Soutěže mužů

2010_mcr3m_10(Karlovy Vary) Svou letošní formu trojkových formací dokázal Šacung na 42. Mistrovství ČR trojic mužů přetavit do obhajoby titulu z této disciplíny. Ze zlata se však neradovala obhajující sestava, ale druhá klubová formace s Doubravou, Holubem, Stejskalem a Klikou. Kliku měl nejen Šacung, ale i pořadatelé, protože po propršených víkendech se nad Karlovými Vary zcela vyjasnilo a účastníky tak vítalo nádherné letní počasí. Další medailové kovy si rozdělili hráči z Čakovic a Modřic.

Základní část republikového šampionátu proběhla ve čtyřech základních skupinách, celkem se o mistrovský titul přijelo poprat dvě desítky trojic. Postup do vyřazovací části si zajistilo osm sestav, na které čekalo zrádné čtvrtfinále, vesměs znamenající dělící hranici úspěchu a neúspěchu. První kolo play-off nakonec dvě překvapení přinesla. To větší na úkor obhajující první sestavy Šacungu (Ešner, Kalas, Řehák, Špírek, Kanda), která nepochopitelně prohospodařila luxusní náskok v prvním setu a i ve třetím setu pohrdla mečbolem. "Měli jsme herně na to, abychom se dostali minimálně mezi nejlepší čtveřici. Vyhráli jsme základní skupinu, ta vůbec nebyla lehká, dostali jsme tu nejtěžší. Těžký zápas jsme sehráli především se Břvemi, bylo to na tři sety. Ostatní zápasy byly lehčí. Ve čtvrtfinále jsme s Modřicemi nepochopitelně zkolabovali. Vedli jsme 7:3 a 9:7, přesto jsme první set nevyhráli. Soupeře jsme dostali nahoru a ve třetím setu nám poprvé za celý den odešlo pole. Přesto i v něm jsme nahoře byli my a měli mečbol. Je to pro mě nepochopitelné, není k tomu co dodat," smutně konstatoval benešovský DAVID EŠNER.  

2010_mcr3m_11Druhé, o něco menší překvapení, přinesl čtvrtfinálový souboj první domácí sestavy (Vanke, Bláha, Kokštein, Dvořák) s pražským celkem z Čakovic. Překvapil hlavně jasný výsledek zápasu, Karlovarští v něm uhráli jen deset míčů. Zbývající čtvrtfinálové zápasy se prosadili favorité. První modřická formace zdolala břevskou trojici (Makara, Chytra, Janík, Sachl, Ježdík) a druhá trojice Šacungu se vypořádala z domácími mladíky. Kámen se lámal v semifinále a byť Modřice v něm měly dvojnásobné zastoupení, finálová brána jim zůstala uzavřena. V prvním semifinále si mladí modřičtí smečaři Pospíšil s Müllerem doslova vylámali zuby na dynamickém bloku čakovického Petřiny. Jeho spoluhráčům Mrákavovi s Pachmanem tak stačilo pohodové tempo a finále bylo doma. Také druhé semifinále nenabídlo žádný nervák. V oranžovém dresu Doubrava s Holubem ze Stejskalovy nahrávky bodovali a Kop na bloku, ani Pelikán s Guldou s tím moc nenadělali.

Souboj o bronz nabídl klasický průběh. Tedy zápas dvou sestav, které pomýšlely ještě výše. Zejména ta první modřická hrála dost profesorsky. Na své mladší spoluhráče to však přesto v naprostém poklidu stačilo. "Trochu mě už bolí nohy, mám toho dost. Když jako hrající trenér zhodnotím výkon obou naších trojic, tak ta naše druhá to měla rozjeté slušně. První set semifinále vedla o tři body, za 7:4 však kluci přestalí hrát co hráli do té doby, začala váznout nahrávka a několikrát se nechali zavřít blokem. Set ještě prohráli a ve druhém už Čakovice byly lepším týmem. Co se týká naší trojice a semifinále se Šacungem, tak tam to rozhodl výborný výkon Holuba. Šacung byl lepší a zaslouženě nás porazil. Zápas o třetí místo, to je vždy těžké. Nevím jak pro ostatní, ale třeba pro mě byl problém najít motivaci. Už několik medailí včetně titulu mám a když už to není zápas o zlato, těžko se mi motivace hledá. Pavel s Radkem ale vypadali vyhecovaně. Naši oddíloví spoluhráči mi ale v tomto zápase přišli hodně odevzdaní a to třetí místo nám prakticky darovali. Také asi na ně dolehla únava, Kuba Pospíšil pak říkal, že toho měl dost. Když to mám zhodnotit celkově, tak převládá pozitivní hodnocení. Určitě, když se do poslední čtyřky dostanou dvě sestavy stejného oddílu, tak se to nedá hodnotit negativně. Celou kariéru tvrdím, že postup mezi nejlepší čtveřici na republice je vždy úspěch. Přesto dnes chybí ta třešnička na dortu v podobě finálové účasti," prohlásil nejzkušenější muž modřické sestavy PETR GULDA.

