.

Mezitím jsem si na internetu zjistil, co je vlastně teqball a k mému úžasu jsem viděl, že tento specifický sport, prezentovaný jako fotbal na stole, je propagován zvučnými fotbalovými jmény - Ronaldinho, Neymar, Luis Figo, Carles Puyol, Robert Pires a další. Zeptal jsem se proto spoluhráčů v Čakovicích, jestli by někdo z nich neměl zájem jet se mnou. Zpočátku se nikdo nehlásil, ale nakonec se chytil Tomáš Macurek a rozhodli jsme se, že panu Báčovi pomůžeme. V informační e-mailu od FITEQ (Fédération Internationale de Teqball) jsme si přečetli pravidla, kterým jsme ovšem skoro vůbec nerozuměli. Zkusili jsme si jednou zahrát na pingpongovém stole, jestli tam nebudeme pro ostudu a jelo se.

2018 msteqball 2Před odletem nám přišla doporučeně sportovní souprava se dvěma dresy i vycházkovým trikem a my se vydali z letiště Václava Havla do Paříže, kde jsme měli rezervovaný hotel. Druhý den nás měla vyzvednout delegace FITEQ a převézt do místa dějiště šampionátu, francouzského města Remeš. Odjezd byl plánovaný okolo 14 hodiny, takže jsme se těšili jak si dopoledne projdeme Paříž a pak pojedeme do Remeše. Bohužel ráno nám přišla SMS se zprávou, že nás delegace vyzvedne až ve 22 hodin. To byl obrovský problém, protože od 17 hodin byl v Remeši oficiální trénink a my jsme chtěli a měli potřebu si hru před zahájením alespoň jednou vyzkoušet. Přece jenom člověk hájí čest národa i svojí. Našli jsme si tedy autobusový spoj do dějiště a odjeli. Po příjezdu jsme se ubytovali ve čtyřhvězdičkovém hotelu a vyrazili na trénink. Po příjezdu do haly jsme si šli poprvé vyzkoušet teqballl naostro. První kontakt s balonem? Skluz stolu byl děsivý. Zjistili jsme, že nejsme schopni kulatý nesmysl překopnout na druhou stranu. Ovšem když už bylo nahráno, naše smeče byly natolik tvrdé, že se na nás chodila koukat celá hala včetně vedení FITEQ. Absolutně nechápali jak to děláme. Po tréninku následoval los na remešské radnici, kde FITEQ prezentoval svoje plány do budoucna. Mistrovství pak bylo oficiálně zahájeno.

V pátek ráno začala soutěž singlistů. Tomáš Macurek dostal do skupiny Kuvajt, Rusko, Polsko a Mexiko. Bohužel Tomáš nedokázal vyhrát ani jeden zápas, hraný na jeden set do 20 bodů. V pavouku už se bojovalo na dva vítězné sety. Ovšem díky svému nohejbalovemu stylu si dokázal získat srdce a respekt všech fanoušků a hráčů. Lidi z nás byli u vytržení díky našemu razantnímu, ale zároveň riskantnímu zakončení. Ostatní singlisté hráli přes síť převážně hlavou nebo prsama, vyjma finalistů Maďara Arpáda Sipose, známého z futnetu, a Rumuna Barba Szécsi.

2018 msteqball 3V neděli byly na programu debly, kde jsme cítili šanci dostat se alespoň ze skupiny. Vzhledem k tomu, co jsme viděli za předešlé dva dny, jsme měli přijatelnou skupinu - Albánie, Aruba (ostrov v Karibském moři), Monako, Kuvajt. První zápas a výhra podle plánu nad Kuvajtem. Pak očekáváná prohra s Monakem a následně zápasy o vše proti Arubě a Albánii. Naštěstí jsme to zvládli. V osmifinále jsme narazili na domácí Francii, která má oficiální soutěž. Rozdíl byl patrný. My jsme kvůli našemu nohejbalovemu stylu dělali jednu chybu za druhou a soupeř vlastně jenom vracel. Tady naše pouť skončila. Následovalo vyvrcholení v podobě finále na jednom stole. Zároveň se rozjela obrovská šou ze strany organizátorů. Opravdu hezky zorganizováné a naplánované finále vyhrál v singlu Rumun nad Maďarem a v deblech vyhrála Černá Hora nad Maďarskem. Šampionát poté uzavřelo vyhlášení a závěrečný banket.

