Úvodní pohár dorostu pro Radomyšl Tisk
Napsal Lukáš Vlach  |  Čtvrtek, 21.03.2019

2019 pcnsdorzb 01(Hronov-Zbečník) Hned 24 dvojic z 11 oddílů přilákalo do Hronova-Zbečníku první dorostenecké klání letošního ročníku poháru ČNS, a to i přes kolizi s juniorským soustředěním v Nymburce. Po odchodu kvalitou velmi silného ročníku 99 a také absenci některých hráčů v čele s hvězdným Kalousem se jasný favorit hledal poměrně těžko. Z triumfu se nakonec po zásluze radovala asi nejvyrovnanější dvojice na turnaji hájící barvy Radomyšle – Slavíček a Buriánek. 

Pořadatelé reálně zvažovali z časových důvodů a jen dvěma hřištím redukci týmů na 20, nakonec se však společně s řídícím turnaje rozhodli dát šanci všem hráčům a přijmout všechny sestavy. „Přišlo nám rozumnější nechat hrát všech 24 sestav, než někoho nenechat startovat na pohárovém turnaji. Kvůli tomu a záplavě třetích setů v play-off se však turnaj bohužel natáhl více, než jsme chtěli,“ uvedl jeden z pořadatelů LUDVÍK VLACH z domácího oddílu TJ Sokol Zbečník.

V šesti základních skupinách skončilo osm sestav, které se neprobojovaly mezi 16 nejlepších a asi nejvíc to překvapilo u Holic A (Vojtíšek, Levý). Od osmifinále pak nastala velká řežba, když neuvěřitelná porce zápasů v celém play-off končila až ve zkráceném setu, což svědčí o nynější velké vyrovnanosti týmů. Nekompletní Vsetín (Halašta, Málek, Stařičný) nestačil v prvním kole pavouka na Karlovy Vary A, Holice B (Veselý, Mareček, Sochůrek) pak na domácí A tým. Přerov A (Dreiseitl, Pírek) kousal, ale nakonec podlehl Modřicím A. Čelákovice A se po suverénním výkonu ve skupině hodně zapotily se Šacungem A (Ziegler, L. Krunert) a zápas urvali až v koncovce. Ani oddíloví kolegové z B týmu ,,Oranjes,“ (L. Musil, T. Musil) neměli ve třetím dějství štěstí proti zbečnickému béčku. Čelákovice B (Seidl, Löffelmann) bojovaly, ale nakonec ve zkráceném setu padly s Radomyšlí. Posledním čtvrtfinalistou se poté stalo modřické béčko, jež vystavilo stopku  Čelákovicím C (Čuřík, Svačina).

2019 pcnsdorzb 02Mezi nejlepší osmičkou šlo již opravdu do tuhého a domácí diváky rozesmutnila hned první dvě čtvrtfinále. Nejprve B tým Zbečníku (Fries, Šimeček, Beran) po velkém boji ztratil po vyhrané úvodní sadě střetnutí proti Čelákovicím A. Vzápětí, po téměř shodném průběhu, prohrálo i domácí áčko (Pohl, Polák) s bojovníky z Radomyšle. Oddílové klání mezi modřickými sestavami znamenalo konečnou pro béčko (Jonas, Bartoš). Český Brod na závěr potvrdil favorita proti karlovarskému Liaporu A (Tolar, Fujan) a doplnil tak po přesvědčivé výhře čtyřku semifinalistů.

Vítězné čtvrtfinále jakoby tandem z Radomyšle nakoplo a dodalo mu sebevědomí a herní jistotu. Jeho semifinálový soupeř Čelákovice A (Hejtík, Matura) naopak nezopakoval výborné výkony z dopoledne a po porážce se musel spokojit s duelem o bronz. Druhé semifinále nabídlo vyrovnanější souboj. Takticky i fyzicky tradičně výborně připravené Modřice však nakonec byly v tiebreaku lepší než Český Brod (Ungermann, Čech). Ve středočeském derby o třetí pozici si spravili chuť právě českobrodští mladíci. Ti nejprve v prvním dějství zlikvidovali čtyřbodové manko protivníka a v závěru uspěli na devítkách. Nešťastná koncovka poznamenala Čelákovice natolik, že ve zbytku zápasu už velký odpor nekladly.

