Ostatní

2015 nohejbroku 01(Praha) Nepřehlédnutelný, dominantní dvoumetrový bijec a dynamický blokař. Ale také žádný frajírek, naopak. Když k tomu přidáme sportovní výsledky typu pět medailí z šesti letošních jednorázovek ČNS a UNIF, z toho tři zlaté hodnoty, titul ligového mistra, podpořený 75procentní individuální bilancí v celé soutěži, tak je výsledek nasnadě. Útočná vozba české reprezentace a modřického družstva, Pavel Kop, v rámci pražského turnaje Poslední smeč převzal ocenění, určené králi letošního ročníku. Podruhé v řadě, potřetí mezi muži a pošesté celkově (3x vyhrál mezi dorostenci). Tím se zařadil mezi opravdu vybranou společnost, které zatím neochvějně vládne jeho bývalý oddílový spoluhráč Petr Bubniak (6 výher mezi muži).

I když poslední smeč Poslední smeče nepatřila ani Kopovi, ani nikomu jinému z jeho sestavy (skončila čtvrtá), určitě se staronový vládce ročníku 2015 nemusel mračit. Anketu totiž vyhrál rekordním rozdílem i rekordním bodovým ziskem. Na turnaji se ve hře ukázali i dva ze tří medailistů dorostenecké části ankety a možní aspiranti ocenění ve vyšší kategorii v příštích letech, Kalous a Souček, z nichž ten první si po loňském stříbru došel letos pro ocenění nejvyšší. Mezi ženami přišla převzít ocenění stejná trojice, jako v loňském ročníku, jen si prohodila pořadí na 2. a 3. místě. Zlato brala obhajující Cibulková. V mládeži řádí rodinné klany a kromě zlata z dorostenců si rodina Kalousů odnesla i bronz žákovský. Nejmladší anketní kategorii ovládla rodina jiná, a to Koudelkovi, kteří domů odvezli zlato se stříbrem.

2015 nohejbroku 02Nohejbalista roku ČR 2015 - žáci:

1. Zdeněk Koudelka (TJ Dynamo ČEZ České Budějovice) - 100 bodů
2. Václav Koudelka (TJ Dynamo ČEZ České Budějovice) - 75
3. Zdeněk Kalous (TJ AVIA Čakovice) - 56
4. Adam Brož (TJ AVIA Čakovice) - 51
5. Tomáš Andris (NK Valašské Meziříčí) - 38 
6. Lukáš Musil (TJ Dynamo ČEZ České Budějovice) - 33
7. Štěpán Krunert (SK Šacung ČNES Benešov 1947) - 31
8. Nikolas Truc (SK Kotlářka Praha) - 28
9. Martin Buriánek (TJ Sokol Horažďovice VYNK Hapon) - 19
10. Vilém Ungermann (SK Kotlářka Praha) - 18

Velmi slušným bodovým rozdílem si anketní vítězství zajistil Zdeněk Koudelka. Aby ne, vždyť třeba žádný republikový šampionát neopouštěl bez zlaté medaile a dal o sobě vědět i o kategorii výše (4. místo MČR trojic, 3. místo BDL). A vyjma dvou druhých míst ho experti řadili na první místo hlasovacího lístku. V části výsledkové to ve výpočtu KM ČNS vyhrál Z. Koudelka, druhý byl Musil, třetí V. Koudelka, čtvrtý Brož a pátý až šestý Krunert a Kalous. U hlasujících odborníků vyhrál také Z. Koudelka, další pořadí bylo: V. Koudelka, Kalous, Brož, Andris.

2015 nohejbroku 03Nohejbalista roku ČR 2015 - dorostenci:

1. Jiří Kalous (TJ AVIA Čakovice) - 87 bodů
2. Lukáš Souček (TJ Spartak Pokerman.cz Čelákovice) - 67
3. Tomáš Roba (TJ Sokol I Prostějov) - 57
4. Jakub Ftačník (TJ Sokol I Prostějov) - 41
5. Tomáš Gulda (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 40
6. Jiří Putík (TJ AVIA Čakovice) - 37
7. Jan Hanus (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 35
8. David Žikeš (TJ Dynamo ČEZ České Budějovice) - 17
9. František Schneider (TJ Spartak Čelákovice) - 17
10. Petr Pivnička (TJ Sokol Horažďovice VYNK Hapon) - 15

Letos tato kategorie neměla obhajujícího, protože Kučera už je definitvně muž. Hlavní dva favorité ocenění, jak Souček, tak Kalous, patří mezi hráče, kteří o sobě dávají hodně vědět, a to v těch nejvyšších soutěžích mužů. Ať je to extraliga, nebo republikový šampionát. Dorostenecké akce tak už patří spíše ke zpestření. Nakonec vítězného Kalouse v mužské extralize zdobila nadprůměrná úspěšnost (56%) i vytíženost (50 zápasů). Souček byl na tom s vytížeností podobně, ale úspěšnost byla slabší. Ve své věkové kategorii Kalous na domácích šampionátech získal zlato a stříbro, Souček zlato. Oba hráči úspěšně reprezentovali i na juniorském světovém šampionátu, kde Kalous získal dva, Souček jeden titul. Co se týká pořadí v jednotlivých částech hodnocení, ve výsledkovém (sestavené z výsledků na MČR) se mezi Kalouse a Součka vklínili Putík a Hanus, Roba byl pátý. Pořadí podle hlasujících expertů do 7. místa kopíruje konečné pořadí. Na diskuzi k hodnocení do budoucna u této kategorie je právě bodování ve výsledkové části, které vůbec pohárové, mužské a mezinárodní juniorské úspěchy nezapočítává.

2015 nohejbroku 04Nohejbalistka roku ČR 2015:

1. Lenka Cibulková (TJ Slavoj Český Brod) - 37 bodů
2. Lucie Fischerová (TJ Slavoj Český Brod) - 31
3. Lucie Vokáčová (TJ Slavoj Český Brod) - 23
4. Jana Möglichová (TJ Slavoj Český Brod) - 10

Českobrodské hráčky letos vyhrály téměř všechno, co se vyhrát dalo. Mj. zlato z ligové soutěže bez ztráty bodu, 8 z 9 medailí na republikových šampionátech. Také ligová bilance je ohromující a o takových číslech se třeba těm nejlepším v mužské kategorii jen může zdát. Vypovídá to však také o nevyrovnanosti soutěže. Vokáčová neprohrála v lize zápas (úspěšnost 100%!), podobně je na tom Cibulková (96%), Fischerová (93%) i Möglichová (92%). Paradoxně tím, že se nemazlily se soupeřkami, v lize odehrály jen kolem 30 zápasů. Pouze pohárové soutěže měly jiného vítěze, než Český Brod. K tomu úspěšná reprezentace na mistrovství světa. Jejich obrovská dominance tak z této anketní kategorie udělala oddílový přebor. Nejlepší anketní trojice tak byla zřejmá, šlo pouze o pořadí. Protože ani jedna z hráček není typická ranařka typu Řehákové (Vrtiškové), které to přece jen mají vždy v očích hlasujících jednodušší, rozhodovaly maličkosti a ty vynesly potřetí na nejvyšší stupínek Lenku Cibulkovou (za svobodna Majerovou).

2015 nohejbroku 05Nohejbalista roku ČR 2015 - muži:

1. Pavel Kop (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 1654 bodů
2. Martin Müller (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 1165
3. Lukáš Rosenberk (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 1119
4. Jakub Pospíšil (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 890
5. Petr Topinka (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 684
6. Jakub Mrákava (TJ AVIA Čakovice) - 681
7. Jan Vanke (SK Liapor Witte Karlovy Vary) - 626
8. Radek Pelikán (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 623
9. Ondřej Vít (SKN Žatec) - 490
10. Jiří Doubrava (SK Šacung ČNES Benešov 1947) - 397

Obhajující bombarďák Kop, nebo jeden z obou levonohých univerzálů? Každopádně jistotu měl modřický klub. Kdo měl také zcela jasno, byli hlasující odborníci. Pouze čtyři z nich "si dovolili" dát vítězného Kopa na druhou příčku (na první uvedli 3x Mrákavu, 1x Müllera) a pochopitelně protože také on sám sebe napsat nemohl, získal v této části ankety "jen" 94,2% možných bodů (942). Druhý byl Müller (545), třetí Rosenberk (455), čtvrtý Mrákava (385), pátý Pospíšil (359), šestý Vanke (212), sedmý Pelikán (103), osmý O. Vít (96), devátý Topinka (71) a desátý Doubrava (64). Z části, zohledňující dosažené výsledky (liga, MČR, ME),  vzešlo následující pořadí: 1. Kop (711 bodů), 2. Rosenberk (663), 3. Müller (621), 4. Topinka (613), 5. Pospíšil (531), 6. Pelikán (521). Teprve pak došlo i na nemodřické hráče - 7. Vanke (415), 8. O. Vít (393) a 10. Doubrava (333). Mrákava byl za výsledkovou část 13. (předčili ho Kadeřábek, Dvořák a Kokštein). Vítěz tak v součtu obou částí (jednobodový rozdíl v součtu oproti hodnotám z obou částí u některých hráčů je dán zaokrouhlováním hodnot z dílčích částí) získal rekordní, téměř pětisetbodový rozdíl, na druhého v anketě. Také počet získaných bodů je rekordní, dosud na vítězství v anketě stačilo získat kolem 1200 bodů. I proto si letos může vítěz uživat svou slávu bez zbytečných polemik. Také druhý Müller (na vyhlášení chyběl, cenu za něj převzal v zastoupení Antonín Stehlík) a Rosenberk určitě smutní nejsou.

Nevšední pohledy mohou nabídnout i další porovnání. O neoficiální titul železného muže, tedy hráče, který odehrál nejvíce extraligových zápasů (vzhledem k nestejnému počtu odehraných utkání v nadstavbové části se porovnává pouze základní část), se pravidelně utkávají hlavně hráči, kteří holdují všem disciplínám. Loňský vítěz Kadeřábek (Šacung) skončil skončil letos druhý (55 zápasů), zvítězil Brutovský (Vsetín, 59). Dalšími univerzálními vojáky byli 3. Mrákava (54), 4.-5. Bíbr (Karlovy Vary) a Kolenský (Čelákovice, oba 51), padesátku zvládli ještě 6.-7. Kop a Chalupa (České Budějovice).

Zajímavý pohled též může nabídnout i pokud by v anketě byla zařazena jména slovenských hráčů. Jedná se o Jána Brutovského, Patrika Peruna a Branislava Belka (všichni Vsetín), Richarda Makaru (Šacung), Michala Bertka (Modřice) a Jána Kilíka (Čelákovice). Kilík přišel až v letní pauze po základní části (nebodováno), v play-out měl bilanci 53 % z 15 zápasů. Bertko by sice těsně nezískal body za základní část (podmínka min. 20 zápasů, odehrál 18), ale v ní vykazuje excelentní bilanci 83%. V play-off už nenastupoval.  Ze zbývající, vytěžované čtveřice, by se nejlépe ve výsledkové části umístil 9. Brutovský (343 bodů - úspěšnost 64% z 59 zápasů v základní části extraligy, 22% v play-off, 2x stříbro na ME, bez úspěchu na MČR). Mezi dvacítku by se propracoval ještě 15. Makara (278 b. - úspěšnost 45% ze 40 zápasů v základní části extraligy, 71% v play-out, na ME nereprezentoval). Belko (180 b. - úspěšnost 39% z 41 zápasů v základní části extraligy, 22% v play-off, 1x stříbro na ME, bez úspěchu na MČR) a P. Perun (155 b. - úspěšnost 41% z 29 zápasů v základní části extraligy, 14% v play-off, bez úspěchu na MČR, na ME nereprezentoval) by se odhadem umístili kolem 25.-30. místa. 

 

 

Komentáře  

#17 M. Šnídl. 2015-12-17 20:25
A teď si představte, že jsou třeba ještě lidi, jako je například Míša Plachý, kteří u to ho dokáží ještě přemýšlet.
Citovat
#16 David 2015-12-17 17:20
Zajímavý názor trenére. Delší dobu si říkám proč jiné státy nemají kolohnáty jako my? Možná jsou to spíš bývalí fotbalisti a baví je víc technika s balonem, než do toho jenom mlátit.
Citovat
#15 trenér 2015-12-16 16:53
Oni ho Vaňousovi, Brutusovi a Kopikovi mockrát nechytí ani tak. Budou ale mít větší šanci udělat svoje body. Pro diváky by bylo blbé aby se do výhledu pletli desky s cedulema. Jedině možná nalepit nějakou čáru, za kterou se nesmí hrát. Jak to někdy dělají rozhodčí venku.
Citovat
#14 Brepto 2015-12-16 13:27
Trenére, vypadá to, že si trénoval tak maximálně kozy na pastvě, když chceš nekopům zmenšovat doběhový prostor. To už nechytí ani nepovedenej klepák.
Citovat
#13 Brepto 2015-12-16 13:24
Trenérem, vypadá to, že si trénoval tak maximálně kozy na pastvě, když chceš nekopům zmenšovat sněhový prostor. To už nechytí ani nepovedenej klepák.
Citovat
#12 Divák 2015-12-16 11:54
Ta poslední věta je výstižná. Na jenom dopadu totiž dokáží kulový vyškolení i nevyškolení- a nejde jen o kraťas. Místo výběhu, ty trenére, by bylo třeba, aby to hráli tak, jak jsi to viděl v Praze. A jak to bylo? Odpověz si i nám!
Citovat
#11 trenér 2015-12-16 10:02
Jen ať přijede co nejvíc zemí jako minule do Nymburka. Jenom hlupák co tomu nerozumí může chtít aby se tady hrálo Čechy - Morava nebo Česko - Slovensko. Když jsem zase viděl v Praze jak se hrálo, mám jeden nápad aby to i MS byly zajímavější. Zkuste udělat menší výběhy za čáry. Protože jiné země nemají takové ranaře a hrozně těžce se jim dělá bod, když je za čárou dest metrů volno. Udělat bod jde kraťasama, jenže kdo je na jednom dopadu z náhry odzadu dokáže?
Citovat
#10 Brepto 2015-12-16 09:37
A co bude ten Rozik po tom výskoku? Vyoraný? Já myslím že ne, že to zvládne.
Citovat
#9 Petr 2015-12-16 09:25
I když ono to zase nebude tak těžké tady u nás vyhrát, snad jen kluci z Austrálie mobou pozlobit. Svaz tam teď vysílá dva trenéry, aby je to do léta naučili, takže to bude tady u nás dost zajímavé a budeme se nosit na ramenou.
Citovat
#8 Petr 2015-12-16 07:54
Pardon, ne vyskok ale vysoko.
Citovat