Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 21.07. 14:18 Turnaj dvojic
    3. ročník nohejbalového turnaje dvojic ve Výrovicích (u Znojma) 25.7.2020, ...
Seminářový kočkopes Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 03.12.2017

2017 ligovyseminar 1(Nymburk) Ani kočka, ani pes. Asi tak lze stručně charakterizovat výsledky semináře ligových družstev, konaný v Nymburce. Hrozba sankce přilákala na poměry seminářů slušný počet 25 zástupců a ti diskutovali o předložených návrzích i předkládali návrhy vlastní.

Typickým rysem semináře tak byla různorodost názorů, vycházejících jak z toho, kdo zrovna za oddíl dorazil, tak zejména z toho, v jakém stavu a pozici se zrovna ten který oddíl nachází. Nedalo se proto očekávat, že by se seminář vymkl z jisté úzké linie pohledu a dokázal se podívat na nohejbal obšírněji a s nějakým přesahem pár let dopředu. Tak to prostě mnoho let je a asi nemá cenu nad tím lamentovat.

Hlavním bodem byl reorganizační záměr obecně. Ten překvapivě podpořilo 20 hlasujících. Následná diskuze, hlasování (i nehlasování) byla vedena velmi pragmaticky. Překvapilo že kromě návrhů STK a KTR nepředložil ani svůj model VV jako celek. Snad jen velcí optimisté očekávali, že by seminář mohl dát odpovědi na důležité otázky, mj. zda je reálné v současném pojetí rekreačně-výkonnostního nohejbalu nalézt cestu i pro větší podíl třetího stupně, vrcholové složky. Reprezentované větším zastoupením, než jen vystoupením české reprezentace na jednorázových šampionátech, které však žádný výrazný pozdější rozdíl ekonomický, mediální ani členský nikdy nepřinesly. Případně i na další důležité otázky. Problém mohla představovat pozdní prezentace podkladů pro reorganizaci, ale účastníci semináře jí jako problém neviděli.

Výsledkem jednání je návrh nového modelu mužských ligových soutěží na rok 2019. Sestává z jedné osmičlenné skupiny (extraliga) a čtyř šestičlenných skupin (1. liga). 2. liga je zrušena. Pro pouze dvoustupňový systém soutěží hlasovala nejtěsnější většina dvou hlasů.

Je paradoxem, že z parametrů současných soutěží, které VV ČNS chtěl jako dlouhodobá negativa řešit, většinu nový návrh nejen neřeší, ale dokonce některé ještě prohlubuje. Prvním je snížení doby trvání ligového utkání. Na minulých seminářích byly předkládány návrhy VV s cílem snížit dobu trvání ligového utkání formou jak změny skladby utkání (na 7 či 5 zápasů), tak zmenšení počtu hráčů pro utkání (na 4). Ve své prezentaci VV jako pozitiva uváděl např. větší dynamiku soutěže, menší zásah do časového programu hráčů a diváků, lepší zajištění pro televizní záznamy, snížení rizika zranění, zvýšení dynamiky hry v utkání, u redukce počtu hráčů pro utkání pak snížení nákladů družstev za dopravu, zkvalitnění soutěží. Cvičné hlasování nyní nepotvrdilo závěry z analýzy KTR a předchozích návrhů VV. Otázkou je, zda někteří dokáží vidět rozdíl mezi divákem současným (tj. především samotným nohejbalistou) a potenciálním (všesportovním), o kterého by nohejbal měl usilovat.

Dalšími negativními parametry k řešení byly dnešnímu počtu hráčů a funkcionářů v řídících orgánech neodpovídající počet ligových družstev, velké rozdíly (ekonomické, výkonnostní) mezi jednotlivými soutěžemi a nízký počet špičkových družstev. V novém modelu, který neodpovídá ani návrhu KTR, částečně ani STK, je stejný počet účastníků jako dnes (32), tudíž žádná změna. Ani nárokům na řízení soutěží nový návrh mužských soutěží nic nevylepšuje. Dnešní 4 skupiny soutěží (1x EL, 1x 1L, 2x 2L) se proměňují na 5 skupin (1x EL, 4x 1L).

2017 ligovyseminar 2Snížení ze tří na pouze dva výkonnostní stupně mužských soutěží a obrovský početní nepoměr mezi extraligou a "divizní" 1. ligou s vysokou pravděpodobností naopak prohloubí už tak velké současné rozdíly, které pro některé sestoupivší kluby (to platí i pro přechod z 1. ligy do krajské soutěže, nebo do okresní tam, kde není krajská soutěž organizována) může být i v praxi likvidační. O degradaci dosud druhé nejlepší soutěže s poměrně slušnou kvalitou, která dokázala generovat a připravit potenciálního zájemce o účast v extralize (tj. špičkové družstvo), nemá smysl hovořit. Pro odborníky není tajemstvím, že v amatérském sportu se kvalita soutěže odvíjí od kvality slabší poloviny soutěže. Soutež, ve které se budou utkávat současné přední týmy z 1. ligy i s nejslabšími celky 2. ligy, s tou současnou srovnávat asi nebude možné.

