2013 nr2013pozvanka 01(Praha) V Praze budou korunováni vítězové nejstarší nohejbalové ankety Nohejbalista roku, která zná jména svých vítězů od roku 1973. Od té doby se Františku Ticháčkovi, prvnímu vítězi ankety, dostala řada následovníků, která loni skončila jménem Pavla Kopa. Ten však cenný triumf letos určitě neobhájí. Spolu s elitní mužskou kategorií budou jako v předchozích osmi letech dekorováni i nejlepší dorostenec, nejlepší žák a nejlepší žena.

Po zatím neúspěšném hledání nejvhodnějšího a důstojného modelu vyhlášení výsledků v podobě slavnostního večera, které leckdy provázely méně důstojné excesy z řad publika, nebo samotných oceněných, či naopak publikum chybělo, se letos svazoví činovníci rozhodli nic nekomplikovat. Vyhlášení výsledků soutěžního ročníku 2013 tak proběhne před důstojnou (alespoň tedy početně) diváckou kulisou, která se na nejstarším halovém mezinárodním turnaji Poslední smeč v Praze (14.-15.12) schází. Podle plánovaného harmonogramu turnaje by ocenění mládežnických kategorií mělo přijít na řadu po skončení nedělních čtvrtfinálových skupin, zatímco ženy a muži přijdou na řadu po druhém semifinále.

Nohejbalista roku 2013 - muži:

1.-3. Jiří Doubrava (SK Šacung ČNES Benešov), Jakub Mrákava, Radek Pelikán (oba TJ Sokol SDS Exmost Modřice), řazeno abecedně

4. Pavel Kop (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 887 bodů
5. Jiří Holub (SK Šacung ČNES Benešov 1947) - 866
6. Jan Vanke (SK Liapor Witte Karlovy Vary) - 735
7. Martin Müller (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 696
8. Lukáš Rosenberk (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 628
9. Michal Kolenský (TJ Spartak Čelákovice) - 583
10. Jakub Pospíšil (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 556 

V nejprestižnější kategorii se obhajoba Pavla Kopa nekoná, loňský vítěz se umístil na "bramborové" příčce. Hodnotící kritéria sestávají v této kategorii (a poslední roky jí kopírují i ty mládežnické) jak z dosažených výsledků, tak z hlasování oslovených odborníků (v tomto případě jsou jimi vedoucí a trenéři extraligových klubů, trenér a hráči reprezentačního družstva, členové VV ČNS a rozhodčí, rozhodující extraligová utkání). Letos se světový nebo evropský šampionát mužů nekonal, stejně tak mezinárodní pohárová soutěž. Zohledněny tak byly dosažené výsledky z ligové soutěže (pouze individuální bilance), tak z domácích šampionátů jednotlivců, dvojic, trojic. Obhujující Kop ve výsledkové části nasbíral až pátý nejvyšší počet bodů. Zatímco v bodování za extraligovou bilanci skončil na druhém místě (mj. úspěšnost 85,4% v základní části soutěže), oproti minulým letům mu chyběly větší úspěchy na jednorázovkách, zejména u jednotlivců a dvojic. V hlasování expertů pak skončil čtvrtý. Mezi první desítkou nalezneme kromě tradičních stálic i jména hráčů, kteří se teprve mezi elitou zabydlují. Patří k nim osmý Lukáš Rosenberk (třetí nejvyšší počet bodů za výsledky, třetí nejvyšší počet bodů za extraligu), devátý Michal Kolenský (toho naopak vytáhly nahoru hlasující odborníci, za výsledky v extralize se do první dvacítky nevešel) a desítku uzavírající Jakub Pospíšil (pátý nejvyšší počet bodů za extraligu, u odborníků však pohořel). Sedmý Martin Müller už druhým rokem má stabilní pozici ve výsledcích i u odborníků.

Co a případně která jména lze označit za překvapivé? Pátý Jiří Holub tentokrát už našel u hlasujících větší přízeň, než dříve (pátý nejvyšší počet hlasů). Šestý Jan Vanke, předloňský vítěz, byl zvyklý na vyšší příčky. Letos ale výsledkově nezářil (10. pozice za výsledky) a všimli si toho i hlasující. Druhým nejvyšším počtem bodů za extraligovou bilanci se může pochlubit celkově jedenáctý Petr Topinka (Modřice), který tak vyhrál neoficiální minianketu o nejlepšího ryze defenzivního hráče. Kteří jak známo, moc tuzemské hlasující odborníky neoslovují. Letošní elitní desítka vyjma dvou obsahuje stejná jména, jako ta loňská. Pouze Kokšteina a Hrona nahradili Pospíšil a Kolenský. Zajímavý je i pohled na výsledky z hlediska příslušnosti k družstvům, která hrála či naopak nehrála play-off. Zástupci té druhé poloviny na růžích ustláno nemají. Zatímco nejlepší z nich byl loni Ondřej Vít (Žatec) na 21. místě (pokud nepočítáme prvoligového Hrona na 10. místě), ani letos si nevedli o moc lépe. Vsetínský Lumír Gebel skončil na 15. místě. Ten, spolu s Petrem Topinkou, Vladimírem Babkou, Liborem Chytrou a Matějem Medkem se od hlasujících bodů nedočkal. Naopak Jan Kaděra, Martin Flekač, Michal Kokštein, František Kalas a Ondřej Vít stále své oceňovatele mají. Bodů od hlasujících se dočkal i Petr Stejskal, který však neodehrál stanovený minimální počet extraligových zápasů pro udělení bodů za ligovou bilanci. Souboj mezi trojicí nejlepších byl letos zejména na prvních dvou příčkách vyrovnaný. Stejně jako v minulých letech se klíčový bodový rozdíl mezi nimi nezrodil ve výsledkové části, ale v té druhé, vzešlé z hlasů expertů. Připmeňme jen závěrem, že hodnocení v mužské kategorii spadá do kompetence Komise tuzemského rozvoje ČNS.