Kdo si přál vyrovnaný boj ve finále, musel být trochu zklamán. Zatímco hráči Radomyšle A (Slavíček, Buriánek, Havlík) potvrzovali precizním výkonem rostoucí formu, Modřice A (Brenner, Boleloucký) zdaleka nezahrály tak, jak by si jejich trenér představoval. Oba sety měly podobný průběh - Jihomoravané kupili chyby a nabrali hned od začátku několikabodové manko, což si Radomyšl v klidu pohlídala. Mohla se tak radovat ze zaslouženého vítězství v turnaji. „Přijeli jsme s ambicemi na nejlepší čtyřku, vítězství je ale samozřejmě příjemné. Kluci to vzali za správný konec a výkonem se oba na kurtu sešli. Celým dnem jsme prošli bez větších výkyvů. S výjimkou čtvrtfinále jsme se vždy dokázali zkoncentrovat na začátky zápasů, což byla v minulosti naše velká slabina. Právě otočené čtvrtfinále proti Zbečníku nás ale nakoplo, domácí nás totiž potrápili nejvíc. Pak už jsme si věřili a konec turnaje nás zastihl v dobré herní pohodě,“ pochvaloval si kouč vítězné formace JOSEF SLAVÍČEK.

Podle Ludvíka Vlacha z pořadatelského týmu byl turnaj velmi vyrovnaný, řada týmů ale ukázala svůj rostoucí potenciál: „Za sebe mohu vypíchnout určitě Čelákovice, vítěz byl také zcela zasloužený. Z našeho pohledu jsme doufali v jeden postup do nejlepší čtyřky, což nevyšlo. Ale to je nohejbal. Velice spokojeni jsme s nováčkem a benjamínkem týmu Friesem, který hrál výborně a ukázal, že pro  nás může být už ve svých 13 letech velkou posilou pro dorostenecké soutěže.“

2019 pcnsdorzb 03A hodnocení na závěr? Slovo si vzal řídící turnaje, člen Komise mládeže ČNS MAREK LÍBAL. ,,Prvního turnaje Poháru ČNS dorostu se zúčastnilo 24 dvojic. To je, věřím, jasný vzkaz všem škarohlídům, kteří neustále freneticky omílají tvrzení, že děti a dospívající nesportují, a že nohejbalová mládež umírá. Neumírá. Rád bych na tomto místě poděkoval pořádajícímu oddílu TJ Sokol Zbečník, který pro nejstarší mládežnickou kategorii opět připravil optimální start do nové sezony. Co se týká výsledků a předváděné hry, tak na jednotlivých týmech bylo jasně poznat, v jaké fázi přípravy na sezonu se aktuálně nacházejí. Většina zápasů v play-off byla sice vyrovnaná, nohejbalové kvality a krásy však k vidění moc nebylo. Za zmínku stojí výkon dvou nohejbalových nadějí, Lukáše Tolara a Ondry Friese, kteří v zápasech s o několik let staršími hráči více než obstáli. Závěrem chci apelovat na všechny hráče, aby se zamysleli nad svým chováním mimo hřiště. Přednáška na téma, jak se v civilizované zemi používají toalety a kam patří odpadky snad potom nebude potřeba…“

Konečné pořadí turnaje:
1. TJ Radomyšl A (Slavíček, Buriánek, Havlík)
2. MNK SILNICE GROUP Modřice A (Boleloucký, Brenner)
3. TJ Slavoj Český Brod (Čech, Ungermann)
4. TJ Spartak Čelákovice A (Hejtík, Matura)