2010_mcr3m_12V pražsko - středočeském finále bylo klíčovou otázkou, zda čakovický blok dokáže eliminovat celkem bezchybný útok Šacungu. Odpověď přišla brzy, Doubrava s Holubem poměrně často Petřinu vytloukali a skóre narůstalo ve prospěch Šacungu, který první set dominoval. Ten druhý už byl vyrovnanější, ale koncovka opět patřila pozdějším vítězům. "Kdyby nám někdo na začátku turnaje řekl, že budeme mít stříbro, budu spokojený. Teď ale nejsem. Zápas ve čtvrtfinále s Karlovými Vary ani tak těžký nebyl, byl to relativně snadný zápas. Soupeř dost kazil a ani v poli nehrál nijak dobře. Naopak u nás Kuba Mrákava hrál znamenitě na útoku a celý den to táhnul prakticky sám. Povedlo se mi i pár úspěšných bloků. V semifinále s Modřicemi to byla repríza ze skupiny, kde jsme soupeře poměrně lehce porazili. Čekali jsme, jak to bude při odvetě, protože ve skupině nám přišlo, že nás kluci z Modřic podcenili. Teď to bylo těžší, první set jsme ke konci dotahovali, naštěstí mě pak třikrát trefili do bloku. To je asi položilo a ve druhém setu už jsme byli nahoře herně i psychicky. Ve finále jsme to měli těžké. Kluci ze Šacungu hráli na útoku opravdu dobře, proti nám snad nezkazili jediný balon. Štěstí, co jsme měli v předchozích zápasech, se už neopakovalo. Hned v prvním setu mě Doubrava s Holubem asi pětkrát vytloukli a nedělali jsme ani tolik bodů na útoku. Druhý set jsme v polovině o bod vedli, změnili jsme obranu, přesto jsme ale ke konci dotahovali dvoubodové manko. V úplné koncovce Kubovi kraťas sjel po pásce a vrátil se a to prakticky rozhodlo," popisoval pouť vyřazovací částí turnaje blokař Čakovic MILOŠ PETŘINA.

"Kluci mě před finále varovali, že blokař Petřina zahrál dva parádní zápasy a zablokoval co se dá. Já se přiznám, že jsem zápasy Čakovic vůbec nesledoval. Když se nám však podařilo několikrát v pohodě Petřinu vytlouci, začal jsem spoluhráče podezírat, že mě schválně strašili. Pak už to šlo celkem snadno, jen druhý set jsme se chvíli tahali. Koncovky nám ale šly, neměl jsem obavy," sebevědomě tvrdil smečař a blokař Šacungu JIŘÍ DOUBRAVA.

2010_mcr3m_13Na šampionátu se pochopitelně ukázalo hodně trenérů a činovníků. Byť český a mezinárodní nohejbal se přece jen odlišuje, nechyběl ani trenér národního týmu JIŘÍ ŠMEJKAL. "Musím říci, že dnes jsem jako nohejbalista byl spokojen. Zápasy měly šťávu, měly vysoko postavenou laťku hry. K tomu pěkný areál a dobré počasí, líbilo se mi to. Jsem také rád, že hráči, které vedu v reprezentaci, konečně dokázali, že umí hrát nejen na jeden, ale i na dva dopady. Ve čtvrtfinále jsem jich měl šest, ve finále tři. Potěšilo mě i to, že Jirka Holub je už zdá se plně zdráv a prakticky on rozhodl finále. Našel bych tady další dva tři hráče, kteří by mohli vyzkoušet jednodopadový nohejbal. Jediné, co mě dnes na hře zklamalo, byla úroveň servisu. Hrůza. Místo aby to byl útočný úder, tak je to odevzdání míče, nebo jen nějaká zaháněcí babka. Chtěl bych, aby i u nás v lize se mohl servis brát z voleje, jinak hráče nedonutíme servis trénovat a podle toho to vypadá. Podívejte třeba na mladého Kalouse z Čakovic, kterému je 13 let a nikdo v mužském nároďáku takový servis nemá."

