Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 07.02. 09:27 Pravidla - aut
  Je to tak. Až bude v nohejbale také jestřábí oko, může platit to co jsi n ...
 • 04.02. 07:20 Pravidla - aut
  V hale je to složité už jsme taky kdysi kvůli tomu byli ve při... :-) Stře ...
 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
ČNS vyškolil nové trenéry s licencí B Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 28.01.2018

2018 skolenitrenerib 01(Nymburk, Karlovy Vary) Posun doznal vzdělávací systém trenérů ČNS. Po dlouhé době, kdy nejvyšším kvalifikačním stupněm trenérů byla licence C, opravňující k vedení družstva ve všech soutěžích, včetně nejvyšších, či reprezentace, došlo v rámci ČNS k zavedení vyššího kvalifikačního stupně (licence B) a vyškolení prvních trenérů.

Na rozdíl od „víkendového" céčka se potenciální béčkaři museli popasovat s výrazně větším objemem výuky, ať už teoretické, či praktické. Školení bylo rozloženo do období dvou let.

„Organizace vzdělávací akce, školení trenérů licence B, dostala finálnější podobu v roce 2015, kdy jsme ve spolupráci s exprezidentem ČNS Gerhardem Knopem připravili žádost o akreditaci vzdělávacího programu pro trenéry B licence na MŠMT. Osobně jsem připravil obsahovou náplň pro 100 hodin nohejbalové specializace a Gerhard pak se zabýval formální částí projektu. Následně prezident svazu Kamil Kleník podal za náš svaz žádost o akreditaci na MŠMT ČR. Náš program byl touto institucí schválen na tříleté období s platností do konce roku 2017, a tím bylo možné přistoupit k praktické realizaci. Během let 2016-17 celkem devět nohejbalových trenérů absolvovalo v Nymburce obecnou část školení trenérů B licence, dva další již tuto základní část absolvovali v předešlém roce. V obecné části účastníci absolvovali 50 hodin vědeckého základu sportovní přípravy, včetně závěrečných zkoušek. Organizátorem byl ČOV, který také zajistil věhlasné lektory, např. reprezentační trenéry i přednášející z akademické obce. Na kurzu vystoupili mezi sportovní veřejností respektovaní trenéři, metodici, funkcionáři, sportovní lékaři a další specialisté, např. Zdeněk Haník, Michal Ježdík, Michal Barda, Heiko Rauchmaul, Pavel Kolář, Pavel Stejskal, Aleš Kaplan, Filip Šuman, Antonín Plachý či Petr Juda," uvedl předseda Trenérsko-metodické komise ČNS VLADIMÍR PAVLÍK.

Na první obecný všesportovní školící blok navazoval druhý, určený již výhradně trenérům nohejbalu. Ti si dostaveníčko dali po republikovém šampionátu mužských deblů v Karlových Varech, v době zde probíhajícího letního filmového festivalu.

"Všech jedenáct trenérů zde absolvovalo druhou část programu - speciální blok se zaměřením na nohejbal, v rozsahu 100 hodin. Organizátorem této akce byla TMK ČNS, z titulu šéfa TMK jsem na akci působil jako vedoucí akce a v neposlední řadě také jako lektor. Vše proběhlo za úzké spolupráce s domácím oddílem SK Liapor Witte Karlovy Vary. Akce byla zajímavá i tím, že se kurzu, ať v pozici přednášejícího nebo v pozici posluchače zúčastnilo několik hráčských osobností, za všechny bych jmenoval např. reprezentanty Ondřeje Víta a Honzu Vankeho. Dále bych zmínil např. Bohuslava Rodka, kondičního trenér a fotbalové Viktorie Plzeň. Celý kurz byl ukončen v listopadu 2017 v Praze na Pankráci, kde trenéři plnili podmínky závěrečného testu. Celkové finanční náklady na obě části školení činily cca 6.000 Kč na osobu, bez pobytových nákladů. Cílem školení bylo zlepšit sportovní přípravu v oddílech, a to především sportovní přípravu mládeže. I většina z účastníků působí právě v tréninkových centrech mládeže ČNS. Můj osobní názor je, že by trenéři měli zvyšovat svou odbornost v teoretické rovině a následně vše přenášet do praxe. Samotná teorie bez zpětné vazby na vlastní praxi dobrého trenéra ještě nezaručí, ale na druhou stranu je nutnou podmínkou k osobnostnímu rozvoji každého trenéra," doplnil Pavlík. 

V rámci ČNS zatím existovaly pouze trenérské kvalifikační stupně C a D, nyní je tu nově béčko. Zůstane jen vzdělávacím bonusem pro trenéry, nebo stejně jako tomu bylo u nižších stupňů, bude u vybraných soutěží zavedena povinnost mít trenéra s touto licencí?

"Doposud jsme byli jedním z mála svazů, který neměl ve vlastním registru trenéry B licence. Případné rozšíření okruhu požadavku trenérské licence stupně B na např. reprezentační trenéry nebo trenéry extraligy je v kompetenci rozhodnutí STK potažmo VV ČNS. Určitě by však mělo být záměrem ČNS obecně zvyšovat vzdělaností úroveň trenérů nohejbalu, zlepšovat efektivitu sportovní přípravy a v neposlední řadě také vést vlastní svěřence tak, aby se minimalizovala zranění hráčů i projevy zdravotních komplikací po skončení aktivní činnosti v souvislosti s určitými nedostatky v předešlé sportovní přípravě. Na druhou stranu jsem si vědom, že v tuto chvíli není uspokojivě vyřešena role trenéra v oddílech, především po stránce finančního ohodnocení i vymezení pracovně-právní činnosti. Nicméně směr byl naznačen a ČNS opětovně získal akreditaci k pořádání tohoto vzdělávacího programu, tentokrát je akreditace vydána s platností do konce roku 2020," uzavřel Pavlík tok informací.

Fotogalerie: