Nejčtenější články - Ostatní

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 12.07. 11:41 TORNÁDO OPEN 2019(NasNohec)
    TORNÁDO OPEN 2019 - Memoriál Jiřího Hladíka Srdečně zveme všechny naše ...
Odešel tak, jak si přál Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 02.09.2018

2018 nekrologkulhanek 1(Praha) K nejsmutnější redakční práci patří články o úmrtí. Bohužel i smrt je součástí nohejbalového života. Umírají staří, umírají mladí. Odchází neznámí hráči, ale i legendy. Mezi ty druhé určitě patřil KAREL KULHÁNEK ml. Útěchou je, že sportovec tělem i duší odešel tak, jak si přál. Na kurtě, byť ne nohejbalovém, ale tenisovém.

Když jsem na nedávném mistrovství republiky v Českém Brodě hovořil s Janem Zátkou o jeho otci Víťovi a jeho příbuzném Karlu Kulhánkovi, netušil jsem, že během pár dní jejich jména zazní v telefonu. Resp. toho prvního. "Karel v úterý umřel, s raketou v ruce," zněl smutně hlas Víti Zátky. A smutno bylo rázem i mně.

Možná poslední z prvních, asi tak lze nejvýstižněji titulovat Karla Kulhánka ml. Rod Kulhánků z pražského Podolí v nohejbalovém hnutí proslavil už jeho otec Karel. Právě on patřil mezi zakladatele nohejbalu v Praze na Žlutých lázních a na trampské osadě Montana u Všenor. Právě on jako první sepsal roku 1940 první propozice turnaje (mj. v nich pro nohejbal použil název footballtennis), jako první (spolu se Zdeňkem Borkovcem) vydal roku 1944 první tištěná pravidla hry. A pochopitelně patřil mezi nejlepší hráče své doby.

Potatil se i jeho syn Karel (*1929), který se svou vysokou útlou postavou byl na žlutolázeňském i dalších hřištích nepřehlédnutelný. Od svých dvanácti let už měřil síly se svým otcem a dalšími nohejbalovými velikány předválečné a válečné éry, jakými byli třeba Seifert, Kubát, Kožmín, Čapek, Borkovec či světoznámý "Pepi" Bican. Svůj nejslavnější part si nechal na turnaj Slovanu VII na pražské Letné, kde před filmovou kamerou (první filmový záznam nohejbalu, vysílán s německými titulky v týdeníku v pražských kinech) jako patnáctiletý dokázal turnaj dvojic vyhrát.

Ač výborný hráč a všestranný sportovec, Karel Kulhánek ml. nohejbalovou soutěž hrál jen krátce, a to nižší pražskou třídu za Černošice. Sportu se ale věnoval velmi ostře až do svého skonu. Tenis, stolní tenis, cyklistika, lyžování, turistika, jachting, prostě all round sportsmen. Byl hostem i různých nohejbalových akcí, např. vyhlašování ankety Nohejbalista roku ČR. Do archivu ČNS poskytl řadu historických podkladů i vzpomínek. Společně jsme komentovali nohejbalový vývoj do filmového dokumentu. 

Nesmírný pohodář, sportovec a především výborný člověk. A jak bylo zmíněno, možná poslední z prvních nohejbalových průkopníků. V úterý 28.8. legenda dohrála...

Fotogalerie: