Ostatní

2017 naborrozhodcich 1Baví tě nohejbal? Chceš ho vidět z první řady a ještě si přivydělat? Přihlas se na nejbližší školení a staň se rozhodčím. Takový vzkaz vysílá před startem ligových soutěží komise rozhodčích potenciálním kandidátům na roli arbitrů. Mužů s píšťalkou ubývá, a proto se naskýtá příležitost obléct „bílou košili“ studentům nebo hráčům, kteří již ukončili svou kariéru a přesto chtějí zůstat s nohejbalem v kontaktu.

Přestože bývají sudí občas kritizováni, náš sport se bez nich neobejde. Jsou důležitou součástí nohejbalového soukolí. „Toto mnohdy nepopulární, leč potřebné povolání každoročně vykonává přibližně 60 dobrovolníků, ochotných trávit svůj volný čas na nohejbalových kolbištích. S tím je spojené cestování na utkání či vyslechnutí nejrůznějších komentářů ze strany hráčů či diváků. To vše vyžaduje pevné nervy, ostražitost a hlavně pozitivní vztah k našemu sportu,“ upozorňuje člen Komise rozhodčích ČNS VOJTĚCH BARTOVSKÝ.

„Bohužel se zmenšující se členskou základnou nohejbalistů klesá i počet arbitrů. Staří stárnou a mladí nepřicházejí v takové míře, aby mohli své dosluhující kolegy nahradit. Přestože se komise rozhodčích, která má na starosti nejen delegování, koordinaci, ale i vzdělávání rozhodčích, snaží každoročně získat nové sudí, situace se zatím výrazně nezlepšuje,“ přiznává Bartovský, sám vynikající rozhodčí.

2017 naborrozhodcich 2Každému soutěžnímu roku přitom předchází školení rozhodčích, na kterém zájemci mohou získat licenci potřebnou pro výkon této funkce. Účast na těchto školeních je však velmi nízká, mnohdy se pro malý zájem vzdělávací akce ruší. „Jednou z příčin malého zájmu je malá propagace těchto školení. Proto jsem se obrátili na komisi propagace a marketingu, aby nám informace pomohla rozšířit všemi kanály mezi nohejbalovou veřejnost,“ prozrazuje Bartovský.

Školení rozhodčích pro získání licence D, jež opravňuje držitele k rozhodování všech soutěží vyjma extraligy mužů, je letos vypsáno ve dvou termínech:

první termín:  18.3.2017 v Praze – pozvánka

druhý termín: 25.3.2017 v Modřicích – pozvánka

Náplň školení je totožná, takže zájemci si mohou vybrat pro ně příhodnější variantu. Na tato školení navazuje seminář ligových rozhodčích. Ten je povinný pro všechny arbitry, kteří chtějí pískat v následující sezoně ligové soutěže. Opět se koná ve dvou termínech:

první termín:  19.3.2017 v Praze – pozvánka

druhý termín: 26.3.2017 v Modřicích – pozvánka

„Zde platí to stejné jako u školení. Oba semináře budou shodné, takže volba je na každém z vás. Těšíme se na zájemce a nové kolegy,“ uzavírá Bartovský.

 

Komentáře  

#25 Jiří Vácha 2017-06-15 07:08
Nemáte pravdu p.Škodo,největší přehled o nasazení rozhodčích o tom kde a kdo píská máte Vy!podle mne ano oslovíte a ptáte se rozhodčích,ale jen těch vyvolených.S těma se domluvíte co chtějí a co ne a ostatní zápasy pak "nějak" přerozdělíte mezi ostatní rozhodčí.Každý rok se o tom tady píše ale je to pořád stejné!
Citovat
#24 Antonín Stehlík 2017-05-13 06:02
Když rozhodčího "dělat nepudeš" můžeš se tedy klidně podepsat.. :-D
Citovat
#23 bez podpisu 2017-05-13 05:09
Musím se smát když to tady čtu.Pomalu ale jistě se dostávají na povrch věci teda levárny kolem nohejbalu a tady se řeší stále rozhodčí.Ano dávám za pravdu příspěvku "jejda".Také to občas sleduju jen abych se ujistil,že je to pořád stejné a že rozhodčího opravdu dělat nepudu.Jasně p.Škodo on Vám nějaký rozhodčí napíše a už si vůbec nezapíská.
Citovat
#22 Ivan Škoda 2017-05-02 13:37
Tak jinak. Ať se mi ozve ten kdo má pocit, že má málo zápasů. Spoustu zápasů se mi vrací, tak není problém někomu něco přidat.
Citovat
#21 jejda 2017-05-01 12:22
Vám p.Škoda nemusí nikdo jmenovitě psát Vy přece děláte také nasazení nebo se pletu?tak určitě víte nejlíp komu, kolik a jakých zápasů jste přidělil.
Citovat
#20 Antonín Stehlík 2017-04-28 10:41
Tak Petře nevím, nějak sám sobě odporuješ. Přečti si ještě jednou co jsi napsal.
Citovat
#19 Petr 2017-04-28 09:28
Pěkně děkuju, že jsem si dovolil logicky uvažovat. Tak nic nechte být. Potom však tady neplakejte jak je málo rozhodčích a diváků na zápasech. Oddíly to odmítají! Hmmm.... S takovým přístupem budete mít problémy pořád. Dobře ať si každý hraje jak mu zrovna vyhovuje. Nebalamuťte lidi o nějakém sportu, když je to normální rekreační zakopání který do pozlatáka zabalí svaz.
Citovat
#18 Antonín Stehlík 2017-04-27 15:13
Takže nadějní dorostenci, kteří si v áčku zatím nekopnou tak můžou hrát obrazně "v noci" a pískat si můžou sami? No je to divný pohled na věc, ale neberu ti ho.
Citovat
#17 Petr 2017-04-27 14:42
p. Stehlík, jde o to aby se ve stejném čase nehrály stejné soutěže. Zvlášť první liga. Proč bych se v sobotu ráno nemohl jet podívat na ligu do Čakovic, odpoledne na Šacung a v neděli třebas do Čelakovic? Takhle jsem rád když vidím jeden zápas ligy za víkend. Úplně stejně na tom jsou rozhodčí kterých svaz kvůli jednomu dnu potřebuje moc a dalších šest dnů se nudí. Přijde mi to hrozně hloupé a neefektivní. Je přece rozdíl mezi soutěžema. Béčka, céčka ať hrajou třeba v noci na ty nikdo nechodí ani nepotřebujou rozhodčí.. Ale první liga by se neměla hrát stejně.
Citovat
#16 Antonín Stehlík 2017-04-27 09:52
Možná Petře zapomínáš, že v soutěžích hrají převážně oddíly, která mají v soutěžích víc než jeden tým, ale dva či tři. Třeba i dorosteneckou ligu a mládežnické soutěže v krajích, které se hrají převážně o nedělích. Také krajské soutěže dospělých se někde hrají v neděli. Zkompilovat to, aby to bylo přehledné a zapadalo do sebe hráčsky i funkcionářsky není nic jednoduchého. Proto je lepší pro ně, když ligové soutěže mají určitý herní a termínový řád. Není to tedy o tom, mít ten "pitomý" nohejbal z krku, ale spíš o tom, dát šanci hrát co největšímu počtu hráčů a mladým a vytvořit jim co nejlepší podmínky. Mít v soutěži jediný tým pak se dá s termíny žonglovat.
Citovat