Ostatně např. třískupinový systém druhé nejvyšší soutěže byl již testován v roce 1996 a ukázal se ne příliš úspěšným. Proto byl o dva roky později nahrazen a už se nikdy nepoužil. Jedním z mála seminářem navržených pozitivně upravených parametrů je tak snížení ekonomické náročnosti druhé nejvyšší soutěže. Rozhodně však ne to, že dnešní druholigisté dostanou prvoligovou nálepku. Devalvace už tak zdevalvovaných nohejbalových hodnot pokračuje dál. Mistrů republiky má nohejbal ročně několik desítek. Na koho titul ještě nezbyl, může se chlácholit alespoň tím, že je hráčem první ligy. 

A další závěry semináře? STK ČNS byl představen i návrh rozpisu dlouhodobých soutěží na rok 2018. Ze změn oproti letošnímu ročníku zaujmou např. rozšíření výběhů u hřiště, kde je hráno superfinále ("lex Chalupa"), omezení výjimky částečně neregulérní haly u utkání od semifinále extraligy mužů výše, zrušení utkání o 3. místo v extralize mužů (medaili obdrží lepší po základní části), zrušení druhé varianty podoby finále extraligy mužů (finálová série), změna certifikovaného typu míče na novější typ, zrušení povinnosti družstva zasílat kopii zápisu.

Jedním ze světlejších bodů bylo vystoupení zástupce Nohejbal.TV, který prezentoval možnosti a záměry spolupráce s nohejbalovými soutěžemi a oddíly. Jeho nabídka přesvědčila a nohejbal tak místo TVcom bude prezentován na internetovém kanálu YouTube. Z cvičného hlasování z podkladů KTR pak vyplynul zájem oddílů o změnu hracího cyklu na podzim-jaro (mírná většina), naopak případný přesun nejvyšší soutěže do hal byl většinou odmítnut.

Seminář okomentovali i dva svazoví činovníci. "Uvědomujeme si, že jsme předložili obsáhlé komplexní řešení, které bylo náročné na pozornost a vnímání účastníků semináře. Bylo za tím dost práce a doufali jsme, že o tom bude větší zájem diskutovat. Bylo však znát, že k tomu není vůle. Asi by stálo pro příště připravit materiál ještě více do hloubky, podpořený více argumenty. Navržený model pro rok 2019 podle mě není nejšťastnějším řešením, současný systém je lepší. Hlavně budou chybět druhé ligy, jako další stupeň výkonnostní posloupnosti. Rozdíly mezi jednotlivými soutěžemi se nezmenší, naopak prohloubí," řekl svůj názor člen KTR ČNS ANTONÍN STEHLÍK.

"Jsem poněkud zklamán výsledkem hlasování o reorganizaci ligových soutěží. Dvoustupňový model je podle mého krokem zpět a pokud výkonnostnímu nohejbalu přímo neuškodí, tak určitě nic nepřinese. Čtyři regionálně rozdělené skupiny tzv. první ligy budou trpět zásadními nedostatky – na jedné straně přetlakem kvalitních týmů v jedné a podstatně sníženou kvalitou v skupině jiné, drastickou hrozbou pádu posledního týmu do neexistujícího krajského přeboru, devalvací názvu extraliga a 1. liga u pouhých dvou stupňů soutěží atd. Ke snaze KTR o analýzu, vizi a následnou koncepci nohejbalu mohu říci jen tolik, že myšlenka je dobrá, ale ne do situace, v níž se nohejbal nyní nachází. Potýkáme se se spoustou problémů řekněme daleko přízemnějších, takže tyto snahy bych ponechal na dobu, kdy se nohejbal-futnet stane opravdovým mezinárodním sportem se vším všudy," je názor VLASTIMILA STEHLÍKA z VV ČNS.

Až se závěry semináře dostanou do širšího okruhu, jistě vybudí polemiku. Nohejbal ve své mateřské zemi i téměř po sto letech existence tápe a jeho pozice v sedmé až osmé desítce sportů podle kritérií MŠMT je spíše smutným konstatováním stavu. Nikoli překvapivého. Nohejbalisté sami nejsou schopni a asi i ochotni vymanit se z omezeného myšlení a hledání třetích bezbolestných cest. Sportovní zákonitosti ale platí univerzálně pro všechny sporty bez rozdílu, nohejbal nevýjimaje. Není nic jednoduššího, než jít po cestě těch, kteří si tuto cestu vyšlapali a jsou dnes úspěšní. Metoda pokus-omyl sice také vede k cíli, ale po výraznější delší cestě.

