2013 nr2013 01(Praha) Pražská Poslední smeč kromě sportovní stránky měla na nedělním programu i společenskou část. Pro cennou trofej si totiž přišli vítězové a další medailisté prestižní ankety Nohejbalista roku 2013 ČR. Ta stejně jako v předchozích letech byla rozdělena do čtyř kategorií dle věku a pohlaví. Paradoxně jediným, kdo z oceňovaných na vyhlášení chyběl, byl vítěz elitní kategorie Radek Pelikán, pro kterého to přitom byl premiérový úspěch. Mezi ženami si titul odnesla také poprvé Veronika Malátová. První výhry se v mládežnických kategoriích dočkali i dorostenec Jan Chalupa a žák Jakub Ftačnik.

Nohejbalista roku 2013 - muži:

1. Radek Pelikán (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 1.274 bodů
2. Jiří Doubrava (SK Šacung ČNES Benešov) - 1.178
3. Jakub Mrákava (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 917

Nejsledovanější kategorie měla dva velké favority v podobě Pelikána a Doubravy. O co se jednotliví hráči mohli či nemohli opřít, vysledujeme z podkladů Komise tuzemského rozvoje ČNS, která má tuto kategorii v gesci. Pelikán se mohl pochlubit skutečně neuvěřitelnou extraligovou bilancí v základní části (84,6%) a v play-off (88,9%). Obecně lze říci, že několik hráčů Modřic letos disponovalo takovou individuální bilancí z extraligy, kterou v minulých letech dosáhl třeba jen jediný hráč, či spíše žádný. V bodovém hodnocení za celou dlouhodobou soutěž tak vykrystalizovalo pořadí Pelikán (475 bodů), Topinka (461), Kop (457), Rosenberk (455), Pospíšil (448), Mrákava (446). Nejlepším nemodřickým hráčem byl hodnocen sedmý Vanke (392), Doubrava získal 310 bodů. Doubrava naopak výrazně bodoval za jednorázovky, kde si připsal body za 1.-4. místo na všech třech šampionátech. Obdržel tak 288 bodů, za ním se seřadili Holub (206), Gebel (159), Kaděra, Flekač, Kolenský a Stejskal (všichni 148). Pelikán v této části nabral jen 82 bodů, Mrákava 58.

V celkovém hodnocení za dosažené úspěchy tak prvenství bral Doubrava (598 bodů) před Pelikánem (557), Rosenberkem (556), Pospíšilem (549), Topinkou (543), Kopem (539), Holubem (532), Mrákavou (504), Müllerem (486) a Vankem (474). Jak bývá zvykem, větší rozdíly se zrodily v části hlasujících odborníků, kterých hlasovalo celkem 23. Tady Pelikán získal 72% možných hlasů (717 bodů), za ním se seřadili Doubrava (580), Mrákava (413), Kop (348), Holub (333), Vanke (261), Kolenský a Müller (210), Rosenberk (72), Kaděra a Flekač (58). Pořadí dle hlasů tak do šestého místa kopírovalo konečné pořadí. Kromě dalších umístění uvedlo Pelikána na první místo celkem 14 odborníků. Tři odborníci preferovali nejvýše Mrákavu, dva Kopa a po jednom Doubravu a Müllera. Doubrava zase měl nejvíce druhých míst, celkem 11, dvě Mrákava a po jednom Kop, Pelikán, Vanke a Kolenský. Na menší podporu tak mohou tentokrát žehrat Rosenberk, Müller a zejména Pospíšil s Topinkou, kteří u odborníků dopadli jak sedláci u Chlumce. Naopak své věrné stále mají Kalas či O.Vít. Za zmínku u tipů hlasujících snad stojí za zaznamenání, že už nejsou k vidění extrémní tipy a také se snížil počet taktických tipů, ve kterých hlasujících "opomene" uvést jméno svého hlavního rivala, někdy i ze svého oddílu.

2013 nr2013 02Nohejbalistka roku 2013:

1. Veronika Malátová (TJ Útěchov Brno) - 37
2. Lenka Cibulková (TJ Slavoj Český Brod) - 35 
3. Lucie Fischerová (TJ Slavoj Český Brod) - 30

Pořadí v této kategorii sestavila a předala Komise žen ČNS a také zde z podkladů je patrné, že výsledné hodnocení sestává z části dosažených výsledků v tuzemských dlouhodobých i jednorázových a mezinárodních jednorázových soutěžích a také z části hlasovací. Ve výsledkové části si prvenství zajistila Cibulková (13 bodů) před trojicí Malátová, Červenková, Fischerová (po 11) a Chuchlovou (9). I zde byla tedy klíčovou část, ve které hlasovali odborníci. Ti nejvíce bodů přisoudili Malátové (26), před Cibulkovou (22), Möglichovou (21) a Fischerovou (19).

2013 nr2013 03Nohejbalista roku 2013 - dorostenci:

1. Jan Chalupa (TJ Dynamo České Budějovice) - 90 
2. Jiří Kalous (TJ Sokol Stratov, TJ Avia Čakovice muži) - 74
3. Milan Kučera (TJ Sokol Semily, SK Šmidliboys Chotyně muži) - 62

Chalupa přivezl z nedávného mistrovství Evropy juniorů dvě zlata a stejně jako třeba v případě Kolenského u mužů zde platí, že úspěch na poslední akci přináší mnoho bodů navíc. O vítězi této kategorie však nebylo pochyb i bez mezinárodního úspěchu. Z podkladů tuto kategorii spravující Komise mládeže ČNS vyčteme, že vítěz vyhrál obě dílčí hodnocení. U hlasujících jej jen dva dali na druhé místo, u ostatních zvítězil. Pro Chalupu navíc hovoří i výrazné úspěchy mezi muži, které však ve výsledkové části ankety nejsou zohledňovány. Obě dílčí bodová hodnocení u Kalouse a Kučery kopírovala celkový součet.

2013 nr2013 04Nohejbalista roku 2013 - žáci:

1. Jakub Ftačnik (TJ Sokol I Prostějov) - 87
2. Marián Příhoda (TJ Sokol I Prostějov) - 63
3. Petr Chejn (SK Kotlářka Praha, SK Šacung ČNES Benešov 1947 muži) - 62 

I zde z podkladů Komise mládeže ČNS můžeme vyčíst, že postavení vítěze ankety bylo neotřesitelné. Za domácí žákovské soutěže obdržel druhý nejvyšší počet bodů (jeden bod za Příhodou), u hlasujících odborníků to vyhrál na celé čáře. Jen jediný ho neumístil na nejvyšší příčku. Souboj o stříbro mezi Příhodou a Chejnem rozhodl větší bodový rozdíl Příhody za výsledky. U odborníků skončil za Chejnem. Zde stejně jako u předchozí kategorie je na diskuzi, zda a jak zohlednit i starty a úspěchy ve vyšších kategoriích (dorostenci, případně i muži).

 