Je už otřepaná fráze vyzdvihovat zkušenost karlovarských pořadatelů, akce proběhla bez větších problémů. Snad jediným drobným kazem ve Varech je pořizování fotografií a záznamů. "To je dlouhodobý problém. Odpolední slunce svítí přesně proti objektivům kamer nebo fotoaparátů. Ať už na hřišti nebo na stupních vítězů. Na hřišti jsou navíc velké kontrasty, protože tam dopadají stíny od reklamních ploch na plotě. Fotit je tak nejlepší skrz plot nebo u hráčské lavičky, televize už to má horší," vysvětluje karlovarský sekretář a dlouholetý redaktor Karlovarského deníku JIŘÍ LINHART.

Záznam z akce vysílá ČT4 (pondělí 23.8. od od 16:40 a v úterý 24.8. od 00:30 a 12:30).

Konečné pořadí turnaje:

1. Šacung VHS Benešov „B" (Doubrava, Holub, Stejskal, Klika)
2. Avia Čakovice "A" (Petřina, Mrákava, Pachman)
3. Sokol SDS Exmost Modřice „A" (Kop, Pelikán, Gulda)
4. Sokol SDS Exmost Modřice „B" (Pospíšil, Topinka, Müller, Rosenberk)

 

Komentáře  

#12 Kraken 2010-08-26 14:59
Tak už je záznam na iVyílání http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/21047129687-nohejbal/
Citovat
#11 Petr S. 2010-08-25 19:35
Byl na té republice vůbec nějaký trenér nebo aspoň divák?
Citovat
#10 Kraken 2010-08-24 21:11
Pokud máte dotazy nebo připomínky k záznamu napište to ČT na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10305035156-m-cr-v-nohejbalu-trojic-karlovy-vary/21047129687/napiste/ aby nemněli pocit že to vysílají pro jednoho člověka a Nohejbalem se nemá cenu dále zabývat.
Citovat
#9 Kraken 2010-08-24 20:44
Vypadá to že záznam z MČR Trojic ve Varech není našel jsem záznam z Třeboňského kapra - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210471290030010-sport-v-regionech/ 5’25 - 10‘25 minuta.
Citovat
#8 Petr S. 2010-08-24 16:07
No jo, ale stejně by mě zajímaly nějaké komentáře od trenérů a hráčů a tak. Vždyť to byla hlavní domácí akce.
Citovat
#7 formi ABC 2010-08-24 11:56
Nemůžu najít odkaz,děkuji
Citovat
#6 Adam 2010-08-24 10:56
V TV nic moc. Mohli to brát víc na blízko. Ty stíny hrozný. Komentátor zase plaetl jména hráčů. Škoda že na nohejbal posílají co ve studiu zbyde.
Citovat
#5 honza 2010-08-24 08:57
Všechno proběhlo jak mělo. Tak jsou všichni zticha. Kdyby tam něco popletli, tak je tady hnedka 100 komentářů. Jsi v nohejbale Petře, probuď se.
Citovat
#4 Petr S. 2010-08-23 19:58
Co nějaké komentáře? A co jste říkali záznamu. Mě se moc nelíbil. Hodně stínů na hřišti to kouskovalo a komentář mohl být lepší. O chybám ve jménech už nemá cenu hovořit. Škoda že tam také nebylo víc detailů a že to byla jen necelá půlhodina.
Citovat
#3 V.Pabián 2010-08-23 14:10
Tady několik fotografií. Ze singlů dorostu bohužel jen ze zahájení.
http://cnsvlasta.rajce.idnes.cz/MCR_muzi_trojice_2010/
http://cnsvlasta.rajce.idnes.cz/MCR_dorost_singl_2010/
V.Pabián
Citovat