Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
  • 25.09. 19:27 Rychlost informací(Maršálek)
    Zkusme prosím Zdendo krátce věcnou diskuzi bez té omáčky o Vláďových ú ...
  • 25.09. 15:59 Rychlost informací
    To přece nemá logiku, kdyby Láďa chtěl tak ti zavolá, ale chtěl diskutova ...
Reorganizace půjde k ledu, rozhodl seminář Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Úterý, 30.10.2018

2018 seminarrr 01(Nymburk) Kromě hráčských duelů v rámci republikového šampionátu mužských jednotlivců se v  sobotu v Nymburku uskutečnil i souboj funkcionářský. Zástupci ligových klubů a KNS se zde již poněkolikáté pokoušeli rozlousknout oříšek s názvem “reorganizace ligových soutěží mužů“. Soudě podle výsledku, reorganizace se s pravděpodobností hraničící s jistotou minimálně o rok odkládá.

Předchozí zdlouhavé semináře nepřinesly nic, co by nabídlo nezpochybnitelný pohled na věc. Proto ani nepřekvapilo, když do Nymburka dorazila zhruba jen polovina pozvaných. Téměř jediným a hlavním bodem jednání bylo finální rozhodnutí o podobě modelu ligových soutěží mužů na rok 2019. KTR ČNS svůj poměrně revoluční návrh, předložený na předchozím semináři, tentokrát na program jednání neprosazovala a navrhla ponechání stávajícího modelu soutěží. Proto se jednalo jen o variantách navržených STK ČNS a Richardem Benešem, kterého sestavením návrhu pověřila jarní konference.

2018 seminar2 1Jako první šel do hlasování právě návrh RICHARDA BENEŠE. Výsledek  však byl pro předkladatele, který v době hlasování ani předchozí rozpravě k návrhům nebyl přítomen, tristní: 4 hlasy pro, 11 proti, 2 se zdrželi. „Musím říci, že seminář vedoucích oddílů a zástupců KNS mě zklamal, a to z několika důvodů. Jedním z nich byla slabá účast zástupců oddílů, neboť z jedné strany si oddíly stěžovaly na navržený dvoustupňový model vydaný STK a z té druhé nechtějí o dvou návrzích pro ročník 2019 vůbec jednat a hlasovat. V této souvislosti musím říci, že se nepřítomným zástupcům oddílů zase až tak moc nedivím, a to je druhý důvod mého zklamání. Způsob vedení diskuse prezidentem svazu totiž nepřipouští prakticky žádné jiné návrhy než ty, které prosazuje on sám - skutečně “demokratický“ způsob. Možná posledním důvodem mého roztrpčení je neochota VV pracovat s těmi, kteří chtějí rozvoji nohejbalu pomoci. Nechci zde obhajovat svůj zpracovaný návrh reorganizace, ale musím zdůraznit, že byl připravován s ohledem na budoucnost našeho nohejbalu, což je zejména zachování třístupňového modelu ligových soutěží. Jsem rád, že většina oddílů tento návrh písemně podpořila, bez ohledu na konečné hlasování na tomto semináři. Na rozdíl od VV děkuji touto cestou všem ligovým oddílům za spolupráci při řešení návrhu reorganizace a podporu během jeho zpracovávání, moc jsem si této podpory vážil,“ řekl Beneš.

Jako druhý přšel na řadu koncept STK ČNS. V plénu ovšm nalezl ještě menší podporu: 3 hlasy pro, 14 proti, 1 se zdržel. Výsledek hlasování o jednotlivých návrzích mě až tak moc nepřekvapil, nepřijetí ani jednoho z nich jsem očekával. Benešův návrh má velkou vadu – deset účastníků extraligy a první ligy. Je tedy v současné době nemožné jej termínově zvládnout s ohledem na jednorázové MČR mužů a dorostu i přípravu reprezentace. Varianta STK dostala podobně zanedbatelnou podporu. Je to logické vyústění názoru oddílů, které dávaly v průběhu roku najevo, že jim dvoustupňový model soutěží nevyhovuje. Z toho tedy vyplývá jediná a poslední varianta, tedy ponechat dosavadní systém. Sám nebudu v nejbližší době žádnou další změnu navrhovat. Situaci by změnil jen fakt, že by se našel významný finanční partner nejvyšší soutěže, jenž by oddíly ke změně motivoval. Pak bychom se mohli vrátit k diskuzi o tom, co by partnerovi, případně médiím vyhovovalo. Pokud tato situace nenastane, tak je současný model vyhovující zejména z toho důvodu, že oddíly nesou náklady na svých bedrech. Proto jim není shora možné cokoliv diktovat. Chtěl bych ještě dodat, že vnímám sportovní tragédii vítězů druhé ligy, kteří byli letošním stavem nejvíce poznamenáni. Za sebe se jim omlouvám,“ uvedl šéf STK ČNS a prezident ČNS KAMIL KLENÍK.