Akce měla velice precizní organizaci od začátku až do konce. A musím uznat, že za čtyři roky existence sportu je teqball na nejlepší cestě stát se světovým fenoménem, především díky propagaci známých fotbalistů. Na světovém šampionátu se nám povedlo sehnat  výborné kontakty. Dostali jsme pozvánku na turnaj do Kuvajtu, všichni se na nás už těší na dalším MS v Brazílii, s Němci proběhne spolupráce teqbal-nohejbal (mají obrovskou chuť se naučit nohejbal) a v neposlední řadě se bude konat přátelské utkání proti korejské reprezentaci. Jelikož už se nám povedlo sehnat hrací stůl na teqball, budeme pořád zimní halové tréninky a postupně budeme zvát všechny, kdo budou mít zájem si teqball vyzkoušet. Na letní sezónu vybudujeme v Čakovicích teqballarenu. Takže budeme rádi, když si nohejbalistě budou chtít zpestřit život o další zajímavý sport.
 

Fotogalerie:

Komentáře   

 
#21 Pavel S. 2018-11-10 23:45
Kouknul jsem na videa tohohle sportu a myslím si, že po krátkém tréninku by dvojice Kop - Rozík a mnoho našich dalších dominovala i v tomto sportu. Pravák + levák. Může se tady podávat smečí? Když by si to Kopík nahodil, bude to zabíjet rovnou z podání. A Když mu to Rozík nahraje nebo si Kop z druhé sám nahraje a dá nechytatelnou smeč není o čem.
 
 
#22 Nohejbal 2018-11-11 09:53
Pavle S. Nemyslím si a nemluvíš správně, je to uplně jiný sport ten stul je malý a u toho teqballu musíš být velmi ale velmi pohyblivý,.... Ted trochu odbočím, ale podívejte se na JOGKU, je to velci příbuzný sport k nohejbalu, a jak tady každej řikal, že Kop tam nemuže mít bez bloku konkurenci a vše vyhraje a mnoho dalších smečaču z česke extraligy si tam ani neškrtlo tak jako Kop, který skončil ve skupině. to je dukaz toho že to není jenom o nějaký výšce a silné smeči, každý sport má něco. Tak si myslím, že Kop s Rozikem by neuhrál o nic víc než Macur s Poncarem, kteří hrali velmi dobře. :)
 
 
#23 ... 2018-11-11 11:07
To bylo řečí, jak Kop a nebo další naši reprezentanti v tom Jogku nemají konkurenci bez bloku, to jsem videl na vlastní oči. Nikdo z nich si ani neškrtl, trosku pokory by to chtělo pánove, podívejte se na korejce, když sem prijel prvni korejský tým na nohejbal tak hral slušne a s pokoru a ne s nosem nahoru, i když korejci prohravaji v nohejbale tak jezdí dál a baví je nohejbal, pochybuji že takovej Kopik a další si pojedou pro další prohru na Jogku, to přes to Ego asi nepujde. Slyšel jsem pak na turnaji jejich ohlasy, jak už to jogku hrat nechteji a podobně to další nohejbalové "hvězdy" to kritizují. Přitom každý sport je pěkný a každý sport má něco zajímavého.
 
 
#24 Antonín Stehlík 2018-11-11 11:32
Pánové, nezlobte se, že se vám pletu do vaší odborné debaty, ale Korejci žádný sport JOGKU neznají. Je mi líto, hledal jsem to na seznamu i gooooooooglu. Psal jsem do Soulu telefonoval Kim Čong Unovi Zkuste to ještě jednou. Ale děkuji za váš jinak hodnotný příspěvek. Au, teď mi spadly buřty do půllitru s pivem.
 
 
#25 ... 2018-11-11 12:14
Pane Antoníne, nezlobte se, ale taky ubec nevím kdo jste? A ani mě to nezajíma, ale podle toho co tu píšete za bludy, tak jste doma sám, nikoho asi nemáte a všichni na vás kašlou, škoda, celkem lituji Vaší situaci. Jinak váš humor nebyl vtipný ani před 30 lety. :)
 
 
#26 ... 2018-11-11 12:17
PS: A ani se nedivim, že nohejbal je tam kde je, za 80 let furt komorní sport, který se hraje za hospodou. Ale ani se nedivím, když se do toho motají neschopný lidi jako Vy.
 
 
#27 Antonín Stehlík 2018-11-11 12:37
Je fakt že jsi to trefil. Po obědě si dám pivko a šlofíka a pak si půjdu kopnout nohec za hospodu. Ty jsi jasnovidec! Tak už se nenech rušit ve své práci pro nohejbal a "jogku"...
 
 
#28 ... 2018-11-11 14:20
dekuji mnohokrat, ze uz nebudete rusit :) konecne se vám rozsvítilo. Nashledanou