Ale nebuďme pesimičtičtí, doporučení ze semináře je možné korigovat jak samotným VV, tak jarní konferencí. Ale proč vlastně?

 

Komentáře   

 
#21 Tomáš Vl. 2017-12-05 10:25
Podle toho co se píše v článku jak se jako hlasovalo- To jako třeba z kraje nebo druhý ligy hlasovali o první lize nebo extralize?? Nebo extraliga o druhých ligácha krajích? Může se s tím něco ještě vůbec udělat?
 
 
#22 Trenér mládeže 2017-12-05 10:51
Chápte někdo proč se rozbila první liga? Neměla problém že by jí někdo nechtěl hrát a byla dost kvalitní. Proč neřešili jenom kde jsou problémy a ty jsou v druhý lize. Když chtěli zmenšít počet mužstev proč neudělali jednu druhou ligu. Sport sleduju a podle mě čtyři první ligy nikdo jiný nemá. Zase jsme unikát.
 
 
#23 radek 2017-12-05 13:58
Kolik z tech sportu co sledujes ma za titul mene nez 20000kc?
 
 
#24 Tomáš 2017-12-06 17:19
Přesně! Jenom jednu otázku: Kolik vaše slavná reorganizace přinese víc peněz klubům. Kolik nových hráčů, aby už nemuseli přemlouvat dědky? Jestli to nejste schopný říct proč jí vůbec dělate? Můžete to tady veřejně vysvětlit obyčejným lidem který nechápou.
 
 
#25 VojtaB 2017-12-11 21:41
Vážený pane Beneši,
nevím, jak jste dospěl k tomu, že se "to" udělalo pro Prahu. Pokud by byla pro jen pražská družstva, kterých je momentálně v ligových soutěžích 5, těžko by tento model prošel. Takže evidentně pro byla i další družstva. Navíc za sebe jako zástupce TJ Sokol Řeporyje mohu říct, že jsme byli proti tomuto modelu a podporovali jsme 3-stupňový. Úplně přesně si nepamatuji, kdo hlasoval pro a kdo proti, ale minimálně o jednom dalším pražském družstvu proti vím.
Jinak s Vámi souhlasím, že odhlasovaný model je špatný.
 
 
#26 VojtaB 2017-12-11 21:49
To Pavel p 2017-12-05 00:05:
Jednak tedy Čelákovice nejsou v Praze!
Mohu se zeptat, kolik jsi viděl utkání pražských soutěží, že tvrdíš, že jsou na okresní úrovni? Samozřejmě Pankrác, Řeporyje nemohou konkurovat Startu. Proto taky Start hrál o postup do extraligy a ti druzí 2. ligu.
 
 
#27 Martin 2017-12-12 07:01
Kratší vzdálenosti,uše tření peněz,času.V boji o extraligu se skupiny budou prolínat a soutěž bude gradovat.
Může to přilákat oddíly,které mají kvalitu,ale nemají tolik peněz a hráče,kteří mají rodiny a nechtějí trávit nohejbalem celý den.
I v současných ligách jsou zápasy o ničem jako budou tady.Týmy doteď sestupovali a některé se taky rozpadli ,tak proč najednou taková vlna solidarity.A kvalita mezi extraligou a jakýmkoliv uspořádání ligových soutěží se bude neustále zvětšovat.Ale jako důsledek,že se cca před 12 lety rezignovalo na výchovu mládeže.
 
 
#28 Honza 2017-12-12 11:00
Jestli hraješ o extraligu a chceš v ní hrát, těžko můžeš říkat nebudu trávit na nohejbalu celý den. To se nezlob! Mě z toho všeho vychází hloupý experiment jak někdo chce z 1. ligy a možná extraligy udělat Hanspaulku. Když chceš hrát vysokou soutěž nemůžeš fňukat že se jede přes celou zemi. Existuje vůbec u nás sport s čtyřmi prvními ligami nebo je to zas světový unikaát?
 
 
#29 Martin 2017-12-12 11:52
A existuje sport,kde z velké části obtěžuje výchova mládeže.
 
 
#30 toman 2017-12-12 15:57
Mrzí mne že jsem se vůbec do zdejších debat zapojoval. Chtěl jsem jenom vysvětlit co jste teď vymysleli už vymyšlené jednou bylo a moc nefungovalo. Když čtu jak nohejbalisti nechtějí nikam jezdit, nohejbal jim ubírá čas a peníze a obtěžuje pracovat s mládeží, říkám si že sem nezažil špatné časy. My jsme nohejbal měli rádi, jezdili hrát i přes celý víkend a těšili jsme se na sebe i soupeře. Dokonce pamatuju kluky který hráli výš, když jezdili hrát na Slovensko a nemyslím si že jim to vadilo. Je smutné když se bavíme o I. lize. Takový názory bych čekal někde v kraji.