2018 seminarrr 02O třetím návrhu - zachovávajícím dosavadní model, jenž navrhl předseda KTR ČNS MARTIN MARŠÁLEK, se již nehlasovalo. „Formát svolaných seminářů je soudě dle účasti asi nejen pro mě zklamáním. Už před seminářem naše komise upozorňovala, že pokud mají jeho výstupy mít alespoň trochu vypovídající hodnotu, musí hlasování být strukturované, aby se s ním dalo dále pracovat. Nejsou to volby. Všelidové hlasování má pro orgány ČNS asi stejnou hodnotu jako informace o výši průměrného platu v ČR. Když ani toto seminář není schopen zajistit, mohu o skutečných motivech svolání jen spekulovat. Co se týká jednotlivých návrhů, naše komise se rozhodla svůj návrh ponechat k dopracování, posuzovala jen oba další návrhy a jejich hodnocení uvedla v zápise ze svého jednání. Za výrazně lepší a propracovanější považujeme návrh Richarda Beneše, kterému zároveň děkujeme zejména za transparentnost při tvorbě návrhu. K návrhu STK ČNS byla komise kritičtější, ale i tam lze pár dobrých věcí nalézt. Bylo by chybou oba návrhy plošně zahodit, třeba v oblasti druhé ligy obsahují zajímavé nápady. Oba návrhy však z původních záměrů reorganizace řeší jen část. Neřeší, nebo jen minimálně, zejména délku trvání utkání, prodlevy v utkání, celkovou atraktivitu vůči divákům, médiím, sponzorům, rozložení hracích dní, devalvaci nohejbalových hodnot a další současné problémy. Podle tentokrát naprosto jednoznačného výsledku tohoto semináře soudím, že tak po třech letech reorganizace – nereorganizace smýšlí i většina ostatních. Snad to pro všechny orgány ČNS bude poučení, že k tak závažné problematice je třeba přistupovat mnohem odborněji a s vůlí vypořádat se i s připomínkami oponentů. Necítím to jako naše vítězství, ale jako vítězství selského rozumu. Mrzí mě zároveň, že na věc letos doplatilo několik oddílů, které budou cítit oprávněnou frustraci,“ okomentoval seminář Maršálek.

Finální podoba rozpisu dlouhodobých soutěží na rok 2019 je tak v rukou VV ČNS. Podle rozhodnutí poslední konference musí být dokument vydán do konce listopadu, aby do termínu přihlášek do soutěží bylo případně možné reagovat svoláním nadřízeného orgánu.

Foto: Michal Němec

Komentáře   

 
#21 2018-11-07 17:46
Přečetli si tito diskutující "mišelin,fanda, Věty, JR" a další zápis z ligového semináře 2017 a s čím tam přišel Klení za STK? Úvodní návrh přeci nerušil 2.ligu, jen upravoval 1.ligu. Co z toho pak účastníci udélali, to je v tom zápisu. Je stále k dispozici na webu ČNS. Nakonec padl návrh na 4 skupiny 1.ligy a bez 2.ligy, seminář to odsouhlasil, byť jen "malou" vétšinou, STK podle toho připravila rozpis a Konference to zase sestřelila na pozdéjší dobu.
 
 
#22 mišelin 2018-11-07 18:06
A sledoval jsi ty? Vše co potom následovalo?
Další diskuze už nemá cenu...
 
 
#23 Vety 2018-11-07 20:49
Máš to nějak pomíchaný. Pod slovem upravoval se už přeci skrývalo promíchání 1. ligy z 2. ligou do jedné. Pro koho by byla další 2. liga, když nad tím by byla ještě extraliga s dalšíma osmi týmy. Nakonec to budete svádět na chudáky co jezdili na vaše semináře nebo konference , že za všechno můžou oni???
 
 
#24 mišelin 2018-11-08 06:55
To mišelin - já jsem snad psal psal,že o tom kluby 1.ligy nevěděly?? Píšeš kraviny a pak mne chceš opravovat...kdy ž není co...už to fakt vzdávám diskutovat s takovými jako jsi ty...
Napíšeš,že se z 2.ligy nesestupuje a přitom Pankrác musela hájit soutěž v kvaldě...
O 1.lize jsem nepsal ani řádku...
 
 
#25 to mišelin 2018-11-08 09:56
jenže 1. liga právě s 2. ligou nechce spojovat. A už vůbec ne na nějaké divizní skupiny. 8 týmů - ideální počet
 
 
#26 mišelin 2018-11-08 11:54
Je to marný ,je to marný...
Pokud máš doma volnou zeď,tak si na ni udělej terč...rozeběhn i se a zkus ho trefit hlavou...třeba ti to pomůže.
 
 
#27 Petras 2018-11-08 14:07
To Fanda. Ty jsi hrozný ignorant. Schválený kalendář 2018 ale s kvalifikací počítal, tak co to tu meleš? Buď je jasné, že nic takového nebude a do kalendáře to nedám, nebo kvaldu odehraji (což se stalo) a podle toho se zařídím.
 
 
#28 Znalec 2018-11-08 15:03
Slabinou návrhu Beneše je víc týmů v jedné skupině. Deset je možná taky dobrý počet, určitě zajímavější hlavně pro týmy co hrajou spodek. Jenže nikomu se nechce jezdit po republice dvě kola navíc. Slabinou návrhu Kleníka je rozpuštění docela kvalitní 1. ligy do nějakých priovinčních divizí. Docela by mě zajímalo jestli se Beneš i Kleník spolu sešli a pokusili se domluvit. Jak to celý dopadne počkáme až to bude na papíře. Do té doby už nevěřím nikomu a ničemu.
 
 
#29 fanda 2018-11-09 13:17
Tak se nám chystá v nové sezoně silná 1. liga.
Český Brod, Čakovice, Zruč, Holice, Přerov, Prostějov, Modřice, Č. Budějovice.
Koho typujete na postup?
 
 
#30 lukas 2018-11-09 21:40
1. c. brod, 2. Zruč, 3. cako, 4. Holice, 5. Přerov, 6. Modřice, 7. Prostějov, 8. c. Budějovice
 
 
#31 beneš 2018-11-11 17:08
Lukasi jsi fakt genius, když tipuješ pořadí a neznáš ještě soupisky týmů ani to, zda tyto družstva podají do soutěže přihlášku. Smekám.....