Nohejbalistka roku 2013:

1.-3. Lenka Cibulková, Lucie Fischerová (obě TJ Slavoj Český Brod), Veronika Malátová (TJ Útěchov Brno), řazeno abecedně 

4. Jana Möglichová (TJ Slavoj Český Brod) - 28 bodů
5. Růžena Vrtišková (TJ Sokol Praha - Vršovice II) - 20
6. Martina Chuchlová (TJ Slavoj Český Brod) - 19
7.-8.  Kateřina Červenková a Olga Svobodová (obě TJ Slavoj Český Brod) - 12

Mezi ženami, tvořícími cca 5% členské základny, dosud vládla trojice Vokáčová, Vrtišková a Cibulková. Letos z této trojice může na další triumf pomýšlet jen jedna z nich - Lenka Cibulková. Růžena Vrtišková se po návratu z mateřské ještě na svou dřívejší formu nedostala a Lucie Vokáčová naopak na mateřskou zamířila. Kromě Vrtiškové se ještě do českobrodského bloku vklínila Brňanka Veronika Malátová.

2013 nr2013pozvanka 02Nohejbalista roku 2013 - dorostenci:

1-3. Jan Chalupa (TJ Dynamo České Budějovice), Jiří Kalous (TJ Sokol Stratov, TJ Avia Čakovice muži), Milan Kučera (TJ Sokol Semily, SK Šmidliboys Chotyně), řazeno abecedně

4. Daniel Fík (TJ Dynamo České Budějovice) - 47 bodů
5. Jakub Chadim (TJ Sokol Stratov, TJ Avia Čakovice muži) - 42 
6. Jiří Putík (TJ Sokol Stratov, TJ Avia Čakovice muži) - 32
7. Jakub Petrás (SK Kotlářka Praha, TJ Pankrác muži) - 32 
8. Lukáš Souček (TJ Sokol Semily) - 17 
9. Milan Závorka (SK Kotlářka Praha, Chabeřice STAR muži) - 17
10. Martin Sehrig (TJ Sokol Semily, TJ Slovan Chabařovice muži) - 15

Také hodnocení dorostenců tvoří, v rámci kritérií Komise mládeže ČNS, jak dosažené výsledky v domácích jednorázových soutěžích, tak  hlasování odborníků. Zajímavostí je plonkovost letošního evropského šampionátu juniorů. Vzhledem k rozdílné věkové hranici tuzemské a mezinárodní tak výsledky šampionátu nebyly brány v potaz. Dvojice Jiří Kalous a Jan Chalupa, to jsou jména hráčů, kteří už svou kategorii přesáhli a úspěšně válí i v ligové mužské soutěži. Jejich nominace na medailové příčky byla prakticky jasná. Otázkou bylo, kdo s nimi do party. Nakonec se jím stal Milan Kučera, který kromě dorostenecké ligy startuje mezi muži  "jen" v krajském přeboru. Pomohly mu k tomu nadstandartní výkony v dresu Semil v BDL, ale také medaile na republikových šampionátech trojic a dvojic.

Nohejbalista roku 2013 - žáci:

1.-3. Jakub Ftačnik (TJ Sokol I Prostějov), Petr Chejn (SK Kotlářka Praha, SK Šacung ČNES Benešov 1947 muži), Marián Příhoda (TJ Sokol I Prostějov), řazeno abecedně   

4. Lukáš Kábrt (TJ Sokol Semily) - 49 bodů
5. Jan Matkulčík (TJ Sokol I Prostějov) - 45  
6. David Višváder (TJ Dynamo České Budějovice) - 35
7. David Žikeš (TJ Dynamo České Budějovice) - 32 
8. Jan Hanus (TJ Sokol SDS Exmost Modřice) - 24
9. Petr Potůček (TJ Sokol Semily) - 22
10. Josef Slavíček (TJ Sokol VYNK Horažďovice Hapon) - 12 

V žákovské kategorii stanovila Komise mládeže obdobná kritéria jako u dorostenců. V této kategorii najdeme mezi hráči největší rozdíly, každý rok věku je zde znát. A tak někteří borci sbírají úspěchy nejen mezi žáky, ale i mezi dorostenci a nemnozí i mezi muži. Jméno Jakuba Ftačnika (loni 4. místo) bylo zřejmou letošní volbou, na piedestal ho v Praze doprovodí i Petr Chejn a Marián Příhoda (loni 10. místo). 