Komentáře   

#7 Antonín Stehlík 2013-12-21 09:16
Neberte to, prosím jako stížnost, jen mně trochu zaráží konstatování, že Pospíšil a Topinka dopadli u odborníků jako "sedláci u Chlumce". Nepovažuji se za odborníka ale prostým pozorováním vidím, že Jakub Pospíšil má hned po Brutovském nejlepší "nervy" a Topinka může hrát i na mezinárodní pravidla a nedělá mu to problém... tolik jen poznámka a znovu opakuji, ne stížnost! :-)
Citovat
#6 Martin Maršálek 2013-12-20 17:36
Dnes na KTR přišlo stanovisko od DR ČNS. Zde text: Po kontrole ankety Nohejbalista roku 2013 uvádím následovné.
Kontrolou a následným ujasněním si některých měřených kritérií uvádím, že jsem neshledal žádná pochybení dle stanovených výpočtových kritériích. Nepřesnost viz K. Hron byla vyjasněna s příslibem detailnějšího rozboru pro další roky. Zjednodušením pro naprosto přesné výsledky bude jistě funkční server Nohejbal online v příštích ročnících. V návaznosti na seznámení s detailním výpočtem ankety uvádím návrh možných zlepšení (změn) do dalších ročníků. Obecné návrhy přikládám dva - a to jak k výsledkové části z dlouhodobé soutěže, tak k části skládající se z hlasů odborníků. Rád bych, aby se KTR zamyslela nad myšlenkou zjednodušení výpočtu výsledkové části, kde by dle mého názoru mohl postačit výsledek (umístění) v dlouhodobé části týmu. S jasně definovaným bodovým ziskem za umístění. Přičemž násoben koeficientem hráče vzniklým z procenta odehraných utkání v týmu. Tzn. např. 0,40 x počet bodů - viz umístění. Je mi jasné, že toto bude těžko naprosto přesně vystihovat přesný vklad jednotlivého hráče pro tým. Nicméně na druhou stranu hráč používaný, např. na střídání v nedobře se vyvíjejících utkáních, může posloužit jako velmi vlivný (platný člen) družstva. Zároveň procento odehraných utkání jasně vypovídá o platnosti hráče pro tým. Ačkoliv jeho procentuelní bilance, co se úspěšnosti týče, může být různým používáním značně ovlivněna (zkreslena). Zároveň uvádím, že současný model výpočtu JE spravedlivý, leč značně složitý.
Jako doporučení dávám redukci získaných bodů z hlasů odborníků (+ redukci počtu odborníků ze strany „zainteresovaných“ reprezentantů). Chápu, že toto hlasování má svou váhu, ale ta se (dle mého názoru) snižuje s počtem hlasujících, resp. nehlasujících. Proto si dovoluji navrhnout jasné rozdělení počtu hlasů mezi počet odborníků a podle toho pak sčítat hlasy pouze aktuálně hlasujících (nikterak nenásobit) Ve své podstatě by se tímto nezměnil rozdíl v hlasující části. Pouze by se změnil poměr výsledky versus hlasy, podle toho kolik hlasujících by právě hlasy odevzdalo. Současný systém má své riziko v tom, že se může stát, že např. pouze čtvrtina odevzdaných hlasů, dík násobení, rozhodne zásadně o pořadí. Leč dle mého názoru pokud se této části zúčastní pouze ona čtvrtina ve stejném poměru by mělo hlasování ztrácet na vážnosti. Dodávám, že v letošním ročníku se zúčastnila více než polovina dotázaných. Posledním (výrazným) doporučením je zveřejnit plný výpočtový systém ankety.

Tolik tedy stanovisko DR a určitě se v rámci KTR budeme zabývat jejími náměty. Zmíním se ještě o volání po veřejné volbě hlasujících odborníků. Dodnes jsem nepochopil, kdo a proč po ní volá. Co je cílem? V demokratickém prostředí je tajná volba naprosto běžná právě u voleb, kde se volí konkrétní jména. Užívá se u všech jmenných voleb v ČNS. Užívá se prakticky všude. Jediným důvodem, proč volit veřejně, bývá obava z korupce (a stejně ne vždy to pomůže - viz poslední pád vlády). V nohejbale skutečně pochybuji, že by adepti ocenění upláceli hlasující experty. Na tom se asi shodneme, že je to hloupost. Tudíž odpadá hlavní důvod veřejné volby, resp. zveřejněním hlasovacích lístků. Tajné hlasování tak umožňuje svobodnou volbu podle svého svědomí bez toho, že můj hlas bude následně zpochybňován (zejména nebude-li názorem shodným s většinou ostatních), že budu dehonestován, nebo si zbytečně rozbiji přátelský vztah.
Citovat
#5 formi 2013-12-17 06:43
Gratuluji Radku
Citovat
#4 Martin Maršálek 2013-12-16 22:53
Pochopitelně kdo jak hlasoval je předáno k dispozici VV ČNS a případně DR ČNS (v případě žádosti o kontrolu od členů ČNS). Mediálně zveřejňovat jak kdo přesně hlasoval se zatím nikdy z pochopitelných důvodů nedělo. Ale pokud VV rozhodne jinak, není problém.
Citovat
#3 ... 2013-12-16 18:52
Příští týden od pondělka v Lidlu. V akci.
Citovat
#2 gergege 2013-12-16 18:20
Můžu se zeptat,kde se dají sehnat hlasy u odborníku ?
Citovat
#1 David 2013-12-16 14:43
Gratulace do Brna. Verča i Radek si to zasloužili. Jak jsem z toho pochopil, z ligy se počítá jenom statistika. Ne celý úspěch týmu. Radek měl nejlepší statistiku a ještě ve finále kromě dvou dvojek zaskočil za Pavla Kopa ve trojce. Takže jesli někdo letos říká že to dostal za dlouhé čekání, tak to není pravda.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři