Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
Na Kazíně se zrodila vize Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 14.08.2014

2014 kazin 01(Praha) O to, jak mezinárodně rozvíjet a důstojně ukotvit nohejbal na minimálně evropském kontinentu, se vede dlouhá debata. Jedním ze směrů, který v této souvislosti je zmiňován, je spolupráce všech sedmi footnetbalových sportů, jako sekcí v rámci jediné střešní federace. Možná nereálná vize, možná blízká realita. Každopádně ale tato myšlenka svůj původ má již z konce 80. let, kdy se tvořila první mezinárodní nohejbalová federace IFTA. Nebo také z dřívější doby?

Píše se rok 1959 a na sportovní osadě Kazín na Berounce, dnes jedné z mála pražských osad, se koná letní nohejbalový turnaj. Na první pohled je zřejmé, že se nejedná o zcela běžný dvougenerační turnaj dvojic otců a synů. Vše podstatné už vyčteme z jeho názvu. Z iniciativy jednoho z osadníků, Richarda Zezuly staršího, se totiž hrál turnaj SSAMSNS (zkratka pro Svaz světové asociace mezinárodních sdružení nohejbalových sekcí). Že to nebyl žádný tuctový pouťák, ale naopak švanda převeliká, lze (i s trochou autorské nadsázky) vyčíst z osadní kroniky.

2014 kazin 02„Přeplněné hlediště kolem volejbalového hřiště, přizpůsobené požadavkům mezinárodního nohejbalového stadionu, bylo vyzdobeno stuhami v barvách všech sekcí této mezinárodní federace. Byl-li duší této mezinárodní akce po stránce organizační a správní přípravy soudruh Richard Zezula, spočívala veškerá tíha a zodpovědnost zdařilého uspořádání na bedrech osvědčeného nohejbalového přeborníka s. Oskara Procházky, po stránce sportovně technické. Jeho zásluhou stála také čistě vymydlená, vypraná a nažehlená četa jím pečlivě vybraných otců a synů, jako reprezentantů, v danou chvíli připravená k uvítání a přehlídce prezidenta mezinárodní nohejbalové asociace, šejka Ibn Kara ben Luj Salamiho (s. Josef Štastný). Originalita nápadného malého tralaláčku na hlavně Mirka Růžičků, vedle atletické postavy jeho otce, jen zvyšovala přitažlivost a napětí posledních okamžiků, v pozorném naslouchání posledních pokynů generálního sekretáře (Zezula st.), mezinárodního nohejbalového kapitána (Procházka) i moudrých rad svérázné osobnosti mezinárodního nohejbalového sudího (Jendy Nováka st.). V okamžiku, kdy hlediště vzdává zaslouženou poctu dvěma, nikoliv podágrou a stařeckou sešlostí, nýbrž nohejbalem těžce zmrzačeným a krakonošsky fousatým zakladatelským invalidům průměrného věku 120 let (Fr. Fantyš ml. a inž. Karel Růžička), zaznívá slavnostní fanfára a četa reprezentantů i hodnostáři asociace se staví do pozoru. Z dosud neuhaslého smyslu pro kázeň či disciplínu, zapomínají oba zakladatelští veteráni na svá těžká zranění, vymršťujíce svá pokroucená těla, aby v zápětí ihned zase klesli do náručí pohotových sester červeného půlměsíce. Po úměrné dávce blahodárné Kubíčkovy slivovice se brzy opět vzpamatovali a byli přeneseni ve vlněných dekách na vykázaná jim čestná místa. Za neutuchajícího uvítacího hlaholu jásajícího davu podél špalírem diváků vroubené cesty slavnostního průvodu, vjíždí již také na stadion velitel a generálmajor prezidentovy tělesné stráže, hadži Alef Omar Antonius Havel, s vlajícím pestrobarevným chocholem na čákové helmici. V předepsaném ceremoniálním odstupu následuje pak již všeobecně na Kazíně vždy obdivovaná přepychová limuzína s. Rašky, jím také osobně řízená, jejímž maličkým okénkem lze spatřovat zatím jen ruku patrně mávajícího prezidenta na pozdrav kazínskému lidu…,“ toliko psáno k úvodní části turnaje.

Turnaje, který v jistém ohledu byl průkopnickým. Sice v té době se podobných pseudomezinárodních turnajů několik odehrálo i jinde (např. populární turnaj SK Most v Českých Budějovicích), ale právě ten kazínský kromě samotného mezinárodního rozměru měl i sjednocující přesah. Byla to tehdy před 55 lety na Kazíně náhoda, nebo vizionářský počin?

 

Komentáře   

 
#1 NasNohec 2019-07-12 10:07
Dobrý den, pane Maršálku,
moc Vám děkujeme za tento článek a s malou nadsázkou dnes můžeme říci, že se asi pravděpodobně opravdu jednalo o vizionářský počin... :)

S pozdravem
Petr Vlček
NN
www.nasnohec.cz