  


Komentáře   

#25 . 2013-12-20 10:01
pro 23. Nemam proti němu osobně nic, bo ho moc neznám ale za to co se děje je plně odpovedný.na koho by syi si chtěl stěžovat?
Citovat
#24 Jindra K. 2013-12-20 08:41
Začínám mít blbý pocit. Vypadá to, že na zetkách už se nohejbalovou spodinou skoro nikdo nebaví a proto se přeusnuje sem. Nechtěl bych aby se z Nohecu stala zetka II. Doufám že administrátor to tady bude hlídat a hulváty vymazávat.
Citovat
#23 David 2013-12-20 06:48
Co pozoruju tak neustále nadáváš na Kleníka. Tam je asi osobní problém. Když si frajer, řekni mu to do očí. Mládež stojí za ho.... ale to už dlouho a Janeba na tom má taky podíl. Máš pravdu že o komisi mládeže není moc slyšet. Snad to nebude chtít potom dohnat a nevytáhne na nás nějaké převratné věci, Jako to teďka předvedl výkonný výbor se zrušenou vložkou a podobnými geniálními nápady.
Citovat
#22 . 2013-12-20 00:58
Jaký chceš mít vztahy mezi můládeží když svaz mládeš nezajímá. Všichni nadávali na Janebu a dneska si můžou drbat hlavu. Ti, neschopní blbové co vedou mládež, to je opravdu žrádlo a nesahají mu ani po kotníky Za dva roky nic, nic, nic, nic, nic. Proč to tak je? Protože Klenik je naprosto neschopný manažer. Ta celou dobu neni schopný sehnat nikoho pořádného do žádné opravdu žádné komise.Jemu je to ale jedno dokud mu to všichni žerewme.
Citovat
#21 TM - čako 2013-12-20 00:19
pro petra s. bohužel se ti to nezdá jen s menším upřesněním, špatné vztahy jsou mezi lidmi co mládež vychovávají.
Citovat
#20 Standa 2013-12-19 21:20
vždy někomu v hlavě vrtá jméno Kalous nebo Sehrig či Vtáčnik.... kluci to hrají pro to že je to baví a mají své vzory ....
Citovat
#19 Petr S. 2013-12-19 20:45
Vyhlašovat nohejbalistu roku v žácích je hrozná hloupost. Nic to nepřinese. Naopak některý do svých synů zahledění tatínci se budou cítit ukřivdění. Občas se mi zdá, že v nohejbalové mládeži jsou horší vztahy než mezi dospělými.
Citovat
#18 petr chejn st. 2013-12-19 18:39
Co se týče vyhlášení nohejbalisty roku-to by se mělo především a hlavně týkat individuality tzn.hráče,jeho přístupu ke hře,ke sportu a k nohejbalu.V žákovské soutěži je spoustu talentů, kteří nohejbalem žijí,ale nebyli nominováni,protože se nemohli schovat za dobré políčko a přihrávku svých spoluhráčů.Na hodnocení týmů máme přece mistrovství a dlouhodobé soutěže,tak proč je hlavním kritériem výsledek ze soutěží při hodnocení jednotlivců.Ríša má asi dlouhé prsty,když je sportovcem roku 14.ti -letý mladík,který si před zápasem bez ostychu pokouří-to asi není moc o sportu,ale aspoň si pro titul přijel.Kde jsou kluci jako Višvader,Žikeš,Hanus,Z.Kalous,Potůček a jiní,kteří by na bednu patřili jako individuality víc než chráněnci Ríši-tam asi dlouhé prsty nebyli....Jestli o tomto je hodnocení i v ostatních kategoriích ,tak já sám za sebe říkám ne a průzračnosti tomu nedávají už vůbec žádné tajnosti.
Citovat
#17 . 2013-12-12 23:27
zrovna o Sehrigovi si myslím, že v desítce je právem. loni ještě žák měl slušnou sezónu korunovanou zlatem z jednorázovek a ve dvojicích měl také slušné výsledky myslím s Klabanem..
Dle mého názoru Chadimum uškodil přestup do Stratova být v Kotlářce byli by tahouni hráli by pod větším tlakem a případný úspěch je dostal určitě výš viz příklad Zázvorky. Takto vedle Kalouse a Putíka budou v jejich stínu, paradoxně Putíkovi prospělo odtržení od Kalouse leží to na něm a letos šel výkonem hodně nahoru.
Chadimové se rozhodli jít snažší cestou a jen čas ukáže zda udělali dobře.
Citovat
#16 Karel 2013-12-12 20:53
myslím že Sehrig má letos 2 placky zlatou za MČR trojice a potom bronz v dorostenecké lize
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři