Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Pod Templákem se sešlo nohejbalové mládí Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Pondělí, 08.08.2016

2016 templ 01(Templštejn) Údělem mladých sportovců je nezahálet ani o prázdninách. Výjimkou nejsou samozřejmě ani nohejbalisté. Ti měli v červenci na jihu Moravy řadu příležitostí k rozvoji svých herních dovedností.

Předehru mládežnického tréninkového léta na jižní Moravě obstaral příměstský kemp mladších žáků, kterého se v Modřicích zúčastnilo deset žáků ve věku osm až 11 let. Proběhl od 4. července do 8. července. Během pěti dnů se mladí z převážně domácího, ale také holubického potěru snažili o výkonnostní růst.

Už dvanáctým rokem se na území bývalého Jihomoravského kraje pořádají nohejbalové kempy mládeže, kde se setkávají mladí hráči, aby se zlepšovali ve svém herním umění. Na malebném místě v údolí řeky Jihlavy v areálu „Pod Templákem“ to bylo již potřetí. V areálu jsou čtyři kurty, dva bazény a samozřejmě ostatní zázemí nezbytné pro týden života. Kempy organizuje Michal Janeba. Po loňském odskoku do areálu v Meziříčku, se kempy opět vrátily do prostředí na břehu řeky Jihlavy. Jejich popularitu dokazuje to, že pro letošek dokonce zaznamenaly zatím největší počty účastníků v jejich  historii.

2016 templ 03Dorostenecký kemp proběhl od 10. července do 17. července.  Územně obsáhl skoro celou Českou republiku od Plzeňského kraje, jižní Čechy, přes Prahu, střední a východní Čechy až do kraje Moravskoslezského. Hostil 40 účastníků ve věkovém rozmezí 13  až 19 let. Přihlásili se hráči, kteří už okusili mužské ligové soutěže, účastníci dorostenecké ligy, ale i kluci, kteří nohejbalové schopnosti teprve rozvíjejí. Silně byla obsazena zvláště českobudějovická a početně také modřická komunita.

Tréninky vedli Michal Svoboda, Michal Janeba, David Žikeš starší, Ondřej Pachman, Karel Hron a Filip Halva, přičemž dva naposledy jmenovaní kemp v minulých letech zažili i jako hráči. Účastníci byli rozděleni do pěti výkonnostně rozlišených skupin po osmi hráčích. Kvalitativně byly první dvě skupiny o ligových hráčích v soutěži dospělých a dorostenecké lize. Třetí skupinu tvořili talenti, kteří mají do vyšší kategorie dobře našlápnuto. V posledních dvou skupinách byli kluci, kteří odpovídali výkonnostně spíše žákovské kategorii, ale věkově už do té vyšší nahlíželi.

 Trenéři se u skupin střídali a v programu převažovalo spíše metodické vedení a řešení herních situací před nácvikem jednotlivých herních činností. I když má kemp stálou náplň, tak se ale program přizpůsoboval momentálním potřebám či počasí. Občas měli účastníci kempu možnost večer si zahrát také se svými trenéry, což byl svým způsobem další, ne nepodstatný, prvek motivace. To konečně potvrzoval také jeden z trenérů ONDŘEJ PACHMAN: „Oproti minulému kempu v Meziříčku se velmi zvýšila kvalita hřišť, která je pro nohejbalové soustředění samozřejmě podstatná. Byli jsme spokojeni s přístupem velké většiny účastníků. Když bylo třeba po dešti dát dohromady hřiště, případně připravit oheň, grilování  a podobně, tak nikdy nebyl problém s pomocí. Měl jsem možnost si s kluky několikrát zahrát a nemám pocit, že by úroveň mladých hráčů šla nějak dolů. Všichni, kteří na kempu byli v prvních dvou skupinách, jsou velkým příslibem do budoucna. Za sebe chci říct, že se hráči snažili poctivě plnit pokyny, které od nás dostali. Každý z nich se individuálně dozvěděl, na čem je třeba pracovat a u některých bylo vidět, že se právě v těchto činnostech snaží zlepšovat ještě v průběhu kempu.“  Další z vedoucích, českobudějovický DAVID ŽIKEŠ, postrádal větší zastoupení starších: „Mně tam chyběli osmnácti a devatenáctiletí top hráči dorostenecké ligy, takže kvalita byla podle mne spíš průměrná. Nicméně pro náš klub byl kemp bezesporu přínosem.“

2016 templ 02Žákovský kemp navazoval bezprostředně na soustředění dorostu. Trval od 17. července do 23. července a byl určen nohejbalovým nadějím ve věkovém rozmezí 8 až 13 let. Územní rozložení bylo obdobné jako u dorostenců. Dorazili kluci z Pekla, Zruče, Stříbra, Semil, Modřic, Čakovic a hojně zastoupena byla ZŠ Proseč, včetně trenéra. Z Pekla přijela také dvě děvčata, Natálie Jindrová a Anežka Lisková. Nevedla si vůbec špatně, když ovládla celkové pořadí obou skupin, kam byla zařazena. Celkem se sešlo na 34 žákovských nadějí. Vzali je pod svůj patronát trenéři Karel Hron, Michal Svoboda, Michal Janeba, Petr Herynek, Miroslav Bednář a Petr Tolar. I zde byli hráči rozděleni do pěti výkonnostních skupin. Největší kvalita se koncentrovala znovu v prvních dvou skupinách. Tady trenéři kladli důraz na nácvik úderů i na herní inteligenci. Jinak se nacvičovala hlavně realizace herních činností a správné provedení úderů.

Program měl bohatou sportovní náplň. Po ranním výběhu následovaly dopoledne i odpoledne dvě a půl hodiny tréninku, večer pak doplňkové sporty jako fotbal, vodní pólo a jiné. Nezbytnou součástí byla pohybová výchova pro správnou koordinaci pohybů, flexibilitu, rychlost a obratnost. Každý den byl věnovaný nácviku jiné herní činnosti. Před dopoledním a odpoledním tréninkem samozřejmě rozcvička a po ní strečink a bazén pro nutnou rehabilitaci. Jídlo pětkrát denně plus večer pravidelně grilování. Oba turnusy si užily diskotéky a mladší i poctivou stezku odvahy.

„Porovnat výkonnostní úroveň letošních kempů s předchozími ročníky dost dobře nelze. Lze však říci, že předchozích ročníků se účastnili hráči, kteří již pravidelně hrají extraligu, ale na druhou stranu i hráči, kteří dnes hrají převážně pro radost. Letos jména jako Višvader, Žikeš, bratři Koudelkové, Hrdlička, Štěpán Krunert, Knapp, Buriánek, Zdeněk Kalous, Truc, Ungermann či Svoboda byla zárukou kvality a výborné úrovně. Jmenovaní to svými výkony jen potvrzovali. Na straně druhé zde byli kluci, kteří zatím nedosahovali kvalit těch nejlepších. Ti hrají třeba rok nebo dva a chybí jim několik let, během kterých se získávají zkušenosti a úderová jistota. Co se týká žáků tak tam bych zmínil jména jako Tolar, Fries, Čižinský, Procházka, Čupera, M. Svoboda, Rott, Chvátal, Ferebauer, Kolouch a další, kteří se objevovali v sezóně v závěrečných bojích republikových šampionátů nebo pohárových akcí. Byli tu ovšem také kluci, na kterých bylo vidět, že teprve začínají. Na závěr kempu měli trenéři pohovor se všemi účastníky, kde je informovali, co se nám trenérům líbí a kde na sobě naopak zapracovat,“ ohlédl se za oběma akcemi MICHAL JANEBA.

Oba kempy pod zříceninami středověkého hradu Templštejn prošly grantovým řízením a budou spolufinancovány Českým nohejbalovým svazem.

Komentáře   

 
#1 Ondra 2016-08-10 18:43
Super!!! Jen tak dále!!